Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

süper çavuş

@HARZEMŞAH
..Yani 7 ülkeden oluşan koalisyonun 1 yıldır yapamadığını Ruslar 1 haftada becermişler. Bir yanda savaşın en az 10 en fazla 20 yıl süreceğini öngören bir Pentagon, öte yanda ise 1 haftada İŞİD'i dağıttıklarını söyleyen Rusya..  ,,

Acemski palavroski ..!

Öte yandan Hava gücü ve Deniz gücü konusunda mümkün mertebe açıkları ivedilikle kapatmamız gerekmekte ,, batı ve özellikle ABD 'den ihtiyacımız olan - alınabilecek ne varsa makul şekilde tedarik edilmeli ve en kısa zamanda envantere girmeli ..

Mesajı Paylaş

matmat26

HAMA bölgesi, Rus bombasıRusların bombaladığı alanlar. Özellikle Lazkiye kırsalını vuruyorlar.


Rusların attığı bombalar nedense patlamıyor.


Mesajı Paylaş

Elçibey

Zaten kolay kolay tutturamıyorlar tutanlar da patlamıyor ;D Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

Kabardey

Büyük ihtimal ile bakımsızlıktan. Rusya'nın elinde ciddi bir silah ve mühimmat stoğu olmasına karşın, bunların çok küçük bir kısmının ciddi bakımı yapılabiliyor. Hele son dönemde artan hava trafiğini Rus hava kuvvetleri kaldıramadı ve peş peşe teknik aksaklık kaynaklı uçak kayıpları yaşandı. Bakalım Suriye'de rezil mi olacaklar yoksa eski performansa dönüş mü olacak.

Birde üstatlara sormak istiyorum. Rusya ve Suriye meselesi babında ABD'den ne koparabiliriz? Perry'ler yerine başka bir gemi alınabilir mi, İ sınıfı için SM2'nin iyi bir versiyonu ya da uzun menzilli hava savunmasında sürpriz bir patriot teklifi? Saygılar. Mesajı Paylaş

Tolga

matmat26 yazdı:
HAMA bölgesi, Rus bombası

BM-30 SMERCH desek daha doğru olabilir.
https://www.youtube.com/watch?v=b_upVkPZldQ Mesajı Paylaş

BGTN

#35
Eki 06, 2015, 10:29 ÖS Last Edit: Eki 16, 2015, 10:51 ÖÖ by BGTN
Avrupa'nin multeci sorununa gelecek olursak, sizlere fazla detaya inmeden universitelerden ve farkli kuruluslardan istenilen raporlardan bahsetmek istiyorum.
Birkac hafta icerisinden calismalar tamamlandiginda tamamini paylasmaya calisacagim.

Tamamen AB'nin finanse edecegi ve Turkiye'nin farkli illerinde kurulmasi dusunulen/istenilen kamplarda yuksek tahsile sahip Suriyelilerin havuzlandirilmasi icin calismalar yapiliyor/yapilacak.. Bu ''havuzlardaki' yuksek tahsilli Suriyelilerden secilmesi ongorulen kisilere oturum ve calisma izni verilmesi dusunuluyor.

Boylelikle multeci olmayi "hak" etmeyenleri elimine edilmesine olanak saglanmasi amaclaniyor.

Avustralya ve Kambodcya arasinda olan parali multeci anlasmasa modeli uzerinde de ayri bir calisma yapiliyor..

Baslarina gelecek olanlari farkina varmisa benziyorlar. Zira ilk defa bir konu hakkinda bu denli bir calisma yapildigina sahit oluyorum.

Mesajı Paylaş

putty

Yani iyileri alıp kötüleri bize mi bırakacaklar. Bizde buna lojistik imkan mı sunacağız. Mesajı Paylaş

BGTN

#37
Eki 07, 2015, 01:13 ÖÖ Last Edit: Eki 07, 2015, 01:16 ÖÖ by BGTN
Aslinda istedikleri butun Suriyeli ve Suriyeli gorunumlu multecileri geri gonderip AB'nin Dublin anlasmasini kabul ettirmek.( Avustralya ve Kamboyca'nin yaptigi anlasma uzerinde bilgi ediniyorlardi)
Bu konu ile ilgili calismalar ve istekler 2012'nin baslarinda Turkiye'ye sunulmustu..

Biraz daha acacak olursak; AB'ye giren Suriyeli multeciler herhangi bir AB ulkesinde yapacaklari iltica basvurularini AB'ye giris yaptiklari ulkelerde degerlendirmek.

Rusya'nin mudahalesi AB'nin cozmesi gerektigi multeci sorunun buyutugunu bilen Turk muzakereciler, anlasma karsiliginda istekleri siralarken yuzlerini kizartmayacaklarini tahmin ediyorum.. :)


Eger ílk istekler kabul edilirse:

- Akdeniz'de devriye gezecek olan fazla sayida botlara ihtiyac olacak.

- MKEK muhimmat uretim kapasitesini hizli bir sekilde arttirmak zorunda kalacak. Mesajı Paylaş

MAGNETO

Türk uçaklarına 'kimliksiz' taciz  07.10.2015

Rusya tarafından üretilen ancak üzerinde bir ülke sembolü bulunmayan MİG-29 tipi uçaklar ile Türk savaş uçaklarına tacizde bulunuldu

Kimliği gizlendi
Askeri uzmanlar, 'milliyeti tespit edilemeyen' ifadesinin ne anlama geldiği konusunda, şu değerlendirmede bulundu: "Savaş uçaklarının gövdelerinde semboller bulunur. Ülke ve ait olduğu filonun simgeleri gibi. Savaş uçaklarımızın kuyruğunda bayrağımız var. Sağ kanat üstü ve sol kanat altında da Türk uçağı olduğunu gösteren sembol var. Bir ülke uçağını tanıtmamak kendine ait olduğunu gizlemek istiyorsa bu sembolleri siler. Pilot haberleşmeyi de kapatmışsa uçağın hangi ülkeye ait olduğu anlaşılmaz."

2 ihtimal var
Rusya'nın hava kuvvetlerinde 254, Suriye'nin ise 46 adet MIG-29 savaş uçağı bulunuyor. Taciz eden uçağın milliyeti konusunda yapılan değerlendirmelerde iki ihtimal üzerinde duruluyor. Birinci ihtimal, "Esad yönetiminin bazı uçakların sembollerini silmiş olması veya Rusya'dan Suriye'ye verilen ve sembollerin işlenmediği uçakların taciz olayında kullanılıyor olması." İkinci ihtimal ise "Rusya, Türkiye'yi ve NATO'yu hava sahası sınırında vereceği tepki konusunda sınamak istiyor olabilir. Ancak olumsuz bir gelişme durumunda 'Benim uçağım değil, Suriye'ye satmıştım' diyebilmek için sembolleri silmiş olabilir" diye özetleniyor.

http://www.milliyet.com.tr/turk-ucaklarina-kimliksiz-taciz/siyaset/detay/2128077/default.htm Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bölgede daha doğrusu güneyimizde MiG-29 sahibi güçler ve durumunu düşündüğümde, kabaca şunları hatırlıyorum: Suriye (Esad Diyelim) hava kuvvetleri envanterinde MiG-29A/UB modelleri mevcuttu. Bu savaş uçakları ihraç tipi ve kısıtlı kabiliyete sahipti. Tam iç savaş döneminde Esad bunları MiG-29SMT versiyonuna upgrade etmek için Rusya'ya yollamıştı. Bazı tayyarelerin upgrade işlemi tamamlanmasına rağmen Esad yönetimine teslimi geciktirildi. Hatta internette Rusya'da test uçuşu yapan geliştirilmiş tayyarelerin resimleri de dolaştı. Bu nedenle Esad'ın hava gücünde modernize edilmiş ve edilmemiş olarak iki çeşit MiG-29 bulunduğunu var saymak gerçekçi olacaktır. Ayrıca İran'ın elinde zamanında Irak'tan kaçan ve el koyduğu MiG-29 tayyareleri var. Bu uçaklar her ne kadar görünüş olarak aynı olsalar da İran tarafından farklılaştırılmış olma ihtimalleri de oldukça yüksek. Ambargonun sürdüğü zamanda tüm kapsamlı bakım işlerini kendi imkanları ile gerçekleştirmek zorunda kalan İran'ın tayyareleri, uçakların eski nesil elektronik sistemlerinin basitliğinden / kolay anlaşılabilirliğinden de faydalanarak özelleştirmiş olması büyük ihtimaldir. Ayrıca Rusya'nın envanterinde eski ve yeni tüm tipler bulunuyor. Hatta deniz kuvvetleri için özelleştirilen MiG-29K, ilk aşamada modernize edilen uçakların kodu M, SMT yada M2 olarak nitelendirebileceğimiz ikinci aşama modernize ürünleri, MiG-35 olarak yeniden isimlendirilen en son ve gelişmiş türevleri. Ayrıca bu modernize edilen tayyarelerin (hangi versiyon kesin bilgi sahibi değilim) Mısır'a satışı gündemde. Her ne kadar Sukhoi serisine ilgisini açıklanmış olursa olsun, İran da potansiyeli çok yüksek bir alıcı. Sonuçta yıllardır biriken bir MiG-29 tecrübeleri var ve bildikleri bir tayyare. Bu nedenle İran'lı ve Mısır'lı bazı gözlemci pilot ve teknik personelin de nezaretinde, demolar yapmak isteyecekleri mantıklı bir öngörü olacaktır. Bu nedenle kimliksiz taciz konusunda, gerçekten oldukça kimliksiz bir durum var. Bir de pilotların kimliksizliği olayı daha da kimliksiz hale getiriyor. Yanaşıp yakından baksak nasıl olur acep? Saygılarımla. Mesajı Paylaş

dalamper

Feylak'uş Şam'ın (Şam Lejyonu) açıklamasına göre Hama'nın kuzeyi Marek'de Rus subayı çatışmalar sırasında ölmüş.

Rejimin Hama kuzeyde gerçekleştirdiği operasyon alanları kırmızı kutulu:

Mesajı Paylaş

orko_8

Rus Savunma bakanı, Hazar Denizi Filotillası'na ait dört gemiden atılan 26 füze ile Suriye'deki 11 ayrı hedefin vurulduğunu açıkladı: http://sputniknews.com/middleeast/20151007/1028149460/russian-navy-attack-syria.html Mesajı Paylaş

dalamper

Ölen Rus subayının adının Yunt Bassint olduğu iddia ediliyor.

Hama'daki çatışmada öldürülen 24 Rejim askerinin çoğunun da Rus olduğu iddia ediliyor. Mesajı Paylaş

matmat26

Hama'nın Morek cephesinde Esat'a ait 6 Tank 3 Askeri Zırhlı araç çok sayıda öldürülen Esed Rejimi Askeri yaralılar arasında 4 Rus Askeri var..

Mesajı Paylaş

dalamper

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ÖSO ile Esad arasında ittifak yapılmasını önermiş.

Ruslar, Hazar'dan atılan füzelerin Kalibr füzeleri olduklarını söylüyor.

Rejimin Hama'da muhaliflere gerçekleştirdiği saldırılardan:
Patlamayan başka bir Rus bombası.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter