6.Nesil hava-hava füzesi "CUDA"

Başlatan HAKAN KILIÇ, Eyl 24, 2017, 08:49 ÖS

« önceki - sonraki »

HAKAN KILIÇ

ocay

Neye göre 6. nesilmiş peki? Mesajı Paylaş

putty

Eyl 25, 2017, 03:13 ÖÖ Last Edit: Eyl 25, 2017, 03:23 ÖÖ by putty
Aktif savunma özelliği getirmiş uçağa bu bence en önemli yanıdır haberin doğru olduğunu farz edersek. Bu beklenmesi gereken bir yenilktir aksi halde gelişen hava savuma füzeleri ile uçağın aldatma kandırma karıştırma ile baş etmesi artık olanaksız olacaktı. Uçağın saldırgan füzeye karşı tek çaresi agrasif savunma ile o füzeyi imha etmesidir başka bir çare yok. Bu seçenekte uçaklara hayat öpücüğü olur çünkü aktif korumanın sonu yok her zaman saldırgan füzeyi yok edebilmenin bir çaresi üretilecektir. Hatta avantajı havasavunma füzesinden uçağa geçiren bir değişim bu. Bu tabloda kazananın uçak olacağını farz etmek gerek mantıken. Hava araçları bundan sonra aktif koruma yapmak bunu hava hava füzerini bu amaçla da kullanarak yapacaklardır öngörümde böylece gerçekleşmiş olacak. neden 6. nesil konusunda zayıf ihtimal olmakla birlikte başka bir görüşümde bu füzenin sidewinder + amraam füzesinin yerine geçecek tek bir füze olma ihtimali olabilir. Çünkü aktif koruma füzesi mantıken küçük olan füzenin üstleneceği bir görev. Dikkat ederseniz bu füze sidewinder yerine geçecek gibi görünüyor ama ıır değil radar güdümlü gibi. Acaba iir füzeleri şaşırtıcı bir sonmu bekliyor. Bu pek mantıklı olmaması gerek ama süpergücün bilim adamlarının öz güveni mmw füzeyi ir füzeden her durumda avantajlı kılmış olabilir. Burada karıştırma riski akla geliyor ama karışmıyor demekki bu füzeler artık. Allahın sinyalleri bu radar sinyalleri yok olmazlar ancak üstünü çok karalarsın karışırlar.  Biri o kargaşada doğru sinyali çıkartabiliyor ise asla karışmayacak demektir. ABD nin MMW füzelerinin tümünde ben bu yeteneğin olduğuna inanıyorum. Süpergücün mmw füzeri elektronik harp ile karışmazlar bence. Daha doğrusu kendi füzesini yapan ülkenin füzeri karışmaz demek daha doğru. Mühendisin görevi MMW nin karımamasına çalışmaktır bunla uğraştıkça eninde sonunda Amerika nın yaptığı şeyi bulurlar. Başkasına satarken o özelliği köreltirler elbetteki bize olanlarda budur gelecekte olacak olanda bu lehte ayrım olacak. Resmini gördüğümüz Atmaca ile satın aldığımız harpoon arasında da bu fark olacak mutlaka. Yunanistan düşünsün yani o bizim Atmacayı karıştıramayacak biz onun Harpoon ve exoset ini karıştıracağız. Yinede dediğim gibi bu zayıf bir ihtimal ama heyecan verici olur. Yani IIR füze yerinede geçecek tek bir MMW füze devrimsel değişim olurdu. Buna cesaret edecek kadar agrasif bir değişim doğrusu beklememek gerek ama neden olmasın mühendis artık iir füzeye gerek yok demişse yapılabilir.  Hatta şu bile olabilir MMW Amraam + MMW yakın savunma füzesi. İsrail in demir kubbe füzeleri yakın hava savunmasını mmw ile yapıyor bu ilginç bence neden iir değil mesela. Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

http://www.kokpit.aero/cuda-6-nesil-fuze-2

6.Nesil iddiası bana ait değil. Yararlandığım az ve kısıtlı kaynaklara ait.Zaten füze yeni bir şey bulmak zor.Kaynaktan kastım Wiki, ulusal basınlar değil.Savunma san dergi ve siteleri. Ben makaleler de kendi iddia ettiğim bir şey varsa okuyucuya tercih hakkı tanımak için mutlaka "bence" veya "bana göre" gibi kendi düşüncem olduğunu belirtiyorum.

Bugünkü ikinci bölümde Stunner İsrail füzesi de var.

Neden altıncı nesil oluşu da diğer AA füzelerini vurmasından ziyade;
-Harp başlığı çıkarılmış ve hit-to-kill olması yıpkı gerçek anti-baslitik füzeler gibi
-küçültülmüş gövde
-"
Bunu gerçekleştirmek için ise CUDA'da büyük bir teknolojik başarı sayılan çok modlu arayıcı (GSS) kullanılır. Güdüleme ise kısıtlı kaynaklardan öğrendiğimiz kadarı ile üç modda çalışmakta; aktif radar, IR sensörü (kızılötesi) ve lazer telemetre."
-Ayrıca en önemli özelliği çok rollü olacağıdır. yani hava-hava, hava-yer ve satıh
Eee 6. nesil için daha ne olsun...
, Mesajı Paylaş

ayibarishi

Üstadım yazılarınızı zevkle okudum. Yalnızca bu ikinci kısımda bir itirazım var. Oda şudur: CUDA'nın çok rollü bir füze olması. Çünkü mantıken savaş başlığı taşımayan hit to kill bir füzenin kara yada deniz hedeflerine karşı etkisi çok çok kısıtlı olacaktır. Somut bilgi sahibi olmasam da bu bana hiç mantıklı gelmiyor. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

murattekin

Kara üzerinde daha az ikincil hasar vermek için kullanılabilir. Mesela bir terörist liderin aracıni vurmak gibi ama deniz bende de soru işareti. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter