Türkiye'de Limanlar ve Limancılık Sektörü

Başlatan Atılgan, Eki 02, 2017, 12:47 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

'Güvenli liman' turizmi canlandıracak

Turizm sektöründe kartlar yeniden karılıyor. 2018 yılını rekorla kapatmaya hazırlanan Antalyalı turizmcilerin yeni hedefi, kruvaziyer turizmini canlandırıp nitelikli turisti bölgeye çekmek.
Türk turizminin lokomotifi Antalya, 2019 hedeflerine kilitlendi. Yeni turizm hedefleri içerisinde 'nitelikli turist' vurgusu yapan sektör temsilcileri, cruise turizminin önemine dikkat çekiyor. Sektör içerisinde etkin rol oynayan cruise firmaları ise rotaların Türkiye lehine değiştiğini vurguluyor.

YENİDEN YÜKSELİYORUZ

Kruvaziyer turizmin önemi ve 2019 hedefleri ile ilgili Hürriyet'e konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Bu alanda başarılı işler yapıldı. Ancak dünyayı etkisi altına alan bir takım olaylar sayıların neredeyse sıfırlanmasına neden oldu. Şimdi ise yeniden yükseliş evresine geçtik" dedi.

"ANTALYA PAYINI ALACAK"

Türkiye'de hiçbir zaman güvenlik sorunu olmadığını vurgulayan Ayık, "Aslında sorun Türkiye dışındaki duraklarda yaşandı tabi süreç bizi de etkiledi. Kruvaziyer konusunda Akdeniz çok önemli bir durak. Biz 2019'dan umutluyuz. Çünkü sektör temsilcilerinin yaptığı araştırmalar Türkiye lehine. Yani Türkiye yeniden rotaya alındı. Tabi bu yükselişten Antalya'da payını alacak" diye konuştu.

"YENİDEN ROTADAYIZ"

Kruvaziyer turizminde çok ciddi bir büyüme olacağını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, şöyle dedi:

"Bu alan bizim için çok önemli. Çeşitli gerekçelerle Türkiye'yi rotadan çıkaran firmaların geri dönüyor olması bizi heyecanlandırıyor. Yeni yılda çok önemli bir hareket olacağını düşünüyoruz.

DOĞRU YÖNETİM ŞART

2018 yılı Türkiye turizmi açısından yükseliş yılı oldu. Özellikle paket turda çok ciddi bir yükseliş yaşadık. Tabi her zaman söylediğimiz gibi turizmi doğru yönetip ürünü farklılaştırmalıyız. Kruvaziyer turizmi de bu farklılıklardan biri. Biz Antalya olarak bu alanda payımızı alacağımıza inanıyorum."

https://www.denizhaber.com.tr/guvenli-liman-turizmi-canlandiracak-haber-85659.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

20 limanda konteyner takip sistemi var

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 20 limanda konteyner takip sisteminin olduğuna dikkat çekerek üretici ve ihracatçı firmaların çıkış noktasından varış noktasına kadar imalat tesisinde takip yapabildiklerini söyledi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"20 LİMANDA KONTEYNER TAKİP SİSTEMİ VAR"

Bakan Pekcan, "Kayıt sistemimiz var. Türkiye sınırı içindeki bütün TIR'ları takip edebiliyoruz. Yetkilendirilmiş 399 firmamız var 97 firma da bekliyor. Pilot uygulama başlattık. Üretici ve ihracatçı firmalar için... Konteyner takip sistemi var. 20 limanımızda aktif olarak çıkış noktasından varış noktasına kadar imalat tesisinde takip edebiliyoruz. Bunun dışında liman tek pencere projemiz var. 125 evrağı tek alandan girebiliyoruz" dedi.

"SORUNLARI MASAYA YATIRIYORUZ"

Pekcan, "İhracatçılarımıza ve firmalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bahsetmeyi unuttum, biz göreve geldiğimizde istişare kurulu kurdum. Sadece başkanlar sonrasında genel müdürler, sekreterlerin katıldığı bir toplantı düzenliyoruz. Tüm iş insanlarının temsilcilerinin sorun ve problemlerini masaya yatırıyoruz" diye kouştu.

35 YERDE DAHA TÜRK TİCARET MERKEZİ AÇILACAK

Bakan Pekcan, "Yurt dışında 5 merkezde ve 15 sektörde Türk Ticaret Merkezi var. Yeni hedefimiz 35 yerde daha açmak" ifadelerini kullandı.

https://www.denizhaber.com.tr/20-limanda-konteyner-takip-sistemi-var-haber-85698.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Konteyner takip sistemi, 15 Aralık'ta Alsancak Limanı'nda devreye girecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tekirdağ Limanı'nda başarılı bir şekilde gerçekleştirilen konteyner takip sisteminin Alsancak Limanı'nda 15 Aralık'ta devreye gireceğini söyledi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, varış öncesi gümrüklemeyle ilgili pilot uygulamaya başladıklarının bilgisini verdi. Pekcan, uygulamanın Tekirdağ Limanı'nda başarılı bir şekilde gerçekleştiğini, üretici ihracatçı firmaların ham madde, ara malı ithalatında uygulanmak üzere bu uygulamayı başlattıklarını ve gemi daha limana yaklaşmadan hazırlık süreçlerinin tamamlanabildiğini, limana yaklaştığında ise gümrük işlemlerinin tamamlanmış olduğunu böylece stok ve para kaybının olmadığını anlattı.

"LİMAN TEK PENCERE PROJEMİZ VAR"

Pekcan, konteyner takip sisteminin olduğuna da işaret ederek "Şu anda Haydarpaşa Limanı hariç, bütün limanlarda, Alsancak Limanı da 15 Aralık'ta devreye girecek. 20 limanımızda aktif olarak bütün konteynerlerin çıkıştan varış noktasına kadar takip edebiliyoruz. Liman Tek Pencere Projemiz var, şu anda 17 farklı kurumdan 125 evrakı tek merkezden girebiliyoruz" dedi.

"TEMİNAT MEKTUPLARINI 2019'DA ALABİLECEĞİZ"

Serbest dolaşım belgelerini online olarak vereldiğinin altını çizen Pekcan, "İthalatta 38, ihracatta 18 evrakımız kaldı. Menşe şahadetnamesini, serbest dolaşım belgelerini online olarak verebiliyoruz. Bankalarımız hazır olduğunda gümrüklere verilen teminat mektuplarını da 2019'da online alabileceğiz" diye konuştu.

https://www.denizhaber.com.tr/konteyner-takip-sistemi-15-aralikta-alsancak-limaninda-devreye-girecek-haber-85766.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İzmir Alsancak Limanı modernize edilecek

Alsancak Limanı'nda büyük gemilerin yanaşabilmesi için gerekli çalışmalar başlıyor. Rıhtımların düzenlenip konteyner depolama alanlarının genişletileceği limanın modernize edilmesi için hazırlanan projede ilk etabın 14 ayda tamamlanması planlanıyor.
İzmir Liman İşletme Müdürlüğü görevine atanan Serdar Görür'e "Hayırlı olsun" ziyaretinde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Alsancak Limanı'nın ihracatçılar için çok önemli olduğunu, limanın yenilenmeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Eskinazi, limanın büyütülmesi, modernizasyonu ve turist gemilerinin limana yanaşması gibi konuların Ege Bölgesi ticaret hayatı için önemli olduğunu belirtti.

Limanın iş yapma potansiyeline dikkat çeken Görür de, hinterlandının çok geniş olduğunu hem ihracatçı hem de ithalatçılar için öneminin büyük olduğunu belirtti.

2018 hedeflerini tutturduklarını ifade eden Görür, "Bu nedenle çalışmalarımıza hızla başlayıp hızla tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

İzmir Alsancak Limanı'nın günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek modernizasyonu konusundaki çalışmalar ile ilgili planların hazırlandığını ifade eden Görür, şöyle konuştu:

"İlk etapta liman baseninde çalışmalar başlayacak. 425 bin metre küp tarama yapılacak. Rıhtımlarda bir sorunumuz yok. Bazı topuk noktalarında 10.5 metre olan sığlığı gidererek 12 metre derinliğe ulaşmayı hedefliyoruz. Geri sahada da modernizasyon ve otomasyon çalışmaları da olacak. TIR giriş çıkışlarını sistemle bağlayıp liman içi trafiği rahatlatacağız, rıhtım operasyonumuzun desteksiz kalmaması için geri sahayı modernize edeceğiz."

Görür, planlanan ilk etap projenin 14 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

https://www.denizhaber.com.tr/izmir-alsancak-limani-modernize-edilecek-haber-85913.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter