Sanayi 4.0

Başlatan Alkyone, Eki 23, 2017, 04:24 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Türkiye'nin ilk model fabrikası Ankara'da kurulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bakanlık Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Ankara Model Fabrikası İşbirliği İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) teknik iş birliğiyle yürtülen Model Fabrika Projesi'ne Ankara Sanayi Odasının (ASO) uygulama ortağı olarak katılmasıyla Türkiye'nin ilk model fabrikasının kurulacağını ifade etti.

Özlü, Türkiye'nin ilk model fabrikasına, Ankara I. Organize Sanayi Bölgesi'nin ev sahipliği yapacağını belirterek, "Model fabrika, işletmelerimizin yeni sanayi devrimine geçişinde önemli role sahip olacak." dedi.

"Ankara, sanayideki dönüşümün de başkenti olacak"

Model fabrikanın Türkiye'de kurulacak ilk uygulamalı yetkinlik ve dönüşüm merkezi olması itibarıyla ülke sanayisinin gelişimine önemli katkı sağlayacağına dikkati çeken Özlü, sanayinin verimlilik esaslarına uygun olarak gelişmesinin de önünün açılacağını söyledi.

Özlü, model fabrikaların, 4. Sanayi Devrimi'nin öngördüğü dijital dönüşümü gerçekleştirmenin önemli aracı olacağını vurgulayarak, kamu kurumlarının, sanayi ve ticaret odalarının, organize sanayi bölgelerinin, üniversitelerin ve özel sektör kuruluşlarının iş birliği yapmasının gerektiğini aktardı.

Özlü, "Başkentimiz Ankara, verimliliğin ve sanayideki dönüşümün de başkenti olacak." ifadesini kullandı.

Model fabrika, sanayicimize ve KOBİ'lerimize müthiş bir fırsat olacak"

Özdebir, Türkiye'nin cari açık ve işsizlik gibi sorunlarının temelinde teknoloji yetersizliğinin ve verimsizliğin yattığını vurgulayarak, "OECD, büyük işletmelerle KOBİ'ler arasındaki verimlilik farkının 1,8 kat olduğunu söylemekte. TÜİK verilerine göre bizde bu oran 5,1, yani bir KOBİ bir büyük işletmeden beş misli daha verimsiz çalışıyor. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99,8'i KOBİ olduğuna göre çok ciddi bir verimlilik sorunumuz olduğu meydanda. Bakanlığımızın öngörüsü ile Türkiye'deki verimliliği artırmak açısından böyle bir çalışmanın yapılmış olduğunu duyar duymaz içerisine katıldık." dedi.

Söz konusu projenin ilerleyen dönemde sanayicilere yol göstereceğini vurgulayan Özdebir, "Sanayiciler ve KOBİ'ler açısından müthiş bir fırsat. Görerek, uygulayarak ve yaşayarak öğrenmenin yolunu açmış olacağız." diye konuştu.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-ilk-model-fabrikasi-ankarada-kurulacak/945247 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Korkarım ki yine bir işi daha kıçından anladık. Mesajı Paylaş

putty

Ne üretecekmiş peki Mesajı Paylaş

Alkyone

Kurulacak model fabrikalarda yalın üretim ve Endüstri 4.0 eğitimleri verilecek

Ankara'da 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde, Türkiye'nin Endüstri 4.0'a hazırlanması açısından "model" olacak, makine imalatının yanı sıra tesislerinde işverenlerin eğitim de alacağı bir fabrika kurulacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) teknik iş birliği ve Ankara Sanayi Odasının (ASO) uygulama ortağı olarak katılımıyla inşa edilecek fabrika için bina hariç yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de firmaların yüzde 98,3'ünün KOBİ olduğunu ve yaygın bir verimsizlik sorunu yaşandığını söyledi.

Özdebir, dünyada verimsizlik sorununun çözümüne yönelik olarak kurulan 35 model fabrika bulunduğunu ve buralarda firmalara iş yapma şekline verimlilik açısından bakış ve Endüstri 4.0 eğitimleri verildiğini belirterek, "Türkiye'de de bu eğitim tesislerinden ilki Ankara'da, ASO, UNDP ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ortaklaşa kurduğu bir yapı içinde faaliyet gösterecek. Burada yalın üretim ve Endüstri 4.0 eğitimleri verilecek." dedi.

Nükleer teknoloji eğitimleri de verilecek
8 bin 500 metrekarelik alana inşa edilecek model fabrika için yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım yapılacağını dile getiren Özdebir, şunları kaydetti:

"Bu fabrikayla eğitim verilecek dershaneler kuruyoruz. Bu kurumun yapacağı fonksiyonlardan birisi eğitim. Fabrika aynı zamanda Türk sanayisinin nükleer teknolojiye hazırlanmasıyla ilgili de eğitimler verecek. Bununla da ilgili Rusya'daki Rosatom'un eğitim tesisleriyle bir anlaşma yaptık. Aynı zamanda Fransız hükümetinin nükleer eğitim düzenleyen kurumuyla bir anlaşma yaptık. Japonya ile de ön protokol imzaladık. Arkadaşlar incelemelerde bulunuyorlar ve ikinci nükleeer santralin yapımı aşamasında Japonlarla birlikte eğitim vereceğiz."

Özdebir, fabrikanın makine imalatı yanında, gıda, ilaç, nükleer teknoloji alanlarında malzeme üretecek imalat sanayi firmaları ile inşaat şirkelerine de hizmet vereceğini anlattı.

Kurulacak fabrikayla, işletmelerin verimlilik ve rekabet gücünü artırarak, uygulamalı öğrenme tekniklerinden faydalanmaları, teori ve pratiği birleştirmek suretiyle çalışanların kalıcı yetkinlik kazanmaları amaçlanıyor.

Kamu ve özel sektörün ortak finansmanıyla hayata geçirilecek projeyle, başta KOBİ'ler olmak üzere imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunulması, işletmelerin verimlilik konusunda aksayan yönlerinin iyileştirilmesi sağlanacak.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/endustri-40-icin-model-fabrika-kuruluyor/950651 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Eki 29, 2017, 11:47 ÖÖ Last Edit: Eki 29, 2017, 11:50 ÖÖ by putty
Bu endüstri 4 adı var kendi yok olan bir şey. Arayın tarayın 3d makine lerden filan bahseden adamlardan başka bir şey çıkmıyor. Farazi bir iş bu bence Endüstri 4 diye bir şey yok aslında. Verin bir link okuyim neymiş bu Endüstri 4 öğrenelim. Fabrikaya ne koyunca Endüstri 4 oluyor. 3D printer değil heralde. Nerede satılıyor lazım olan şeyler bakalım fiyatlarına özelliklerine neymiş bu Endüstri 4. Laftan başka bir şey yok. Makinelerin interneti falan filan. One yahu ne konuşması konuşacaksa şimdide konuşuyorlar zaten SPC si var o şey var Mesajı Paylaş

HDS

@putty, "Endüstri 4.0" üç boyutlu yazıcıdan ibaret değil. Çok az alakası var hatta.

Endüstri 4.0 dediğin şey, aslında, üretmek istediğin bir mamulü "ürettirme" yolunu internetten alışveriş yapma mertebesinde kolaylaştırıp kaynak dağılımı ve optimizasyonu yapacak bir üst kavrama geçiş.

Nasıl ki yurt dışında Amazon'dan vs kitap sipariş edince sen aslında tam olarak nereden, hangi kitapçıdan geldiği ile ilgilenmiyorsun, standart bir kitabı sipariş veriyorsun, bunun gibi. Az sayıda, sana özel ürünü belirli platformlarda ve bazı tasarım kriterlerine bağlı kalarak tasarlayıp, bunu "üretilebilir" bir kod halinde bir portalda sana üretecek, az sayıda da olsa üretecek bir "teklif" alacaksın. Arka tarafta dev bir platformda, senin 80 tane ürettirmek istediğin şeyi, bir kaynak optimizasyonu yaparak 60'ını Bursa'da 20'sini Konya'da ürettirecek adam. Sadece dijital data gidip gelecek ve üretilecek parçanın alt komponentleri vs ayrılacak. Bunları yapacak tüm dükkanların da iş yükü zaten o platformda olacak. Ona göre de büyük sistem bir optimizasyon yapacak.

Aynı zamanda, yeni bazı üretim metotları ile -ki una 3 boyutlu baskı da dahil- eğer uygun ise tek seferde mamulü üretebilmek yoluna gidebileceksin.

Üreticilik yapan atölyeler ise artık belirli bazı işleri süper otomatize yapan yerler haline dönüşecek. Çok az sayıda insan, çok az sayıda işçilik girdisi. Sana "platform" zaten ne yapman gerektiğini söyleyecek; Şuraya 10 kg şu tozdan ekle" ya da "Makineden çıkan şu kalıpları oraya götür, makineye yükle" diye.

Senin anlayacağın örnek şu olabilir: Yeni bir fabrika inşa ediyorsun. Bir dolu yerde elekrtik panosu, elektrik tavaları falan olacak. Bunu artık standart ürünleri lego gibi dizerek yapmak zorunda değilsin. Kendi pano tasarımını yapacaksın, tavalarını çıkartacaksın. Bir arayüz bunları üretilebilir alt parçalara bölecek. Teknik resim gibi üretim datası çıkaracak. Portaldan da fiyat alıp, bunları üretime havale edeceksin. 80 tane panonun, 60'ı, o sırada elinde sadece 60 adet panoya yetecek kadar sac bulunan firmaya gidecek. Firmanın stokçusuna "20 tabaka sacı şu tezgahın 6. kasetine yükle" diye bir mesaj gidecek. Atölyedeki adam bunu yapacak ve akşam dükkanın ışıklarını kapatıp gidecek. Gece 2'de, bir önceki işler bitince, otomatik makine o sac tablasını alıp, portaldan aldığı pano açılımına göre sacları kesip, biçip, eğip, büküp, sonra bunları pano haline getirecek. Kalan 20 tanesi de Konya'dan, diğeri ile tıpatıp aynı gelecek.

Sen de bunları yerine yerleştirip, yine özel olarak senin için hazırlanmış kablo dağıtım tertibatı ile birleşip ertesi gün kullanıma hazır hale gelecek.

Son olarak bir denetmen, diyagnostik cihazını bağlayıp her şey doğru yapılmış mı kontrol edecek.

Çok kabaca bu. Mesajı Paylaş

putty

Kas 02, 2017, 05:49 ÖS Last Edit: Kas 02, 2017, 05:54 ÖS by putty
Bak bu biraz aklıma yattı. O zamanda demek ki fabrikamız endüstri 4 e göre diye habire çıkan açıklamalara çok inamayacağız. Adam bisküvi fabrikası kurmuş biraz otomasyon biraz paketleme robotu filan olunca endüstri 4 diyor. Benimde kafam karışıyor bakıyorum adamın fabrikası normal fabrika
Ben senin anlatmak istediğini anladım HDS aklımada yattı. ama bundan çok uzak olduğumuzu düşünüyorum. Demekki onun için havada bir kavram bu. Çalışalım diyorlar yani bu yolda uğraşalım başaralım hedefi bu yoksa ortadahenüz bir şey yok olacak gibide değil şimdilik.
Doğrusu ben üretmenin bu kadar dejenere olacağınada pek ihtimal vermiyorum. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Avrupalı'nın üretimi bu şekilde yerelleştirmekten başka şansı yok. Zorundalar. O dev fabrikalar dönemi çoğu şey için bitecek.

Doğu tipi imalat bu dümen suyuna girer mi tartışılır.

Buradan bizim gibi, aksine istihdam yaratmak isteyen ülkeler için paydalar çıkarılabilir. Kaynak verimlilikleri kullanımı gibi. Mesajı Paylaş

HDS

Bu arada, yukarıda andığım alışveriş platformu şu anda çok konuşulan Blokchain dahi olabilir. Buna "uygulama" eklemeye bakar. Daha doğrusu; Üreteceğin "şey"i açıp döküp alt imalatlara ayıracak bir arayüze bakar.

Blockchain bir tür "bilanço" sistemi ve aslında "kapalı" bir çevrimde. Yani sistemdeki tüm girdi ve çıktılar herkese açık. Dolayısı ile "mali" ya da "komodite" olarak oraya havadan bir şey yazamıyorsun. Ahmet'ten çıkan zaten "Mehmet"in kasasına giriyor, belki bu sırada da Mehmet'in ürünü de Ahmet'in envanterine.

Bu şekilde hem herkes tarafından takip edilebilen, hem herkes tarafından puanlanabilen, açık ve "dürüst" bir alış-veriş platformu olmaya da aday.

Bazı firmalarımız mesela tasarladıkları fabrika yönetim sistemlerini Blockchain'le çalışabileceğini öngörerek oluşturuyorlar.

Bunun sonrasında o fabrika yönetim sisteminin altındaki işleri ister bolca makine ve otomasyon ile, ister bol insanlı, yarı otomatizasyon ile doldurursun.

Biz muhtemelen ikincisine meyyal oluruz. Lakin o zaman da iş gücünün maliyet ve süre hesaplarının çok iyi olması gerekir bir "girdi" olarak.

Yani Endüstri 4.0 bizim için "tak fişi bitir işi" olmak zorunda değil. Ancak; Eğitim şart. Mesajı Paylaş

Alkyone

Sanayi 4.0 ve Yapay Zekanın Makro Ekonomik Dengelere Etkisi

Gelişen robotik teknolojiler ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bilinen mesleklerin birçoğunu ortada kaldırarak yeni üretim biçimleriyle yeni bir küresel ekonomik dengenin kurulmasına neden olabilir.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon, kasa ödemesi gerektirmeyen, sadece "al ve çık" usulü olarak perakende terminolojisine giren ilk mağazasını bu hafta başında Seattle'da açtı.

Seattle'daki mağaza, yakın gelecekte tüm mağazaların gideceği istikameti göstermesi açısından son derece önemli... Yeni sisteme göre. mağazanın tavanına yerleştirilen kameralar sayesinde müşterilerin hareketleri, hangi ürünleri seçtiği takip ediliyor, mağaza çıkışında ise hiçbir şekilde kasa ödemesi gerekmiyor. Alınan ürünler, daha sonra müşterinin banka kartına yansıtılıyor.

Söz konusu örnek bile dikkate alındığında, yakın gelecekte milyonlarca insanın mesleklerinden olacağını söylemek mümkün.

Batılı ülkeler de bu sistemlerin geliştirilmesinde başı çekmekle kalmayıp istihdam piyasasını şimdiden buna göre şekillendirmenin yollarını arıyor.

Yönetim danışmanlık şirketi McKinsey & Company'nin tahminlerine göre, 2030 yılına kadar küresel tüketimin yaklaşık 23 trilyon dolar artış kaydetmesi beklenirken, tüketim talebinin büyük ölçüde gelişen ekonomilerden gelmesi öngörülüyor.

Yaşlı nüfus, Batılı gelişmiş ülkelerin kronik sorunlarından birini oluşturuyor. Bu ülkeler, robotik sistemler ve yapay zeka ile mal ve hizmetlerin üretimini, lojistiğini ve ticaretini sağlamaya devam edebilecek. Böylece yaşlı nüfuslarına karşın üretim ve ticaret pastasındaki paylarını koruyabilecek, hatta arttırabilecek.

Gelişen ekonomilerin nispeten düşük teknolojiye sahip genç nüfusunun ise tüketim talebi artmaya devam edecek.

Bu projeksiyonların gerçekleşmesi, bugünün endüstriyel üretim görünümünü baştan aşağıda değiştirmekle kalmayıp, bildiğimiz birçok mesleğin tamamen ortadan kalkmasına, küresel ekonomide kartların yeniden karılmasına neden olabilir.

4. Sanayi devrimi

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) ana başlığı 2016'da 4. Sanayi devrimi olurken, bu yıl ise jeopolitik tartışmaların ardından zirvenin en önemli konusu yapay zeka olarak belirlendi.

Bilindiği üzere, ilk sanayi devrimi su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemlerinin oluşmasına imkan sağlarken, ikinci sanayi devrimi elektrik gücünün yardımıyla seri üretim sistemlerini oluşturdu. Üçüncü sanayi devriminde dijital sistemler, elektronik altyapılar ve bilgi teknolojilerinin kullanımı, üretimi daha da işlevsel hale getirdi.

Bugün 4. Sanayi devrimi olarak adlandırılan sistem; "nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemler" olarak sıralanan üç yapıdan oluşuyor. Söz konusu sistemde, akıllı fabrikalar kapsamında fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek hedefleniyor. Bir anlamda, fiziksel dünyanın sanal bir kopyası oluşturulabilecek ve merkezi olmayan kararların verilmesi sağlanarak üretim başka bir seviyeye çıkarılacak.

Robotik sistemlerin, yapay zekanın üretimdeki payının giderek arttığı, hatta bizim adımıza karar verebildiği yeni bir döneme doğru ilerliyoruz.

İstihdam piyasası yeniden şekillenecek

McKinsey & Company'nin "Gelecekte İstihdam, Yetenekler ve Gelirler Nasıl Şekillenecek?" başlıklı raporuna göre, otomasyon sistemlerindeki değişim nedeniyle 2030 yılına kadar dünyada yaklaşık 400 milyon ila 800 milyon insan işini kaybedebilir. Rakamın, otomasyon sistemlerinin uygulanma hızına göre minimum 400 milyon, maksimum 800 milyon olması bekleniyor.

75 milyon ila 375 milyon arasında insan ise mevcut mesleklerini bir tarafa bırakıp yeni beceriler kazanarak yeni alanlarda çalışmak zorunda kalabilir. "Kariyer ortası geçişi (mid-career path)" olarak bilinen bu meslek değişim süreci, gelişmiş ekonomilerde halihazırda uygulanıyor.

2030 yılına kadar Çin'de yaklaşık 100 milyon insanın mevcut uzmanlıklarını bırakarak yeni meslekler edinmesi bekleniyor. ABD ve Almanya'da ise 2030 yılına kadar mevcut çalışan nüfusun 3'te biri, Japonya'da ise yaklaşık yarısının yeni meslekler edinmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

"Robotlar vergilendirilsin"

Dublin Trinity College'ta imalat sektörü araştırma görevlisi Jeff Morgan, Dünya Ekonomik Forumu için kaleme aldığı makalede, "İdeal olarak 4. Sanayi devrimi insanların, tekrara dayalı görevlerden kurtularak, bu işleri robotik araçlara bırakarak, daha fazla şeyi başarmasını sağlayacak. Teoride bu durum, insanların iş geliştirmeye, yaratıcılık gerektiren alanlara, bilime odaklanmasını sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Morgan, 4. Sanayi devriminin en önemli parçası olan robotik sistemlerin büyük ölçüde kendi kendine çalışabileceğini belirterek, "İmalat sanayinde önümüzdeki yıllarda daha fazla insanın işten çıkarıldığını görebiliriz. Devamında insan çalışanları, robot çalışanlara karşı korumayı hedefleyen politik hareketler görülebilir. Robotları vergilendirmek gibi..." değerlendirmesinde bulundu.

Bilim kurgu filmlerinde izlenilen türden, yapay zekanın sınırlarının ne olacağı daha şimdiden tartışılırken, insanların iş gücündeki payını koruyabilmesi için robotların vergilendirilmesinin mümkün olduğunu düşünen, yapay zekanın sınırlarının yasalarla çizilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bilim ve iş insanları, şimdiden çok farklı bir geleceğe işaret ediyor.
http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/yapay-zeka-ve-robotlar-kuresel-dengeleri-degistirebilir-/1043100 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

IBM, bir tuz kristalinden daha küçük bilgisayar üretti

Amerikan teknoloji şirketi IBM dünyanın en küçük bilgisayarını üretti. Mashable internet sitesinde yer alan habere göre, IBM dün başlayan IBM Think 2018 Konferansı'nın ilk gününde "dünyanın en küçük bilgisayarı" olarak tanıtılan bir entegre mikro devreyi görücüye çıkardı.

1 milimetreye 1 milimetre ölçülerindeki bilgisayarın IBM bilgisayarında 1990 yılında kullanılan 32 bitlik devre mimarisine sahip olduğu belirtildi. Bir tuz kristalinden daha küçük boyuttaki bilgisayarın birkaç bin transistörden oluşan bir işlemcisinin, SRAM belleğinin, güneş pili hücresinin ve üzerinde bir LED ve foto detektörü olan iletişim ünitesinin bulunduğu kaydedildi.

IBM, mikro çipi tedarik zinciri yönetiminde ürün sahteciliğiyle mücadele için oluşturduğu "şifreli damga" (cryptographic anchor) teknolojisini geliştirmek için kullanmayı planlıyor. Bu teknoloji sayesinde ürün teslimatlarında sahtecilik ve hırsızlık ile düşük kaliteli ve eksik teslimatların önüne geçilmesi öngörülüyor.

"Şifreli damga" yakın gelecekte gündelik hayatımızdaki tüm nesne ve cihazların ayrılmaz parçası olacak"

IBM'in Araştırma Bölümü Başkanı Arvind Krishna, mikroskobik büyüklükteki bilgisayarların "şifreli damga" işlevinin yakın gelecekte gündelik hayatımızdaki tüm nesne ve cihazların ayrılmaz parçası olacağını belirtti. Krishna, veri işleyebilen ve aktarabilen bu mikro ünitelerin, sistem içindeki her türlü hareket ve transferin veri olarak her noktada aynı şekilde erişilebilir olduğu blok zinciri tarzı yapılara güç vereceğini kaydetti.
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ibm-bir-tuz-kristalinden-daha-kucuk-bilgisayar-uretti/1094431 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter