Milli Top Mühimmatları Üretim Kabiliyetlerimiz

Başlatan ocay, Eki 01, 2017, 09:00 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

Dünyadaki bazı gelişmeler özellikle orta kalibre mühimmatlar için ilginç bir yere gidiyor. HE ve APFSDS mühimmatları arasında hem iyi bir zırh delme kabiliyeti olan hem de iyi bir öldürücülük kabiliyetinde mühimmatlar geliştiriliyor. PELE, SAPHEI, FAPDS gibi yeni mühimmatlara şimdilik maalesef çok uzağız. Mesajı Paylaş

swat

Bence Bir miktar FAP-DS mühimmatı alıp incelemek gerek. Nasıl olsa iş görüyor diye araştırmamak akıl işi değil. Mesajı Paylaş

Eray

Merhabalar,
Kaynakları dolaşırken aşağıda belirttiğim yazı ile karşılaştım. Nerede paylaşacağıma karar veremedim. En uygun yer burası gibi geldi paylaştım.

http://rewreward.blogspot.com.tr/2018/04/mke-tarafndan-gelistirilen-120-mm-he-t.html?m=1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Bu haber şaka gibi gerçekten. Zırh delici yapıyorduk ama zaman yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarttı bizde HE mühimmat yaptık diyorlar. Tankın ana mühimmatı bu zaten ne zamanı ne ihtiyacı. 2. dünya savaşında üretilen mühimmatı bizimkiler fark ettik ürettik diyor. Zırh delici mühimmat için aferin beklenir bu zaten varsayılan mühimmatı tankın bu saate kadar ne kullandı bizim tanklarımız peki. Mesajı Paylaş

dum

Nis 08, 2018, 03:46 ÖS Last Edit: Nis 08, 2018, 03:48 ÖS by dum
İthal. Bizim hiç üretim hattı açacak kadar 120 mm topumuz ve saha ihtiyacımız olmadı ki.. olan namluların da kıta yükü ve stoğu zaten depolarda mevcut idi. Şimdu hem 120 mm namlu sayımız artacak hem de ithalat zorlaştı . Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Zeytindalı operasyonunda tepeden naklen izledik. Bizim Leo2'ler sabot atıyordu. Betonu delip geçiyordu, ama arkasındaki kekolar oradan oraya koşuşturmaya devam ediyordu. O videoda HE mühimmat eksikliği açık seçik görülüyordu.

İthal mühimmata bel bağlarsan olacağı budur. Elalem satmaz, göndermez, bakakalırsın. 170 tane Sabra için hadi ithalat ile çözülür, Ar-Ge yapmaya değmez diye düşündün, 350 tane Leo2 geldiğinde niye aklına gelmedi? Mutlaka zaafiyet yaşandıktan sonra mı akıllanacağız?

Yine de çok iyi bir çalışma olmuş. Emeği geçen herkesin eline, yüreğine sağlık. Keşke daha evvel olaydı da daha fazla sevineydik. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Tankçıların sabotu piyadeye karşı kullanırken alıştıkları bazı yöntemler vardır. Hedef aldıkları unsurun yakınındaki büyük kayaları hedefleyip sabotun kinetik etkisi ile parçalanan kayanın şarapnel etkisi göstermesini beklerler.

Bazen deler geçer, bazen vurduğu kayayı darmadağın eder... Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Zaten Mehmetçiğin kıvrak zekasıyla imkansızlıklar içinde mucizeler yaratabildiğini bilmeyen yok. O Sabot mühimmatı da en etkili biçimde kullanmıştır.

Ama bakış açısına göre bu olayın güzel bir yanı da var. 15 Temmuz'daki hainler köprüdeki Leo2'lerden birkaç sorti tank atışı yaptılar. Elde bulunan Sabot mühimmat sayesinde çok fazla sivil zayiat verilmesi önlenmiş oldu. Ya bir de ellerinde HE olaydı?.. Mesajı Paylaş

HDS

O hayvanlar her yere HE atardı ne olacak? Mesajı Paylaş

ocay

http://www.defenceturk.net/milli-savunma-bakani-canikliden-onemli-aciklamalar

"Sistem olarak da bizim hoşumuza giden bir sistem, onu çok daha teknolojik hale getirip, hatta dünyanın hiçbir ülkesinin sahip olmadığı şekilde, şuanda onların mühimmatının da INS ve GPS  güdümlü (Ataletsel Navigasyon Sistemi ve Küresel Konumlama Sistemi) hale getirmek için çalışma başlattık. Bu teknolojinin son noktası. Fırtına Obüsünün ve tank mühimmatının da güdümlü hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız var. Sadece INS, GPS değil ayrıca Lazer İşaretleyici Sistemi de kullanıyoruz, onu kısa süre içinde halledeceğiz, diğerleri biraz zaman alacak. Dünyada gelişmiş ülkeler şuanda buna çalışıyorlar ve biz orada teknolojiyi yakalamış durumdayız, güdüm konusunda gerçekten çok iyiyiz."

sanırım biri GPS/INS diğer ise Laser terminal güdümlü iki farklı 155mm mühimmat var.

Muhtemelen prototip aşamalarına gelmiştir bu mühimatlar. Mesajı Paylaş

meraklı

Fırtına ve Panter hassas vuracak

Roketsan, Fırtına ve Panter obüslerinin etkinliğinin artırılması amacıyla 155mm güdümlü topçu mühimmatlarının geliştirilmesi çalışmalarını sürdürüyor.

Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yoğun şekilde kullanılan155 mm topçu mühimmatının isabet oranını artırmak amacıyla mevcut tapa arayüzleri ile uyumlu güdüm kitlerinin (GK) geliştirilmesi yönünde önemli aşama kaydetti.

Roketsan tarafından yayınlanan dergide yer alan bilgiye göre, üretilen Güdüm Kit (GK) prototipleri ile sistem tanıma amaçlı atışlı test faaliyetleri gerçekleştirildi. Atışlı testlerde Güdüm Kiti takılan mühimmatın öncelikle namluyu sağlıklı bir şekilde terk ettiği ve uçuşunu atışlar öncesinde aerodinamik analiz verileri ile desteklenen benzetimler ile öngörülen yörüngelere uygun olarak tamamladığı gözlemlendi.

http://defenceandtechnology.com/2018/08/25/firtina-ve-panter-hassas-vuracak/ Mesajı Paylaş

putty

Ağu 26, 2018, 04:27 ÖS Last Edit: Ağu 26, 2018, 04:30 ÖS by putty
Klasik mühimmata güdüm kiti takmak excalibur gibi başlı başına bir modern mühimmattan heralde çok daha mantıklıdır. Hassasiyeti iyi ise çok doğru görünüyor bu şekilde 155 mm güdümlü topçu mühimmatı tercihiimiz.  ABD niye bunu yapmamışki Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Putty

Excalibur'un temelde gps güdümlü topçu mühimmatından  farklı ne niteliği var ? Mesajı Paylaş

putty

Ağu 26, 2018, 06:42 ÖS Last Edit: Ağu 26, 2018, 06:51 ÖS by putty
Amerikayı yeniden keşfetmiyoruz daha önce çok mukayesesi yapıldı forumda. Bu bizim tercih PGK nin yerli muadili. Excalibur yerine PGK  yi seçtik ve bence iyi bir tercih yada başlangıç Bunu havan mermilerine hatta 105 mm toplara bile uyarlarız istersek.
Şu grafiği tekrar hatırlatayım forumda çokça dolaştı gerçi. Görüldüğü gibi Excalibur çok daha hassas ama bizimkide kafi derecede iyi. Yani ilerde Excalibur da belki olur ama o güne kadar güdümsüz mühimmatla geçiştirmeye gerek yok. Bence fiyat kazanç oranı çok yüksek bir çözüm ve iyileştirmeyede çok açık mantıken

Bizim çözüm ortadaki PGK olarak görmek gerek. Ayrıca fiyat olarak Excalibur ile mukayese bile edilemez Excalibur JDAAM dan daha pahallı bir mühimmat internete bakarsak. Bir topçu mühimmatınıda çok pahallı yapamazsınıa leblebi gibi atılacak bu hedefler.

Bence güzel bir başlangıç yapmışız. Büyük ihtimal ile Excalibur a ihtiyaç bile doğmayabilir yani bu erken evre çözüm bile olmayabilir böyle devam edebiliriz zira bence bu tercih iyileştirmeye çok açık.
Bu grafiklerde Excalibur ve PGK için GPS güdüm varsayılan olarak seçilmiş bu biraz yanıltıcı olabilir onada dikkat etmek gerek. Doğru olan INS modundaki CEP değerleri olmalı o zamanda böyle her menzilde 10 m yada 50 m olmaz giderek artan bir değer olur. Bu çizimde bir aldatma var yani askeri sistemler INS ye göre düşünülmeli öncelikli olarak.

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter