Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

Koalisyon savaş uçakları Deyr-ez zorda rejimi bombalamış
https://www.rt.com/news/418164-coalition-airstrikes-syrian-forces/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sabri Ünal

Rus askerlerini de bombaladıysa Ruslar'ın PYD görünümlü ABD askerlerini bombalaması da yakındır.

Ben mısır patlatıp izleyeceğim.

Bu arada @ayibarishi ben demiştim :) Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

BETONBEY

Rabbim muhabbetlerini arttırsın, ne diyelim :) Mesajı Paylaş

Alkyone

Rus askerlerinin bölgede olduğuna da dair bir dedikodu duymadım henüz bölgede olsalardı bunun kokusu çıkardı herhalde Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HeleBiDinle

Hemen silmişler.

Allah göstermesin, düşen uçak bizimki olsaydı her daim dururdu o görüntüler.. Mesajı Paylaş

Alkyone

Şub 10, 2018, 09:49 ÖS Last Edit: Şub 10, 2018, 10:33 ÖS by Alkyone
Twitterde belli ki İsrailin hatırlı dostları var üstadım

İdlipte son durum Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çin'in Şam Büyükelçisi Çi: Çin, Suriye'nin yeniden inşasında etkin rol oynayacak

Çin'in Şam Büyükelçisi Çi Çiencin, Şam'daki Muvasat Üniversitesi Hastanesini ziyaretinin ardından Şinhua ajansına yaptığı açıklamada, "Suriye'nin gelişimi ve yeniden inşası için yapılacak çalışmalara odaklanmanın zamanı geldi." ifadesini kullandı.

"Suriye'nin yeniden inşası için bu ülkenin yasal yönetimiyle işbirliği içerisinde çalışacaklarını" söyleyen Çi, "Bence Çin, ilerleyen süreçte Suriye hükümeti ve halkına daha fazla destek olacak, daha çok yardım sağlayacak ve Suriye'nin yeniden inşasında etkin rol oynayacak." dedi. Çinli 30 iş adamının nisan ayından bu yana Suriye'ye giderek ülkenin yeniden inşası için yatırım fırsatları aradığı açıklanmıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) daimi üyelerinden biri olan Çin, Suriye ile ilgili BMGK'da yapılan kritik yedi karar oylamasında da çekimser oy kullanmıştı. Diğer yandan Çin'in, Suriye'de halen askeri varlığı bulunmuyor.
http://aa.com.tr/tr/dunya/cinin-sam-buyukelcisi-ci-cin-suriyenin-yeniden-insasinda-etkin-rol-oynayacak/1061318 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Hadi bakalım. Sen  ortaasyayi birak, taa nerelere gel, adam senin arkandan gelip buralara da duvarını orsun.

Neyse en azından Rus prensesleri, Cin prensesleri tamam, bir de Bizans prensesleri bulunursa takım tamamlanacak. Mesajı Paylaş

putty

Şub 12, 2018, 09:09 ÖS Last Edit: Şub 12, 2018, 09:12 ÖS by putty
Suriye ve Irak krizinde kazanacak ve kaybedecek olanları listeliyorum kendi görüşlerime göre

İran: Kazanan ülke. Irak ı Sünni bir devletten Şii bir devlete dönmesi nedeniyle kazanan ülke

Irak : Parçalanmış ve Sünni karakterini kaybetmiş hali ile Sünni Irak lılar için tam bir kayıp Şii Iraklılar için ise parçalanmış haliyle bile büyük bir zafer

Kürtler: Kazanan taraf. Irak da devlet kurma sürecine girdikleri için kazanan taraftır. Suriye de ise kesin olmamakla birlikte biraz kazanımları olacağı kesin ve belkide IRak daki devleti büyüten bir etkisi bile olabilir. Bu hali ile Kürtler eski halleri sıfır olduğu için her durumda kazanan taraftır

Suriye: Nusayri eski yönetim tüm Suriye ye hakimiyetten kısmi bir hakimiyete rıza göstereceği için kaybeden taraf görüntüsünde ancak parçalanmış ve demografik deseni yer değiştirmeler ile Nusayrilik lehinde değişen rejim için ilerde demokrasi ile kaybetmeleri muhakkak olan iktidarlarını yeni devlette ilelebet sürdürme şansı yakalayacaklar bu nedenle Nusayriler kaybeden görünmekle birlikte uzun dönemde kazanan oldular

Rusya: Kazanan ülke. Akdenize inmek Orta doğuda doğrudan aktör olmak Rusya için tam bir kazanımdır.

İsrail: Kaybeden ülke. İsrail için Rusya'nın bölgeye inmiş olması ve bu parçalanma sonrasında bölgenin arka bahçelik ten çıkması problem olacaktır. Ancak bu param parçalıkta golan tepeleri mevzu iyice sulanacağı için artık oraların Suriye ye iadesi anlamsızlaşacaktır ve Golan İsrail e kalacaktır bu anlamı ile zaten kazanılmış olanın ilanı gibi bir durumdur

Ürdün : Kaybeden. Pek bir şey değişmez gibi görünse de Sünni Arap ülke için tabi ki Kuzeyin ve özellikle Irak ın Şiileşmesi büyük değişimdir Ürdün için. Buna İsrail in eğer Suriye de Hizbullahı bahane ederek güvenli bölge mazereti ile biraz toprak işgal ederse yeni bir Arap İsrail sorunuda eklenebilir bir ihtimal ileride

Suudi Arabistan. Kaybeden. Ürdün ile aynı sebeplerle kaybeden ülkedir.

ABD: O süper güç her durumda yaşayabilir rahatlıkla

Türkiye : Kazanan ülke. Şii yayılması bizim içinde bir travmadır ancak biz asıl büyük sorunumuz olan Kürt sorununda altın tepside sunulan bir mucizevi ödül ile bu süreci en çok kazanan olarak bitireceğiz. Kürtler için sınırlarımız dışında bir kürt devleti ortaya çıkacağı için en büyük kazanan bu kargaşada Kürtlerden sonra Türkler olacaktır. Kürtlerin Akdenize ulaşmaları ve Araplarla arada bizi esir eden bir blok da engellendiği için küçük endişelerinde önü alınmıştır ve nerede ise hiç endişe edecek bir durum kalmamıştır.

Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Sayın putty

Değerlendirmelerinizin bazılarına katılıp bazılarına katılmamakla birlikte bu tarz bir değerlendirme için erken olduğunu düşünüyorum. Sonuçta zaman akıp gidiyor. Önümüzdeki yıllar yeni gelişmelere gebedir hiç şüphesiz.

Bazı maddeler özelinde ise

İran: Şu anki durumu ne kadar sürdürülebilir? Ekonomist değilim ama İran ekonomisinin durumuna bakınca çöküş halinde oldukları oldukça belli. Bakalım zaman İran için neler gösterecek?

BTÖ ve yandaşı gruplar: Şuan için toprak kazanmış gini görünseler de oraları gerçekten ellerinde tutabilirler mi? Bu kadar aleyhine işleyen bir demografide hiçbir dış müdahale olmasa bile ABD elini eteğini çekince tam kaç sene tutunabilirler? Teşbihimde hata olmazsa şuan Cengiz dönemi moğol imparatorluğu gibi şiştiler ama uzun süreli olması namümkündür kanımca. Ayrıca Afrin operasyonu Allahın izniyle başarılı olunca menbic, öte yandan Rejim ve Rusyanın Deyr ez Zor operasyonu ( ABD'ye rağmen başarılı olabilirseler oraylada kalmazlar diye düşünüyorum) daha yaşayacak kötü günleri var gibi gözüküyor. Bir hatırlatma arkasındaki rüzgar çekilince Barzani'nin başına gelenleri anlatmaya gerek bile yok.

Türkiye: En ilginç süreci yaşayan biziz heralde. Bunun detaylarına girersek sayfalar dolusu konuşmamız gerekir de kısaca düşüncemi özetlemem gerekirse tam manasıyla kazanan değiliz ama kaybetmemek için gözü karartmış gözüküyoruz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter