TUSAŞ’ın Kapıları Halka Açıldı

Başlatan meraklı, Eyl 28, 2017, 11:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

TUSAŞ, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)'nın 30'uncu Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle, kapılarını, 27 Eylül'de, halkın ziyaretine açtı.

Ankara İstanbul Yolu Metro İstasyonu ve Milli Kütüphane önünden saat 9.00'da kalkan servislerle, vatandaşlar TUSAŞ tesislerine getirildi. Etkinliğe; Ankara'dan ve Türkiye'nin değişik illerinden, başta TSKGV'ye bağış yapanlar olmak üzere, toplumun her kesiminden çok sayıda vatandaş katıldı. Saat 10.00'da TUSAŞ Saim Dilek Konferans Salonu'nda başlayan etkinlikte konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, vatandaşları TUSAŞ tesislerinde misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Vatandaşların yaptığı bağışlarla kurulan TSKGV'nin verdiği bursla, İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümü'nde okuduğunu; ama hemen gelip TUSAŞ'ta çalışmanın nasip olmadığını söyledi. Önce üniversitede hocalık yaptığını, ardından Türk Hava Yolları'nda görevlendirildiğini belirtti. Doç. Dr. Kotil, yaklaşık 8 aydır bu görevde olduğunu belirtti ve "Bu gün burada, sizlere TUSAŞ olarak neler yaptığımız göstereceğiz." diyerek sözlerine devam etti. Vatandaşlara, TUSAŞ ve projeleri hakkında kısa bilgiler verdi. TUSAŞ'ın 10 yıllık program çerçevesinde,  gerçekleştirilmesini düşündükleri hedefleri anlattı. TUSAŞ'ın 10 milyar dolar cirolara çıkması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Kotil,  bununda aşağı yukarı 20 bin çalışan anlamına geldiğini belirtti. Vatandaşlardan ve öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayan Doç. Dr. Kotil, "Bizim belkemiğimiz teknisyen ve mühendisler, ben bile daha sonra geliyorum." dedi.  Şirketin öncelikli olarak havacılıkla ilgili kurulmuş eğitim kurumlarıyla çalışmak durumunda olduğunu belirten Doç. Dr. Kotil, "Bu yıl 400'ün üzerinde mühendis işe aldık, not ortalamaları da epey yüksek. TUSAŞ olarak Türkiye'nin her yerindeki mühendislerle ilgilenmek istiyoruz. Şu anda 2 bin mühendisimiz var, bu sayı 10 bin olursa projeleri zamanında bitirebiliriz. İhtiyaç duyduğumuz 10 bin mühendis; ama en iyilerini almak istiyoruz." dedi ve çalışmak için başarılı her öğrenciye, TUSAŞ'ın kapılarının açık olduğunu söyledi.

TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil'in konuşmasının ardından, TUSAŞ'ın tarihçesini ve projelerini anlatan bir sunum yapıldı. Saat 11.00 - 12.00 arasında ise vatandaşlara tesisler gezdirildi ve açık alanda sergilenen HÜRKUŞ, T 129 ATAK Helikopteri ve İnsansız Hava Aracı ANKA hakkında bilgiler verildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde de saat 13.00 kalkan servislerle, 2'nci grup ziyaretçiler, TUSAŞ Tesislerini ziyaret etti.

http://www.milscint.com/tr/tusasin-kapilari-halka-acildi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter