Elektrikli Otobüs ve Trambüsler (Troleybüs)

Başlatan Traverten, Eki 24, 2017, 03:03 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

Manisa'da Elektrikli Otobüsler İçin Önemli İmza

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Manisa Organize Sanayi Bölgesi arasında, 2018 yılında uygulamaya başlanacak olan elektrikli otobüs projesiyle ilgili Organize Sanayi Bölgesi'nde şarj istasyonları kurulması protokolü imzalandı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek arasında imzalanan protokol ile 2018 yılında uygulamaya başlanacak elektrikli otobüs projesi kapsamındaki otobüslerin şarj istasyonlarının yapılması protokole bağlandı. Protokol kapsamında, şarj istasyonlarının yapımını Manisa Organize Sanayi Bölgesi üstlenecek.

"Bu değişimin bir bölümü"
Yapılan imza töreni sonrasında protokol hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Manisa'da geçtiğimiz günlerde elektrikli otobüs ihalesi gereği OSB içinde mevcut araçların şarj istasyonlarının yapılması için MOSB'dan bir talebimiz olmuştu. Onların belirlemiş olduğu bir alanda hem binanın yapılması hem yerin tahsisi ve binanın yapım işi MOSB tarafından yapılacaktır. Ben kendilerine Manisalılar adına emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Yaklaşık 2 milyon liranın üzerinde yapılacak binanın yapılması ve yerin verilmesinde büyük katkıları oldu. Önemli olan Manisa'da insanların daha hızlı bir şekilde ve trafiğin rahatlaması için Manisa merkeziyle aldığımız kararlar noktasında değişimin bir bölümü. MOSB'ne insanların taşınması, götürülmesi, araçların burada gerek mesai içinde gerekse mesai dışında şarjlarının yapılması noktasında bin 600 metrekarelik bir alanın yapılması noktasında MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek ve emeği geçenlere teşekkürlerimi ediyorum" dedi.

"Yatırımlarında yanlarındayız"
MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek ise Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'nin örnek sanayi bölgeleri arasında yer aldığını hatırlatarak, "50 binin üzerinde çalışanı olan, şehirle olan ilişkisinde ekonomik değer katmasının yanında bir takım meşakkatleri de gündeme getirmekte. Özellikle ulaşım alanında nasıl çözümler üretebiliriz diye Büyükşehir Belediye Başkanımız ile yaptığımız toplantılarda, belediyemizin hem çevreci bir yatırım olan elektrikli otobüs projesinde MOSB olarak kendimizi şehrimize borçlu hissetmekteyiz. Mutlaka onların yaptıkları yanında bizimkiler azımsanacak ölçüde olabilir. Biz burada bir paydaş olarak bir nebzede olsa yatırımlarında onların yanında olduğumuzu ve gerçekten de çözüm üretimine katkı vermek istediğimizi gösterdik. Bölgemizdeki hizmet destek alanlarımızda yaklaşık 8 bin metrekarelik bir alanı, bu araçların hem park edebilecekleri otopark alanı hem de yaklaşık 1700 metrekarelik şarj istasyon merkezi olarak belediyemizin kullanımına tahsis ettik. Manisa'mıza hayırlı uğurlu olsun inşallah" diye konuştu.

Protokole İmzaları Başkanlar Attı
Yapılan konuşmaların ardından MOBS Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Nihat Akyol, MOSB Müdürü Funda Karaboran, Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz'in hazır bulunduğu protokol töreninde, MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün protokolü imzaladı.

http://www.rayhaber.com/2017/10/manisada-elektrikli-otobusler-icin-onemli-imza/ Mesajı Paylaş

omerv

BMC yine şaşırttı. Fuarda 5 otobüs çeşidi tanıtmış. Hem elektirikli hem havaalanı aracı. Bu kadar kısa sürede böyle işlere imza atmışlar tebrik etmek lağzım. Talip oldukları projeleri gerçekleştireceklerine dair inancım arttı
http://www.otometre.com/2017/10/yeni-bmc-neocity-veyeni-bmc-apron.html?m=1 Mesajı Paylaş

sunguroğlu


Eray

İzmir'in elektrikli otobüs dönüşümü örnek olacak


Türkiye'deki sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanındaki çalışmaları AA muhabirine değerlendiren Cansız, Türkiye'nin bisiklet yolları, elektrikli toplu ulaşım ve enerji verimliliği gibi alanlarda önemli adımlar atmaya başladığını söyledi.

Cansız, ocak ayında yürürlüğe giren Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'nın hayata geçmesiyle birçok alanda tasarruf sağlanabileceğini ve eylem planındaki hedeflerin gerçekleştirilmesi için gerekli finansmanın sağlanmasının da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Böylece enerji verimliliği alanındaki çalışmaların hızlanacağını ifade eden Cansız, eylem planındaki önemli alanlardan birinin de ulaşım olduğuna işaret etti.


Cansız, enstitü olarak toplu taşıma, bisiklet ve yaya yollarının genişletilmesi çalışmalarına ağırlık verdiklerini ve bu alandaki çalışmalara destek olduklarını vurguladı.

Son dönemde dünyada toplu taşıma alanında özellikle elektrikli araçların daha fazla yaygınlaşmaya başladığına dikkati çeken Cansız, şunları söyledi:

"ESHOT, bir Türk şirketten 20 elektrikli otobüs alarak filosuna kattı. Bu otobüslerin elektrik ihtiyacı güneş enerjisiyle karşılanıyor. ESHOT, 400 otobüslük filosunu tamamen elektrikliye dönüştürmek için ilgili bakanlığa başvurdu. İzmir'in bu dönüşümünü, Washington'daki global ofisimiz tarafından yayınlanacak ve bu alanda dünyadaki en iyi 16 çalışmanın yer aldığı raporda örnek olarak dünyaya duyuracağız. 20 elektrikli otobüsün aylık elektrik tüketiminin tamamı güneş panelleriyle üretilen elektrikten sağlanıyor. Elektrikli otobüslerin herhangi bir akaryakıt maliyeti olmayacak ve kendi kendine yeten bir sistem oluşturulacak. Otobüs üreticisi Türk şirketin çalışmaları ve elektrikli otobüslerin enerji ihtiyacının karşılanması gibi tüm süreçler detaylı bir şekilde raporda yer alacak. Söz konusu rapor, elektrikli otobüslerle ilgili farklı kıtalardan şehir örnekleri ile bu alandaki fırsat ve engelleri ortaya koymayı amaçlıyor. Bu şekilde büyükten küçüğe farklı ölçeklerde şehirler için örnek teşkil edecek. Şu anda Amerika'da elektrikli toplu ulaşım alanında bir örnek yok. 2019 Şubat'ta yayınlanacak raporda, İzmir'in yanı sıra Hollanda, İspanya, Çin, Hindistan, Meksika, Güney Afrika, Brezilya'nın şehirlerinden örnekler olacak."


AKARYAKIT TASARRUFU

ESHOT'un internet sitesinde elektrikli otobüs kullanımından elde edilen kazanımların yayınlandığını aktaran Cansız, son verilere göre yaklaşık bir yıl içinde 20 elektrikli otobüsle 4 milyon 341 bin yolcu taşındığını ve bu sürede 680 bin litre akaryakıt tasarrufu sağlandığı belirtti.

Cansız, İzmir'in yanı sıra Elazığ'da 6 adet körüklü elektrikli otobüsün işletmeye girdiğini, Konya, Eskişehir, Manisa ve Gaziantep'de de pilot uygulama ve testlerin devam ettiğini söyledi.

Elektrikli otobüslerin İstanbul gibi toplu taşımanın çok fazla kullanıldığı şehirlerde hem hava kirliliğini hem de gürültüyü azaltmak için önemli bir çözüm olabileceğinin altını çizen Cansız, toplu taşıma rehberi Moovit'in yaptığı son araştırmaya göre, İstanbul'un toplu taşımada yolculuk ve durakta bekleme süresinin en fazla olduğu şehirlerin başında geldiğini sözlerine ekledi.


İSTANBUL'DA GÜNLÜK YOLCULUK SÜREASİ 91 DAKİKA

Moovit'in raporuna göre, İstanbul'da toplu taşıma araçlarını kullanan bir yolcu günlük ortalama 91 dakikasını trafikte geçiriyor. Bu süre Toronto'da 96, Rio de Janeiro'da 95, Sao Paulo'da 93, Manchester'da 89, Paris ve Milano'da 64, Madrid ve Berlin'de ise 62 dakika civarında bulunuyor.

İstanbul'da toplu taşıma araçlarını kullanan yolcuların yüzde 66'sı bir saatten, yüzde 30'u ise iki saatten fazla yolculuk yapıyor.

Aynı şekilde, İstanbul'da bir günde durakta bekleyerek geçirilen ortalama süre 19 dakika iken, yolcuların yüzde 23'ü 6-10 dakika, yüzde 30'u 11-20 dakika ve yüzde 22'si 21-30 dakika durakta bekliyor.

Öte yandan, durakta bekleme süresi en fazla olan şehirler arasında 20 dakika ile Los Angeles ve Roma, 19 dakika ile Sao Paulo ve Rio de Janeiro, 18 dakika ile Atina ve 15 dakika ile New York yer alıyor.

https://www.haberturk.com/izmir-in-elektrikli-otobus-donusumu-ornek-olacak-2132443-ekonomi Mesajı Paylaş

Eray

Haberde 400 adet olan otobüs filosunun hepsini elektrikli otobüslere çevirmek için ilgili bakanlığa başvurulduğu yazıyor. Bu başvuru ne zaman yapıldı ve şu andaki güncel durum nedir bilgisi olan var mı?

Ayrıca 1 yılda sadece 20 otobüsten tam 680 bin litre akaryakıt tasarruf edildiği yazıyor. Düşündüğümden de daha mantıklı bir seçimmiş elektrikli otobüs. Mesajı Paylaş

dmc

Bu yerli firma TCV firmasıymış. Bu tip firmalara batarya, elektrik motoru, motor sürücüsü, kontrol biriminin de yerli olması konusunda bir kural, şartname getirilebilir mi? Bu konuda Aselsan, Aspilsan gibi firmaların yatırımı boşa gitmez umarım. Henüz hazır olmayabilirler ama en azından ilerisi için. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter