Lufthansa

Başlatan canıtez, Eki 17, 2017, 10:03 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Lufthansa Alitalia'ya da talip oldu

Alman devi Lufthansa'nın Alitalia'nın bir kısmını almak için 500 milyon Euro'luk teklif yaptığı öğrenildi.

Lufthansa CEO'su Carsten Spohr, geçtiğimiz geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Alitalia ile ilgilendiklerini söylemişti. Lufthansa kaynakları Alitalia'ya yapılan teklifi doğruladı.

Lufthansa'nı anlaşma sağlanırsa Alitalia'nın Avrupa operasyonlarını, alt kuruluşu Eurowings'e kaydıracağı öğrenildi. Öte yandan alım sonrası 6 bin kişinin işini kaybedebileceği belirtildi.

12 bin çalışanı bulunan Alitalia Havayolları, Etihad Havayolları'nın geçtiğimiz Mayıs ayında işten çıkarmalar sonrası desteğini çekmesiyle iflas başvurusu yapmıştı.

Alitalia ve alt kuruluşu Alitalia Cityliner'ın filosunda Embraer E-170, E190, Airbus A320, A321, A330 ve Boeing B777'den oluşan toplam 122 adet uçak bulunuyor.

http://www.airporthaber.com/lufthansa-haberleri/lufthansa-alitaliaya-da-talip-oldu.html Mesajı Paylaş

canıtez

Lufthansa'nın Ankara ve İzmir seferlerini SunExpress uçuyor

Alman Lufthansa Havayolları, geçtiğimiz aylarda durdurduğu Ankara-Münih ile İzmir-Münih seferlerini devretti. Uçuşlar, Lufthansa ile Türk Hava Yolları'nın ortak şirketi SunExpress tarafından gerçekleştirilecek.

Ortak kod paylaşımına sahip seferler SunExpress tarafından yapılmaya başlandı. Havayolu özellikle Ankara çıkışlı olarak uçuş ağını artırmayı planlıyor. SunExpress önümüzdeki günlerden itibaren Ankara Esenboğa'dan Münih ile birlikte  Berlin-Tegel, Düsseldorf, Frankfurt, Hannover, Köln/Bonn, Münih, Stuttgart ve Belçika'da Brüksel uçuşlarına başlıyor.


http://www.kokpit.aero/lufthansa-turkiye-sunexpress-devretti Mesajı Paylaş

saladin

Lufthansa'nin Ankara'ya banliyo muamelesi yapmasi biraz ayip olmus. Mesajı Paylaş

Kartalbey

Tam tersine. Bunun nedeni THY ile rekabet edememesi hocam. Daha önce de THY ile rekabet edemeyen Air France, Türkiye uçuşlarını low-cost markası Joom'a bırakmıştı. Maaşallah THY kimseye hayat hakkı tanımıyor. Mesajı Paylaş

muhendus

#4
Ara 20, 2018, 09:28 ÖS Last Edit: Ara 20, 2018, 09:31 ÖS by muhendus
Lufthansanın Ankara-Münih hattında THY ile herhangi bir rekabeti yoktu ki. Tamam İstanbul Atatürk uçuşlarını rekabetten dolayı kestiği doğru ama Ankara hattı Lufthansa için gayet dolu ve karlı bir hattı. Haftada 12 uçuş vardı, yani 1 gün hariç hep çift sefer gidiş geliş oluyordu ve saatleri çok daha makuldü.

Sunexpress e devrettiler, artık günde tek uçuş ve Ankara-Münih uçuşu berbat bir saatte, sabah 6 olması lazım. O uçağa binecek yolcu sabah 4te Esenboğada olmalı. Çok berbat bir planlama. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Lufthansa üç yıldan beri ilk kez zarar etti

Alman havacılık devi Lufthansa bu yılın ilk çeyreğini son üç yıldan bu yana ilk kez zararla kapattı. Uzmanlar bu gelişme karşısında şaşkın. Şirketin yaz aylarında bilet fiyatlarına zam yapması gündemde.

Alman havacılık devi Lufthansa 2016 yılından bu yana yılın ilk çeyreğinde ilk kez zarar etti. Zararın boyutu analistlerin ortaya koyduğu beklentilerin de üzerinde oldu. Avrupalı havayolu şirketlerinin gelirlerinin, yılın ilk aylarında talebin diğer aylara oranla düşük seyretmesi açısından daha az olması beklenti dahilinde olsa da operasyonel kayıpların 336 milyon euroyu bulması uzmanları da şaşırttı. Fransız Société Générale (SocGen) bankası analistlerinden Michael Kuhn, Lufthansa'daki operasyonel kaybın uzmanları bile şaşırttığı açıklamasını yaptı. Lufthansa 2018'in son çeyreğinde 52 milyon euro fazla elde etmişti.

Lufthansa yönetimi, yıla zayıf bir başlangıçla giren şirketin yıl sonu beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna göre Lufthansa'nın bu yıl operasyonel marjının (ticari faaliyetlerden elde edilen kâr)  2018'de kaydedilen yüzde 7,9'luk seviyenin ardından yıllık toplamda yüzde 6,5 ila yüzde 8,0 aralığına düşmesi bekleniyor.

Bilet fiyatları artabilir

Geçici rakamlara göre Lufthansa'nın cirosu ilk üç ayda hafif bir yükselişle 7,9 milyar euroya ulaştı. Operasyonel zarara neden olarak ise yakıt masraflarındaki yaklaşık 200 milyon euroluk artış ve Avrupa genelinde havayolu şirketleri arasında artan rekabet gösterildi. Lufthansa bunun bilet fiyatları üzerindeki baskıyı artırdığını açıkladı. Buna göre şirket, düşük fiyat verebilmek için kârından düşmeyi tercih etti. Ancak Lufthansa Mali İşler Yöneticisi Ulrik Svensson yaz aylarında rakamların Lufthansa'nın yararına doğru değişmesini beklediklerini ayrıca bilet fiyatlarında artış olabileceğini aktardı.

Borsanın tepkisi

Lufthansa'nın açıkladığı rakamlar yatırımcıda olumsuz etki yarattı. Pazartesi akşamı borsanın kapanışının ardından gelen açıklamaların ardından Lufthansa hisseleri salı günü Frankfurt borsasında yüzde 4 değer kaybına uğradı. Ancak değer kaybı ilerleyen saatlerde yüzde 2 düzeyinde korundu.

https://www.dw.com/tr/lufthansa-%C3%BC%C3%A7-y%C4%B1ldan-beri-ilk-kez-zarar-etti/a-48368534 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter