Raytheon SDB-Small Diameter Bomb

Başlatan nokta, Eyl 29, 2017, 08:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

SDB II'ye Yarım Milyar Dolarlık Sözleşme

Raytheon Missile Systems, Small Diameter Bomb (SDB) II'nin teknik ve üretim temelinde yapılacak değişikliklere yönelik tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve mühendislik çalışmaları için ABD Savunma Bakanlığı ile 450 milyon Dolar'lık bir sözleşme imzaladı. Kontrat kapsamında yürütülecek çalışmaların 31 Ağustos 2024'e kadar tamamlanması planlanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile F/A-18E/F Süper Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor. Raytheon, F-15E Strike Eagle'lara SDB II entegrasyonunu ise bu yıl tamamlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-ye-yarim-milyar-dolarlik-sozlesme/4902/1 Mesajı Paylaş

putty

Bir şey sorcam bir ara small bomb projemiz konuşuyorduk o iha lardaki bomba mı yoksa başka bir projemiz mi var gözlerden uzak Mesajı Paylaş

HDS

Var, şimdi Aselsan ana yükleniciliğinde. Mesajı Paylaş

merzifonlu

SDB-II İle bombalardaki algılayıcılar teknolojik olgunluklarına erişmiş olacaklar. MMW+termal kamera+laser seeker var SDB-II'de, bu sayede gerçek anlamıyla her koşulda hedefi bulmak mümkün olabilecek.

Sırada bu tip çoklu moda sahip algılayıcıların birörnek hale getirilmesi ve ucuzlatılması var. Ana hedef "her militana/savaşçıya bir bomba düşecek" olacak bence. O kadar ucuz ve yaygın olacaklar... Mesajı Paylaş

putty

#4
Eyl 29, 2017, 09:25 ÖS Last Edit: Eyl 29, 2017, 09:26 ÖS by putty
Şu video nun SDB lar ile olan şeklini bir hayal edin. 2 tane F35 SAR radarları ile hava alanına milimetrik hassaslıkta 50 tane SDB yi 100 km uzaktan atmışlar yada bir fırkateyn e 15 tane SDB atıp uzaklaşmışlar. Yada bir cephe hattına daha büyük SAR radar uçakları ile tespit edilen hedeflere 300 tane SDB atılmış 100 km mesafeden

https://www.youtube.com/watch?v=KdzJWciha4A Mesajı Paylaş

merzifonlu

Ha unutmadan, elemanlar yani Boeing ve Saab bu zımbırtının topçu roketiyle fırlatılan versiyonu üzerinde de çalışıyorlar. Muhtemelen çalışmaları çoktan tamamlanmıştır. Bu aslında daha ilginç bir yaklaşım bana kalırsa.

https://www.youtube.com/watch?v=yLbO1NzITOc Mesajı Paylaş

nokta

SDB II Lot 1 Üretimi Tamamlandı

Raytheon, 13 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Small Diameter Bomb II'nin Lot 1 üretimini tamamladığını duyurdu. ABD Hava Kuvvetleri, 2. ve 3. parti üretimi için de Raytheon ile sözleşmelerini imzaladı.

SDB II, hedef tespiti için milimetre dalga radarı, soğutmasız termal görüntüleme teknolojisine dayalı kızılötesi güdüm sistemi ve yarı aktif lazer güdüm sistemi kullanan bir arayıcı başlığa sahip. Bombanın iki yönlü veri bağlantısı, uçuş sırasında hedef güncellemelerini almasını sağlıyor. SDB II, hizmete girmesinin ardından pilotların 40 mil üzerindeki mesafelerde daha fazla hedef tespit ve imhasına olanak sağlayacak.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile F/A-18E/F Süper Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-lot-1-uretimi-tamamlandi/5311/1 Mesajı Paylaş

nokta

SDB II, Gelişimsel Testleri Tamamladı

Raytheon, 19 Nisan'da, Small Diameter Bomb II'nin (SDB II'nin) gelişimsel testlerini tamamladığını açıkladı. Firma, 2017'de Lot 1 teslimatını tamamlamasının ardından SDB II Lot 2 üzerinde de çalışmaya başlamıştı. Gelişimsel testler sırasında pilotlar, sahte hedefler arasından doğru hedefi seçme kabiliyetini gösteren toplam 44 adet SDB II atışı gerçekleştirdi. Testlerde, SDB II'nin F-15E Strike Eagle uçakları ile uyumluluğu da doğrulandı.

F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı ve F/A-18E/F Super Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon çalışmaları da başladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-gelisimsel-testleri-tamamladi/6153/1 Mesajı Paylaş

putty

Bizimki ne alemde acaba Mesajı Paylaş

nokta

Motorlu SDB Hareketli Hedefi Vurdu

Saab ve Boeing, ortaklaşa geliştirdikleri satıhtan satıha Small Diameter Mühimmatı (Ground-Launched Small Diameter Bomb / GLSDB) programında yeni bir kilometre taşına daha erişti. ABD Kara Kuvvetleri Havacılık ve Füze Araştırma Geliştirme ve Mühendislik Merkezi (US Army Aviation and Missile Research, Development and Engineering Center / AMRDEC) işbirliğinde yürütülen testlerde mühimmat, 100 kilometre mesafeden hareketli bir hedefi vurmayı başardı.
Ağustos 2014'te Boeing ve Saab'ın ortaklaşa başlattığı program kapsamında GBU-39 Small Diameter Bomb mühimmatlarına yerden ateşlenebilme kabiliyeti kazandırılldı. M270 ÇNRA gibi platformlardan ateşlenebilen ve M26 roket motoru ile tahrik edilen sistem, lançerin ilerisindeki bir hedefe karşı 150, gerisindeki bir hedefe karşı 70 kilometre menzile erişebiliyor. 270 kiloluk harp başlığına sahip sistem, katlanır kanatları ile hedefine yöneliyor. Farklı ateşleme modları sayesinde dağ ve tepe gibi sütrelerin arkasında kalan hedefleri sütre gerisine dolaşarak da vurabilen sistem, 2017 yılındaki gerçekleştirilen bir testte terminal safhada yer merkezli lazer işaretlemesi ile hedefine yöneltilmişti. 

http://www.c4defence.com/Gundem/motorlu-sdb-hareketli-hedefi-vurdu/6500/1 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

" 270  kiloluk harp başlığına sahip sistem, katlanır kanatları ile hedefine yöneliyor"

SDB ne zaman 270 Kglik harp basligina sahip oldu ? SDB'nin tamami 120 kg civarinda zaten ???

Kim yaziyor bu web sayfalarini yahu? Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter