Türkiye-Mısır İlişkileri

Başlatan Terra, Eki 16, 2017, 02:39 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Mısır'dan iki haftada 2'inci 'Türkiye' açıklaması

Mısır'da yayın yapan "ON-E TV" kanalında, Amr Edib'in programına konuk olan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, iki hafta içinde ikinci kez Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik açıklamalar yaptı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, "Türkiye ile ilişkilerin iki halkın ortak çıkarlarına hizmet edecek seviyeye getirilmesini umduğunu" söyledi.

Mısır'da yayın yapan "ON-E TV" kanalında, ülkenin en popüler sunucularından biri kabul edilen Amr Edib'in programına konuk olan Şukri, iki hafta içinde ikinci kez Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.  Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusuna ilişkin bir soruya Şüjkri, "Mısır her fırsatta buna açık olduğunu vurguluyor. Kararın Türk hükümeti tarafından verilmesi gerekir." yanıtını verdi.  Şukri şunları kaydetti: "Mısır-Türkiye ilişkileri şahsileştirmemelidir. Son dönemde Türkiye tarafından Mısır'a karşı yapılan eleştirilerde bir azalma var. Bu durum ilişkilerin kademeli olarak normalleşmesi için olumlu bir işaret. Türkiye ile ticari ilişkiler ve yatırımlar konusuna özen gösteriyoruz. Milli güvenliğe zarar vermediği sürece ticari ilişkilerin devam etmesinden yanayız."

İki ülke arasında tarihten gelen köklü ilişkiler olduğuna dikkati çeken Şukri, "Biz Türk halkına son derece saygı gösteriyor, Mısır ile Türkiye arasındaki tarihi ve güçlü ilişkilerden dolayı da onur duyuyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin, karşılıklı saygı çerçevesinde iki halkın çıkarlarına hizmet edecek seviyeye çıkarılmasını umut ediyoruz." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı olarak Türkiye'ye gitmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan'ın Mısır'ı ziyaret etmesi ihtimaline ilişkin bir soruya ise Şukri, "Evet pekala olabilir." şeklinde karşılık verdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'nin iki hafta içerisinde ikinci kez Türkiye ile ilgili olumlu açıklamalarda bulunması dikkati çekti.
 Şukri, iki hafta önce de Mısır'ın yarı resmi gazetesi "El-Ahram"a verdiği mülakatta, "Türkiye-Mısır ilişkilerinde halkların kültürel ve tarihi yakınlığı ile siyaseti birbirinden ayırma konusunda hassas davrandıklarını ve buna özen gösterdiklerini" söylemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409737/misirdan-iki-haftada-2inci-turkiye-aciklamasi Mesajı Paylaş

BETONBEY

Suriye, İran ve Irak'tan sonra sıra Mısır'da galiba :)

Araya Alamanlarıda sıkıştırdık mı önümüzdeki yolu baya bir temizlemiş oluruz.

Mısır'dan sürpriz Türkiye açıklaması

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, ülkesinin, içişlerine müdahale edilmemesi ilkesine bağlı kalarak Türkiye'yle arasındaki her türlü gerginliğin aşılması konusunda istekli olduğunu belirtti.

Mısırdan sürpriz Türkiye açıklaması

Şükri, Mısır'ın yarı resmi gazetesi "Ahbar el-Yevm"de yayımlanan açıklamasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesine ilişkin temennisini dile getirerek "Şüphesiz Türk ve Mısır halklarını birbirine bağlayan çok şey var. İki halk arasında güçlü ilişkiler, akrabalıklar ve ortak miras söz konusu. Dolayısıyla ilişkilerin normale dönmesini umuyoruz. Mısır buna her zaman açıktır." ifadelerini kullandı.

Kahire ile Ankara arasındaki ilişkilerin hala aynı olduğuna dikkati çeken Şükri, şunları kaydetti:

"Bizler, Mısır'ın içişlerine müdahale ve hakaret edilmemesi ilkesine bağlı kalarak Türkiye ile her türlü gerginliğin aşılması konusundaki isteğimizi sürekli teyit ediyoruz."

Şükri, halihazırda eski gerginliklerin olmadığını ve zaman zaman Türk yetkililerden de yakınlaşmaya ilişkin istekler duyduklarını belirterek Ankara-Kahire arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için Türkiye'nin de bu prensipleri dikkate alması gerektiğini, bunun iki ülkenin de faydasına olacağını ifade etti.

Şükri, ülkesinin her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkileri inşa ettiğine vurgu yaptı.

Mısır'da demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'teki askeri darbeyle devrilmesinin ardından iki ülke arasında siyasi kriz yaşanmıştı.

24.12.2017 - 23:47KAHİRE (AA)

http://www.hurriyet.com.tr/amp/misirdan-surpriz-turkiye-aciklamasi-40688922?__twitter_impression=true Mesajı Paylaş

putty

Reis hepsini muma çevirdi. Mesajı Paylaş

sadalone

Reis hepsini muma çevirdi.
..................................

İlişkilerin bozuk olmasını Mısır mı arzuluyordu yada ilişkiler gelişse Mısır bir şey mi kaybedecek.Şahsi fikrim Mısır ilişkilerin düzelmesini muhtemelen bizden daha çok istiyordur.

Putty Türkiye'yi çok hafife alıyorsun.Türkiye'nin jeostratejik önemi,ortadoğu balkanlar ve kafkasyanın ekonomik,kültürel,tarihi olarak en büyük gücü olan bir ülkeyle kimse uzun süre ilişkileri bozuk olsun istemez.Bu ülkenin kendine has doğal bir potansiyeli var her ne kadar bu potansiyel kötü idare edilse bile.Yani reis sayesinde değil Reis'e rağmen. Mesajı Paylaş

Alkyone

"İlişkilerin bozuk olmasını Mısır mı arzuluyordu"

Evet ilişkilerin bozuk olmasını Mısır istiyordu. Bunu biz arayı düzeltmeye hazır olduğumuzda 15 Temmuz sonrası bizim aleyhimizde kampanyalar düzenleyerek gösterdiler, ki Mısır daha bir ay önce Akdenizde Yunanistan ile ortak amfibi harekat düzenleyerek bize parmağını salladı...

Yeni gelişmeler ışığında Mısırın yumuşamasının arkasında 2 neden var. Biri Kudüsün İsrail tarafından adeta yutulmak üzere olması
Diğer ise Türkiye'nin bu konuda aldığı proaktif tavır...

Sayın Sadalone elinizde ki donanım dört dörtlük olabilir ama o donanımı maksimalist bir modelle işlemezseniz; donanım başınızı göğe erdirmez
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Müslüman kardeşlerin adayı Muhammed Mursi nin iktidara gelmesi sonra onu indirenlerle küsüşmemiz bunlar hiç mevzu değilmi. Mesajı Paylaş

HDS

@BETONBEY: "Suriye, İran ve Irak'tan sonra sıra Mısır'da galiba :)"
@putty: "Reis hepsini muma çevirdi."


Bunların ikisi de muhtemelen doğru. Sadece bu "Kudüs" meselesinden dolayı değil ama çeşitli ve bence çeşitli sebeplerin üst üste gelmesi ile Mısır Türkiye'yle bu kadar da "ters" gidemeyeceğine karar verdi.

Zira, Evet Bandar döneminde Mısır'da Sisi darbesi söz konusu oldu, ancak sonrasında Mısır aslında Suudi Arabistan'ın, başka bir başlıkta detaylandırmaya çalıştığım hemen hiç bir macerasına katılmadı ve katkıda bulunmadı. Hatırlar mısınız Mısır Ordusu ve Pakistan Ordusu'nun "İran ve etki alanlarındaki faaliyetlerine karşı" sahaya asker göndermeleri hikayelerini. Bunların hiç birisi olmadı. Yemen'de bir tane bile adamları yok. Şu tartışmalı "adalar" meselesini bile çözemediler aralarında.

Bu arada da Suudiler kaldırabileceklerinin çok ötesinde işlere kalkıştılar. Mısır da artık kendisine daha "kalıcı" müttefikler aramakla birlikte, mevcut müttefiklerine çok da fazla güvenemeyince hasımlarını azaltmaya çalışıyor. Biz de Esad la dahi görüşürüz gerekirse demişiz. Mısır ile mi görüşmeyeceğiz?Mısır resmen Suud'un parası ile kalktı yoldan geçenden bile silah alıp aklınca herkese mavi boncuk dağıttı. Bunları müttefik satın almak için yaptı. Ama bence o kadar da başarılı olamadı. Kaddafi'yi gördük. Avrupalı, Amerikalı, Rusya, üzerini çiziverir. Zaten bu sebeplerle de kalkıp Rusya ile de yine masaya oturdu.

Öyle Yunanistan'dan falan da müttefik olmaz. Yunanistan basit bir Balkan ülkesi. O kadar. Bir "tık" fazlası değil.


Reis bunları muma mı çevirdi? Bence fena halde şanslıydı -yine.  ;) Mesajı Paylaş

Alkyone

Sisi pimi çekilmiş bir bombayı elinde tutuyor. Eğer Amerika Mısırda Rusya ya doğru "eksen kayması" olduğuna karar verirse Sisi gidicidir.
Zaten darbe yapmayı istediklerinde çokta zorlanacaklarını düşünmüyorum. Ki Mısır'ın Suriye ye dönmesi olası iç savaşın İsrail tarafından kontrol altında tutulup tutulamayacağı ile de bağlantılı...
Bu durumda Türkiye ne yapar ne yapabilir bu bizim için çok problemli bir denklem olacaktır. 
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Mısır Amerika için çok önemli bir ülke. Arap Baharı zamanında Amerika epeyce şaşırdı ve epeyce kararsız kaldı. O zaman Bandar da arada Rusya'nın İran için yaptığı gibi "O iş bende" diyerek bu darbeyi yaptırdı ve Amerika için, oluşabilecek bu "dev" sorunun üzerini güya betonla kapamış oldu.

Ancak, Suudiler çok enteresanlar. Mısır'ı uzun süre sırtlarında taşıyacak bir ekonomileri yok. Mısır'da yurt dışında çalışan Mısırlılar'ın eve gönderdiği harçlıkları dışında bir "şey" de yok. Suudi'nin müttefiklerinden beklediği şeylerin "kan, ateş ve gözyaşı"ndan daha aşağı kalır bir yanı da yok. Mısır pek bu işe pabuç bırakacak bir gelenekte değil.


..ve en nihayetinde Sisi diken üzerinde oturuyor.


Ancak, Sisi'nin de en büyük güveni, Mısır'ın, İslami ekstremizme yuvarlanması halinde hem Amerika hem de Rusya ve tüm müttefikleri için bir akrep kuyusuna dönüşebilecek olması. Pakistan'ı falan aratır Mısır.

Herhalde Suud'un şu 2030'lu yıllar dev şehirler fikri de Mısır'ın kalbini kontrol etmek için.  Mesajı Paylaş

Çıspıntır

#9
Ara 25, 2017, 02:50 ÖS Last Edit: Ara 25, 2017, 02:54 ÖS by Çıspıntır
Bence ilişkilerin normalleşebilmesi için RTE Sisi gitsin diye ısrar eder.

Sisiyi muhattap almaz RTE.

Mısır devleti yavaştan demokrasiye geçer gibi görünüyor.
Ekonomiler bitmiş vaziyette. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mısır ekonomik anlamda yokları oynuyor. Paraya ihtiyaçları var ve artık Suud beleş para vermiyor. Merkez bankası rezervleri 7-8 milyar dolar seviyelerinde, aynı bizim 2001 krizi dönemindeki rezervlerimizle benzeşiyor. Sonuçta çok kırılgan bir ekonomileri var ve Mısır'a bir çıkış yolu gerek...

Kanal gelirleri tek başına çok fazla katkı sağlamıyor. Adam gibi sanayileri de yok ve üzerine iyi bir gelir kalemleri olan turizm konusunda da darbe vs. derken ciddi düşüş yaşandı.

Darbe sonrası Sisi ilk iş aptalca bir hareketle Mursi döneminde tekstil ve birkaç sektör üzerinden Türkiye ile başlayan işbirliğini gömdü. Birçok tekstilcimiz yanlış hatırlamıyorsam Mısır'da kurulan serbest bölgelerde fabrika kurup üretime başlamıştı. Yeni bir iş modeli hayata geçirilmiş iken Sisi bunları yıkıp geçti. Şimdi ise para sebebiyle sağından soluna dönemez hale gelmiş vaziyette...

Ülkede işsizlik almış başını yürümüş ve ekonomik durumun kötüye gitmesinin son demde yeni bir darbeye sebep olacağını çok iyi biliyor.

Muhtemelen Suudilerle birlikte darbe ortaklarının mali destek karşılığında siyasi, ekonomik ve askeri alandaki taleplerinin de onu kısa vadede olmasa da uzun dönemde halka karşı zayıf düşüneceğimi ve er yada geç gideceğini bildiği için bir çözüm üretmeye çalışıyor.

D.Akdeniz'deki gaz furyasından ne geleceğini bilmiyor ve bu yatırımı yapacak çok fazla taraf yok. Olanlarında karşılığında bir dünya talebi var...

Denize düşmüş vaziyette ve can havliyle yılan dahi olsa sarılabilirmiyim diye nabız yokluyor ;D

İşi zor... Mesajı Paylaş

Alkyone

Aslında darbe olması için illa Mısırda tam teşekküllü iç savaş çıkması gerekmez (Ki Sina yarımadasında düşük yoğunluklu bir iç savaş zaten mevcut)
Sisinin Mursiye yaptığı gibi bir cunta hareketi yada bir suikast bu meseleyi haydi haydi çözer Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Birden Mısır ve Türkiye deki demokrasinin yaşadığı ikilem üzerine bir çıkarımda bulundum
Ortadoğu da daha doğrusu Müslüman ülkelerde dini rejimlerin demokratik yolla iktidar olmaması için anti demokratik yöntemlerle iktidar elde tutuluyor tutulmak zorunda kalınıyor. Mısır bunu en acı şekilde yaşıyor. İran şahıda Suudi Kralıda Saddam da Kaddafi de dini Fas Kralıda aynı sorunu yaşıyor. Demokrasiye geçtik desek kökten dinciler iktidar oluyor. Gücü yeten kabul edilebilir olan ülkeler ya kırallık ya askeri dikta ile bunu götürüyor. Türkiye de Askeri dikta ile bunu götürdü sonra pes etti AKP geldi. Mısır daha pes etmedi ama edecek en sonunda.
Çıkarım yaptığım konu şu. Bu ülkelerde hazır elde fırsat var iken bir fırsat heba ediliyor oda eğitimdir. İnsanların hepsini liseden mezun edebilen bu sorunu ileride çok daha kolay aşar. Türkiye de peki bu fırsat neden kullanılamadı. Yani AKP gelmeden önce her Türk nine dede lise mezunu olsaydı anne baba lise mezunu olsaydı bugün Fransa gibi sağcılar  mı solcular mı iktidar olacak diye beklerdik. Hatta Alevi ve Kürt faktörleri göz önüne alınır ise bizde solun kazanma şansı Fransa gibi bir tık aşağıda olmaz bariz üstünlükte bile olabilirdi. Peki niye olmadı bu. Şünkü evet ülkede AKP yoktu ama hep sağ iktidarlar vardı. AP vardı ANAP vardı DYP vardı AKP var. Bu partiler bu ülkede insanlar lise mezunu olmasın istemiş olabilir korkarım ki. İnsanların okudukça dinden uzaklaştığı bilinen bir gerçek. Acaba bu bilimsel gerçeği fark edip insnalarımızı cahil mi bıraktı bu iktidarlar diyorum. Ben hep diyorum bu ülkede 1950 de bile herkes lise mezunu olabilirdi ama daha düne kadar ilk okul mecburdu sadece. 21.yy a 5 yıllık eğitim mecburiyeti ile giren bir ülke olduk biz. Bunun için yapmadılar ve şimdi faydasını görüyorlar.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Fulbright anlaşması Putty...

27 Aralık 1949 :( Mesajı Paylaş

sadalone

@putty Tunus belki bu konuda ayrı bir örnek olarak gösterilebilir tabi ne kadar iyi tartışılır.AKP ve İhvan'ın aksine ennahda eline gelen güçle daha fazla güç le geçirmeye çalışmadı muhalifleri sıkıştırmaya çalışmadı aksine gücü paylaştı, CB ve meclis başkanını ennada dışından birilerine bıraktı.Zaten geçen sene siyasal İslam'dan ayrıldıklarını açıklamışlardı.

Bu illetin en önemli sebeplerinden biri söylediğin gibi eğitim olabilir.Şimdi köy enstitülerinin kapatılmasına girmeyeceğim ama eğitimsizlik siyasetçilerin işine geliyor tabii, sonuçta istenen itaat eden sesini çıkarmayan bir halk.80 darbesinin en büyük kötülüğü de buydu bu aynı zamanda ABD'nin komünizme karşı mücadelesine de hizmet ediyordu.

Ama yine de Türkiye'nin iyi kötü bir demokrasi tecrübesi,sivil toplumu var bu ülke 80 darbesini, bitmez denen 28 şubatı yaşadı bu kötü günleri bir şekilde geçer ve orta doğuda demokrasi olan bir ülke görürüz. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter