Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ozbey

rus medyasında Hmeymim   saldırısının  82mm Vasilek (Cornflower),  tipi toplarla   yapıldığı ve bu silahların türkiye üzerinden  geldiğine dair haberler var.

http://uawire.org/russian-media-mortars-used-in-bombardment-of-russian-airbase-in-syria-were-brought-from-turkey

abd nin  suriye içindeki sdg bölgelerini tek taraflı tanımaya hazırlandığı haberleri  ayyuka çıkan bu günlerde çok ilginç bir durum.
s400 anlaşması yapılmış,  ikili ilişkiler gelişmekteyken rus medyasında  türkiye vurgusu  daha da farklı bir garabet.
"büyük devletlerle  ilişkiler ayıyla yatağa girmeye benzer" lafı geliyor aklıma.
ilişkilerin o kadar da güvende olmadığı açık da birileri birilerini  tehdit mi ediyor? yoksa birileri  yapacakları için bahane mi yaratmaya çalışıyor? belirsiz.
ama bu haberlerin bu kadar açıkça yazılıp çizilmesi ikinci ihtimali güçlendiriyor.
diğer yandan  tam suriye ordusu sdg  alanlarına yaklaşırken birden bire  çatışmaların tekrar başlaması ve şam yakınlarında bile ciddi bir  sıkıntı  hali  sdg bölgelerinin  resmen tanınması ve suriyenin açıkça bölünmesi için gereken zamanı verdi gibi.

Mesajı Paylaş

farabi

Link verdiğiniz yayının Rus ana akıma tabi olduğuna emin misiniz ? Bana daha çok Ukrayna yanlısı bir haber-fanzin sitesi gibi geldi.  Haberin içeriğinde kaynak gösterilen orjinal metin ise şurada : http://www.vestnik-rm.ru/news-4-22614.htm . Baştan aşağı klişelerle dolu ne olduğu belli olmayan birisinin imzasını taşıyan ve çöp bir sitede yayınlanmış bir şey gibi geldi. Rusya içerisinde Suriye meselesi ile ilgilenen ve sosyal medyada etkin çevre daha çok aşırı milliyetçi bir taban ve bunların çoğunluğunun Türkiye'ye bakışı iyi değil. 2013-2015 arasında takılıp kalmış çok fazla rus blog-forum yazarı var.

Belki de yanılıyorum ... Ana akımda bu tür ifade geçti mi , ona bakmak lazım gerçi... Mesajı Paylaş

ozbey

haberde genel olarak rus  medyasının  görüşleriyle ilgili ilginç detaylar var.

ama daha önemlisi  olay sonrası  İdlibdeki  bazı gelişmeler rusyanın   bu  iddiaları ciddiye aldığını düşündürüyor bana.
aşağıdaki linkte  özellikle   bir söyleşi oldukça ilginç ve detaylı.

Suriye'deki gelişmeleri izleyen Conflict Intelligence Team'den gazeteci Kirill Mihaylov Amerikan Freedom (Svoboda) Radyosu'na şöyle dedi:
"Hava üssünün olduğu bölgede birkaç grup faaliyette. Bunlar arasında 1. ve 2. Türkmen Sahil Tümeni de bulunuyor. 24 Kasım 2015'te Rus pilotu Oleg Peşkov'u öldüren Alparslan Çelik de bunlardan birinde görev yapıyordu. (...) Türkmenler Türkiye'den şu ya da bu şekilde silah yardımı almaya devam ediyor. Bu durumda şu soru ortaya çıkıyor: Eğer Hmeymim'e saldıranlar onlarsa Ankara'nın bu eyleme izni var mıydı?"

http://t24.com.tr/yazarlar/bilinmeyen/rusya-medyasinda-turkiyeye-yonelik-onemli-iddialar,18901 Mesajı Paylaş

HDS

Arada bir bizim PYD'nin sağda solda, Soçi'de falan toplantılara katılmasına itirazımıza "Ama onlar Suriye vatandaşı, Türkiye ne karışır" bayağılığında yaklaşan Rus bürokrasisinin bir takımına "E Türkmen Sahil tümeni de Suriye vatandaşı be kardeşim. Dilerseniz sizi Amerika ve yandaşları ile Hmeymim cehennemine hapsedebiliriz. " denebilir.

Öyle o kadar bedava değil. Rus da Suriye'de o kadar rahat değil. Rahatladığı gün kafasına havanı yiyor. Çeçenler'i getirdi ise zaten o çok iyi değil demektir. Mesajı Paylaş

Alkyone

İsrail'den Şam'a füze saldırıları

İsrail, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında Beşşar Esed rejimine ait noktalara füze saldırıları düzenledi. Esed rejiminin savunma bakanlığından sabah saatlerde yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Şam yakınlarına 3 ayrı saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, İsrail savaş uçağının ilk saldırısını Lübnan toprakları üzerinden sabah saat 02.40'da Şam'ın el-Kutayfe ilçesine füze atışları ile yaptığı ifade edildi. Rejimin hava savunma araçlarının saldırıları engellediği belirtilen açıklamada, bir İsrail jetinin vurulduğu kaydedildi. Açıklamada, ilerleyen saatlerde İsrail'in yeniden saldırı düzenlediği, saat 03.04'te işgali altındaki Golan Tepeleri bölgesinden karadan karaya iki füze fırlattığı ancak bunların hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirilerek düşürüldüğü aktarıldı.
Rejimin açıklamasında son saldırının ise sabah saat 04:15'te İsrail savaş uçağının Golan'daki Teberya bölgesine fırlattığı 4 füze ile yapıldığı bilgisine yer verildi. İsrail gazetelerinden Haaretz de rejimin açıklamasını haberleştirerek saldırıları duyururken, asıl hedefin rejimin silah depoları olduğunu yazdı. İsrail makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.
http://aa.com.tr/tr/dunya/israilden-sama-fuze-saldirilari/1026101 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

İspanya'nın Türkiye de ki patriot füzeleri Haziran ayına kadar konuşlandırılmaya devam edecek
https://www.dailysabah.com/politics/2018/01/09/term-of-spanish-patriot-missiles-in-turkey-extended-until-june Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

Belki de İtalyanların SAMP-T'si hiç gitmez... Mesajı Paylaş

saladin

Dışardan bakınca emareler onu gösteriyor. Yalnız geçen sene yapılan testlerde bazı parçaların çalışmadığı söylenip yenileriyle değiştirilmişti. Bu biraz kabul testi veya demo da problem izlenimi bırakmıştı. Bu konuda detaylar var mı? Mesajı Paylaş

Alkyone

İlk Sürü Siha Saldırısı

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Suriye'deki muhalifler 6 Ocak gecesi Rus birliklerinin konuşlandığı Hmeymim üssüne 10, Tartus'taki donanma üssüne de 3 İHA'yla saldırı girişiminde bulundu.

Rus elektronik harp birlikleri, 6 İHA'nın kontrolünü ele geçirirken 7 İHA da 24 saat teyakkuzda bulunan Rus hava savunma birliklerine ait Pantsir-S füze kompleksleriyle imha edildi.

Bu saldırı sırasında iki Rus askeri hayatını kaybederken ona yakın Rus uçağı kullanılamaz hale geldi.

Bu saldırıyla bir kez daha gördük ki gelinen teknoloji devrimi her aygıtı bir silahlı platforma dönüştürebiliyor. Birkaç bin liralık bir sistemle milyonlarca dolarlık gelişmiş silah sistemlerine zarar verebiliyorsunuz.

Suriye'de yapılan bu saldırıyı analiz etttiğimizde aslında halka açık sistemleri kullanarak askeri bir operasyonun nasıl icra edilebileceğini de görüyoruz.

Uydu sistemleri üzerinden bölgenin haritası ve askeri konuşlandırma çıkarılıyor. Daha sonra konumlama sistemleri kullanılarak da hedeflere otomatik olarak ekipmanlar yönlendiriliyor.

Bu sistemler ABD merkezli olduğu için de diğer ülkeler sistem üzerinde bir değişiklik yapamıyorlar. ABD ise bu sistemlere kısıt koyarak kendi üslerinin yerinin bilinmesini istemiyorsa engelleyebiliyor.

Gelelim bu saldırılara benzer saldırıların Türkiye'de yapılıp yapılmadığına. Bu saldırılara ilk kez barikatlar döneminde rastlamıştık. Tekil haldeydi ve grup saldırılarına dönüşmemişti. Hatta Silopi'de ele geçirilen bir İHA, ABD ordusunun kullandığı gelişmiş bir modeldi.

PKK, Suriye'de PYD kisvesi altında eğitim aldıkça ve silahlandırıldıkça ülkemizde bu tip saldırıları yapmaya başladılar.

Sınır karakollarına veya hava üslerine saldırı düzenlemek istediler. Bunların bir kısmı saldırı başlamadan bir kısmı da saldırı esnasında etkisiz hale getirildiler.

Ama son Rus üssüne yapılan saldırıda gördük ki örgütler işi bir ileri noktaya taşımışlar. Karışık bir operasyonu belli bir koordinasyon içinde icra edebilmişler.

Yaklaşık beş yıldan bugüne yazılarımda sıklıkla değinmeye çalıştığım şey işte buydu. Artık devlet dışındaki yapıları (terör örgütleri ve muhalif grupları) ayrı bir çalışma konusu yapmaya ihtiyaç var. Geçmiş tanımlamalar ve uygulamalar bugünü bize anlatmıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik birimleri kendilerini bu tür saldırılara karşı koymak için geliştirmeye çalışmaktadır. Sıkıntı, karşı tarafın da yabancı devletlerin iç organizasyonlarından yardım almasıdır. Sizin aldığınız tedbire karşı onların da yeni bir saldırı tekniği geliştirmesidir.

PKK ABD desteği ile EYP, istihbarata karşı koyma, elektronik harp, özel kuvvet teknikleri ve gelişmiş donanım kullanma konularında eğitim almıştır.

Önümüzdeki dönem bu tekniklerin Türkiye'de kullanılmasını istemiyorsak daha başlangıçta tedbirini almak zorundayız. Bu teknikler asla Türkiye'de kullanılmamalıdır.

Önlemi de Suriye'de bir terör devletine izin vermemekten geçiyor.

Terör örgütlerinin teknik altyapısını kuvvetlendirmeye yönelik istihbarat çalışmarı birincil askeri hedef kapsamına alınmalıdır. Yerinde imha edilmelidir. Önleyici savunma deyimi tam da bunun için hayata geçirilmiştir.

Artık terör örgütleriyle mücadelenin katmanları şu şekildedir:

Eleman kazanımını kesmek,

Eğitim almasını engellemek,

Ekipmanla buluşmasını
engellemek,

Arkasındaki istihbarat örgütü deşifre ederek saf dışı bırakmak, eylem yapacağı alanı daraltmak ve sonuncu olarak da terör örgütünü legalize etmeye çalışan gruplarla mücadeledir.

Birinde yaşanacak bir hata
güvenlik birimlerinin başa dönmesine yol açabilir.

Asimetrik savaşın asimetrik terör örgütleriyle mücadele de simetrik savaş kabul edilemez.

Mete Yarar
http://www.karar.com/yazarlar/mete-yarar/ilk-suru-siha-saldirisi-5922# Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ozbey

Türkiye'deki  uzmanlar  hep  çok konuşur; ama  hiçbir şey söylemez.
önerileri de  nedense gerçek dünyada karşılığı olmayan yada uygulansa bile  etkisi attığın taş ürküttüğün kurbağaya deymedi  diyebileceğin  önerilerdir.
.
şu önerilerden birkaç tanesini  değerlendireyim.

"Artık terör örgütleriyle mücadelenin katmanları şu şekildedir:
"
sonra da öneriler sunmuş.  peki de "artık"  ne anlama geliyor?  35 yıldır  hazırlanan planların hepsinin temeli de aynı  önerilerdir.
hatta  90'larda  bir komutan "pkk bir köpek balığı gibidir,  yok etmek için denizi kurutmak lazım"  diyerek aşağı yukarı  şu maddelerin tamamını  fiilen uygulamamış mıydı?
Lübnan'daki pkk kamplarına  baskın,  Şam'da  villaya  bombalı araç,  sınır köylerinin boşaltılması, komando  tugaylarının  yaygınlaşması,  koruculuk,  şemdin sakık'ın kuzey ırakta yakalanıp  getirilmesi, suriye sınırına 30000 askerin  konuşlanmasıyla  suriyenin  pkkyı sınır dışı etmesi ve adana protokollerini imzalamak zorunda kalması,  aponun  italya'ya kaçtığında uygulanan  sivil gösteriler ve italyan ürünlerine ambargo en sonunda da aponun yakalanıp getirilmesi.
   bu  faliyetler   yukarıdaki  önerilerin  gerçek dünyada uygulanması değil miydi?  ilkkez mi  bu öneriler  ortaya çıkıyor yani?   cevap hayır  tabiki.  90'larda  o  önerilerin hepsi de  uygulandı ve örgüt gömülmüştü zaten.
 e  bu durum ortadayken "artık"  kelimesinin anlamı neki?

"Eleman kazanımını kesmek,
"
gerçek dünyada  karşılığı yok.  elemanlarının çok büyük kısmını  Suriye'den  topluyorlar. üstelik o elemanları resmi bir süper güç  toplayıp veriyor. bu durumda  süper güce "bunlara eleman toplama"  diyebilirsin. zaten diyorsun da.  ama etkili olamıyor işte.
e  durum buyken eleman kazanımını nasıl engellemeyi düşünüyor sayın uzman?

"Eğitim almasını engellemek,
"
gerçek dünyada karşılığı yok. eğitim veren süper gücün resmi  ordusu. diplomatik olarak  her türlü söylev, temas,  pkk-ypg ilişkisini  ispatlayan somut deliller verildiği ve incirlik de  abd'ye tahsis edildiği halde adamlar hala eğitime devam ediyorlar.
bu durumda  eğitim almalarını engelleyemediğin çok açıkken  nasıl bir  üstün planla  bu faliyete engel olacaksın?  bazı yöntemler  vardır; ama o sorumluluğa kimse  girmek istemez.
 bu durumda  süper gücün  üslerinin içinde eğitim  alan adamlara  ne yapabilirsinki?

"Ekipmanla buluşmasını
engellemek,
"
gerçek dünyaya  aykırı.  ekipmanı veren  süper güç.  ekipmanı verdiği yer süper gücün resmi ordusuna ait askeri  üsler. tüm diplomatik çabalara rağmen bu faliyet durmadıysa nasıl engelleyeceksin bazı şeyleri göze almadan?

"Arkasındaki istihbarat örgütü deşifre ederek saf dışı bırakmak, "
gerçek dünyaya aykırı.  bir kere "deşifre" kelimesinin  anlamına  aykırı bir öneri.
  arkasındaki güç kendini  gizlemediğine, tüm faliyetleri  açık açık yürüttüğüne  göre neyi deşifre edecekmişsin?  gizleyen yokki  deşifre edesin.

kısacası "eğitim şart"  demeye getirmiş uzmanımız. Mesajı Paylaş

putty

Oca 13, 2018, 04:49 ÖS Last Edit: Oca 13, 2018, 04:52 ÖS by putty
Ben öneride bulundum kaç kere.
Çaresi devlet isteyen kürtlere bir tane devlet vermektir.
Devleti olan kürt hem mücadele gerekçesini önemli oranda yitirir hemde en berbat devlet bile bir ciddiyeti vardır siyasi bir yanı vardır ve bu tür dünya sistemine aykırı terör faaliyetlerini durdurmaya er geç meyleder.
Bakın beğenmediğimiz Suriye deki pyd yani pkk bile bu moda girdi ve terör faaliyetini bence Türkiye de en alt seviyeye indirgedi. Bunun bir altı silahlı çatışma dönemini bitirdiğini ilan etmektir o derece silahlı terörü yani onların dili ile silahlı mücadeleyi durdurdular. Çünkü bu siyasallaşmış konumta ikisi biri arada gitmiyor gidemez. Bir devlet olsalar hiç mümkün olamaz. ABD nin bizimle örtülü temasında da bu yaklaşım var mutlaka. Pkk ile mücadele onu böyle bir kalıba hapsetmektir filan diyorlar bakın terör aslında durdu sükunet geldi diyorlar. Gerçektende öyle oldu. Geçicidir haklı endişesi olur ama üst akıl gelecekte bunun devam edeceğini bilir.
Yani çare klasik terör ile mücadele çareleri gibi asker karakol araç gereç iha mücadele olmamalı asıl fayda bu gibi karşıdakini otokontrole sürükleyecek siyasallaşmasını sağlayacak kurallara tabi olmasını ve dışımızdaki etkenlerle denetlenmesini hatta kendi kendisini sınırlamasını sağlayacak bir ilerleme ile olur. Bunca sınırlamaya kendini mecbur hissederken tabiki ziyadesi ilede mutlu mesut olacak hatta zafer sarhoşu olacak. Ama ucu bize dokunmayan bir zafer olacak bu. Herkes mutlu olacak yani. Buda güneyimizde kürt devletinin tüm kürtlere hakimiyet kurması ile olur. Şu anki Suriye ve Irak iki parçalı kürt devleti çabası buna pek uymadığını da söylemek gerek. İdeal olan şu anki durum değil tek bir kürt yönetimidir ama bu ilerde olur tesellisi ve gayreti olmalı bizim işimiz bu olmalı. Ancak yinede bu en berbat en miğde bulandırıcı tartışmasız pkk lı devletleştiren hal bile en berbat seçenekken bile işimize yaradı. İşte kürt devleti böyle bir fayda en kötüsü bile işimize yaradı. Bundan cesaret almak gerek. Görüyorsunuz ortada kürt terörü kalmadı en alt seviyede hala varız mesajı kadar terörist eylem yapıyorlar. Biz bastırdık diye yorumluyoruz çünkü çok başarılıyız bu ara ama kesinlikle bu bastırma değil sadece. Terör örgütünün tek taraflı ve kendi kendine sakladığı gizlediği eylemsizlik kararı da var. Bunun sebebi Suriye deki gelişmelerdir. Geçici niyetle elbette ama geçmeyecek bu şartlar devam eder ise. Mesajı Paylaş

ozbey

kısmen haklı olduğunuz noktalar varsa da ana düşünceye katılamam doğrusu.
en azından şu an o aşamada değiliz.   tüm tasolarımız ütüldüğü zaman muhtemelen  o dediğinize gelir iş;  ama şimdi değil.

terörün azalmasının   ana nedeni  kendilerinin aldığı eylemsizlik değil.
  tsk bu yıl bahar aylarında  arama-tarama-süpürme  tipi  uygulamanın yerine  arama-bulma-kesin imha  tipi uygulamalar yaptı.  bu faliyetin sonucunda  terör eylemlerine katıldığında etkili olan militanların çok büyük kısmı imha edildi.

eyp-mayın faliyetlerine karşı  benim hatırladığım en başarılı  senemiz oldu bu yıl. özellikle mayın-eyp  saldırılarında  bir düşüş yok  sayısal olarak.
 biz  bu yıl neredeyse hiç ıskalamadık eypleri.

belediyelerin  kayyumlara devredilmesi  ve  sempatizanların  tutuklanması da  sivil gösteri  kapasitesini çok düşürdü.
üstüne  bir de suriyedeki kayıpları ve  kuzey ırak maskaralığı  tavan yapan  kürt milliyetçiliğinde  bir duvara toslama etkisi yaptı.

"ama geçmeyecek bu şartlar devam eder ise. "
sanırım anahtar  cümle de bu..  kim  böyle bir ihtimale bel bağlar?
a

suriyede bir tür devlet halini alması  tabiki bizim açımızdan kısa vadeli  pkknın  bir süre oraya odaklanmasını sağlar.
gelgelelim o  yolun  sonu eninde sonunda  israil-hizbullah-lübnan yada abd-Taliban -afganistan   manzarasına çıkar.

ha ama bence de  suriye konusunda klasik düşünmeyi bırakarak  derin bir akılla kalıplaşmış düşünce ve  eylem  biçimlerinden sıyrılan bir  yaklaşım  gerekli.
biraz başka türlü düşünmek gerekli.
nasreddin hoca ile  timur'un  filleri hikayesindeki gibi bazen  kıvrak olmak da gerekli.

gelgelelim yukarıdaki habere bakıyorum;  eğer uzmanlarımız bile  gerçek dünyadan bu kadar kopuksa nasıl olacak bu işler diyorum.

her yerde  bir suriyeli mülteciler yaygarası.  gitsinler de ne olursa olsun görüşü.
gitmeleri için  çatışmanın durması lazım.  peki çatışmanın durması acaba  Türkiye'nin o kadar çıkarına mıdır?
suriye'nin toprak bütünlüğü tantanaları.  peki biz asıl enerjimizi  olmayacak bir toprak bütünlüğüne mi harcamalıyız?  yoksa neredeyse kesinleşmiş  bölünmüş bir suriye'de   işimize gelen bir bölünme üzerinde mi çalışmalıyız?
eğer öyleyse  nasıl bir bölünme işimize gelir?  kürt nüfuzun olduğu yerlere mi operasyon yapılmalı?  yoksa bölünme sonrası  halkıyla daha rahat iletişim kurabileceğimiz,

akdeniz yolu üzerindeki  türkmen-arap  yerleşimlerine mi?

acaba  afrin  yerine  önce  koridor üzerindeki  bizimle uyumlu  bazı yerlerde  etkinlik kazanıp  bölünmeden de  pkk devletinden de  göreceğin zararı  en aza indirmek  elimizi daha mı güçlendirir?
o zaman "aman  bölünürse  bölünsün ben  nasılsa rahatım  bölünmezse de o da benim işime gelir.  pkk devletinden kurtulmuş olurum. her iki durumda da ben  tedbirimi almışım" diyebileceğimiz bir haritayı  fiilen yaratmak acaba daha iyi bir çözüm müdür? ....
işte büyük devlet olmanın anahtarı tam da bu.  öyle bir oynayacaksın ki  her durumda sen  baştan kazanmış olacaksın. ister bölünsün ister bölünmesin suriye devleti yeniden   tüm suriye'ye egemen olsun  iki senaryo da senin işine geliyorsa sen büyük devlet olmuşsun demektir.

gibi  değişik bir bakış açısı  gerekiyor.

Mesajı Paylaş

putty

Suriye deki durum kusmuksu bir durum ve oranın üstüne aklıselim sakinlikte bir takım fikirler üretmek bir Türk için fazlası ile ahlaksızca olur bu yüzden içinde pkk nın olduğu bir şeyden ilerde bize yarar demek istemiyorum. Ama onlar aralarında döğüşsünler dursunlar bizi ilgilendirmiyor bizim kırmızı çizgimiz Akdenize ulaşamaz Fırat ı geçemez İsrail e sarkamaz olmalı. Gün gelir Irak daki kürt devletinin bir parçası olabilirlerse olsunlar bizi çokta ilgilendirmez olamazlarsa canları cehenneme o zaman Irak taki kürt devleti bize yeterlidir.
Demek istediğim Suriye bize bir şahane fırsat denecek bir güzellik değil ama çokta meselede değil. Kucağımızda bulduk olayı süper güçlerin kavgasının argumanı oldular yapacak fazla bir şey yok kırmızı çizgilerimizi ancak koruyabiliriz görebileceğimiz çok zarar yok fayda var mı onuda konuşmak çok ahlaksızca olur içinde pkk olan her şeyi lanetlemek zorundayız ama bırakalım izleyelim derim ben. Suriye tablosunun şu hali ile bizi çok ırgaladığını sanmıyorum. Ama bir Kürt devleti mutlaka olmalı Irak merkezli olarak. Gerisi onların kendi tarihi bizim tarihimiz değil. Gün gelecek devran dönecek pkk ilanda kalmayacak bu dünyada. Olayı kürtler basitine indirgemek gerek.
Benim kişisel görüşüm şudur. Kürt meselemizde ben hemen hemen her şeyi iyi istikamette görüyorum. Her durum bizim zaten var lan meselemizi çözmeye faydalı gelişiyor düşüncesindeyim. Olayları kişisel değerlendirmem bu şekilde. ABD Rusya Suriye Irak hiç birinden endişem yok.

Bu arada özbey ile anlaşmazlık ta kaldığımız pkk nın bastırılması durumuna kendi fikrimi tekrarlayacağım. Evet pkk ile en iyi mücadelemizi verdiğimiz bir dönemdeyiz hayatımda ilk defa pkk ile silahlı mücadeleden memnunum hiç eleştirecek şey göremiyorum. Ancak yinede bu sakinliğin asıl sebebi pkk nın tek taraflı ilan edilmeden uyguladığı suriye deki kazanımları ile ilgili durumun gereği olarak girdiği eylemsizlik kararıdır. pkk sadece varlığını devam ettirdiğini gösterecek derecede savunmada kalarak eylemsizlik haline girdi. ABD ile Suriye deki işbirliğini zorlaştırmamak için Türkiye ile bu çatışmasızlık dönemini yürütüyor. Barış değil tabi bu ama dindirdik bastırdık kafayı kaldıramıyorlar artık ne bomba var ne saldırı var da dememek gerek. Dediğim sebep de var olabilir akıl var mantık var hangi pkk şimdi Türk devletini her şeyi yapma hakkı olan bir hale düşürmek ister. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Manpads ile ne vuracaklarmış? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter