Aselsan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

Başlatan 7Skies, Eki 14, 2015, 09:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TULGA

Endonezya bizim için Asya pazarının referans ülkesi olacak gibi. Endonezya ile yapılan her anlaşma ve ortaklık Singapur ve Malezya için de referans olacaktır. Bu üç ülkenin ihracat pazarında kalıcı yer bulmak bizim için hayati önem taşımaktadır. Son dönemdeki FNSS Kaplan MT tankı, TAI Anka-TP'nin Endonezya ile işbirliği kapılarının açılması ihtimali, şu son haberdeki Aselsan-FNSS korkut ilgisi kayda değer gelişmeler. Potansiyelimiz sadece Atak, Milgem'den ibarst olmamalı. Ana sistemler ve tali sistemler ile mühimmat ailesi, aviyonik paketlet,modernizasyonlqr vs ile bir bütün olarak ihraç pazarlarına hücum edilmeli. Endonezya'yı Asya pazarı icin bu minvalde çok önemli görmekteyim. Umarım anlaşma ve ihraç sistem sayısı artarak devam eder bu ülke ile. Mesajı Paylaş

Terra

Korkut "ATOM" ile vurdu

Aselsan tarafından geliştirilen Hava Savunma Top Sistemleri ve Parçacıklı Mühimmat Ateş Serbest 2018 tatbikatında hedefleri tam isabetle vurdu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ve TSK'nın üst düzey komuta kademesinin katıldığı tatbikat Polatlı General Nahit Şenoğlu Atış ve Tatbikat Bölgesinde gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki çok sayıda sistemin görev aldığı tatbikatta 2016 yılında teslim edilen KORKUT ve Ateş İdare Cihazı (AİC)-Modernize Çekili Top (MÇT) takımları başarılı atışlar gerçekleştirdi.

Faaliyet kapsamında kara hedeflerine ve Cengaver tipi hedef uçaklara atışlar yapıldı. Hedef uçaklar, gözlemcilerin önünden geçiş sırasında ateş altına alınarak Parçaçıklı Mühimmat (ASELSAN-Atom) ile tam isabetle vuruldu. KORKUT ve AİC-MÇT takımlarından oluşan ASELSAN Hava Savunma Top Sistemleri başta seçkin gözlemciler olmak üzere tüm katılımcılar önünde başarılı bir performans sergileyerek büyük beğeni topladı.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/03/korkut-atom-ile-vurdu/ Mesajı Paylaş

petibor

Şub 23, 2019, 08:26 ÖÖ Last Edit: Şub 23, 2019, 08:31 ÖÖ by petibor
Gemiler için Korkut CIWS şeklini bulmuş. CIWS gemiyi korumada yeterlimidir değilmidir RAM dahamı iyidir tartışılıyor doğrusu ne olursa olsun bundan daha iyi namlulu bir CIWS heralde bu dünyada şu anda yoktur. İki namlulu parçacıklı mühimmatlı bir ciws imiz var bundan daha iyisi bence dünyada yok.
Kendi arama ve takip radarı olması da sistemin gemide son hayatta kalan sistem olarak vurulan gemiyi koruyacak şekilde yapıldığını gösteriyor. Muhtemelen kendi jeneratörü de var. Planax da böyle.

Bir çok ciws in geminin radarlarını kullandığını görüyoruz Oerlikon Millennium CIWS gibi. Ben bunu hem geminin burulması nedeni ile beğenmiyorum hemde gemideki son kalan çalışır tabanca olarak kalması gereği ile beğenmiyorum. Makine dairesi susunca bir gemi silahsız kalmamalı tamamen. Gerçi bilemiyorum belki çareleri vardır top bile çalışıyordur çokta ahkam kesmeyim şimdi. Bizim sistem bana mükemmel göründü kısacası

Mesajı Paylaş

anafor2016

Hedef aydınlatma radarinin bulunma amacı nedir? Sonuçta füze değil ki aydınlatma ihtiyacı olsun?? Bilmediğim için sordum. Bilgi verirseniz sevinirim. Mesajı Paylaş

tuğrulbey

Hedef takip radarı demek daha doğru olur aslında. Namlulu hava savunma sistemlerinin can damarıdır. Hedefin yön, hız, irtifa gibi bilgilerini hassas bir şekilde belirleyip atış kontrol sistemine iletir. Sistemde radardan gelen bilgiler doğrultusunda bir önleme noktası oluşturur ve namluyu oraya tevcih eder. Mesajı Paylaş

saladin

Daha önce konuşulmuştu. Gemi radarindan bağımsız olarak geminin yara alması ve  kontrollün kaybolması  durumunda çalışmaya devam edebilir şeklinde. Mesajı Paylaş

robust

CIWS'in bagimsiz kullanimi ve daha hassas vurus yapabilmesi icin top kaidesi ekseninde hedef takip radarinin bulunmasi tercih ediyorlar. Gemilerin top atis kontrolu icin STING veya STIR benzeri hedef takip radarlari var ama bu sistemler bir angajman esnasinda 76mm veya diger toplarin kontrolu icin zaten mesgul olacaklar. 76mm toplarda dogasi geregi anti-fuze angajmanina giriyorlar, 76mm'nin angajman zarfi daha uzun oldugundan tahminen  76mm top ile 5-6km mesafelerden itibaren angajmanina baslanabilir.

Burada kritik nokta geminin savas harekat merkezine bilgi uretecek 3-D radarlarin hassasiyeti ve hedef guncelleme oranlari. Anti-gemi fuzeler ufuk hizasinda belirince gemi 3-D arama radarilari ve diger ESM gibi pasif sistemler tarafindan tespit edilmesi ve takip radarinin menzile girer girmez, hedefe kilitlenerek takibine baslayabilmesi gerekiyor. Belki 10-15km mesafelerden. Mekanik donen antenli arama radarlarin diger band ve frekans kabiliyetleri yanindan dakika donus(rpm) ve hedef guncelleme hizinin, atis kontrol amacli hedef takip radarina ve CIWS sistemine guncel hedef bilgisi uretebilmesi lazim.  Sistemin reaksiyon zamani ne kadar kisa olursa, o kadar uzaktan ve emniyetli onleme yapalabiliyor. SMART-S bu acilardan hem clutter ortamlarinda sahte hedef rejection kabiliyetinin iyi olmasi, ve guvenilirligi, hem de bir kac farkli mod kullanimi ile bir cok donanmanin korvet ve firkayteni icin ana radar suiti oldu.   

Phalanx CIWS silahlari icinede  bence benchmark bir sistem. Hem arama radarini hemde hedef takip radarini o beyaz kubbe icinde tasiyor. Otomatik moda alinirsa Phalanx bir robot gibi angajman mesafesine giren hedeflere otomatik atis yapabiliyor. Gemiye yerlesimi kolay vs. Bu acilardan ideal bir sistem ve yillar icinde sistemi daha guncel ve etkili hale getirdiler. 

Aselsan'in bu son Korkut-D CIWS gorsellerinde dikkat ceken seyler, top kundaginda degisiklik ve muhtemelen toplam atisa hazir muhimmat sayisida 200 adetten en az 300 civarina cikarilmis olabilir. Bu yeni degisiklikler ile -/+ yukselis acilarinda (-20,+90) araligine yaklasilmis olabilir. CIWS silahlar icin bu araliklarda stabilize sekilde hedefe angajmana girebilmesi isteniyor. Atisa hazir mermi sayisi onemli cunku CIWS sistemler burst rate olarak belli oranlarda atarak hedefi vuruyorlar. Korkut'un her bir burst (veya salvo) oranini 20 mermi kullandigini kabul etsek, 300 mermilik haznesi ile ortalama 15 angajmana girebilir ikmalsiz. Gercekten biraz daha fazla olabilir. Belki 25 mermi atiyordur her burst atista. Zaten ATOM muhimmati nedeniyle surekli atmasina gerek yok. Phalanx keza benzer sekilde yapiyor. Her gorulen hedef butun mermi bosaltilmiyor, shoot-look, shoot-look seklinde yapiliyor angajmanlar. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mühimmat sadece top kundağında mı depolanıyormuş ?

Misal Sea Zenith'lerde falan mermilerin taretin altında bulunan dikine silindirik büyük bir haznesi olduğunu hatırlıyorum.  Mermiler boyutlarına uygun kanallar vasıtası ile tarete doğru çıkıyor ve silah mekanizmalarına giriyor. Yani 200-300 mermiden çok daha fazlası depolanıyor diye biliyorum.

Ama hafıza nankör, karıştırıyor da olabilirim, neredeyse 25 yıl önce falan görmüştüm sistemi Turgutreis'in üstünde...  Mesajı Paylaş

Topgun

Şu hali daha iyi olmuş, lakin üzerine koydukları koca 3D arama radarı ile uygun olmamış. Eğerki Phalanx gibi yekten kendine yeter bir sistem yapmak istiyorsanız, bunu o kompaktlıkta yapmak zorundasınız. Bu hacmi büyük 3D radar ile olmaz ne yazıkki. Fiyatıda uzaya çıkar bu halde! Elin onlarca sene önce bulduğu çözümü uygulamak en doğrusu, koyun o hedef takip radarının üzerine hızlı ve küçük bir x-band radar, bunlarıda güzel, şık bir kutu içerisinde topun arkasına yerleştirin, belki arama menziliniz çok daha kısalacaktır lakin size lazım olanda zaten kısa menzildeki hedeflerin süratli ve otomatik bir şekilde tespit ve takip edilmesi, uzun menzil tespit geminin ana radarının vazifesi.    Mesajı Paylaş

petibor

Şub 24, 2019, 10:58 ÖÖ Last Edit: Şub 24, 2019, 11:01 ÖÖ by petibor
Bir seçenek olsa da uygulamada büyük ihtimal sadece izleme radarı olacak arama radarı olmayacak diye tahmin ediyorum. Çünkü zaten izleme radarı bir nebze arama radarı olarakta görev yapabiliyor.  Ben sanmıyorum konduğu gemide kendi arama radarıda olsun. Belki bazı lojstik gemiler gibi hizmet gemilerinde gerekirse olabilir ama muhrip te korvet de ciws in arama radarı olmaz sanıyorum. Kaldıki takip radarı zaten tanıtım pdf inde yazıyor arama da yapabiliyor Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter