Raytheon SDB-Small Diameter Bomb

Başlatan nokta, Eyl 29, 2017, 08:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

SDB II'ye Yarım Milyar Dolarlık Sözleşme

Raytheon Missile Systems, Small Diameter Bomb (SDB) II'nin teknik ve üretim temelinde yapılacak değişikliklere yönelik tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve mühendislik çalışmaları için ABD Savunma Bakanlığı ile 450 milyon Dolar'lık bir sözleşme imzaladı. Kontrat kapsamında yürütülecek çalışmaların 31 Ağustos 2024'e kadar tamamlanması planlanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile F/A-18E/F Süper Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor. Raytheon, F-15E Strike Eagle'lara SDB II entegrasyonunu ise bu yıl tamamlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-ye-yarim-milyar-dolarlik-sozlesme/4902/1 Mesajı Paylaş

putty

Bir şey sorcam bir ara small bomb projemiz konuşuyorduk o iha lardaki bomba mı yoksa başka bir projemiz mi var gözlerden uzak Mesajı Paylaş

HDS

Var, şimdi Aselsan ana yükleniciliğinde. Mesajı Paylaş

merzifonlu

SDB-II İle bombalardaki algılayıcılar teknolojik olgunluklarına erişmiş olacaklar. MMW+termal kamera+laser seeker var SDB-II'de, bu sayede gerçek anlamıyla her koşulda hedefi bulmak mümkün olabilecek.

Sırada bu tip çoklu moda sahip algılayıcıların birörnek hale getirilmesi ve ucuzlatılması var. Ana hedef "her militana/savaşçıya bir bomba düşecek" olacak bence. O kadar ucuz ve yaygın olacaklar... Mesajı Paylaş

putty

Eyl 29, 2017, 09:25 ÖS Last Edit: Eyl 29, 2017, 09:26 ÖS by putty
Şu video nun SDB lar ile olan şeklini bir hayal edin. 2 tane F35 SAR radarları ile hava alanına milimetrik hassaslıkta 50 tane SDB yi 100 km uzaktan atmışlar yada bir fırkateyn e 15 tane SDB atıp uzaklaşmışlar. Yada bir cephe hattına daha büyük SAR radar uçakları ile tespit edilen hedeflere 300 tane SDB atılmış 100 km mesafeden

https://www.youtube.com/watch?v=KdzJWciha4A Mesajı Paylaş

merzifonlu

Ha unutmadan, elemanlar yani Boeing ve Saab bu zımbırtının topçu roketiyle fırlatılan versiyonu üzerinde de çalışıyorlar. Muhtemelen çalışmaları çoktan tamamlanmıştır. Bu aslında daha ilginç bir yaklaşım bana kalırsa.

https://www.youtube.com/watch?v=yLbO1NzITOc Mesajı Paylaş

nokta

SDB II Lot 1 Üretimi Tamamlandı

Raytheon, 13 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Small Diameter Bomb II'nin Lot 1 üretimini tamamladığını duyurdu. ABD Hava Kuvvetleri, 2. ve 3. parti üretimi için de Raytheon ile sözleşmelerini imzaladı.

SDB II, hedef tespiti için milimetre dalga radarı, soğutmasız termal görüntüleme teknolojisine dayalı kızılötesi güdüm sistemi ve yarı aktif lazer güdüm sistemi kullanan bir arayıcı başlığa sahip. Bombanın iki yönlü veri bağlantısı, uçuş sırasında hedef güncellemelerini almasını sağlıyor. SDB II, hizmete girmesinin ardından pilotların 40 mil üzerindeki mesafelerde daha fazla hedef tespit ve imhasına olanak sağlayacak.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile F/A-18E/F Süper Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-lot-1-uretimi-tamamlandi/5311/1 Mesajı Paylaş

nokta

SDB II, Gelişimsel Testleri Tamamladı

Raytheon, 19 Nisan'da, Small Diameter Bomb II'nin (SDB II'nin) gelişimsel testlerini tamamladığını açıkladı. Firma, 2017'de Lot 1 teslimatını tamamlamasının ardından SDB II Lot 2 üzerinde de çalışmaya başlamıştı. Gelişimsel testler sırasında pilotlar, sahte hedefler arasından doğru hedefi seçme kabiliyetini gösteren toplam 44 adet SDB II atışı gerçekleştirdi. Testlerde, SDB II'nin F-15E Strike Eagle uçakları ile uyumluluğu da doğrulandı.

F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı ve F/A-18E/F Super Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon çalışmaları da başladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-gelisimsel-testleri-tamamladi/6153/1 Mesajı Paylaş

putty

Bizimki ne alemde acaba Mesajı Paylaş

nokta

Motorlu SDB Hareketli Hedefi Vurdu

Saab ve Boeing, ortaklaşa geliştirdikleri satıhtan satıha Small Diameter Mühimmatı (Ground-Launched Small Diameter Bomb / GLSDB) programında yeni bir kilometre taşına daha erişti. ABD Kara Kuvvetleri Havacılık ve Füze Araştırma Geliştirme ve Mühendislik Merkezi (US Army Aviation and Missile Research, Development and Engineering Center / AMRDEC) işbirliğinde yürütülen testlerde mühimmat, 100 kilometre mesafeden hareketli bir hedefi vurmayı başardı.
Ağustos 2014'te Boeing ve Saab'ın ortaklaşa başlattığı program kapsamında GBU-39 Small Diameter Bomb mühimmatlarına yerden ateşlenebilme kabiliyeti kazandırılldı. M270 ÇNRA gibi platformlardan ateşlenebilen ve M26 roket motoru ile tahrik edilen sistem, lançerin ilerisindeki bir hedefe karşı 150, gerisindeki bir hedefe karşı 70 kilometre menzile erişebiliyor. 270 kiloluk harp başlığına sahip sistem, katlanır kanatları ile hedefine yöneliyor. Farklı ateşleme modları sayesinde dağ ve tepe gibi sütrelerin arkasında kalan hedefleri sütre gerisine dolaşarak da vurabilen sistem, 2017 yılındaki gerçekleştirilen bir testte terminal safhada yer merkezli lazer işaretlemesi ile hedefine yöneltilmişti. 

http://www.c4defence.com/Gundem/motorlu-sdb-hareketli-hedefi-vurdu/6500/1 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

" 270  kiloluk harp başlığına sahip sistem, katlanır kanatları ile hedefine yöneliyor"

SDB ne zaman 270 Kglik harp basligina sahip oldu ? SDB'nin tamami 120 kg civarinda zaten ???

Kim yaziyor bu web sayfalarini yahu? Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

petibor

Oca 09, 2019, 12:04 ÖÖ Last Edit: Oca 09, 2019, 12:15 ÖÖ by petibor
Şu video daki karadan karaya SDB kullanımı çok heyecan verici. Bizimde bu kadar iddialı SDB çabamız göz önüne alınır ise yanı sıra roket projelerimizde göz önüne alınır ise mutlaka birilerinin masasında bu projenin olduğuna inanıyorum.
Ordunun cephe hattında 50 km ye kadar nokta atış yeteneği tespit teşhis ve vuruş yeteneği olarak katmanlı olarak mükemmelleştirilmeli görerek veya görmeyerek vuruş yetenekleri hiç bir idaretenliğe izin vermeden mükemmelleştirilmesi gerekir
Bu 50 km içi kullanımlarda maliyet etkin sistemler seçilmek zorunda yoksa sürdürülebilir olmaz binlerce hedef söz konusu SOM gibi milyon dolarlık mühimmatlar ile bu olmaz. SDB en çatı çözüm bence bu alanda. Daha altında UMTAS türevleri dolanan mühimmatlar güdümlü topçu mühimmatları silahlı iha lar gibi çözümler ile görerek vuruş yeteneği mükemmelleştirilmeli. 155 mm toplarda ve aynı şekilde topçu roketleride INS haricinde SAL güdüm olarak lazer işaretleme ile yapılarak onlarında görerek vuruş yeteneği içine alınması gerekir.
Ancak en çatı yetenek bence SDB olabilir. Hem ekonomik hem çok çeşitlenebilecek güdüm yeteneklerinde hemde süzülen mühimmat oluşu ile azıcık roket motorlu modelleri ile 100 km lere kadar bile zorlanabilir.

Şu video yu daha önce çok konuştuk ama denk geldi yine çok etkilendim. Bu silah bu kullanım şekli ile çok yer edinecek buna hazırlanmalı futuristik basit bir deneme değil bu bir evrilme aşaması cephe hattı ateş desteği anlamında. MLRS nin evrimi gibi yani. Bizde hem roket hem güdüm hemde SDB ile ABD den sonra en dikkatleri çekecek ülkeyiz aslında bu alanda.

Burada INS ile erişilen seviyeyi yeterli bulmayarak mutlaka görerek vuruş yeteneğine çıkılmalı. Görerek vuruş SAL güdüm İHA desteği ileri gözetleyiciler IIR mühimmatlar gibi seçenkeler olacak. Şu anda büyük aşama ile INS güdüm seviyesine çıkıldı ama bu yeterli değil bence.

TSK lerinin 50 km lik cephe derinliğini baz alarak hedef tespiti teşhisi kıymetlendirilmesi imhası ileri harekatı cephenin çökertilmesi yani yarım günde 50 km lik cephenin işgalini yapacak yeterliliğe hazır hale getirilmesi gerekir. Bunlarda bu şekilde ucuz etkili çok sayıda modern mühimmat ile başarılabilir. Her 5000 SDB = 50 km vatan toprağı öyle düşünmek hazırlanmak gerek. Bu rakama ABD nin bile hazırlığı yok ama bizim her şeyi bir yana bırakıp bu stokları tamamlamamız ana savaş gücümüzü bunun üstüne kurmamız gerekebilir. Böyle bir şeyden bahsediyorum büyük hazırlıktan.

https://www.youtube.com/watch?v=CxePhkdIo0o Mesajı Paylaş

TULGA

Ben bu hususta putty'ye katılıyorum. Üstelik Kerkük lazkiye paraleli üzerinde eğer ki hinterland belirlenmiş ise, üstelik hava saldırıları ile 180km derinlikteki Mahmur kampına kadar ateş hattı icraa edilmişse mutlaka karadan operasyonlar için de belirli menzillerde maliyeti düşük ama oldukça etkili nokta vuruş kabiliyetlerini de düşünmemiz gerekmekte.

Bunu, TRG-122, 230, 300 ile sağlarken bir yandan da çeşitli güdüm başlıkları ve kanat ilaveleri ile hassasiyeti ve menzili 50-100-150km lere kadar derinliğe ulaşabilecek 155mm Akıllı mühimmatlarla, Roket ve kanatlı SDB'lerle, sınır boyunca 7 vilayete yerleştirerek kara saldırı gücünü ciddi boyutlara taşıyabiliriz. Burda ilgili bölgenin uçuşa yasak ilanını devre dışı bırakacak alternatif kabiliyetlerin bünyemizde olması gerekliliği önemli.

Bunun bir benzeri de olası Türk -Yunan çatışma durumlarında başta Kıbrıs-Girit-Rodos olmak üzere 12 Ada ve diğer yakındaki büyük silahlandirilmis adalara yönelik kara taarruz kabiliyeti amacıyla Ege ve Akdeniz boylaminda yerleştirilmesi oldukça ciddi bir ilave güç çarpanı oluşturacaktır. Herhangi bir hava platformunu riske etmeden çatışma başlangıcında Kıbrıs'tan taaa semadirek adasına kadar olan tüm bölge ateş altına alınabilir. Hava savunma bataryaları, radar sistemleri, koruganlar, askeri yerleşim yerleri devre dışı bırakılana kadar kara taarruzu ile personel ve platform kaybı yaşamadan bir sonraki saldırı planına hazırlanılabilir. Denizden ve havadan bu adalara gelebilecek destek ve ikmal hamlelerini de aynı şekilde kara konuşlu Atmaca gemisavar füzeleri,  Hisar sınıfı hava savunma sistemleri, muhtemel S-400 bataryaları ile abluka altına alınabilir.

Sonrasında hem HvKK hem TDzKK unsurları ile 2. Ve 3. Saldırı hamleleri ile çok hızlı ve ağır kayıplar verdirilebilir. Bunlara ilave edilecek daha bir sürü unsuru eklemedik üstelik. Yani Barış Kartalı, Anka, Bayraktar TB2, ilerde Akıncı ve Anka TP, Hürkuş, Hürjet, F-35, F-16 ve yerli muhimmat ailesi ürünleri ile donanma kabiliyet ve unsurları.

Burda önemli olanı belirtmek için mevzu biraz uzadı kusura bakmayın. Önemli olan kısmı;

Jeolojik konum itibariyle güney sınırımızdaki 200km derinliğe, D.Akdeniz ve Kıbrıs'a 81km uzaklığa, Ege'de hemen dibimizde yer alan onlarca ada ve adacığa karşı harekat ve senaryo hazırlarken kara konuşlu maliyeti düşük ve yüksek sistemler bütününü hazır hale getirerek konum avantajını mutlaka lehimize kullanmamız gerekliliğidir. Diğer olası hava deniz ilave senaryoları ise bitiricilik esaslı ve düşük kayıp oranlı planlanmalıdır. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter