Sıkletinin Üzerindeki Bombardier C Serisi

Başlatan HDS, Kas 01, 2017, 09:26 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HDS

Çok büyük çalkalanmalara sebep olan bu proje ile ilgili ısınan tartışmaları burada tartışabiliriz. Galiba pek de kime farkında değil iken ve Trump vesilesi ile Amerika NAFTA'yı tartışır iken, Airbus, Bombardier ve böylelikle Kanada'yı, havacılık alanında Amerika'nın yanından kopararak Airbus ve AB safına toka etti.

Her türlü sevilmeyen Amerikan icadı son günlerde Trump'a atfedilir iken, Boeing C Serisi için yaptığı şikayet ile "korumacılık" konusunda Trump'tan pek geri kalır yanı olmadığın gösterdi. Kanada da, "Vay benim ürettiğim C Serisine tarife mi koyarsın, ben de Boeing'in (senin) F/A-18'lerini almam!" dedi ve o da aslında kısasa kısas diyeceğini gösterdi. Yani "korumacılık"ın korumacılık doğurduğunu gösterdi.

Çin'in gelişi, Atlantik tarafında böyle bir hareketlenme de tetikledi. Öncelikle Batı ekolü kendi arasında saflarını sıklaştırıyor denebilir. Ancak Avrupa için Airbus, Amerika için ise Boeing çok önemli. Boeing sivil tarafı üretiminin %85'ini ihraç ediyormuş ve Amerika'daki tek başına en büyük ihracatçılardan. Endüstriyel kapasitesi budanmış Amerika için çok önemli. Ancak, yine endüstriyel kapasitesi çok canlı da olsa, gümbür gümbür gelen Çin'in ezici üretim kapasitesi yüzünden tehdit altında olan Avrupa için de Airbus çok çok önemli. 

Bir dip not olarak ise; Airbus, ünyesine C Serisini katarak, alt segmentte Boeing'den daha sempatik bir dağılıma da sahip oldu. C-Serisi, A320 ve A321 ile epeyce bir havayoluna hitap edebilecek. Belki de C Serisi, az sayıda A320 ve çokça A321 işleten Asyalı havayolları görmek mümkün olacak.

Boeing ise takılıp kaldığı B737 ile biraz daha rijit bir ürün gamına sahip. Bu sebeplerle MMA dedikleri 757'nin de yerine geçebilecek, A321'in de üzerine vurabilecek bir uçağa başlamak niyetinde. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ben "C" serisi kadar Bombardier'in "Q" serisinin geleceğini de parlak görüyorum. Başta menzil olarak performansı yüksek bir uçak. Bence ATR'yi kısa sürede geride bırakır... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter