İstanbul Tramvay

Başlatan Traverten, Eki 17, 2017, 10:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Traverten

Eminönü - Alibeyköy tramvay hattı için çalışmalar başladı

İstanbul Boğazı'ndaki projeler için denize çakılan ve çok tartışılan kazıklar şimdi de Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı için Eyüp'te denize çakıldı. Haliç sahili boyunca Alieyköy'e kadar uzanacak 10 kilometrelik hattın , 2019'da bitirilmesi planlanıyor. Hat üzerinde 14 durak olacak.

Boğaz'ı daralttığı için tepkilere neden olan kazıkların ilki, 2014 yılında Emirgan sahiline yol genişletme için çakıldı. 1 yıl sonra Kanlıca-Çubuklu sahilinde kazıkla beton set yapıldı. Üsküdar meydan düzenlemesi kapsamında tarihi Şemsi Paşa Camii'nin önüne denize kazıklar çakıldı. Bu kazıklar yüzünden tarihi caminin avlusunda çatlaklar oluştu. Bebek Aşiyan'da da görülen kazıklar, şimdi de Haliç'te ortaya çıktı.
14 durak, 30 dakika

İstanbulluları meraklandıran Haliç'teki kazıkların, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı projesine ait olduğu anlaşıldı. Habertürk'ten Emre Topcu'nun haberine göre Eyüp Belediyesi'nin teklifiyle İBB tarafından hayata geçirilen projede çalışmalar başladı.

Haliç üzerinde dolgu için başlatılan çalışmalarda, Eyüp Sultan Camii önündeki kıyıda onlarca kazık çakıldı. Eminönü'nden Haliç sahili boyunca Alibeyköy'e kadar 10 kilometrelik bir hattın, 2019'da bitirilmesi planlanıyor. Hattın 14 istasyonu olacak. Proje tamamlandığında; hat boyunca tahmini ulaşım süresinin 30 dakika, yolcu kapasitesinin ise 25 bin yolcu/saat (tek yön) olması bekleniyor.

Hangi hatlara bağlanacak?

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı ile Eminönü'nde,
Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı ile Küçük Pazar İstasyonu'nda,

Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı ile Feshane İstasyonu'nda,

Planlanan Bayrampaşa- Eyüp Tramvay Hattı ile Feshane İstasyonu'nda,

Eyüp-Piyerloti Teleferik Hattı ile Eyüpsultan İstasyonu'nda,

Planlanan Kazlıçeşme- Söğütlüçeşme Metro Hattı ile Silahtarağa İstasyonu'nda,

Planlanan Eyüp-eYeşilpınar Teleferik Hattı ile Sakarya Mahallesi İstasyonu'nda,

İnşaat çalışmaları devam eden Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı ile Alibeyköy İstasyonu'nda,

Hattın son istasyonunda da Alibeyköy Cep Otogarı ile birlikte Seyrantepe-Alibeyköy Metro Hattı ile entegre olacak.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, projeyi geçen aylarda HT İstanbul'a açıklamıştı.
Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı istasyonları

Eminönü Meydan, Cibali, Balat, Feshane, Eyüp Devlet Hastanesi, Sakarya Mahallesi, Alibeyköy, Küçük Pazar, Fener, Ayvansaray, Eyüp Teleferik, Silahtarağa, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Cep Otogarı

http://www.rayhaber.com/2017/10/eminonu-alibeykoy-tramvay-hatti-icin-calismalar-basladi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı Yıl Sonuna Hazır

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook ve Instagram üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, Eyüpsultan'daki yatırım çalışmaları soruldu.

Eyüpsultan'ın ulaşım açısından İstanbul'un en rahat ve en iyi ilçelerinden biri haline geleceğini dile getiren Başkan Remzi Aydın şu bilgileri verdi:

"Gayrettepe-Bağcılar Metrosunun önemli bir kısmı ilçemizden geçiyor. Şuan yapımı hızla devam ediyor ve artık sonlara doğru geliyor. Büyükşehir belediyemiz bu yıl sonu itibariyle inşallah hizmete açmayı düşünüyor.

Ve açıldığında, Taksim-Şişli-Mecidiyeköy-Kağıthane yönlerine giden yolcularımız metroyla çok rahat gidebilecekler"

TRAMVAY HATTI YIL SONUNDA AÇILACAK

Başkan Remzi Aydın, Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının yıl sonunda hizmete açılacağı müjdesini de vererek şunları söyledi:

"Yine yapımı hızla devam eden Eminönü-Alibeyköy tramvayımız var. İnşallah o da yıl sonuna hizmete açılacak. Bu tramvay hattı hizmete girdiğinde Unkapanı, Eminönü bölgesine giden yolcularımız tramvayla gidebilecekler.

Hem metro hem tramvay ulaşımımızı çok rahatlatacak. Saatte binlerce yolcu taşıyabilme kapasitesine sahip olan bu iki raylı sistemle karayolu taşımacılığının önemli bir yükü azalmış olacak ilçemizde"

Silahtarağa Tüneli hakkında da bilgi veren Başkan Remzi Aydın şöyle devam etti:

"Silahtarağa Tünelimiz başladı. O da yıl sonuna bitmiş olacak. Bu tünel bittiğinde ciddi bir şekilde Alibeyköy trafiği rahatlayacak. Köprülerle, viyadüklerle, raylı sistemlerle ilçemizin diğer ilçelere bağlantısı da kuvvetlenecek, çeşitlenecek.

İnanıyorum ki yıl sonu itibariyle çok ferah çok rahat ulaşılan, ulaşımı sağlanan bir ilçe haline geleceğiz. Esasında bizim ilçemizdeki sabahları olan trafik sıkışıklığı biraz palyatif. Daha doğrusu biraz geçici.

TRAFİK RAHATLAYACAK

Özellikle Balat'dan, Fener'den trafik sıkışıklığının geriye basmasıyla etkileniyor ilçemiz. Aslında ilçemizde herhangi bir noktada trafik sıkışıklığı söz konusu olmuyor. Bilgi Üniversitesinin orada sabahları bazı çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Önümüzdeki günlerde Bilgi Üniversitesi Rektörü ile bir çalışma yapacağız. Yaklaşık 2-3 saatlik bir çalışma ziyaretinde bulunacağım Bilgi Üniversitesine. Hem üniversite ve çevresi hem de çevresindeki trafik akışıyla alakalı uzman arkadaşlarla bir araya geleceğiz.

Orada bazı düzenlemeler yapacağız. Emniyettepe ve Güzeltepe mahallelerimizi ilgilendiren çalışmalar ve düzenlemeler olacak. Kavşak çalışması olacak. Necatibey'den aşağıya inen yerdeki dönüşü kapatmayı düşünüyoruz.

Dolayısıyla bu çalışmalar yapıldığında Mareşal Fevzi Çakmak, Bilgi Üniversitesi ve Kağıthane yönlerinde trafiğin ciddi bir şekilde rahatlayacağını söyleyebilirim"

EYÜPSULTAN'A BİSİKLET YOLU MÜJDESİ

Eyüpsultan'a bisiklet yolları ve bisiklet ulaşımının oluşturulacağının müjdesini veren Başkan Remzi Aydın şöyle konuştu:

"İSPARK Genel Müdürüyle bir görüşme yaptım. Ondan da bir söz aldım. İstanbul'da belli başlı ilçelerde bisiklet yolları ve bisiklet ulaşımının oluşturulmasına ilişkin bazı projelerinin olduğunu öğrendik.

Zeytinburnu ilçesinde yapmışlar. İkincisini inşallah Eyüpsultan'da yapacaklar. Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımız gelip fizibilite çalışması yapacaklar. İstiyoruz ki bazı mahallelerimizde, Göktürk gibi düz zemin olan yerlerde ve ilçemizin merkez mahallelerinden ana ulaşım aksına yani metrobüs duraklarına, tramvay ya da metro duraklarına vatandaşlarımız bisikletle gelebilsinler.

Bisikletlerini orada bıraksınlar. Akşam tekrar bisikletleriyle evine dönebilsinler istiyoruz. Bu konuyla ilgili bir çalışma başlattık. İnşallah önümüzdeki günlerde proje somutlaştığında daha detaylı bir şekilde vatandaşlarımıza bunu duyuracağız.

Ama şunu da söyleyeyim. Şu anda yapımı devam eden Alibeyköy-Eyüpsultan-Eminönü tramvay hattımızın hemen yanında bir bisiklet yolu inşa edilecek. Dolayısıyla tramvay yoluna paralel bir şekilde bisikletle de seyahat etme imkanı, gezme imkanı vatandaşlarımız bulacak. Bunun da müjdesini vermiş olayım"

"ULAŞIMDA ÇOK RAHATLAYACAĞIZ"

Başkan Remzi Aydın Eyüpsultan'ın ulaşımda çok rahatlayacağını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Ulaşımda çok rahatlayacağız, ulaşımı çok kolay bir ilçe olacağız derken altı dolu cümleler kullandığımı düşünüyorum. Bildiğim çok şeyler var.

Bir yandan bu projeler uygulanıyor. Bir yandan yeni projeler ihaleye çıkarılıyor. Bir yandan planlanıyor. Hepsini birden söylemeyelim. Zamanı gelince açıklayacağız"

http://www.rayhaber.com/2018/03/eminonu-alibeykoy-tramvay-hatti-yil-sonuna-hazir/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter