Dünyadan Demiryolu Haberleri

Başlatan Traverten, Eyl 26, 2017, 11:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

Alstom ile Siemens'ten birleşme planı


Avrupa'nın iki dev şirketi Alstom ile Siemens demiryolu faaliyetlerini birleştirmek için görüşmelere başladı.

Fransız hızlı tren üreticisi Alstom ile Alman sanayi şirketi Siemens'in yönetim kurulları Salı günü bir araya gelerek dev birleşme için ilk adımı attı.
Alstom'un en büyük hissedarı olan Fransiz hükümetinin bu projeye olumlu baktığı bildirildi.

Her iki şirketin de bu alandaki pazarları, ürünleri ve teknolojileri birbirini tamamlayarak hem müşteriler hem de hissedarlar açısından önemli bir değer yaratacağı düşünülüyor.

Siemens'in sermaye artırımı sonrasında Alstom hisselerinin yüzde 50'sine sahip olması bekleniyor. Birleşmenin sonucunda her iki şirket demiryolu sektöründe toplam 16 milyar dolarlık gelir elde etmeyi planliyor.
İki rakip firma birleşerek demiryolu alanında Avrupa'nın en büyük şirketi olmayı ve dünya lideri çinli CRRC'yle rekabet etmeyi amaçlıyor.

http://tr.euronews.com/2017/09/26/alstom-ile-siemensten-birlesme-plani Mesajı Paylaş

HDS

Çin'in dev konglomeraları devlet desteğini de alarak merkez Avrupa altyapı devlerini iyiden iyiye tehdit ediyor.

Çinli bu hacimleri ile hızlı tren gibi ürünleri de adeta bir "beğen al" ürünü haline getirecek, bir komodite olacaklar.

Sırada çeşitli elektrik üretim altyapıları ve nükleer santraller var.

Acaba otomobil ve sivil büyük yolcu uçakları ve motorlarında bu ne zaman olacak? Mesajı Paylaş

turkdefence

Ben Türk tramvay ve raylı sistem üreticileri tek bir çatı altında birleşsin derken herkes bana git biraz uyu diyordu. Mesajı Paylaş

Traverten

Yapı Merkezi Tanzanya'dan 1.9 milyar dolarlık demiryolu ihalesini tek başına aldı

Dünyanın en büyük müteaahitleri listesinde 78'inci sırada yer alan Yapı Merkezi, Tanzanya'dan dev bir ihale aldı. Şubat ayında Portekizli ortağı ile 1.2 milyar dolarlık yüksek hızlı tren projesi işini alan Yapı Merkezi, bu kez de aynı projenin 1.9 milyar dolarlık ikinci etabını tek başına kazandı

Tanzanya Devlet Demiryolları şirketi Reli Assets Holding Company (RAHCO) tarafından yapılan açıklamada, "Tekliflerin değerlendirilmesinden sonra Yapı Merkezi'nin teknik ve finansal gereklilikleri karşıladığı görülmüştür" denildi.

İhaleye 15 firma teklif vermişti.

Yapı Merkezi'nin 1.9 milyar dolarla kazandığı ikinci faz yüksek hızlı tren projesi, Morogoro ile Makutupora arasında gerçekleşecek. Hattın toplam uzunluğu ise 422 km olacak. Söz konusu hatta yılda 17 milyon tonluk kargo taşımacılığı yapılabilecek.

Şirket, hattı 36 ay içerisinde tamamlayıp hizmete açacak.

Yapı Merkezi, Şubat ayında yapılan Dar es Salaam ile Morogoro arasındaki 300 km'lik ilk faz ihaleyi de Portekizli ortağı Mota-Engil Engenharia ile 1.2 milyar dolar karşılığında kazanmıştı.

http://www.rayhaber.com/2017/10/yapi-merkezi-tanzanyadan-1-9-milyar-dolarlik-demiryolu-ihalesini-tek-basina-aldi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Dünyanın Makinistsiz Giden İlk Treni Seferlere Başladı

Ulaşım tarihinin en köklü mesleklerinden makinistlik tarih oluyor. Otonom arabalardan sonra sıra, demir yolunun tek hakimi olan trenlere geldi. Dünyanın en fazla tren yolculuğu yapılan ülkesi Batı Avustralya'da makinistsiz ilk tren seferi gerçekleştirildi.

Çin merkezli madencilik şirketi Rio Tinto, dünyanın tam teşekküllü ilk otonom trenini kullanmaya başladı. Firmanın madencilik sektörü dışında bu faaliyetle farklı bir sektöre giriş yapması bekleniyor. Trenin hiçbir vagonda bir insan olmadan yaklaşık 100 kilometrelik yolda yük transfer etmesiyle tarihi bir adım atılmış oldu.

Rio Tinto Yönetim Kurulu Başkanı Chris Salisbury, "Gelecekteki madenleri inşa ederken uzun vadeli rekabet avantajı sağlayacak bu otonom teknolojiye liderlik etmekten mutluluk duyuyoruz. Mevcut iş gücümüzle, sektörümüzün bir parçası olacak yeni çalışma kolları hazırlıyoruz" şeklinde konuştu.

Rio Tinto'nun Batı Avustralya'nın Pilbara bölgesindeki demir cevherleri için gerçekleştirilen ilk sefer, şirketin bu konudaki ilk adımı oldu. Aslında 2017 yılının başından bu yana otonom trenler kullanılıyordu fakat her ihtimale karşın makinistler görevleri başında duruyorlardı.

Rio Tinto ise 2018 yılına kadar tamamen özerk bir tren filosuna sahip olmak istiyor. Ancak öncelikle Avustralya'nın bu konudaki yasal otoritelerinden onay alması gerekecek.

http://www.rayhaber.com/2017/10/dunyanin-makinistsiz-giden-ilk-treni-seferlere-basladi/ Mesajı Paylaş

putty

Ayda 100 milyon dolarlık cevher taşıyacak harcayacağı enerji 20000 dolar olacak makinistin maaşı 700 dolar olacak bumudur yani tasarruf. Mesajı Paylaş

Traverten

Avrupa Ülkeleri Dizel Trenleri Kaldırıyor

Dizel otomobilleri ardı ardına yasaklayan ve bir takvim çıkaran Avrupa ülkeleri demiryolu endüstrisine de el attı. İngiltere, 2040 yılında dizel trenlerin kullanımdan kaldırılacağını açıkladı.

Dizel otomobiller için Avrupa Birliği ülkeleri peşi son kullanma tarihi açıklarken, dizel teknolojisine bir kötü haber daha geldi. İngiltere hükümeti Britanya genelinde kullanılan dizel trenlerin de 2040 yılında kaldırılacağını açıkladı.

İngilizler, geçtiğimiz yıl yeni üretilen, hibrid özelliği taşımayan dizel arabaların da 2040 yılında satışının yasaklanacağını duyurmuştu.

ŞU AN YÜZDE 29'U DİZEL
Ulaştırma Bakanı Jo Johnson, demiryolu endüstrisinin dizel trenleri aşama aşama nasıl sonlandırılacağını da bir plan dahilinde açıkladı. Bakanlık verilerine göre Britanya demiryollarında faaliyet gösteren trenlerin yüzde 29'u tamamen dizel yakıtla çalışıyor.

İngiliz hükümeti geçtiğimiz aylarda da tren maliyetlerini düşürmek, güvenilirliğini arttırmak ve karbon salınımını düşürmek için demiryollarının elektrikli teknolojiye adaptasyon planını açıklamıştı.

Bu kapsamda büyük batı demiryolu ağında bulunan Cardiff - Swansea hattı, Midland ana hattı ve Oxenholme-Windermere güzergahının elektriklendirilmesine onay verilmişti.

KARAR OLUMLU KARŞILANDI
Yolcular bu hatta elektro dizel trenlerden faydalanabilecek. Tüketici grupları kararı olumlu karşılarken emisyonun düşürülmesi çin vadeli demiryolu yatırım stratejisinin hayata geçirilmesi gerektiğinde hemfikir.

http://www.rayhaber.com/2018/02/avrupa-ulkeleri-dizel-trenleri-kaldiriyor/ Mesajı Paylaş

putty

#7
Şub 14, 2018, 10:55 ÖÖ Last Edit: Şub 14, 2018, 10:56 ÖÖ by putty
Petrolü damıtıyorsun birazı benzin birazı dizel birazı zift filan oluyor. Dizeli yasaklayınca ne yapacaklar bu kısmı denize dökecek değiller gözlerden uzak bir yerde yakacaklar illaki. Yine Atmosfere karışacak yani.  Londra da karışmaz Pasifikte gemi motorundan karışır ne farkı var ikiside aynı gezegenin atmosferi akşamı bulmaz londrayada gelir o zehir Mesajı Paylaş

Traverten

Saatte 1.200 Kilometre Hız Yapan Hyperloop One Lokomotif'i Tanıtıldı

Dubai'de Hyperloop hizmetini başlatan Virgin, saatte 1.200 kilometre hızla yolcuları taşıyacak olan 'lokomotif' prototipini tanıttı.

Teknolojinin gelişmesi, iletişim araçlarında olduğu kadar ulaşım araçlarında da büyük değişimlerin oluşmasını sağlıyor. Çok değil bundan 50-60 yıl önce motorlu bir taşıta sahip olmayan birçok insan, bir şehirden diğerine gitmek için günlerce hayvan sırtında ya da haftalarca kendi ayakları üzerinde yolculuk yapıyordu. Teknoloji önce trenleri sonra otobüsleri ve en sonunda da uçakları taşımacılığın ana aracı haline getirdi. Bugün teknoloji her üç ulaşım aracının gelişimini yukarı yönde etkiliyor.

Yüksek petrol ve turizm gelirlerini teknolojik yatırımlara ayıran Dubai, yakında hizmete sokacağı Hyperloop'la birlikte toplu taşıma alanında büyük bir adım atmış olacak. Bu sıcak Arap ülkesine kurulacak olan 'lokomotif', 87 kilometrelik Abu Dabi yolculuğunun 12 dakika içerisinde yapılmasını sağlayacak. Bu mesafe kişisel bir araçla 'hız limitleri' çerçevesinde 90 dakika sürüyor.

2030 yılına kadar tüm yolculukların yüzde 25'inin sürücüsüz olmasını isteyen Dubai'nin Karayolu Taşımacılık Otoritesi (RTA), Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) düzenlediği İnovasyon Ayı etkinlikleri çerçevesinde Hyperloop tasarımını halka tanıttı. Tasarımın yaşatacağı hızlı yolculuk kadar içi de dikkat çekti. Deri koltuklar ve yüksek çözünürlüklü ekranlarla dizayn edilen Hyperloop 'lokomotif'i adeta geleceğin bugünden görülmesini sağladı. Her 'lokomitf' kısa ve orta mesafe seyahatler için tasarlanırken maksimum 10 yolcu kapasitesine sahip bulunuyor.

Virgin Hyperloop One CEO'su Rob Lloyd yaptığı açıklamada BAE'nin ve RTA'nın Hyperloop teknolojisinin ilk destekçileri olduğunu, 2018 yılında odak noktalarının projenin bir sonraki aşamasına geçiş olduğunu ve nihai amaçlarının daha geniş bir BAE Hyperloop ağı kurmak olduğunu söyledi. Richard Branson, birkaç gün önce Mumbai için de benzer bir projeyi açıklamıştı.

Hyperloop projesi tamamlandığında her iki yönde saatte 10.000 yolcu taşıması bekleniyor.

http://www.rayhaber.com/2018/03/saatte-1-200-kilometre-hiz-yapan-hyperloop-one-lokomotifi-tanitildi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Çin, Ultra Yüksek Hızlı Treninin Testlerine Başladı

Çin'in Jiaotong Üniversitesi, ultra yüksek hızlı bir tren için 45 metrelik bir test döngüsü inşa etti. Manyetik kaldırma teknolojisine sahip olan ve raylara değmeyecek olan maglev trenin, saatte 1000 km hıza çıkacak.

RAYDAN 20 MİLİMETRE YÜKSELİYOR

300 ile 1000 kg arasındaki ağırlık kapasiteleriyle test edilmeye başlanan maglev tren, 45 metrelik döngüde raydan 20 milimetre yükseliyor. Sichuan merkezli üniversitede testleri süren maglev tren projesi başarılı olursa, dünyanın mevcut en hızlı maglev treni rekoru da kırılmış olacak. Günümüzde kullanılan en hızlı maglev tren, 600 km hızıyla Japonya'da faaliyet gösteriyor.

4 BİN KM HIZA ULAŞAN UÇAN TREN DE GELİŞTİRMİŞTİ

Çin'in ultra yüksek hızlı tren çalışmaları yalnızca maglev tren değil. Çin Havacılık ve Uzay Sanayi Kurumu, geçtiğimiz ağustos ayında, saatte 4.000 kilometre hızla gidebilen bir "uçan tren" geliştirildiğini duyurmuştu.

http://www.rayhaber.com/2018/03/cin-ultra-yuksek-hizli-treninin-testlerine-basladi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Siemens'in Alstom'la Birleşmesi AB Tarafından İncelemeye Alındı

Fransız Alstom'un demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın almak isteyen Alman Siemens'in girişimi Avrupa Birliği (AB) tarafından incelemeye alındı.

Almanya menşeili teknoloji devi Siemens, Fransız Alstom'un demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın almak istediğini açıkladı. Avrupa Birliği (AB) tarafından satın alma girişimi hakkında inceleme başlatma kararı alındığı açıklandı.

AB Komisyonu, yüksek hızlı tren, metro ve tramvay gibi ulaşım araçları alanında hizmet veren Fransız Alstom'un demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın almak isteyen Siemens ile sinyalizasyon ihalelerinde rakip durumda olduklarının altını çizdi.

İki şirketin birleşmesinin haksız rekabete yol açabileceği endişesine kapılan AB Komisyonu, girişime yönelik inceleme başlattıklarını bildirdi.

AB Komisyonu, AB'de bulunan şirketlerin sektörlerinde haksız rekabetini denetleme yetkisine sahip. Komisyon yaptığı incelemelerde, şirketlerin faaliyetlerinin rekabete aykırı olup olmadığını değerlendirmeye alıyor.

AB Komisyonu, iki şirketin birleşmesi veya satın alınmasında rekabete aykırı bir durum tespit etmesi halinde alımı engelliyor. Böylelikle sektördeki haksız rekabetin önüne geçilmiş oluyor.

http://www.rayhaber.com/2018/07/siemensin-alstomla-birlesmesi-ab-tarafindan-incelemeye-alindi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Trans Hazar Koridoru İle Avrupa'ya Konteyner Tren Seferleri Başladı

Kazakistan'ın Aktau kentinde Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in katılımıyla Kuryk Limanının tanıtımı, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Açilbay Ramatov'un yanı sıra Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Türkmenistan, İran, Çin, Rusya, Tacikistan ve Kırgızistan'dan ulaştırma ve lojistik firma yöneticileri ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt'un katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Törende ayrıca, Khorgos kuru limanından Kuryk Limanına ve Trans Hazar Koridoru ile Avrupa'ya düzenli konteyner tren seferleri başlatıldı.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN ÇİN'DEN AVRUPA'YA YÜK TAŞIMACILIĞI

Cumhurbaşkanı Nazarbayev yaptığı konuşmada, Kuryk Limanı üzerinden Trans-Hazar güzergahının, Çin, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ural ve Sibirya bölgesinden Türkiye ve Avrupa'ya yük taşımacılığının etkin bir şekilde yapılmasının sağladığını belirterek, "Bu, 2020 yılına kadar Kazakistan'ın transit taşımacılığından gelirin yılda 5 milyar dolara çıkarılmasına vesile olacak" dedi.

YÜKLER, 13-16 GÜNDE AVRUPA'YA ULAŞACAK

Yılda 7 milyon tondan fazla yük geçirme kapasitesine sahip olan ve uluslararası ulaştırma koridoru ağına giren Kuryk Limanı, modern teknolojilerle donatıldı. Gümrük işlemlerinin en fazla 30-40 dakika sürdüğü limana, yükler Çin'den karayoluyla getirilerek Avrupa'ya 13-16 günde ulaştırılıyor.

Avrupa ile Asya arasındaki kıtalararası taşımacılığının gelişmesinde aktif bir şekilde çalışmalar yapan Kazakistan ile Türkiye arasında da işbirliği de güçleniyor. Kazakistan, son 10 yılda ülkenin taşımacılık ve lojistik alanına 30 milyar dolar yatırım yaparken, 2020'ye kadar daha 8,4 milyar dolar yatırım yapılması bekleniyor.

Bu yatırımlar, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının önemli bir parçası olan Demir İpek Yolu olarak adlandırılan "Orta Koridor"un daha da etkin hale gelmesini sağlıyor.

Bilindiği üzere, bu kapsamda Kazakistan/ Kostanay'dan Türkiye'ye ilk ve direkt demiryolu hattı geçen sene açılmıştı.

BTK ile Kostanay'dan Mersin'e kesintisiz demiryolu ağının sağlanmasıyla birlikte, un, tahıl yem vb. ürünlerinden oluşan yükler, BTK ile Mersin'e ulaştırıldı.

Asya'dan Avrupa, Ortadoğu'ya ya da tersi yöndeki taşımalarda en kısa, en hızlı, en ekonomik ve iklimi en uygun hat olan BTK ile ulaşım maliyetlerinde önemli düşüşler olurken, yük taşıma hacminde de önemli artışlar sağlanmaktadır.

http://www.rayhaber.com/2018/08/trans-hazar-koridoru-ile-avrupaya-konteyner-tren-seferleri-basladi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter