Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Geliştirme Projesi (KIRAÇ Projesi)

Başlatan nokta, Eki 18, 2017, 10:59 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan "Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Geliştirme Projesi" (KIRAÇ) kapsamında Katmerciler firması ile sözleşme imzalandı.

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile şirket arasında 9 Ekim 2017 tarihinde KIRAÇ projesi kapsamında olan araçların temini için 73 milyon 390 bin 184,77 TL ve 11 milyon 392 bin 672,85 avro toplamı tutarında sözleşme imzalandığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kriminal Daire Başkanlığının ihtiyacının karşılanması amacıyla her türlü arazi ve iklim şartında çalışma ve inceleme imkanı sağlayacak özel tasarım 110 adet 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı ve 10 adet 4×4 Zırhlı Yeni Nesil Kriminal Laboratuvar Aracı olmak üzere toplam 120 adet araç alınacak.

Edinilen bilgiye göre, Katmerciler firmasının HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı üzerine şekillendirilecek yeni kriminal araçlarının 2018 yılında emniyet envanterine girmesi planlanıyor.

Bu proje sonucunda tedarik edilecek araç ve sistemler ile suç olaylarının hızlı ve etkin bir şekilde, delilden sanığa gitme prensibine bağlı olarak aydınlatılmasının önemli ölçüde sağlanması hedefleniyor.

HIZIR 4×4 konfigürasyonunda güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak şirketin kendi Ar-Ge Merkezinde geliştirdiği, NATO standartlarında, dokuz personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma seviyesine sahip zırhlı taktik tekerlekli bir araç.

Türk Savunma Sanayindeki sınıfının en yüksek motor gücüne sahip, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanıp geliştirilmiş bir muharebe aracı.

Komuta kontrol aracı, KBRN aracı, silah taşıyıcı araç (çeşitli silah sistemlerinin kolay entegrasyonu), ambulans aracı, sınır güvenliği aracı, keşif aracı olarak çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform araç görevini ifa ediyor.

http://savunmaveteknoloji.com/kirac-projesi-katmercilerin/ Mesajı Paylaş

murattekin

Otokar, BMC, Nurol araç geliştirmek için yıllarca uğraştılar, Katmerciler nasıl oldu da bir anda böyle gözde oldu? Allah Allah??. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Muhtemelen çok ucuz ve dandik araç yaparak. Çöp arabası da böyle TOMA'sı da; memur işi. Mesajı Paylaş

murattekin

Iyi de hocam bin türlü kriter var, stanag mtanag? BMC'nin Vuran'i bile az uğraştırmadı adamları. Katmerciler gökten zembille indi herhal.

Kullanıcının hiç mi etkisi kalmadı? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

IAG vs gibi ufak firmalar yapabildi ise Katmerciler de yapar. Bulmuşlardır birini. Mesajı Paylaş

turkdefence

"IAG vs gibi ufak firmalar"

http://www.interarmored.com/company-history/

Küçük firmanın küçük tarihi, 2 kişi ile Kanadada yola çıkmışlar -> 1996
Yüz kişi olmuşlar ve birleşik arap emirliklerinde fabrika açmışlar -> 2001-2005

Şimdi USA, Canada, UK, UAE, Turkey, South Africa, Bulgaria, Pakistan

Bu ülkelerdeki toplam çalışan sayısı, veya yıllık toplam cirolarını bile bilen yok.

"With combined 600,000 sq. ft of manufacturing space, IAG is able to produce up to 250 armored vehicles per month." (http://www.interarmored.com/manufacturing-capabilities/)

Global olarak toplandığında tesislerinde aylık 250 zırhlı araç üretme kapasitesine sahipler.

Bağımsız araştırma geliştirme merkezleri, test ve eğitim merkezleri var.

Amerikan ordusuna ve BM'e araç satıyorlar!

Bizim küçük firmalarımız da bu seviyeye geldiğinde konuyu yeniden tartışalım! Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter