Tarsus'da Devam Eden Esrarengiz Kazı

Başlatan ocay, Eki 11, 2017, 01:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

Eki 11, 2017, 01:29 ÖÖ Last Edit: Eki 18, 2017, 09:54 ÖS by Yönetim
https://eksisozluk.com/tarsustaki-esrarengiz-kazi--5273005?p=1

Baya fenomen olmuş bir kazı. Ahit sandığından Kleopateaya kadar değişik tezler var.

Sizin teoriniz nedir?  :D Mesajı Paylaş

putty

Nato benzini çalıyorlardır Mesajı Paylaş

delidumrul

Bu ekşide yazanlarda anlaşılmaz bir kafa var gerçekten.Mantıklı yorumları aramak maksadı ile okumaya başlayınca manipüle olup çıkıyorsun. Mesajı Paylaş

augustine

Tarsus'taki gizemli kazıdan ilk kareler ortaya çıktı

Göçüklere neden olan ve giriş- çıkışlara izin verilmeyen kazı alanında, sondaj çalışması yapıldığı görülüyor.

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Geçen seneden bu yana devam ediyormuş; o kadar sürede metro inşaatı biterdi.

Gizlilik ve yüksek güvenlik altında sürdürülüyor, işin içinde MİT de varmış.

Tarsus şehrinin tarihi önemine de dikkat edince aklıma bir şeyler geliyor, ama şimdilik bende kalsın. Ne buldukları bu kadar gizli kalmak zorundaysa bırakalım gizli kalsın.

Tarsus ve Antakya çok önemli şehirlerdir. Mesajı Paylaş

Danişment

Bence bu konu üzerine fikir safarisi yapılmalı. Aynı dyatlov geçidi olayına yapıldığı gibi. Bence ne olduğunu bilenlerde vardır bu forumda. Mesajı Paylaş

putty

En yakın müze müdürlüğüne gidip kazı için izin alıyorsun ve kazı yapıyorsun bunun bir gizemi yok. Adam başvurmuştur ben bu arsada arama yapacağım diye mülki amirde onaylamıştır oda kazıyordur orayı. Kazının ilkelliğindende belli kamu öyle kazı yapmaz. Delinin biri kırk deve yükü Türkiye nin tüm borçlarını ödeyecek kadar altun arıyordur orada Mesajı Paylaş

Danişment

Zaten amacım über süper birşeyler duymak değil, olabilir o ayrı konu. Nitekim ortada gizlilikle yürütülen bir kazı var açıklama yok bişey yok insan merak ediyor haliyle. Mesajı Paylaş

Merkator

Konunun daha iyi anlaşılması için SAKFOR'da, ilgili konu üzerindeki tartışmalardan bir mesaj:

"Tarsus'ta 7 aydır süren gizemli kazı sebebiyle 82 Evler Mahallesi'nde kuş uçmuyor. Mahalleli ise şehir efsanelerine sığınmış. Kimi ilk İncil'in bulunduğunu kimi Danyel Peygamberin hazinesinin evin avlusunda olduğunu iddia ediyor.

Kırmızı evin esrarı
 Tarsus, 82 Evler Mahallesi'nde bir süredir hummalı bir çalışma sürüyor. Bir polis memurunun defineciler tarafından öldürüldüğü iddiasıyla başlayan ve uzun namlulu silahları ile özel harekât polislerinin güvenlik önlemi aldığı arkeolojik kazı tam 7 aydır devam ediyor. Dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda devam eden kazı alanının görüntüsü alınmaması için her yer mavi branda ve tel örgü ile çevrildi.

Kırmızı evin esrarı
Polis sokağa yaklaşan herkesi uzaklaştırıyor. Resmi açıklama yapılmayan, Mersin CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın giremediği kazı alanından neler çıkarıldığı hâlâ gizli tutuluyor. 7 aydır süren kazı türlü spekülasyon ve şehir efsanesini de doğurmuş. Kimi Danyel Peygamber'in hazinesinin kimi çok kıymetli bir madenin, tarihin akışını değiştirecek buluntuların, kimiyse tahrif edilmemiş ilk İncil'in bulunduğunu iddia ediyor. Yılanlarıyla yaşayan Şahmeran'ın evinin bulunduğuna inananlar bile var.

15 TEMMUZ DÖNÜM NOKTASI

Aslında her şey beş yıl önce başladı. Tarsus Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Mithat Erdal, 28 Ocak 2012'de esrarengiz bir şekilde öldürüldü. Erdal, definecilerle birlikte kiraladığı kırmızı boyalı evde olan biteni emniyete aktarıyordu. Polis memuru, kendi beylik silahı ile başından vurulduğunda silahını temizlerken öldürüldüğü ileri sürülmüştü. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tarsus Emniyet Müdürü'nün tutuklanması ile birlikte Polis memuru Erdal'ın eşi, kocasının cinayete kurban gittiğini ileri sürerek yeniden soruşturma başlatılmasını istedi. Savcılık talimatı ile polis memurunun kiraladığı evin avlusunda bir çalışma başlatıldı.

SİLAHLI KORUMALAR

Geçen kasım ayında başlanan kazı, uzun namlulu silahları ile özel harekât polisinin gözetiminde bölgeye kuş uçurtmayacak şekilde yapılınca kamuoyunun dikkatini çekti. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden uzman arkeologlar ile Tarsus Arkeoloji Müzesi'nin önderliğinde kazı devam etti. Bugün, kazıların yapıldığı sokakta sivil polis memurlarınca güvenlik önlemi ilk günkü kadar olmasa da devam ediyor.

DUVARLARA TEL ÖRGÜLER

Kazı alanının üstü ve alanın görülebileceği hemen her açıklık mavi branda ile kapatılmış vaziyette. Evin avlusunda olup bitenin dışarıdan görülmemesi için duvarların üstüne tel örgüler çekildi. Alan uydu görüntüsüne de kapatıldı. Kazı alanında mavi brandaların altına büyük bir Türk bayrağı asıldı. Zeminden aşağıya inildiği için kazı alanına dolan su 24 saat boyunca dışarıya atılıyor.

Kazının kamuoyu ile paylaşılmaması ve esrarengiz bir hale bürünmesi ilçede spekülasyonları artırmış. Her köşe başında, her kahvede kazıyla ilgili efsaneler anlatılıyor. Ama her anlatan "Benden duymadın'' oluyor.

İDDİA: ALTIN ŞAMDAN VE KÂSELERİ GÖRDÜ ÖLDÜRÜLDÜ

Kırmızı evin esrarı2011 Kasım ayında definecilerin bulduğu anıtmezarda içinde altın şamdanlar, şarap kâseleri, sikkelerden oluşan bir hazineye ulaşıldığı, polis memuru Mithat Erdal'ın bunu emniyete ihbar ettiği için öldürüldüğü iddia ediliyor. Kazının yapıldığı bölge 3. derece arkeolojik sit alanı. Gerek bakanlığın açıklaması gerekse yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ışığında en kuvvetli ihtimalin zengin buluntuları olan bir anıtmezarın arkeologlar tarafından kazılarak ortaya çıkarılması olarak görünüyor.

Yetkililer hazine denecek kadar önemli buluntuların yağmalanmasından korktukları ve bu nedenle geniş güvenlik önlemleri alındığını ifade ederken özellikle bölgenin mezarlık olmasından kaynaklı diğer evlerin de bahçelerinde kaçak kazıların artmasından endişe duyulduğundan kazı buluntularının şimdilik kamuoyundan gizlendiği belirtiliyor.

ONLAR KORUMADA

MS 2'nci yüzyılda inşa edildiği düşünülen Donuktaş diye bilinen Roma tapınağına, kuş uçuşu 100 metre mesafedeki kazı alanının nekropol yani mezarlık olduğu biliniyor. Yine kazı yapılan alana 150 metre mesafede 1993 yılında Emniyet Müdürlüğü inşaatı hafriyatında M.S. 1'inci yüzyıla ait mezar anıtına rastlanmış ve çok sayıda buluntu Tarsus Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alınmıştı." Mesajı Paylaş

Merkator

Yine SAKFOR'daki tartışmalardan, olaya ilişkin soru işaretlerine dair, özet biçiminde bir paylaşım (Mayıs tarihli) :

"Bu olay gerçekten çok ilginç...

1. Eğer bu kazının nedeni arkeoloji olsaydı, silahlı nöbetçilere, mavi brandalarla kazı alanını kapatmaya ve uydulara görüntü vermemek için kazı alanının üzerine bir çatı inşa etmeye ne gerek vardı? Ayrıca arkeolojik kazı adım adım yapılır, her kürekteki toprak elenerek kontrol edilir. Halbuki burada iş makineleri kullanılıyor.

2. Eğer bu bir define kazısı olsaydı 7 ayı aşkın bir süre devam eder miydi? Bir kaç gün içinde metrelerce derine inilerek amaca ulaşılırdı.

Milletvekillerini bile olay yerine yaklaştırmadıkları, hiç bir açıklama yapmadıklarına göre ortada halkın bilmesinde sakınca olan bir neden var demektir. Bu neden ne olabilir? Dünya tarihini değiştirebilecek bir buluntu mu var acaba? Yani İsa'nın gerçek olduğunu ya da hiç yaşamadığını kanıtlayan, milyarlarca kişiyi etkileyebilecek bir bilgi gibi...

Ayrıca olay 2012 yılında başlamış. Bir de polis memuru öldürülmüş. Bu 5 yıl içinde ne tür gelişmeler oldu acaba?

Eğer sakıncası varsa yönetim mesajı silebilir? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Doğduğum eve 1 km, işyerimize 500 mt uzakta bu bahsedilen ev...
Çok şaşırıyorum dibimizde kazı yapılıyor ama dedikodu haricinde hiç bilgi yok...
Mesajı Paylaş

turkdefence

Meraklı gazeteci olarak bir gece ansızın dal :) Mesajı Paylaş

Teknisyen

Bu kadar gizlilik karartma tantanasına rağmen böyle iptidai şartlarda mı kazı yapılıyor?  Eğer  görüntüler gerçekse kazı biçimi  koparılan tantanaya göre oldukça ilkel gözüküyor. Mesajı Paylaş

anafor2016

Kas 01, 2017, 06:02 ÖÖ Last Edit: Kas 01, 2017, 06:05 ÖÖ by anafor2016
http://www.hurriyet.com.tr/vatikan-aziz-paulun-incilini-arattiriyor-40629506

Tarsus 82 Evler Mahallesi'nde gizlilik kararı içinde birinci yılını dolduran kazıdaki gizem, yeni iddialarla boyut kazandı. Beşinci kez kazı evine girmeye çalışan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, olaydaki esrarın Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul'ün kayıp İncil'i ile ilgili olduğunu iddia etti.

Beşinci kez kazı evine girmeye çalışan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, olaydaki esrarın Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul'ün kayıp İncil'i ile ilgili olduğunu iddia etti. Atıcı, bu kazıdan önce doğrudan Vatikan'dan gönderilen koordinatla define avcılarının çalıştırıldığına dair bilgiler aldığını söyledi. CHP'li Atıcı, bir yıllık araştırmasıyla ilgili şunları söyledi:

ARKEOLOGLAR KORKUYOR

"Ben oraya arkeolog götüremiyorum. Arkeoloji Derneği'ni aradım, birçok arkeolog var. 'Ben hekimim, oraya girsem de anlamam. Siz de gelin' dedim. Ama arkeologlar korkudan giremiyorlar. İşin uzmanları bunun arkeolojik kazı olmadığını söylüyorlar. Orası bir define yeri, yani devlet define arıyor. İlk gittiğimde avluya aldılar. Ne göreyim ben, mağara ağzı gibi 4 delik var. 'Vallahi de billahi de bir şey çıkmadı' dediler. O zaman niye 24 saat Özel Harekât koruyor? O gün oranın en yetkilisi benimle çadırda görüştü. Polisler onu korumak için etrafımızı uzun namlulu silahlarla sardılar, adeta etten bir duvar ördüler. 'Nereden geliyorsunuz?' dedim, 'Sormayın' dedi. Sanıyorum MİT'ten bir yetkiliydi. O kişi, olayın pek çok uluslararası bağlantısı olduğunu söyledi. 'Bu Vatikan'la ilişkilidir. Hocam bu milli bir meseledir. İnanın burada milli bir iş yapıyoruz. Sizden ricam 10 gün sabredin' dedi. Ama 10 aydan fazla geçti üzerinden.

3-5 kilo altın için bu yapılacak iş değil. Ben şunu iddia ediyorum; burada hesap, Aziz Paul'ün İncil'iyle ilgili. Aranan bu. İddia şu ki bu gizli kazıdan önce gayrimeşru olarak birileri kazı yapıyor ve bu da Vatikan tarafından destekleniyor. Hatta bizatihi arama koordinatları, nokta olarak Vatikan'dan veriliyor. İki evi önceden kiralamışlar. Normalde aylık kira 300-500 lira iken 5 bin liraya kiralamışlar. Bir evi de çok uçuk bir fiyata satın almışlar. İçlerindeki polis güya intihar ediyor. Nasıl bir intihar; tabancasını temizlerken ensesinden vurulmuş. O dönemin savcısı sözde buna inanmış ve dosyayı kapatmış. Yani çok boyutlu bir olay. Aziz Paul'ün Hıristiyanlık'ta İsa'dan sonraki en önemli kişi olduğu düşünülüyor. Dakyanus Hazinesi bu İncil'in yanında devede kulak tüyü kalır, kulak bile değil. Eğer o İncil gittiyse bir daha gelmez. Vatikan dünyayı verir o İncil'i vermez. Buna hiçbir şekilde paha biçilemez. Biz de bu kadar süreden sonra şeffaflık olsun istiyoruz. Şeffaflık suiistimalleri önler. Sonuçta buradan çıkan her şey milletin malıdır."

https://twitter.com/aytugatici/status/925237917504507904

CHP MV nin açıklaması Mesajı Paylaş

hergeleci

Kas 01, 2017, 06:56 ÖÖ Last Edit: Kas 01, 2017, 07:55 ÖÖ by hergeleci
O bolgedeki bir kazinin aciklanmamasinin bence tek sebebi olabilir: toplu mezar.

Degilse aciklasinlar da bilelim; milletvekili de millet de zaten kafayi yemek icin sebep ariyor.

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter