Boeing B797 Projesi

Başlatan Merkator, Eki 03, 2017, 08:20 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Amerikalı uçak imalatçısı Boeing, orta sınıfta yeni bir uçağın üretim programına başlayacağı ve uçağının adının da Boeing 797 olacağı şeklindeki haberlere açıklık getirdi.

Flight Global'da yer alan habere göre şirketin bu konudaki en yetkin ismi Ticari Uçaklar Başkanı Kevin McAllister, yeni uçak için net bir fırsat görmekle birlikte henüz yeni bir uçağın üretim programına başlayıp başlamama konusunda karar vermediklerini söyledi.

Yeni bir uçak için pazar var mı, uçağın modeli doğru belirlendi mi?, doğru iş planına sahip mi? gibi cevaplandırılması gereken çok sayıda soru bulunduğuna işaret eden McAllister, "Tek koridorlu uçaklar ile çift koridorlu uçaklar arasında büyük bir boşluk var. Kompozit ve uçak teknolojisi ile bunu çok çekici bir uçakla doldurabileceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda müşterilerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz" diyerek bu konuda acele etmeyecekleri mesajını verdi.

Kısa süre önce Boeing'in, 737 MAX ile Boeing 787-8 arasındaki segmentte bir boşluk tespit ettiği ve bu pazara yönelik yeni bir model geliştirilmesi için şirket içinde bir ekip kurduğu ve ekibin başına da 787 programının müdürü Mark Jenks'in getirildiği şeklinde haberler çıkmıştı. Ekibin, 220 ila 270 yolcu kapasiteli, 9.250 km menzile sahip uçak için Pazar araştırması yapacağı kaydedilmişti.

http://www.kokpit.aero/boeing-797-modeli-aciklama Mesajı Paylaş

canıtez

Delta, Boeing'e yeni uçak için bastırıyor

Amerikalı uçak üreticisi Boeing'in, 757 ve 767 arası segmente hitap edecek ve 797 olarak adlandırılacak yeni bir yolcu üretmeyi planladığı, uçağın ilk müşterisinin de bu konuda kendisine en çok baskı yapan havayolu Delta Airlines olacağı bildirildi.

Boeing'den 797 programına başlandığına dair resmi bir açıklama gelmedi ancak ABD'nin en büyük ikinci havayolu olan Delta Airlines'ın yeni uçak konusunda çok istekli olmasının Boeing'i cesaretlendirdiği belirtiliyor. Zira Delta Airlines ve iştiraki havayollarının filosunda 1.318 adet uçak bulunuyor.

Bloomberg'e konuşan Delta'nın CEO'su Ed Bastian, uçağın ilk müşterisi olacaklarını doğruladı. Flight Global'a açıklama yapan havayolunun sözcüsü de, yeni uçağın imalatında çok aktif olacaklarını, 797'nin mevcut filodaki 757 ve 767 modellerinin yerini alacağını kaydetti.

Boeing, pazarın böyle bir uçağa ihtiyaç duyduğuna ikna olursa 797, şirketin B787 Dreamliner'dan sonra geliştirdiği en yeni uçak olacak. 797'nin 200-270 yolcu kapasiteli, B757 modeline oranla yüzde 30 daha verimli olacağı konuşuluyor. Uçağın menzilinin ise 9 bin 260 kilometre olması, hizmete ise  2024-2025'te girmesi bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/boeing-yeni-ucak-icin-karar-asamasinda
Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing, 797 adını verdiği yeni uçağın iki farklı modelini üretecek

Uzun süredir orta segmentte yer alacak yeni bir uçak için nabız yoklayan Boeing'in, 797 adını verdiği uçağın üretimine start vermeyi planladığı bildirildi. Amerikalı üreticinin uçağın Boeing 767 modelinin yerini alması beklenen yeni uçağı ile ilgili detaylar da belli olmaya başladı. Boeing'in uçağın 797-6X ve 797-7X olmak üzere iki farklı modelini imal edeceği, 6X'in 2025 yılında hizmete gireceği, 225 yolcu kapasitesi ve 9 bin 260 km menzile sahip olacağı belirtildi.

7X modelinin ise 6X'den iki yıl sonra hizmet girmesinin planlandığı, 265 yolcu kapasitesi ve 8 bin 830 km menzile sahip olacağı kaydedildi.

797 modelinin geniş bir kabin, Dreamliner ve 777X'te olduğu gibi büyük penceleriyle ön plana çıkacağı ifade ediliyor.

Yeni uçak konusunda çok ısrarcı olan ve Boeing'e sürekli baskı yapan Delta Havayolları'nın ilk müşteri olması beklenirken, Boeing'i cesaretlendiren önemli bir adım da Avrupa'dan geldi. Avrupa'nın en büyük havayollarından biri olan Lufthansa'nın da yeni uçak konusunda Boeing ile görüştüğü öğrenildi.

Boeing'den yeni uçak konusunda resmi açıklama henüz yapılmadı. Ancak bu uçak için özel bir birim kurması ve bu ekibe 787 Dreamliner programının müdürü Mark Jenks ile  777X uçağının baş mühendisi Terry Beezhold'un dahil olması imalatçının 797 modelinin üretim programına kesin olarak başlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Boeing 797, Amerikalı imalatçının 787 Dreamliner'dan sonra geliştirdiği en yeni uçak olacak.

http://www.kokpit.aero/boeing-yeni-ucak-797-geliyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter