MSS Çin İstihbaratı

Başlatan Alkyone, Eyl 26, 2017, 03:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Eyl 26, 2017, 03:30 ÖS Last Edit: Eyl 26, 2017, 03:35 ÖS by Alkyone
Çinli milyarder Guo Wengui nin Çin istihbaratının Amerika da ki faaliyetleri ile ilgili açıklaması


Geçtiğimiz aylarda Çin hükümetine karşıtlığını açıklayarak Çin'le bağlarını koparan Çinli milyarder patron Guo Wengui, Çin'in ABD'deki faaliyetine dair kimi iddialarda bulundu.

Çin ordusu ve istihbaratı ile yakın bağlara sahip olduğunu söyleyen Guo Wengui, Çin'in ABD'de 25 binin üzerinde istihbarat görevlisi ve 15 binin üzerinde görevlendirilmiş ajanı olduğunu söyledi.

"Çin casusluk sistemini çok iyi biliyorum" diyen Guo, "en ince detayına kadar casusluğun nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibiyim" dedi.

Çin'in casusluk aktivitelerine dair bilgiyi eski Çin Devlet Güvenliği Bakanı Yardımcısı Ma Jian ve eski Çin Halk Kurtuluş Ordusu istihbarat başkanı Ji Shengde'den edindiğini söyleyen Çinli milyarder, Çin hükümetine yönelik çeşitli suçlamalarda bulundu.

'İSTİHBARAT SALDIRI NİTELİĞİNE GEÇTİ'

Çin Komünist Partisi'nden ihraç edilen ve hapse atılan Ma Jian ile ilgili konuşan Guo Wengui, "Ma Jian'ın 30 yıldır devlet güvenlik sisteminde çalıştığını biliyorum" diyerek, "Ma Jian ABD ile ilgili herşeyi biliyor" şekllinde konuştu.

Çin'in ABD'ye karşı casusluğunun eskiden "savunma" amaçlı olduğunu, ancak 2012 sonrasında "saldırı" niteliğine geçtiğini söyleyen Guo, "saldırı derken, ABD'yi olabilecek her şekilde yok etmekten bahsediyorum" dedi.

Çin'in istihbarat toplama bütçesi, 2012 öncesinde yılda 600 milyon dolar civarındaydı. Guo'nun açıklamasına göre Çin, 2012 sonrasında ABD'ye 5 bin casus daha gönderdi.

Guo Wengui, "bunların bir kısmı öğrenci, bir kısmı iş adamı, bir kısmı göçmen olarak gittiler ancak toplamda 5 bin kişiydiler" diye konuştu.

'BÜTÜN ETNİK KÖKENLERDEN AJANLAR YETİŞTİRİLDİ'

Çinli "muhalif", "buna ek olarak 15 bin ile 18 bin arasında başka casus da yetiştirdiler, bunlar doğrudan gönderilmedi fakat ABD içerisinde yetiştirildiler" iddiasını ortaya attı.

Çinli milyarder, yetiştirilen ajanların Asyalılarla sınırlı olmadığını, bütün etnik gruplardan geldiğini öne sürdü.

Guo Wengui, "şimdiki bütçe 3 milyar dolar ile 4 milyar dolar arasında, bu bilgi son bir ay için güncel" dedi.

'ABD ÇİN İSTİHBARATI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİL'

ABD karşı casusluğunun zayıf olduğunu söyleyen Guo, ABD'nin Çin'in istihbarat kuruluşlarına dair bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Guo, "Çin'deki hangi örgütlerin casusları göndermekle sorumlu olduğunu, bunların nasıl yetiştirildiğini ve amaçlarının ne olduğunu bilmiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

'BİRİNCİL ÖNCELİK...'

Guo Wengui, Çin istihbaratının birinci önceliğinin "silahlarla ilgili teknolojileri ele geçirmek" olduğunu söyledi.

Çinli "muhalif"e göreyse, ikinci öncelik ABD'li üst düzey yetkilileri kişisel olarak "satın almak".

İddiaya göre Çin'in amaçları arasında ABD'nin internet sistemine ve kritik altyapılarına sızmak ve ABD'nin iş dünyasından ve siyaset dünyasından kişileri ele geçirmek yer alıyor.

Guo Wengui, "ABD hükümetine silah sağlayan tüm ana şirketlere başarılı şekilde sızdılar" diyerek, Çin istihbaratının ölçeğinin devasa olduğunu iddia etti.

Çinli milyarderin iddialarının arasında, Çin'in ABD'ye karşı İran ve KDHC'yi desteklediği de yer alıyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/cinli-muhalifden-onemli-iddialar-cinin-abddeki-istihbaratinin-en-ince-ayrintisina-kadar-bilgi


Mayıs 2017 tarihli bir haberde Amerikanın Çin de 2010 dan bu yana 20 ajanının ya öldürüldüğü yada tutuklandığı söyleniyor
http://qha.com.ua/tr/siyaset/abd-li-yetkililerden-cin-le-ilgili-sok-istihbarat-iddiasi/156024/

Yine 2016 Ağustosunda çıkan bir haberde üst düzey bir FBI yetkilisinin Çin istihbaratına çalıştığını itiraf ettiği söyleniyor
http://qha.com.ua/tr/siyaset/fbi-gorevlisi-cin-casusu-cikti/147613/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#1
Eyl 26, 2017, 06:15 ÖS Last Edit: Eyl 26, 2017, 06:20 ÖS by Alkyone
Amerikan şirketlerin siber istihbarat ile adeta kopyalanması bilinen bir mevzu demek ki bunun insan istihbaratı boyutu da varmış
Trump ın bir ara başlattığı bir soruşturma vardı. Hırsızlık yapan Çinli şirketlerle ilgili kara listeye (ya da ambargoya tam hatırlamıyorum)
alınması söz konusuydu. Eğer olursa bu ticaret savaşlarının ilk adımı olacak.

Çinin Amerika ekonomi savaşlarını başlatırsa hiç ummadığı bir karşılık veririz. Cevabı da vardı sene başlarına doğru...
Ekonomik sabotajlar kastedilen yöntem oluyor sanırım... Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çin istihbaratının marifetlerinden biri daha
Eski CIA ajanını kafalayıp Amerikaya karşı kullanmışlar
Ve Çin de ki bütün CIA ağını bu sayede çökertmişler. Jerry Chun Shing Lee 2010 yılı nisan ayından itibaren Çine çalışmaya başlamış
2012 yılında Hawai de yakalandığında yanında CIA ajanlarının gerçek isimleri, telefon numaraları, toplantılardan operasyonel notlar, operasyonel toplantı yerleri, gizli tesislerin yerleri ve gizli bilgiler içeren el yazısı notlarıyla dolu 2 kitap ele geçirilmiş
https://www.justice.gov/opa/pr/former-cia-case-officer-charged-conspiracy-commit-espionage-and-retention-national-defense
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Fransa'da 'çifte ajan' krizi

Fransız Dış İstihbarat Birimi DGSE'ye bağlı 4 çalışanın, Çin adına çalıştığının belirlendiği ve haklarında 30 yıla kadar hapis isteğiyle soruşturma açıldığı bildirildi. Le Monde gazetesinde yer alan habere göre, filmlere konu olmaya aday olay geçen yıl aralık ayında gerçekleştirilen bir araştırma sonucu ortaya çıktı.

Haberde, Fransız İç İstihbarat Birimi DGSI tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, 4 DGSE çalışanının Çin lehine faaliyet yürüttüğünün belirlendiği ve haklarında 30 yıla kadar hapis cezası isteğiyle soruşturma açıldığı kaydedildi. TMC kanalında yayınlanan Quotidien programında dile getirilen iddiaların doğrulandığı belirtilen haberde, "Bu kişilerin, Pekin yönetimi lehine Fransız istihbaratının çalışmaları hakkında bilgi toplamak amacıyla kullanıldığından şüphelenildiği" belirtildi.

Fransa Savunma Bakanlığı, iddiaları doğrulayarak, bu kişilerin ulusal savunma sırlarını açığa çıkarmak ve ihanet suçlamalarıyla hakim karşısına çıkarıldığını duyurdu. Bakanlık, bu kişilerden ikisinin şu anda emekli olan eski çalışan olduğu bilgisini paylaşırken, bu kişilerin ne zaman emekliye ayrıldığı ve "çifte ajanlık faaliyetlerinin" hangi yıllarda yürütüldüğü konusunda açıklama yapmadı.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/fransada-cifte-ajan-krizi/1156272 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

merzifonlu

İlginç. Hem ABD, hem de Fransa olaylarında emekli ajanları kafalamışlar. Demek ki Çinliler bu konuda bir güvenlik zaafı tespit etmişler. Umarım bizimkiler konuya uyanmışlardır. Mesajı Paylaş

murattekin

Benim tahminim uçak motoru teknolojisi casusluğu yönünde. Çin başka ne ister ki Fransa'dan? Şarap mı? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Teknisyen

Denizaltı  veya nükleer enerji teknolojileri olabilir mi? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter