Aselsan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

Başlatan 7Skies, Eki 14, 2015, 09:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TEORI

Peki seyir füzesi gibi güdümlü mühimmatlarıda mı stinger la savuşturucan. Mesajı Paylaş

swat

Tugay sayısının düşürülmesi olayı yanlış anlaşılmış olmalı.

Olay Tugay sayısının düşürülmesi değil, Tugay yapılanmalarında sayıların azalması yani tugay aynı ama daha az sayıda araç la olacak. Mesajı Paylaş

swat

Dediğiniz anlayamadım açar mısınız? Mesajı Paylaş

dum

Lağv edilen "mekanize veya zırhlı bir tugay" yok henüz. Evvelden ismi "motorlu piyade  tugayı" olarak geçen tugaylardan bir bolümü "komando tugayı" olarak yenilendiler, bir kısmı da çekirdek hale getirildi. Buradan anlayacağımız şu ki; "marines" gibi ayrı bir kuvvet olarak yapılanmasa da kendi operatif birliklerimizi oluşturduk. Amfibi, hava indirme, dağ olarak branşlaşmış 3 özel görev tugayimız ; 8 tane daha KKK'na bağlı komando tugayımız, birkaç tane komando alayımız (ki teşkilqt yapıları tugaylarla aynı hale getirildi aslında ) ; jandarma bünyesinde olan 1 komando tugayı ile çoğalmaya devam eden komando alayları bu operatif birlikleri oluşturuyor. Farklı kuvvetlerden gibi görünse de aslında tamamı bizin operqtif birliklerimizi oluşturuyor. Bu birliklerin teçhizat ve teşkilat yapıları da hızla güncellendi ve devam ediyor. Her ne kadar bazı forum detaycıları yelegin tokasına, botun markasına , tavuk kanada taksa da, TSK standartlarına göre ilerleme hizı ve miktarı yadsinamaz.

Tank miktarlarından yola çıkarak KORKUT ve benzeri sistemlerin sayısal durumunu irdelemek için mevut değil, heeflenen tank sayısına bakmak gerekiyor.

Kuvvet, bir aralar 1000 modern tank diyordu. Bunları tamamen muharip birliklerde görev yapan sayı olarak kabul edersek , tatbikat ve eğitim miktarlarını düşünmezsek , 25 tank taburu yapar (kıbrıs ve ege hariç). Simdilik bunlardan 320 (8 tabur) leo2a4, 160( 4 tabur) m60T, 160 (4 tabur) leo1t ile 640 (16 tabur ) adedini günümüz şartalarında karşılanmış kabul edebiliriz. Kalan ihtiyaç günümüzde hem leo1a3 hem de m60a3 ile ikame edilmekte.

Demek ki eğer 1000 tank planına sağdık kalınacaksa, kısa vadede 360 (9 tabur), orta vadede 320 (8 tabur) olmak üzere 680 altay'a ihtiyaç var. Arkasından da leo2'lerin yerine 320 adet daha gerekecek.

Ancak dogrusu ben 1000 tank planına sadık kalinacağını düşünemiyorum.

1 kolordu dogu anadolu(erzurum), 1 kolordu güney(diyarbakır), 2 kolordu trakya (gelibolu, çorlu) diye 4 standart kolordu  ve merkez kuvvetler kolordusu diyebileceğimiz (ankara, elazığ, van, kıbrıs, ege birlikleri) naif bir yaklaşimla kabul edilebilir olsa da , suriye ile yakınlaşma sonrası Adana kolordusunu lağv eden akıl acaba bugün ne düşünüyor. Ya da yarın balkanlar karışırsa, 2 kolordu oraya yetebilecek mi?

(Benim anlayışıma göre Adana kolordusu ve tekirdağ kolordusu devam etmeliydi ama neyse ). Merkez kuvvetler diye adlandırdığım kolordulardan, elazığ ve van daha çok komando ve iç güvenlik /jandarma birliklerinden teşekkül olup gelişmiş hava savunma organizasyonuna gerek duymayacaklardır. Kıbrıs kolordusu da lağv olana kadar eski sistemler kaydırılarak idam edilecektir, zaten karşisında bir hava kuvveti yok. Ankara kolordusu ise daha çok okul, eğitim ve tatbikat birliklerinden oluştuğundan kaale almıyorum. Belki ege ordusu!!! için 1-2 sistem konulabilir.

------------------Gelelim konumuza---------------

Bu durumda  planlanan 4 adet de standart kolordulara bağlı olmak üzere bana göre  4 adet hava savunma taburuna ihtiyaç var. (Sadece korkut degil, hisar sistemlerini de etkileyen bir sayı)

Diyorsanız ki KORKUT sistemleri dusterların yerini alacak; ancak o zaman, 1000 tank planına uyulursa ( ki bu da yaklasık 12 zırhlı tugay demek oluyor) 12 batarya yeterli olacaktır. ( kalan 2 batarya ege ve ankara olabilir)

--------------------------

Herşey iyi giderse, savaşın içine girmezsek, sınır tugaylarını genel mudürluğe çevirebilirsek,  kıbrısta ve egede anlaşma sağlanırsa, ırak ve suriye stabilize edilip sınirın karşı tarafında birer devlet kontrolü ele alabilirse, önümüzdeki 20 yıldan bahsediyoruz. Bugün için 4 kolorsu yapılanması ütopik olsa da belki o günler için yeterli olabilir.  Hoş bana göre tekirdağ ve adana da dahil edilip 6 kolorduya çıkılmalıydı ama neyse.

-----------------------------

Özet geçersek sadece savunma anlamında 4 kolordu planı tamamdır.  diğer tüm operasyonlar için komando birlikleri tamamdır.

Ama bir yerlere masif miktarda takviye yapmamız gerekirse, veya zırhlı birliklerle ilerlememiz gerekirse ne olacak?

Mesajı Paylaş

ocay

En son galiba 4 Motorize Piyade Tugayı Kommando Tugayı olarak yapılanmıştı; 8'e mi çıktı bu?

Bu durumda 5 + 8 =13 tugay; bir kaç alay ve Jandarma Kommando Tugayı olarak yapılandı değil mi? Mesajı Paylaş

putty

Aslında komando tugayı değil piyade tugayı onlarda örtülü olarak. Piyade askeri ABD nin Irak Afganistan gibi yerlerde gördüğümüz meskun mahal muharebesinden hava indirmeye kadar her şeyin üstesinden gelen iyi eğitimli piyadeler olması gerekir. Bizdeki piyade ise zorunlu askerliğin dayattığı yüz binlerce fazla askerin terhise kadar depolandığı vasat ama savaş halinde süratle toparlanabilecek zinde askerlerin tutulduğu yerlerdir. Bahsi geçen komando birlikleri ise aslında ABD nin modern piyadeleri gibi özenle eğitilen adı komando ama kendi piyade olan askerleridir. Bu benim hep tartışma yaratan profesyonel askerler daha yokken zorunlu askerleri komando olduğu yıllarda ki bir iddiamdı. Komandolar aslında gerçek piyadelerimizdir derdim bir küçük azar işitirdim. Şimdi profesyonel komandolar çoğaldıkça kendimce bu görüşümde daha kuvvetleniyor. Piyade yerine komando deniyor çünkü bir ayrım lazım. İlerde komando birlikleri profesyonel ordu ile birlikte piyade adı ile anılacaklar ve asıl güzel görüntü o zaman ortaya çıkacak. Mesajı Paylaş

dum

Yok yanlış anlama olmuş.. dört tanesi komando oldu, kalanları çekirdek tugay oldu.

KKK' da 5 adet komando tugayı vardı. 4 tane daha eklenince 9 oldu.

Jandarma komando ve amfibi tugayını da sayarsak 11 komando tugayı mevcut oluyor.

KKK'da 3 adet komando alayı var ama, teşkilat ve organizasyonları tugaylarla aynı. Tabur sayısı nedeniyle alay deniliyor.

Jandarma bünyesinde sayılarını ben de şaşırdım hergün yeni komando alayı kuruluyor.

Mesajı Paylaş

swat

KORKUT tedarik rakamları aynı zamanda Tank/mekanize birlik yapılanmamızı irdetlettirdi fakat unutmayın kendi sistemimiz olduğu için daha sonra sipariş verebiliriz.

Mevcut tehdit ortamımız çok değişmekte aynı zamanda çevre ülkelerdeki istikrarsızlık devamlı hale uzun soluklu iç savaşlara dönüşmekte bu orta vadede bizim içinde büyük tehlike olabilir.

Bu nedenle yapılanmamız değişebilir.

Dip not: tek kutuplu dünya düzenininde sona erdiğini hatırlatmakta fayda var. Mesajı Paylaş

ocay

Konudan bağımsız olarak yeni kurulan komando tugaylarına çok sayıda yeni techizat, zırhlı araç vs alımı gündemdeydi; herhalde bu alımlar da seçim sonrasını bekliyor.

Benzer şekilde Deniz Piyade'ye ekstra bir Tugay, ve yeni techizat alımları gündeme gelecek diye duymuştum.

Sonuçta bir düzine modern, hafif, kolay nakledilebilir tugay olacak. Bunların hava savunması muhtemelen Korkut ile değil; KMS ve MANPADS ile sağlanacak; belki çok amaçlı kullanımı dolayısı ile 20mm toplar da olacaktır ellerinde. Mesajı Paylaş

putty

KORKUT dan türetilecek ciws in ilk resimi

Mesajı Paylaş

Tolga

35 mm Tek namlu+füze kombinasyonlu bir çalışma daha var. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Eki 26, 2015, 10:32 ÖÖ Last Edit: Eki 26, 2015, 10:35 ÖÖ by süper çavuş
Alt alta 2 tane CIWS var sanki , 35mm olduğunu düşündüğümüz üsttekinde 25mm mi yazmakta ?
Alttakindede 35mm mi yazıyor sanki ??
@Tolga hocam sanki sunumu hazırlayan ufak bir hata yapıp 35mm KORKUT CIWS'i 25mm alttaki seninde alıntıladığın sistemide 35mm yapmış gibi ,,
üstteki 2*35mm CIWS iken alttaki 25mm GATLING olabilir mi ? Mesajı Paylaş

Tolga

Füze top kombinasyonlu olanda topun boyu posu 25mm ye daha uygun gözüküyor ama ?
Belki yakında daha net bir kaç foto düşer. Mesajı Paylaş

putty

Eki 26, 2015, 10:42 ÖÖ Last Edit: Eki 26, 2015, 10:46 ÖÖ by putty
Bence ikiside 35 mm ama yukarıdakinde çift namluya istinaden 2x35  yazıyor galiba o yüzden 25 mm gibi okuyoruz net olmadığı için. Gerçi bakıyorum bakıyorum pek dediğim gibi de görünmüyor sanki resimlerin alt yazıları karışmış gibi
Alttakindeki füze ne olur stinger dir her halde şu an için Mesajı Paylaş

Tolga

Kaide, Phalanx kaidesini çağrıştırıyor.
Füzeler çok büyük gözükmüyor, Benim aklıma (MUHAFIZ'a entegre edilen) Thales LMM geldi ama diğer taraftan stinger olasılğı ise ''resime göre'' düşük bir ihtimal olur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter