Bor Türevli “Yeşil Enerji”

Başlatan ayibarishi, Eki 07, 2017, 10:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Eki 07, 2017, 10:16 ÖÖ Last Edit: Eki 07, 2017, 10:23 ÖÖ by Yönetim
Türk Ar-Ge firması, bor türevli "yeşil enerji" adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı. Yeni enerji türü petrol, doğalgaz ve elektrikten çok daha ucuz.

..........
Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Durukan, amaçlarının Türk Ar-Ge'sinin dünya çapında söz sahibi olmasını sağlamak ve insanlığa faydalı ürünler üretmek olduğunu ifade ederek, "Ar-Ge firmamızın yeni hedefi yeni enerjiler üzerinedir. Bu yaptığımız çalışma, etil borattır. Yeşil enerji denilen bir enerjidir bu. Buradaki asıl amacımız, hidrojen enerjisini absorbe etmek olan bor hidrür çalışmasıdır.

Bu yeşil enerji çalışması aslında ön çalışmadır. Yeşil enerjiyi bor madenini kullanarak elde ettik. Borun çeşitli türevleri var ve biz daha önce de Borun 8 türevini burada elde etmeyi başarmıştık. Milli servetimiz olan bor madenini işleyerek yeni bir türevini ortaya çıkardık. Bu tamamen bordan oluşmuyor. Bor katkılı bir üründür. Bunu biz tamamen kendi imkanlarımızla, kendi ekonomik gücümüzle burada ürettik. Ülkemiz ekonomisine de katmış durumdayız. Bu enerji geleceğin enerjisidir. Geleceğin enerjisi de hidrojendir. Hidrojen, eksi 180 derecede ancak durdurulabilirken, bizim elde ettiğimiz bor hidrür isimli malzeme ile artık oda sıcaklığında bile hidrojeni tutabiliyor, absorbe ettirebiliyoruz" dedi.
..........

Sayın Aktifkarbon üstadım. Uzman görüşlerinizi beklemekteyiz. Zira denizlatılar başta askeri kullanım alanı ve avantajları olan bir materyal gibi görünüyor. Saygılarımla...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/petrol-dogalgaz-ve-elektrikten-cok-daha-ucuz-bordan-uretildi-40602698 Mesajı Paylaş

HDS

Yahu bu yeni bir enerji kaynağı falan değil. Hidrojenin taşınması ve saklanabilmesi ile ilgili.

Hidrojen babamızın benzini gibi bir şey değil. Taşınması ve saklanması çok meşakkatli. Ona bir alterrnatif çözüm önerisi yapılmış gibi görünüyor. Mesajı Paylaş

putty

Benim merak ettiğim şey bu yöntem ile bor sarfiyatımı oluyor yoksa sürekli aynı sistem hidrojen depolayabiliyormu. Tüketilen bir şey ise buna bor yetişmez çünkü Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter