Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Rusya'nın Suriye'ye fiili kuvvet yerleştirmesi, Suriye krizine yeni bir boyut kazandırdı. Rusya'nın  Suriye'ye konuçlandırdığı uçak miktarı 28'e ulaştı. Uçaklar Lazkiye yakınlarındaki hava üssüne yerleştirildiler. Rus Hava Kuvvetleri, Tartus Limanındaki Rus gemileri ile birlikte görev yapacaklar.

Rusya'nın bu yeni hamlesi ciddi sonuçlar doğuracaktır. Bir yanda Suriye'deki Rus kuvvetlerine yönelik saldırılar, öte yandan da başta Moskova olmak üzere Rus şehirlerinde oluşacak terör dalgası, batının Rusya'ya örtülü yanıtı olacaktır. Çeçenler bu konuyla görevlendirilecek olağan şüphelilerdir. Dün alışverişe çıkan bir Rus askerinin bıçaklanması ile Rusya için sıcak dönem fiilen başlamıştır.

Rusya'nın bu hamlesi Türkiye'nin arsa değerini bir gecede bir kaç kat artırmıştır. Bunun doğal sonucu olarak Türkiye'nin stratejik önemi daha da artmıştır. Bundan sonra Türkiye, PKK'ya yönelik operasyonlarında ne kadar sertleşirse sertleşsin, batıdan gelen tepki bir kaç cılız söylem ve demeci geçmeyecektir. Mesajı Paylaş

theavengers

#1
Eyl 27, 2015, 10:43 ÖS Last Edit: Eyl 27, 2015, 10:50 ÖS by theavengers
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti ardından yaptığı açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Alıntı : "Esed'siz bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir ama asıl olması gereken muhalefetin, bir defa Esed'le zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor."

Uzun vadede Beşar Esad'a olan tavrımızdada bir değişiklik yok ancak geçiş dönemi hakkında ilk defa böyle bir açıklama yapmış bulunmakta. Sizce Suriye politikamız değişiklik sinyalleri mi veriyor ?

Edit: İleti siyasi bir amaç gütmemektedir. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

1nsane

Siyaset yapmayalım derim, askeri tarafını tartışalım. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dünyayı yöneten muhteşem Obama yönetimi, kukla olarak bıraktığı Irak yönetimi ile kısa bir süre önce anlaşarak uğrunda bölgedeki tüm müttefiklerini yüz üstü bıraktığı İran'ın, Rusya ile birlikte İŞİD ile mücadele için, Bağdat'ta bir üçlü ittifak kurduğunu gazetelerden öğrendi. Rusya'yı Suriye'den atmayı bir kenara bırakalım, bakalım Rusya'nın Irak ve İran'a da yerleşmesini nasıl engelleyecek? Obama, ABD'nin gelmiş geçmiş en başarısız başkanı ünvanını Jimmy Carter'dan almış durumda. ABD'nin yanlış politikaları yüzünden Rusya'nın yeniden bölgeye yerleşmesi ve soğuk savaşın hem resmen hem de fiilen başlamasının sonuçları ağır olacaktır... Mesajı Paylaş

Kabardey

Suriye'yi de Yugoslavya'ya çevirdiği için Obama'yı kutlamak gerekir sanırım. Bölgedeki bütün dostlarını İran için satıp, şimdi de İran'ın Rusya, Suriye ve Irak ile ortak hareket edeceğini öğrenen ABD'nin (Obama'nın) vay haline. Herhalde Obama seçimi Cumhuriyetçi bir adayın kazanmasını garantilemek istiyor.

BM'de çıkıp da Esat tirandır, Esat'sız bir geçiş süreci istiyoruz demek de iyiymiş. Bu gidişle işid ile mücadele altında Rusya bölgeye iyice yerleşirken ABD izlemeye, pazarlıklar yapmaya devam edecek sanırım. Obama'dan sonra gelen Cumhuriyetçi ne yapacak hep birlikte göreceğiz. Mesajı Paylaş

HDS

Suriye'deki son Rus manevrasının ABD'nin etkisi ve bilgisinden ne kadar uzak olduğunu tartmaya çalışıyorum. Suriye'nin "üniter" yapısını biz Kürt kantonlarına karşı savunduğumuzu düşünsek de, aslında burada ve hatta Irak'ın bir bölümünde "devletleşen" ilk yapı IŞİD'in ta kendisi oldu ve korkarım ki buradaki paradigmayı değiştiren şey de bu oldu. Yani CB'nın evvelsi gün söylediği "Esed butik devlet istiyor" gerçeği, aslında Esed'in hoşlanarak değil, IŞİD'e ve bunun doğal sınırlarında artık kurumsallaşıyor oluşu sonucu zorunda kaldığı bir şey olduğunu düşünüyorum.

IŞİD'in ise buradaki yerleşmesinde kendine kimi müttefik gördüğü ya da hangi düşmanının düşmanını hısım gördüğü ise su kaldırır.

Hasılı; IŞİD'in etnik temizlik minvalindeki yayılması ve devletleşmesi, arta kalanların da etnik olarak kümelenme ve kurumsallaşmasına sebep oluyor.

Buradan çıkacak bir başka soru: Acaba son zamanda yeniden alevlenen PKK terörünün nihai amacı aslında Türkiye'nin Suriye kuzeyine uzanack ellerini budamak mı yoksa Türkiye'de de kantonlaşmanın propagandasını yapmak mı? Ya Türkiye'de ölümü gösterip aslen Suriye'de sıtmaya mecbur etmeyi deniyor ise? Mesajı Paylaş

dalamper

Şam Cephesi, Halep'in kuzeyi Mare'de IŞİD'e ait iha düşürmüş.Mesajı Paylaş

dalamper

Dün akşam Suudi Arabistan, Esad'ı tehdit ederek Suriye'ye askeri müdahelede bulunabileceklerini söylemişlerdi.

Bugün ise Putin, Suriye'ye asker göndermek için meclise bulunduğu teklif kabul edildi. Suudi Arabistan'ın tehditine cevap niteliğinde olan bu karardan sonra daha geniş çapta Rus askeri birliklerini Suriye'de göreceğiz.

Geçen hafta Humus'da 1 Rus askeri, muhalif birisi tarafından pastanede bıçaklanarak öldürülmüştü. Mesajı Paylaş

swat


Suudi'leri ABD olarak görmek lazım mevcut politikaları ABD güdümünde zaten fazlasıyla silah sahibiler muhtemelen oyuncakları denemekte istiyorlar gerçekten merak ediyorum fiilen Suriye'ye müdahaleyi Suud'lar deneyebilirler mi?

Yemen değil sonuçta burası... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Çağımız uluslararası koalisyonlar ve uluslararası operasyonlar çağı. Elbette Suudi yanında Türkiye Katar BAE ve bazı başka ülkeleri de alarak belki ABD nin de desteği ve katılımıyla böyle bir şey deneyebilir. Yani iki adet karşı uluslararası cephe güya İşide karşı mücadele ortak amacıyla, birbirlerine karşı nazik de olmayan,  hareketleri sergileyebilir. Fakat işin de ipin de kilidi ABD yönetiminde... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bugün gelecekte olacaklara yönelik olarak iki önemli gelişme oldu:

1. Rusya, İŞİD'e karşı ilk hava bombardımanını yaptı. Ama İŞİD bahanesi ile Esad muhaliflerini de vurdu.

2. Rusya, Suriye üzerinde hava harekatı yapacağı gerekçesi ile ABD'ye, Suriye üzerindeki hava sahasını kullanmamasını istedi, ama ABD bunu dinlemeyerek Halep çevresindeki İŞİD mevzilerini bombaladı.

Bugünkü gelişmeler, Rusya'nın artık fiilen (İŞİD'i bahane ederek) Esad yanında savaşa girdiğini gösteriyor. Ayrıca Suriye üzerinde-yanlışlıkla-bir ABD/Rus hava çatışması gerçekleşme olasılığı belirdi...
Mesajı Paylaş

Elçibey

Rusya'nın Türkmen'leri hedef almasını engellemek için stratejimiz ne olacak?Türkmenler hava harekatında hedef olursa ki büyük ihtimal olacak bunu engellemek için hangi kartı masaya süreceğiz? Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

theavengers

YPG Genel Komutanı Hemo: Rusya ile IŞİD'e karşı birlikte hareket edebiliriz

Rusya'nın Suriye'de IŞİD'e yönelik hava operasyonu ile ilgili Sputnik'e konuşan YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, "Rusya'nın havadan IŞİD'e karşı bize destek vermesini istiyoruz. Rusya ile IŞİD'e karşı birlikte hareket edebiliriz" dedi.

Kaynak: http://tr.sputniknews.com/columnists/20150930/1018065875.html#ixzz3nFFAOD8i Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

süper çavuş

Gerçek bir Rus-ABD hava çatışması yaşanma ihtimali mevcut mu ?
ABD kısmını ABD menşeili diyerekte çoğaltabiliriz ? Mesajı Paylaş

mhm    Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    Altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, iki adet F-16 uçağımız, Suriye'de konuşlu füze sistemi ve Suriye'ye ait MIG-29 uçağı tarafından toplam 52 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir.


http://www.tsk.tr/4_olaylar/4_1_gunluk_faaliyetler/gunlukfaaliyetler.html

En uygun başlık olarak burayı gördüğüm için buraya ekliyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter