Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

AlkyoneRus hava kuvvetlerinin 2015 ten bu yana verdiği kayıplar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Rus jetleri İsrail uçaklarını engelledi!

SU-34 tipi Rus savaş uçaklarının Lübnan'ın Trablusşam kenti semalarında İsrail'e ait iki F-16'yı engellediği duyuruldu. İsrail'in Times of Israel adlı haber sitesinde yer alan habere göre, iki ülke arasındaki koordinasyon bu sabah bozuldu. İsrail'in en büyük televizyon kanallarından Hadashot da haberi doğruladı. Arapça yayın yapan Al Masdar internet sitesi ise Rus uçaklarının aylardır ilk kez Lübnan'ın hava sahasına girdiğini duyurdu. Ancak İsrail ve Rusya'dan henüz konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadı. Sosyal medyada yer alan videolarda, Lübnan hava sahasındaki Rus uçakları gözükse de, İsrail'e ait uçaklar yer almadı. İsrail uçakları, sık sık Lübnan hava sahasına girerek keşif yapıyor. İsrail'in Suriye topraklarındaki saldırılarının çoğu da buradan yapıldı.
Rusya'nın bölgedeki askeri güçlerini yoğunlaştırdığı 2015 Eylülünde Tel Aviv ve Moskova olası çatışma ve yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için bir diyalog mekanizması oluşturmuştu. Ancak askeri kaynaklar, ne İsrail'in ne de Rusya'nın Suriye'deki saldırılarından önce birbirlerine haber verdiğini söylüyor.
https://www.timeturk.com/rus-jetleri-israil-ucaklarini-engelledi/haber-904968 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü #PKK işgalindeki #Aynİsa kasabasının güneybatısında #ABD ve #Fransız askerlerinin de konuşlandığı #Tugay93 girişinde bir bombalı araç patlaması gerçekleşti. #Rakka
https://www.aa.com.tr/en/middle-east/explosion-at-us-french-base-in-northern-syria/1164853

Üste 200 Amerikan 75 Fransız askeri bulunuyordu Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

ABD, DSG'ye 250 tırla ağır silah ve zırhlı araç gönderdi

ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 250 tırla ağır silah ve zırhlı Hummer araçları gönderdi. ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4800 tırla DSG'ye ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.

Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG'nin de içerisinde yer aldığı DSG kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında DSG'ye ağır silah ile zırhlı araç göndermeye devam ediyor. ABD son 4 gündür her gün silah ve araç yardımında bulunuyor.
'ABD, DEYR EZ ZOR'DA ASKERİ VARLIĞINI ARTTIRIYOR'

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan bir DSG yetkilisi ABD'nin Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bu sabah kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek şöyle konuştu:

"ABD Deyr ez Zor'da askeri varlığını artırıyor. ABD'nin Deyr ez Zor'da 3 askeri üssü de bulunuyor. Kendi üslerinde askeri varlığını artırıyor. ABD, Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bize 250 tırla zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. Pikap araçlar da gönderdi. Son 4 gündür silahlar hergün geliyor. Çünkü ihtiyaç var. Deyr ez Zor doğusunda IŞİD'e yönelik operasyonumuz devam ediyor. Silahlar ve zırhlı araçlar Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da tırlarla Deyr ez Zor doğusuna bırakıldı".

ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4800 tırla DSG'ye ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.

Ankara, YPG'ye silah verilmesine şiddetle karşı çıkıyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201806081033791018-abd-dsg-silah-yardimi-tonlarca/ Mesajı Paylaş

augustine


TR-ABD arasında yapılan anlaşmadan sonra Türk ordusu Menbiç kırsalına giriş yaparak, Sacur nehri hattında konuşlanmaya başladı.

Mesajı Paylaş

farabi

Tel Rıfat müzakereleri de tamamlandı. https://www.enabbaladi.net/archives/235874ÖSO Tel Rıfat içerisine girmeyecek. Güvenlik Rus ve Türk Askeri kontrolünde bulunacak yerel unsurların sorumluluğunda olacak. Anlaşma sonrasında sayıları 70 bin ile 100 bin arasında olduğu söylenen ve PKK işgali ile yurtlarından edilen Tel Rıfat'lının kasabalarına geri dönmelerini de kapsıyor.

Menbiç anlaşması ile birlikte Tel Rıfat anlaşması da yürütülebilirse, 2 ay içerisinde Fırat nehrinin batısından Türkiye'ye yönelik tehdit faktörleri büyük oranda kontrol altına alınmış olacak. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter