Kırgızistan

Başlatan meraklı, Eki 05, 2017, 08:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Rusya'dan Kırgızistan'da ikinci üs

Kırgızistan Başbakanı Sapar İsakov, Rusya'nın Kırgızistan ile ikinci askeri üssün kurulmasına ilişkin görüşmeleri yaptığını belirtti.

Rus gazetesi Kommersant'ta yer alan haberde İsakov, "İlgili Bakanlıklar seviyesinde bu konuda görüşme yapıldı. Kırgızistan hem kendi güvenliğini hem de bölgesel güvenliği sağlamak üzere ülkenin güneyinde askeri üssün yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyor ancak taraflar bu sorun üzerine nihai karar henüz almadı" dedi.

İsakov, bu konunun Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile görüşmesinin gündeminde olmadığını da kaydetti.

Bilindiği üzere Kırgızistan'daki Rus askeri üssü Kant, 1941 yılından itibaren faaliyet gösteriyor. 2003 yılından bu yana bu üste Su-25 Rus askeri uçaklar ve Mi-8 helikopterler bulunuyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev Rusya'nın Kırgızistan'da Tacikistan sınırına yakın bölgede ikinci askeri üssü kurabileceğini bildirmişti.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=4881 Mesajı Paylaş

Terra

Atambaev'in darbe korkusu ziyaretleri iptal ettirdi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambaev'ın, Pazar günü yapılacak seçim günündeki muhtemel ayaklanmalar nedeniyle Soçi'ye gitmeyeceği açıklandı.

Kırgız Cumhurbaşkanlığı basın servisi önümüzdeki günlerde bazı siyasilerin ayaklanma davetlerine cevap olarak Almazbek Atambayev'in, Soçi'de yapılacak BDT Devlet Başkanları Konseyi toplantısına katılmayı iptal ettiğini duyurdu.

Açıklamada, "Bazı siyasilerin suç unsurlarının katılımıyla ve yurt dışından mali destek alarak seçim günü kitlesel protestolara davetleri üzerine Devlet Başkanı şahsen ülkede kamu düzeni ve güvenliğini kontrol etmek için bu ziyaretini iptal etmeye karar verdi" denildi.

Atambaev Soçi ziyaretini 10-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecekti. Onun yerine Başbakan Sapar İsakov BDT zirve toplantısına katılacak.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409348/atambaevin-darbe-korkusu-ziyaretleri-iptal-ettirdi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kırgızistan'da seçimi Ceenbekov kazandı

Kırgızistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini iktidardaki Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov'un kazandığı bildirildi.

Kırgızistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi sona erdi. Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, ilk sandık çıkışı sonucuna göre seçimi iktidardaki Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov'un kazandığı bildirildi. Ayrıca ülke genelinde sandıkların yüzde 97'sinin açıldığını duyuran seçim komisyonu, Ceenbekov'un yüzde 55'e yakın oy oranıyla sandıktan birinci çıktığını, en yakın rakibi olan Cumhuriyet Partisinin Kurucu Lideri Ömürbek Babanov'un ise yüzde 34'te kaldığını duyurdu.

Kesin resmi sonuçların ise birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

http://tr.euronews.com/2017/10/15/kirgizistanda-secimi-ceenbekov-kazandi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter