Aselsan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

Başlatan 7Skies, Eki 14, 2015, 09:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

7Skies

Eki 14, 2015, 09:02 ÖÖ Last Edit: Eki 04, 2017, 02:35 ÖÖ by Yönetim
KORKUT SPAAG

Bu projede TSK'nın hava savunma yetenekleri, tehditlerdeki gelişmelere karşı etkin savunma yapabilmek amacıyla parçacıklı mühimmatları da kullanabilen yeni, namlulu hava savunma sistemleri ile güçlendirilecektir. SSA'da hedefin hassas şekilde ateş altına alınmasını sağlayacak Atış Kontrol Radarı ile KKA'da hedeflerin tespitini gerçekleştirecek olan üç boyutlu mobil arama radarı taktik ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilmektedir. Anfibik özellikli bu sistem TSK'nın hava savunma alanındaki gücünü büyük oranda arttıracaktır.
Prototip üretimi tamamlanan ve halen doğrulama çalışmaları devam etmekte olan KORKUT sisteminin 2015 yılı içerisinde seri üretim kontratının imzalanması ve 2016'da teslimatlara başlanılması planlanıyor.

KKA Genel Özellikleri

• Zırhlı mekanize birlikler ile müşterek görev icrası
• 3-Boyutlu arama radarı ile hedef tespit ve takibi
• Yerel hava resmi oluşturma
• Üst komuta kontrol unsuru ile hava resmi paylaşımı
• Üst komuta kontrol unsurundan angajman emirlerinin alınması
• Gelişmiş tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritması
• Hava savunma silahlarının üst komuta kontrolü
• Dost/Bilinmeyen Ayrımı için IFF

SSA Genel Özellikleri

• Zırhlı mekanize birlikler ile müşterek görev icrası
• Stabilize silah kulesi ile hareket halinde atış yapabilme
• Otomatik mühimmat besleme ve seçme
• Üst komuta kontrol unsuru ile koordineli kullanım
• Atış kontrol radarı ile otomatik hedef takibi
• Elektro optik algılayıcılar ile hedef tespit ve takibi
• Gelişmiş atış kontrol algoritmaları ile etkin hava savunma

Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi [KORKUT] ve Ateş İdare Cihazı [AİC] Aselsan Ana Yükleniciliğinde gerçekleştirilecek Projede toplam 42 Silah Sistem Aracı [SSA] ile 14 Komuta Kontrol Aracı Aselsan'dan tedarik edilecek.

Envanterdeki emektar M-42A1/A2 Duster Walker sistemlerinin yerini alacak KORKUT Silah Sistemi Aracı, FNSS ürünü ZMA30 paletli Zırhlı Muharebe Aracı üzerine şekillendirilmiş ve MKEK üretimi iki 35mm Oerlikon top ile silahlandırılmıştır. KORKUT 35mm SSA, 200'ü [namlu başına 1oo] uzaktan kumandalı kule içerisinde 200'ü de araç içinde olmak üzere toplam 400 35mm mermi taşıma kapasitesine sahip. Sistemde Aselsan tarafından tasarlanan [MKEK tarafından üretilecek] AHEAD benzeri [MEMS tabanlı dönü ölçer ile donatılacaktır] parçacıklı mühimmat atabilme kabiliyeti mevcuttur. Hareket halinde atış yapabilen KORKUT SSA mühimmat ikmali yapmadan sahip olduğu dahili mühimmat ile 20'nin üzerinde angajman gerçekleştirebilecek şekilde tasarlandı.

Hava Savunma Silah Sistemi Atış Kontrol Radarı

Atış Kontrol Radarı, kara ve deniz hava savunma silah sistemi uygulamaları için yüksek hassasiyette hedef tespit ve takip ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış, modern bir üç boyutlu takip radarıdır.
Atış Kontrol Radarı, bağlı olduğu top sistemlerinin hedefe yönlendirilmesini ve kilitlenmesini sağlar. Deniz platformunda Yakın Hava Savunma Silah Sistemi (CIWS) uygulamalarında kullanılabilmektedir.
Sistem, paletli araca uygun olarak tasarlanmıştır. Yüksek titreşim-şok dayanımı için özel önlemler alınmış ve hareket halinde çalışma özelliği kazandırılmıştır.

Önemli Özellikler

• Ku-Bant yayın frekansı
• 30km azami menzil
• 3 boyutlu hedef arama ve takip
• Darbe sıkıştırma
• 3 boyutlu yüksek doğruluklu hedef konumlandırma
• Otomatik hedef sınıflandırma
• Hareket halinde çalışma
• Kısa tepki süresi
• Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta

Hava Savunma Silah Sistemi Mobil Arama Radarı

Mobil Arama Radarı, mobil hava savunma silah sistemlerinin gerektirdiği yakın muharebe özelliklerine yönelik alçak irtifa hava hedeflerinin hızlı ve doğru tespit ve takibini sağlayan yeni nesil bir radar sistemidir. Sistem çeşitli kara platformlarına entegrasyona uygun yapıda olup, alçak irtifa mobil hava savunma sistemlerinin ana arama radarı olarak kullanıma uygun bir yapıdadır. Mobil Arama Radarının gemi platformu uyarlaması da mevcuttur.
Sistem, sahip olduğu gelişmiş aktif faz dizili anten yapısı ile yükseliş ekseninde elektronik tarama yapmakta olup sayısal huzme oluşturma mimarisi sayesinde yakın menzil bölgesinde geniş bir yükseliş kapsaması ile yükseliş çözünürlüğünü birlikte sağlayabilmektedir.
Mobil Arama Radarı, paletli araca uygun olarak tasarlanmıştır. Yüksek titreşim-şok dayanımı için özel önlemler alınmış ve elektronik stabilizasyon teknikleri uygulanmıştır.

Önemli Özellikler

• X-Bant yayın frekansı
• 70km azami menzil
• Katı hal tasarım
• Aktif faz dizili anten
• Sayısal huzme oluşturma
• Darbe sıkıştırma
• 3 boyutlu hedef arama ve takip
• Ararken Takip (Track While Scan - TWS) özelliği
• Otomatik hedef takibi
• Çoklu hedef takibi
• Otomatik hedef sınıflandırma
• IFF (dost/bilinmeyen teşhisi) sorgulaması
• Kısa tepki süresi
• Elektronik stabilizasyon
• Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta

'KORKUT' 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Korkut sistemi canlı atış testlerine başladı.
ASELSAN ve FNSS ortaklığıyla geliştirilen KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi 10 Eylül 2015 tarihinde ilk canlı atış testini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. ASELSAN, FNSS ve Kara Kuvvetleri personelinin bulunduğu atış testlerinde otomatik hedef takibi yapabilen üç Boyutlu Ku-Bant Atış Kontrol Radarı'nın tespit ettiği TAI tarafından geliştirilen Turna hedef uçağını KORKUT 35 mm parçacıklı mühimmat ile tam isabetle vurdu.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ilk teslimatların 2016'nın ikinci yarısında gerçekleştirilmesi bekleniyor.
KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hareket halinde yüksek isabet oranı, gece/gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirildi. KORKUT Sistemi, üç Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir Komuta Kontrol Aracı'ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacak.

http://youtu.be/zIsxdi3N2cA

KORKUT'A FNSS İMZASI

Kara Kuvvetleri envanterindeki emektar M-42A1/A2 Duster Walker sistemlerinin yerini alacak olan KORKUT Hava Savunma Sistemi, FNSS ürünü ZMA-30 paletli Zırhlı Muharebe Aracı üzerine entegre edildi. 30 Ton sınıfı zırhlı muharebe aracı amfibik bir araç olup, TSK bünyesinde görev yapan AKINCI ZMA'ya göre çok daha büyük süspansiyon kapasitesi ve arttırılmış güç gurubu performansına sahip. ZMA-30 KORKUT Platformunun şasesi özel bir zırh korumasına sahip ve mayınlara karşı dayanıklı. Bunun yanı sıra ZMA-30 KORKUT platformu nehir ve göletlerden geçiş yapabilmesi amacıyla iki adet su jeti ile donatıldı. Dünyada ilk defa uygulanan bu sistem sayesinde KORKUT rakip platformlara karşı büyük bir üstünlük sağlıyor.

MENZİLİ 4 KİLOMETRE

KORKUT'un ateş gücü MKEK tarafından üretilen iki adet 35 mm'lik toptan oluşuyor. Hareket halinde de atış yapabilen KORKUT, iki ayrı mermi besleme sistemi kullanarak, namlulardan biri arızalansa dahi diğer namlu ile atışa devam edebiliyor. Menzili 4 kilometre olan sistem, hava-yer mühimmatları, seyir füzeleri, helikopter ve İnsansız Hava Araçlarına karşı geliştirildi. KORKUT'un toplam 400 adet mermi taşıma kapasitesine sahip.

DAKİKADA BİN YÜZ ATIŞ YAPIYOR

Kulede iki ayrı mermi besleme sisteminin kullanılması sayesinde namlulardan birisinde sorun olsa dahi diğer namlu atışa devam edebilecek. Otomatik mühimmat besleme ve seçme sisteminin kullanıldığı KORKUT SSA ile dakikada 1.100 atış yapılabildiği kaydedildi. Etkili menzili 4km olarak verilen sistem, hava-yer füze ve mühimmatı, seyir füzeleri ve İHA tehdidi ile başa çıkabilecek şekilde tasarlandı.
Sisteme ileride STINGER ve IGLA-S gibi kısa menzilli IR güdümlü füzeler de monte edilebilecek. Projede, 2015 başından itibaren SSM ve KKK personelinin de katılımı ile kalifikasyon testlerinin gerçekleştirilmesi ve 2016 başından itibaren seri üretime geçmesi planlanıyor.

AKILLI MÜHİMMAT ATACAK

ASELSAN, MKEK ve Tübitak-SAGE işbirliğiyle geliştirilen akıllı yapıdaki 35 mm parçacıklı mühimmat üç Boyutlu Ku-Bant Atış Kontrol Radarı'nın yaptığı hesaplamayla içinden 160 parçacık çıkan her bir mermi nerede ve ne zaman patlayacakları ayrı ayrı programlandıktan sonra namludan ayrılarak hedefe yöneliyorlar.

ASELSAN RADARLARI İLE DONATILDI

KORKUT, otomatik hedef takibi yapabilen yine ASELSAN ürünü üç Boyutlu Ku-Bant Atış Kontrol Radarı ve IFF (Dost/Düşman tanıma) anteni ile donatıldı. Üç Korkut aracını kontrol edebilen ve yine ZMA-30 şasisi üzerine yerleştirilen KORKUT Komuta Kontrol Aracı ise aktif faz dizinli antene sahip üç boyutlu X-Bant Mobil Arama Radarı ile donatıldı. Ku-Bant Atış Kontrol Radarı azami 30km menzile sahipken, dakikada 30 devir dönüş yapan Mobil Arama Radarı'nın hedef tespit menzili ise 70km üzerinde.

Kaynak: Aselsan, Savunmaveteknoloji
Mesajı Paylaş
.

HDS

Şunu düzeltmek gerek; 35mm parçacıklı mühimmat kabiliyeti ileride kazandırılmayacak, halen var zaten. Testler de bununla yapılıyor. Mesajı Paylaş

dum

Elinize sağlık.

Ben üretim miktarınının 14 takım olmasıni organik olarak çözemedim.

4 adet hava savunma taburu kurulacağını hisar sistemlerinin ihalesinden biliyoruz. Her bir taburda 3 'er takımlı korkutla donanmış bir hava savunma  bölüğü olacak dersem 2 adet takım artıyor. 1'i eğitim desem 2'ncisi artıyor. Yani bu sistem tugaylardaki duster'ların yerine geçmemiş, kolordu hava savunma taburlarında yetenek havuzu içerisine planlanmış demek oluyor sanırım

Nihai amacın KKK 'lığında 4 kolordu'lu bir yapı olduğunu anlıyorum ama coğrafyada hal böyleyken bu nasıl olacak onu anlamıyorum.

Eğer kuvvet planında bir revize olur da her mekanize/zırhlı tugay'a 1 takım şeklinde güncellenirse, alınacak sistem sayısı 14 değil , egitim sistemleriyle beraber yaklaşık 30'a dayanır ki bu da 30 kka, 90 ssa demek oluyor.

Mesajı Paylaş

putty

Eki 14, 2015, 06:12 ÖS Last Edit: Eki 14, 2015, 06:21 ÖS by putty
Arama radarlı ve arama radarsız iki model yapsalar arama radarını ayrı bir araca koymasalar daha mantıklı olmazmı. Bütün kundağı motorlu araçlarda arama radarı da var bizimkinde de olsaydı keşke. İki model olsun birinde arama radarı var öbüründe yok. Bataryada bir tane radar aracı yerine radarlı uçaksavar olur aynı şey.
Biraz müsriflik var yani burada. Askeri tesise bir tane uçaksavar koyduk diyelim 2 tane zırhlı araç iki tane termal kamera 2 tane gündüz kamerası iki tane telsiz iki tane motor iki tane şöför iki tane araç komutanı ...   Öbür türlü bir tane olacak bu saydıklarım. Yada bir batarya koyduk 3 top bir radar 4 araç olacak öbür türlü ikisi radarsız 3 araç. Yok yani dünyadaki örneklerde hep radar var araçlarda icat da yapmıyorum niye bakıp onu yapmadık acaba  

Bunun gibi olsa ama iki değişik model birinde arama radarı var öbüründe yok.

Mesajı Paylaş

7Skies

Eki 14, 2015, 06:15 ÖS Last Edit: Eki 14, 2015, 06:21 ÖS by 7Skies
Eğitim Konusunda Havelsanın

Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Eğitim Simülatörü görev alacak,

Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Eğitim Merkezi, hava savunma operatörleri ve karar verici komuta seviyesindeki askeri personelin simülasyon / simülatör teknolojisinin faydalarından yararlanarak eğitimlerinin verilmesi amacıyla tasarlanan bir sistemdir. Eğitim Merkezi hem operatif hem de taktik seviyede kullanılabilecektir.

Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Eğitim Merkezi, hava savunma senaryoları içerisinde yer alan,

Takım Komutanı
Radar Operatörü
Nişancı
Top Komutanı, Top Atış Kontrol Operatörü
Sistem Operatörü
Komuta Kontrol Operatörü
Füze Atış Kontrol Operatörü
Batarya Atış Kontrol Merkezi
Tabur Ateş Kontrol Merkezi
ERİMAY ve Link16 Operatörü

gibi rollerin görev başı eğitimlerinin verilmesinde kullanılacaktır.

Eğitim merkezinde

Korkut
Hisar-A
Hisar-O
Ateş İdare Cihazları (AİC)

hava savunma sistemleri için geliştirmeler başlayarak bunlara ait konsol ve süreç eğitimlerinin verilmesi sağlanacaktır.

Bu amaçla mevcut sistemlerde yer alan operatör ve komutan konsolları ile bunlar arasındaki iş akışları hesaba katılmaktadır. Kullanılacak olan taktik çevre yazılımı, senaryo dahilinde yer alabilecek tüm aktör (algılayan, karar veren ve bir davranışta bulunabilen akıllı varlık), durağan ve hareketli varlıkların, amacı karşılayacak ölçüde, gerçeğe yakın benzetimini yapmaktadır.

Mesajı Paylaş
.

ÜNAL

14 sayısı çok az olmaz mı ? ben sabit üsler için bol bol alınır sanıyordum seyir füzelerine karşı.. Mesajı Paylaş

Tolga

Sayın 7Skies,
Yayınladığınız bu sayfa Havelsan'a mı ait ?
Yaptığım HİSAR aracı çizimine yer vermesi ayrıca ilginç olmuş. :) Mesajı Paylaş

7Skies

.

HDS

@putty, biz silah sayısını arttırmak istiyoruz. Radarı değil. Havadaki bir mühimmatı tek radar tek silah gibi bir şeyle vurmamız elimizdeki imkanlarla zor.

Dediğin gibi olabilir, ama aynı platformu yapmaya kalksak, aynı performansı istesek, herhalde 70 ton olurdu.. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Yüzecek birde .. Mesajı Paylaş

dum

İste eğer öyleyse, 14 takım korkut takımı, mevcut tugay sayısını karşılamıyor. 30 civarında takım gerekli o durumda. Mesajı Paylaş

HDS

@putty,
Korkut aslında göründüğünden biraz daha civcivli bir sistem. Hareket halinde atış yapabiliyor. Radarını kapatıp tamamen IR hedef arayıp takip edebiliyor. En önemlisi, silah araçları tamamen pasif olarak IR ile silah kontrol edebiliyor. Bunun için de epey stabilite falan gerekiyor.

Kolay değil  @putty, eskisi gibi değil, hareket eden bir zırhlı birliği ya da yumuşak hedefe adam güdümlü bir mühimmatı artık neredeyse radar menziline girmeden atabiliyor ve bunun sonuçları korkunç olabiliyor. Vurduğun şeyin sana verdiği kesit alanı büyücek bir yemek tabağı kadar. Eskisi gibi helikopter falan kovalamaya çalışmıyorsun. Iskalama falan şansın da yok. Onun için çok namluy istiyoruz, bir "kill zone" istiyoruz. hatta "Kill triangle" istiyoruz.

Buradan tamamen otonom ve her şeye sahip bir en azından çekili model yapılabilir mi? Mümkündür. Zaten değerli tesislerin korunması için gerekecektir. Mesajı Paylaş

putty

Fikrimi değiştirdim zaten HDS. Bu kurgu bence çok doğru. Ben iki aracı bir ürün için üretildi gibi bakıp yorumladım ama radar aracı aslında başlı başına yeni bir Aselsan ürünü olmalı. Arama radarını bu sistemden biraz ayırıp da olaya bakabilir miyiz. Sanki Kalkan radarı gibi bir yeni radar ürünü ve bu ürün uçaksavar ile kullanılıyor. Belki çekili Kalkan radarı yerine bu aracı kullanmak daha mantıklıdır. Ben niye ayrı diyorum ama fikrimi değiştirdim bu radara başlı başına bir ürün olarak bakmak gerekiyor olabilir. Uçaksavar sistemi aslında tek bir araçtan oluşuyor olabilir. gördüğümüz radarlı araç ın uçaksavar ile alakası yok aslında. Tamam ikisi bir arada kullanılıyor ama bu kardeş oldukları anlamına gelmiyor sadece radar lazım ise bunu da seçebiliriz gibi bir şey olabilir. Yani araç üstündeki arama radarı yerine Kalkan radarı da kullanabiliriz ağ merkezli bir bağlantıda yaparız başka radarda kullanırız. Böyle bakmak doğrumu acaba. Mesajı Paylaş

er1973

Zaten Tugay sayılarının düşürülmesi yakın zamana kadar planlanmıyor muydu ?
Aslında planlanan tank sayısına göre Zırhlı ve Mekanize Tugay sayılarının çok dramatik bir şekilde düşmesi gerekiyor. Kaldı ki ben bu sayıları pek uygulanabilir görmüyorum. Mesajı Paylaş

putty

Ben tugay komutanı olsam bu iki araç yerine aşağıdaki iki araçtan birini seçerdim
hatta olmadı aşağıdaki iki adamı tercih ederdim.
Hele birde tugayda kalkan radarı gibi bir radar varsa

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter