Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

süper çavuş

Ruslar hava sahamızı ihlal etmiş ,, http://www.mynet.com/haber/politika/disisleri-bakanligi-rus-ucagi-turk-hava-sahasini-ihlal-etti-2122467-1   
kuvvetler protesto etmişiz ..
bu arada açıklamanın şu kısmı ilginç
 "" Bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya Federasyonu'nun sorumlu olacağı bildirilmiştir. ""
bir daha ihlal edersen vururuz mu diyoruz yani nedir ,,
birde uçağın tipi neydi acaba , tahminim bombardımana katılan Su-24 yada Su-34 lerden biriydi  ,,
yada Su-30 ile özellikle taciz yapmış olabilirler mi ,,
Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bir olay daha ,, mig-29 olduğunu söylüyoruzda milliyetini neden söyleyemiyoruz ,, ruslar getirmemişse eğer bölgede iran ve suriye var sadece Mig-29 uçuran ,,
ben birşey anlamadım ..http://www.mynet.com/haber/guncel/2-savas-ucagi-turk-jetlerini-taciz-etti-2123079-1 
TSK'nın sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
10 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, iki adet F-16 uçağımız, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından toplam beş dakika 40 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir.

Önceki gün de Rusya'ya ait bir savaş uçağı, Hatay sınırında Türk hava sahasını ihlal etmişti. Bu gelişme üzerine Türk Dışişleri sert bir bildiriyle Rusya'yı uyarmıştı.

Rusya'dan Türkiye'ye yanıt: Navigasyon hatası

Dışişleri Bakanlığı, bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle Moskova'ya sert tepki gösterdi. Türkiye, Suriye'ye yönelik angajman kurallarını Rusya'ya karşı uygulamazken, Moskova'yı söz konusu ihlalin tekrarlanmaması konusunda uyardı. Rusya ise ihlalin "navigasyon hatası"ndan kaynaklandığını savundu. Kremlin'den, "Türkiye ile ilişkimiz çok yönlü. Bu yüzden zedelenmez" açıklaması geldi. Mesajı Paylaş

korat

Arkadaşlar merhaba yeni forum hayırlı olsun!
Rusya'nın bu sınır ihlaliyle birlikte müttefiklerimizin ilk etapta ciddi bir reaksiyon göstermeyeceğini düşünüyorum. Herne kadar bir hata sonucu oluştu densede Rusya, Türkiye'nin Suriye'nin sınır aşan uçaklarına karşı gösterdiği angajman kurallarını uygulamada gevşetmesi için de yapmış olabilir.  Artık Ruslarla karşı karşıya gelme riskide mevcut. Bu olayla ilgili Nato müttefiklerimizden şu an için ciddi bir destek görüntüsü olmadı, herhalde en fazla yapabilecekleri doğu Avrupa ve Japonya'da olduğu gibi 4 tane F 22 Raptor yollayıp bir ortak hava tatbikatı yapılır. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

HARZEMŞAH

Bu konuda kısa bilgi:
1.Hatay/Yayladağı üzerinde sınır ihlali yapan uçak bir SU-30. Sınıra paralel uçarken çok kısa süreli bir ihlal yapmış. Düşmanca bir hareket göstermemiş, it dalaşı radar kilidi vs. gibi bir eylemi yok. Bu olayı Genel Kurmay Başkanlığı hasmane bir eylem olarak değerlendirmiyor.
2.Bizim F-16'lara 5 dakika 40 saniye süre ile radar kilidi ile tacizde bulunan Mig-29 Suriye'ye ait. "Milliyeti belirlenemeyen" ibaresinin kullanılması ise dolaylı olarak Rusya'ya verilen bir mesaj. "Aranızdaki farkı belirleyemiyoruz, olacaklardan sorumlu değiliz" mesajı. Beklenti Rusya'nın Suriye'ye baskı yaparak-en azından havadan-radar kilitlenmelerine bir son vermesi.

NATO ya da ABD şu anda yeni duruma ( yalnızca Suriye değil yeni başlayan soğuk savaş) adaptasyon ve konumlanma sürecinde. Bu dönemi tamamlamadan yeni doktrinlerini geliştirmeden herhangi bir tepki ya da harekete geçmeyecektir, tepki göstermeyecektir... Mesajı Paylaş

dalamper

Hizbullah, İran ve Rejimin, Suriye'nin kuzeyinde ortaklaşa gerçekleştireceği operasyonun ilk aşaması tamamlandı.

Rusya, ilk günden itibaren IŞİD'in bulunmadığı İdlib, Cisr'eş Şuğur ve Türkmen Dağı'nda Muhalifleri bombalıyor. Şii Koalisyonu'na (Rejim-Hizbullah-İran) operasyon öncesi bombardımanlarla yardım eden Rusya, dün de Palymira'daki IŞİD noktalarını vurdu. Hizbullah'ın Palymira'da 75 T-72 tankı ile IŞİD'e karşı Kuzey'deki operasyonla eş zamanlı gerçekleştireceği saldırı öncesi zemin hazırlıyor.

İsrail-Rusya görüşmeleri sebebiyle İsrail-Suriye sınırında bulunan Kuneytra'da hava operasyonları gerçekleştirememesi nedeniyle Fetih Ordusu, Tel Ahmer'i ele geçirdi.

Humus'taki 100 Muhalif komutan, bir kaç gün önce Rusya'ya savaş açtıklarını ilan etmişti.

Suriye İhvan'ı isim belirtmeksizin bütün herkesi Rusya'ya karşı cihada çağırdı.

Tel Ahmer sol alt tarafta kırmızı kutu içerisinde:

Rusya'nın Suriye'deki operasyonu koordine ettiği operasyon merkezi.

Mesajı Paylaş

dalamper

Dün, Rejim, Ahrar'uş Şam'dan Kafrnbun'dan Han Şeyhun'a gidecek konvoylarına saldırmaması karşılığında o bölgedeki muhaliflerin bombalanmayacağı teklifin de bulunmuş ancak Ahrar'uş Şam, bu teklifi reddetmiş.

76 Muhalif örgüt, bir kaç gün önce yayınladıkları ortak bildiride 'Mistura Planı' olarak bilinen Suriye Barış Planı'nı reddettiklerini açıkladılar.

Halep'teki Muhalif bölgesinde şöyle bir şey düşmüş. Ne olduğunu bilen var mı?

Mesajı Paylaş

dalamper

Önceki sayfada Şii Koalisyonu'yla alakalı yazmıştım. Aşağıdaki harita ise operasyonların gerçekleşebileceği yerler. Ayrıca Palmira'yı da katın.

Mesajı Paylaş

dalamper

Eki 06, 2015, 09:16 ÖÖ Last Edit: Eki 06, 2015, 09:28 ÖÖ by dalamper
NATO, Rusya'nın Türkiye hava sahasını kazara ihlal etmediğini açıkladı.

Amerika, Muhaliflere MANPADS vermeye niyetli gibi.

Rusların Lazkiye'deki hava üssünden fotoğraflar.

İlk fotoğraf; SU-24'e KH-25 lazer güdümlü füze yüklenirken.

Mesajı Paylaş

R.A.K

@dalamper, fotoğraftaki Rus RBK-500 SPBE-D anti tank misket bombasının bombalarından biri, SPBE-D içinde bundan 15 tane barındırıyor.

Mesajı Paylaş

Tolga Özbek

Sukhoi Su-30 mu, Türk F-16'sı mı? Arda Mevlütoğlu ve Hakan Kılıç Kokpit.aero'nun sorularını yanıtladı:
http://kokpit.aero/sukhoi-su30-turk-f16 Mesajı Paylaş

korat

Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesinin farklı sebebleri olsada ben öne çıkan nedeninin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturmak istediği uçuşa yasak bölge amacına yönelik atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. İlk Rus uçaklarının bombaladığı bölge sonrasında Türk hava sahasının ihlali Türkiye eğer İkna edebilirse Nato'nun Suriye'nin kuzeyinde oluşturmak isteyebileceği uçuşa yasak bölgeye Rusya farklı bir dille (askeri güç gösteri ile karşı olduğunu gösterdi) Ben bu mesajı özellikle Avrupa'da Rusya ile karşı karşıya gelmek istemeyen Nato üyelerinin dikkatle okuyacağını hatta Suriyenin kuzeyinde uçuşa yasak bir bölge oluşturulmasına karşı çıkan Nato üyelerinin elini güçlendireceğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

putty

Biz daha asıl başımıza gelecek felaketi bilmiyoruz. Bu Rus bombardımanı artarak bir ay devam eder sonrada Suriye ordusu ile top yekün bir kara harekatı başlar ise o zaman elimizde ilave 5 milyon mülteci ile kalacağız ve geride yollama imkanı kapanacak. Hava desteğini görüyoruz ama kara da ne hazırlıklar var acaba bilebiliyor muyuz. İran ında kara gücü desteği vermeye dünden hevesli olduğu görülüyor. İran olmasa bile zaten milyonlarca nüfusa sahip rejim rahatlıkla büyük bir ordu ile Rusya nın desteği ile kurtuluş savaşı başlatabilir ve kazanır da. Burada ki bombalamayı müttefiklerin körfez savaşındaki kara harekatından önce süren bir aylık yoğun bombardımanının ilk safhası olarak görmek de mümkün. Bu senaryoyu kestirebilen ABD ne yapar peki? Benim görüşüm Suriye deki muhalif güce başta orta irtifaya kadar hava savunma sistemi dahil silah yardımını arttırır. Ama bunun için suriye deki muhalif tüm güçlerin Rusya karşıtı batı yanlısı makul bir çizgiye çekilmesi lazım. Realite buna onları zorlar ve burada da bu işi toparlayacak tek ülke Türkiye olarak ortaya çıkar. Bir ay dan biraz fazla zamanları var kafayı toplamazlarsa Suriye de rejim kontrolü sağlamaya başlar ufak ufak.
Suriye limanları Rusya için Akdeniz deki tek seçenek. Bu konuda çok kararlı olacaklardır iş çok tehlikeli yani.

Bizim de bir inatçı silahlanma tercihimiz hep karşımıza sıkıntı yaratıyor. Milli olsun dayatmamız savunmamızda çok fazla açığa sebep oluyor. Yarınlar çok iyi ama Suriye ye karşı bile zayıf yanlar ortaya çıkartan bu inat olaya Rusya girince iyice sırıtır oldu. Ne hava savunma yeterli nede bir süper güce karşı hava gücümüz. Tankımız füzemiz modern mühimmatımız eksik. 10 yılda 50 milyar dolarlık harcama planlasak batmayız da savunma sanayimizi sekteye uğratmayız da. Bu geçiş dönemini bu kadar risklerle atlatmak gerekmezdi. Mesajı Paylaş

korat

Sn. putty düşünceniz önemli fakat ben Rus yardımının Esad rejiminin ülkenin bütününde tekrar kontrolü elde etmesinin temininden ziyade Esad'ın elindeki var olanı koruyabilmek için orada olduğunu düşünüyorum. Esad'ın artık Hizbullah ve İran'ın fiili desteğine rağmen iyice gerilediği bir dönemde geldi bu müdahale, yani Esad ülkenin bütünlüğünde kontrolü sağlamanın çok uzağında bir durumda. Suriye de ortaya çıkan durum 1991'de ki Körfez Savaşı sonrası Irak gibi.  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ve de...

Bizzat Esad geçtiğimiz ay, bazı bölgelerden Suriye Ordusunun geri çekilmesinin nedeninin insan kaynakları eksikliği olarak açıklamıştı. Kayıpların yerine yeni asker koyamadıklarından yakınmıştı.

Ve Ruslar...

Bunlar iyi günleri. Ne Suriye'de ne de Rusya'da Çeçen ağırlıklı terör ve saldırılarla henüz karşılaşmadılar. Rus Yönetiminde hiç bir şey değişmemiş. P.tesi günü Rus Genel Kurmay Başkanı, 1 haftalık Rus hava saldırılarının ardından İŞİD'in çözülmeye başladığını ve Avrupa'ya kaçmaya çalıştıklarını söyledi. Yani 7 ülkeden oluşan koalisyonun 1 yıldır yapamadığını Ruslar 1 haftada becermişler. Bir yanda savaşın en az 10 en fazla 20 yıl süreceğini öngören bir Pentagon, öte yanda ise 1 haftada İŞİD'i dağıttıklarını söyleyen Rusya... Mesajı Paylaş

putty

Korat haklı olman çok olası ama toprak çok tatlı şeydir kimse bir karış topraktan bile minnacık olsun imkan var ise kolay kolay vaz geçmez. Suriye devleti ben köşeme çekileyim burada mutlu olurum demez bu yüzden büyük bir savaş beklemek gerek. İkinci bir sebep de o kadar çok acı yaşandı kutuplaşma oluştuki bu savaşta kim kazanır ise öbürü kaçıp gidecek. Esat yönetiminin hem kaçacak yeri yok hemde pek o derece tamamen yenilecek tablo yok. İki olasılık var ya bölünürler yada eskisinden çok daha Nusayri olan yeni bir devlet eski sınırlarda kurulur. İlkine iki tarafta son ana kadar razı gelmez her kez toprağı ele geçirmek ister bu insan fıkratında olan bir şey.

Ben biraz zorlama bir düşünce ile Rusya nın bütün bu senaryoyu önceden görerek beklediğini düşünüyorum. Baktılar Suriye iki günde çökmeyecek direnecek ama kazanamayacakta. Bu durumda sabırla bu günü beklediler. İsteseler o silahları uçakları gemiye koyar çoktan gönderirlerdi Suriye ordusuna ama vasat bir hava gücü ile perişan olmasını beklediler Suriye ordusunun. Bu sayede hem bölgeye eskisinden çok daha güçlü indiler hemde Suriye nin geleceği için lehlerinde bir tablo yarattılar. Bundan sonra Rusları doğu Akdeniz den atabilene aşkolsun. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter