İsrail Uzay Faaliyetleri

Başlatan Terra, Şub 23, 2019, 07:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

İsrail uzay yarışına katıldı

İsrail, Tesla'nın sahibi Elon Musk'a ait SpaceX roketiyle Ay'a bir uzay aracı gönderdi.

İsrail'in kendi üretimi "Beresheet" adı verilen insansız uzay aracı, bu sabah ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü'nden Ay'a fırlatıldı.

İsrail Yayın Kurumu'ndan yapılan açıklamada, uzay aracından sinyal alındığı ve aracın sistemlerinin normal çalıştığı belirtildi. Uzay aracının Ay'a 11 Nisan'da ulaşması bekleniyor.

İnişin başarılı olması halinde İsrail, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'den sonra Ay'a kontrollü iniş gerçekleştiren dördüncü ülke olacak. Bağışçılar tarafından finanse edilen uzay aracının maliyeti 100 milyon doları buldu.

Ulusal semboller taşıyor

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki uzay aracının ağırlığı 585 kilogram. Araç içinde yüzlerce dijital dosyanın yüklendiği madeni para büyüklüğünde bir kapsül bulunuyor. Bu dosyalarda İsrail'e ait ulusal semboller ve bazı kültürel materyaller yer alıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/22/israil-uzay-yarisina-katildi-hedef-ay/ Mesajı Paylaş

petibor

Yemeyip içmeyip bizimde aya araç yollamamız gerek. Tabi bunun için önce uzaya kendi roketimiz ile gitmemiz gerek. İran ile tartışmalarda İran hep bizden bir tık ileri arayı hiç kapatamıyoruz deyince kızıyorlar ama göreceksiniz İran aya da bizden önce araç gönderecek Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter