Arkeoloji Dünyasından Haberler

Başlatan The Thing, Eki 07, 2017, 12:30 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Viking Mezarında Allah ve Ali Yazan Kumaşlar Bulundu

İsveç'te 9. yüzyıldan kalma Viking mezarlarında üzerinde 'Allah' ve 'Ali' yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

Daha önce gümüş üzerinde tipik Viking dönemi desenleri olduğu düşünülen geometrik şekillerin, Kufi karakterleri olduğu ispatlandı. Araştırmayı yapan Uppsala Üniversitesi araştırmacıları, şerit desenlerde hem Allah hem de Ali yazdığını ortaya koydu.

Daha önce Arapça karakterler, Viking dönemi tekne gömütlerindeki grafitilerin yanı sıra, Birka gibi merkezi Viking dönemi yerlerin mezar giysileri üzerinde görüldü.

Uppsala Üniversitesi Arkeoloji ve Eskiçağ Tarihi Bölümü'nde tekstil arkeolojisi araştırmacısı Annika Larsson, yaptığı açıklamada, Birka kentinde ortaya çıkarılan Viking mezarlarındaki incelemeler sırasında üstünde Allah ve Ali yazılı giysi ve kumaşlar bulduklarını belirtti.

Larsson, "İlgi çekici detaylardan biri de, 'Allah' sözcüğünün ayna görüntüsünde tasvir edilmiş olması. Vikingler, İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir."

"Viking dönemi mezarlarındaki Doğu objelerinin sadece yağma ve doğu ticaretinin bir nedeni olmadığını düşünüyoruz çünkü yazıtlar Valkyries'in görüntülerini barındıran tipik Viking çağ kıyafetlerinde karşımıza çıkıyor."

Enköping Müzesi'nde Viking Couture sergileri için tekstil kalıplarını yeniden oluşturmaya çalışan araştırmacılar, dokuma bantlarında hem Allah hem de Ali yazan eski Arapça harfler ile Kufi karakterler içerdiğini keşfetti.

Sözcüklerin Arap harflerinin düz, köşeli ve geometrik olarak kullanıldığı Kufi yazı türüyle yazıldıklarına işaret eden Larsson, "Vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. Mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle Allah ve Ali ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. Keşif, heyecana neden oldu. Bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün baş ucuna konulmuş. Bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık" dedi.

Annika Larsson, daha önceki araştırmalarında İskandinavya'nın Viking dönemi mezarlarında Doğu ipeklerinin yaygın biçimde bulunduğunu vurguladı. Mezarlarda bulunan malzemelerin analizi, dokuma teknikleri ve tasarımı, antik Fars ve Orta Asya kökenli olduğunu gösterdi.

Larsson, "Kuran'da, Cennet sakinlerinin ipek kıyafetler giydikleri yazılıdır ve Viking dönemi mezarlarında da ipek kıyafet ile birlikte bu tür İslami yazıların yaygınlığı da bunun nedeni olabilir. Bulgular hem erkek hem de kadın mezarlarında eşit derecede yaygın."

1200 Yıllık Viking Yüzüğünde Allah Yazdığı Ortaya Çıktı

Vikinglerin ölüm sonrası yaşam düşüncesine sahip olduğunu gösteren birçok bulguya rastladıklarını söyleyen Larsson, "Viking tanrısı Oden'in, Asya'dan göç edip İsveç'in Malardalen bölgesine yerleşen bir savaşçı olduğu söylenir. Vikingler ölümden sonra da hayatın devam ettiğini ve cennette sonsuz yaşamın olduğuna inanıyordu. Bu inanış, doğrudan İslam'dan etkilenmişti" ifadelerine yer verdi.

Larsson, mezarlarda bulunan giysi ve kumaşların geçen haftadan itibaren Enköping Müzesi'nde sergilenmeye başladığını, serginin 3 Şubat 2018'e kadar açık kalacağını sözlerine ekledi.

Allah yazan Viking yüzüğü bulunmuştu

İsveç'te kazılan bir 9 yüzyıl kadın mezarında bulunan bir yüzük, Viking Dönemi İskadinavyası ile İslam dünyası arasındaki yakın temasa dair kanıtlar sunuyordu..

1800'lerin sonlarında Birka olarak bilinen bir Viking ticaret merkezinde yapılan kazılarda gümüş bir yüzük bulunmuştu. Şimdiye kadar mor renkli bir ametist taşına kazınmış üzerinde Arapça karakterleri olan bir ticaret ürünü olarak düşünülen yüzük uzmanlarca elektron mikroskopuyla tarandığında ametistin renginin mor değil cam rengi olduğu ve yazının bunun üzerine kazınmış olduğunu anlaşıldı. Yüzüğün üzerinde ise Arapça karakterlerle "Allah için" veya "Allah'a" yazdığı anlaşıldı.

Yüzüğün gümüş gövdesinde neredeyse hiçbir aşınma izi gözlemlenmezken, birleştirmenin ve üretimin son aşamasına ait izler de görülebiliyor. Araştırmacıların önerisi, bu yüzük, Viking kadınına ulaşmadan önce tamamiyle Arap bir kuyumcu tarafından hazırlanmış ve tek bir parça ticaret ürünü olarak İskidinavya'ya yollanmıştı.

http://arkeofili.com/viking-mezarinda-allah-ve-ali-yazan-kumaslar-bulundu/
Mesajı Paylaş

putty

9. yy da Vikinkler ile Müslümanlar neredeyse sınır komşusuydu nesi ilginç bunun. Müslümanlar İspanya daydı o sıralar vikinkler de kim bilir nerelere inmişlerdi. Alış veriş gelip gitmeler ticaret olmasından doğal ne var.

  Mesajı Paylaş

The Thing

Afyonkarahisar'da bulunan yazıt 3 bin 200 yıllık sırrı çözdü

Afyonkarahisar'da 1878 yılında bulunan taş bir yazıt Akdeniz arkeolojisinin en büyük gizemlerinden birine ışık tuttu.

Independent gazetesinin haberine göre arkeologlar 3 bin 200 yıl önce taş yazıta kazınan hiyelogrif yazıları çözmeyi başardı. Yazıt Bronz Çağı'ndan kalan en eski yazıları içeriyor. Kireçtaşına işlenmiş yazıların ilk çevirilerinde Bronz Çağı'nın güçlü ve ileri medeniyetleri hakkında bilgiler yer alıyor. 10 metre uzunluğundaki taş levhaya antik Luvi dilinde yazılan yazılara göre Batı Anadolu'daki krallıkların birleşik donanmaları Doğu Akdeniz'de sahil kentlerine baskın düzenledi.

Yazıtta bu gemicilik konfederasyonuna ait yağmacı güçler tarihçilere göre yeni doğan Bronz Çağı medeniyetlerinin çökmelerinde rol oynadı.
Araştırmacılar yazıtın Bronz Çağı krallığı Mira kralı Kupanta-Kurunta'nın emriyle Milattan Önce 1190 yılında hazırlandığına inanıyor. Metinde Mira krallığının yanısıra diğer Anadolu medeniyetlerinin antik Mısır'ı ve Doğu Akdeniz'deki diğer bölgeleri Bronz Çağı'nın bitişinden önce işgal ettiği belirtiliyor.

Arkeologlar Millattan Önce 1200 civarında büyük medeniyetlerin ani ve kontrol edilemez çöküşünün arkasında deniz saldırıları olduğunu bir süredir düşünüyordu. Ancak bu saldırıları düzenleyenlerin kimliği ve kökeni bilinmiyordu. Bunlara "Truvalı Deniz Halkı" adını veren arkeologlar bu gizemi yüzyıllar boyunca çözememişti.

Yeni bulgulara İsviçre ve Hollandalı arkeologlardan oluşan bir ekip ulaştı. Dünyada antik Luvi dilini okuyabilen 20 kişiden biri olan Dr. Fred Woudhuizen yazıları çevirdi.

Yazıt cami temelinde inşaat malzemesi olarak kullanıldı

35 cm yüksekliğinde taş levha Afyonkarahisar'a bağlı Beyköy köyünde 1878 yılında bulunmuştu. Fransız arkeolog George Perrot yazıları bir kağıda kopyaladıktan sonra köylüler yazıtı bir caminin temelinde inşaat malzemesi olarak kullanmıştı.

Yazıtın kopyası İngiliz tarihçisi James Melaart'ın evinde 2012 yılında bulundu. Mellaart ölünce oğlu yazıtın örneğini Luvi Çalışmaları vakfında Dr. Eberhard Zangger'e yolladı. Hollandalı dil bilimci ve Luvi dili uzmanı Zangger yazıtın "Anadolu'daki yaşayan Luvilerin "Deniz İnsanları" olarak adlandırılan grupların baskınlarına destek verdiğini ve Doğu Akdeniz'de Bronz Çağı'nın böylece sonlandığını" anlattığını söyledi.
Vakıf "Akdeniz arkeolojisinin en büyük gizemlerinden biri böylece çözülmüş oldu" dedi.

Yazıtın çevirisi ve araştırmacıların bulguları Aralık ayında bilimsel arkeoloji dergisinde ve bir kitapta yayımlanacak.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41581758 Mesajı Paylaş

hergeleci

#3
Eki 12, 2017, 05:08 ÖÖ Last Edit: Eki 12, 2017, 05:24 ÖÖ by hergeleci
NOVA bulunan Ulfberht adinda bir Viking kilici ile ilgili bayagi saglam bir belgesel yapmisti. Burada izlenebilir:

http://www.pbs.org/wgbh/nova/ancient/secrets-viking-sword.html

En kaliteli kiliclari yapmak icin Sam'dan, Orta Asya'dan celik getirdikleri ortaya cikti. Adamlar Orta Dogu'da ticaret yaptigi gibi, parali asker olarak Bizanslilar tarafinda Varyag (Varangians) adi altinda savastilar. Amerika kesfedilmeden once de bu kitada Vinland adi altinda yerlesim merkezi falan kurdular.

Temas ettikleri kulturlerden degerli gordukleri seyleri almalari veya takas etmeleri kadar normal birsey yok yani. Mesajı Paylaş

murattekin

Adamların mezarlarında Hz. Ali yazılı kumaşlar bulundu. Yabancı kültürlere de oldukça ilgililermiş. İstanbul'a dahi gelmişler. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

delidumrul

Bir kitapta Doğu Roma'da paralı askerlik yaptıkları hakkında bilgiler bulmuştum.Savaştaki başarıları beğenilmiş,Konstantin bizzat görmek istemiş falan falan.Lakin kitabı hatırlayamadım Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Büyük Piramit'te gizli oda bulundu

Mısır'daki Giza Piramitleri'nde gizli bir oda bulan bilim insanları tarihi bir keşfe imza attı.

Bilim dergisi Nature'da yayımlanan bir makalede, uluslararası bir ekibin Mısır'daki Giza Piramitleri'nin en büyüğü olan Büyük Piramit'te yer alan 30 metre derinliğinde bir oda keşfettiği açıklandı. Büyük Galeri'nin üstünde yer alan oyuk şeklindeki boşluğun diğer geçitlerle bağlantısının bulunmadığı ve işlevinin ne olduğunun henüz anlaşılamadığı ifade edildi.

Uzmanlar, Büyük Piramit'te 19'uncu yüzyıldan beri böyle bir keşif yapılmadığını belirtti.

Boşluğu bulan ScanPyramids proje ekibi bu keşfi kozmik ışın görüntüleme tekniği kullanarak yaptı. Keşif, bu yönüyle bilim dünyasında, arkeolojide modern parçacık fiziğinin işlevselliğini kanıtlaması açısından önemli bir adım olarak yorumlandı.

"Bu bir ilk"

Projenin mimarlarından Mehdi Tayoubi, "Bu bir ilk" ifadesini kullanarak, ''Bir ya da birden fazla yapıdan oluşuyor olabilir. Bir başka Büyük Galeri de olabilir. Bir oda olabilir, her şey olabilir'' dedi.  Tayoubi, boşluğun piramidin inşasından itibaren gizli tutulduğunu düşündüklerini de sözlerine ekledi. Nasıl inşa edildiklerine ilişkin hâlâ bir görüş birliği bulunmayan Giza Piramitleri'nde yapılan her keşif uzmanlar açısından büyük önem taşıyor.

Bu piramitlerden 140 metre yüksekliğindeki Büyük Piramit, 4'üncü Hanedanlığın 2'nci Firavunu Khufu ya da bilinen adıyla ''Keops'' adına yaptırılmış olması nedeniyle ''Keops Piramidi'' olarak da anılıyor.

http://www.dw.com/de/hohlraum-in-cheops-pyramide-entdeckt/a-41208197 Mesajı Paylaş

The Thing

Asurlu tüccarların tabletleriyle Anadolu'da yeni antik kentler bulundu

Kayseri yakınlarında yürütülen kazı çalışmalarında Bronz Çağı'ndan kalma 12.000 tablet bulan arkeologlar ve ekonomistler, binlerce yıl önce Anadolu'da kurulmuş antik kentlerin izini keşfetti. Araştırmacılar, 4000 yıl önce bugünkü Irak topraklarından çıkan Asurlu tüccarların orta Anadolu'ya yerleşmeye başladığını ve bölgede ticarete giriştiğini belirtiyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Ulusal Ekonomik Araştırmalar Ofisi tarafından yayınlanan çalışmada, Kayseri yakınlarında bulunan ve Asur ticaret kolonilerinin Anadolu'daki merkezi olan Kaniş kentinin kalıntılarında binlerce kil tabletin ortaya çıkarıldığı ifade ediliyor. Tüccarların mal sevkiyatı, borçlar ve yeni ticaret anlaşmaları üzerine yazdıkları tabletlerin daha önce bilinmeyen çok sayıda antik kentin nerede olabileceğine ışık tuttuğu vurgulanıyor.

'Antik kent Çorum'un Boğazkale İlçesi'nde'

Araştırmada, "4000 yıl önce Kaniş kentine gelen Asurlu tüccarlar, burada altın ve gümüş karşılığında Asur'un en önemli ihracat ürünü olan kalay ve kumaş satmaya başlamış" deniyor. Bir kil tablette, binlerce yıl önce yaşamış olan bir tüccar, "Ninassa Kralı ile tanıştım. Ama benden tek bir parça kumaş bile almadı" diyor.

Ancak arkeologlar ve toplanan verileri inceleyen ekonomistler, "Asıl değerli veriler, sevkiyatların boyutu, sıklığı ve nerelere yapıldığı konularındaki detaylı bilgiler. Bu veriler sayesinde daha önce nerede kurulu olduğunu bilemediğimiz antik kentlerin yerlerini tespit edebiliyoruz" diyorlar. Asurlu tüccarların tabletlerinde Sinahuttum antik kentinin adı 14 kez geçiyor. Bu kentte bulunan bir eşek pazarından ve oldukça hareketli bir yün piyasasından bahsediliyor.

Araştırmacıların modeli, bu kentin Hattuşa'nın kuzeydoğusunda, yani günümüzde Çorum'un Boğazkale ilçesinde olduğunu gösteriyor. Aynı yöntemle Puruşaddum, Mamma, Zalpa ve Hahhum adlı antik kentlerin yerleri de belirlendi.

Araştırma ekibinden Chicago Üniversitesi Ekonomi Profesörü Ali Hortaçsu, elde edilen verilerin sadece antik kentlerin yerini belirlemekle yetinmediğini, bu kentlerin ne kadar varlıklı olduğunu da söylemenin artık mümkün hale geldiğini ifade ediyor.

Proje direktörü Harvard Üniversitesi'nden Asurolog Gojko Barjamovic ise İngiltere'de yayınlanan Times gazetesine yaptığı açıklamada "Türkiye'nin bu araştırmanın sonuçlarını temel alarak yeni kazı alanlarına izin vermesini beklemiyoruz. Arkeoloji dünyası aynı zamanda uluslararası siyaset dünyasının bir parçası" diyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41964288 Mesajı Paylaş

meraklı

Göbeklitepe artık UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı, (UNESCO), Urfa'da bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'yi "Dünya Mirası Listesi"ne aldı.

Bahreyn'in Manama kentinde düzenlenen 42. Dünya Mirası Komite toplantılarının pazar günü yapılan oturumunda, 6 yıl önce geçici listeye alınan Göbeklitepe'nin bu kez daimi listeye alınmasına karar verildi

UNESCO Kültür Mirası Komitesi toplantısında, listeye girmek için aday olan 30 tarihi ve kültürel anıtın başvurusu inceleniyor.

Komitenin bir heyeti, geçen yıl ekim ayında adaylık başvurusuyla ilgili olarak Göbeklitepe'yi ziyaret etmişti.

Bayreyn'de 24 Haziran'da başlayan ve 4 Temmuz'da son erecek toplantılarda ayrıca daha önce listeye alınan 157 tarihi ve doğal sitenin son durumu gözden geçirilecek. Bunlardan 54'ü daha önce "tehlike altındaki" dünya mirası listesine alınmıştı.

En eski tapınak
Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'deki kazılar 54 yıldır sürüyor. Göbeklitepe, bölgenin en turistik yerleri içinde bulunuyor.

İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların 1963'teki yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmaları, o dönemden beri aralıksız sürüyor.

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995'ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar bulunmuştu.

Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarılmıştı.

http://tr.euronews.com/2018/07/02/gobeklitepe-unesco-dunya-miras-listesi-ne-girdi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter