Boeing KC-46 Tanker Uçağı

Başlatan nokta, Eyl 23, 2017, 10:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

KC-46 Teslimatı 2018'e Kaldı


KC-46A havada yakıt ikmal uçağı teslimatında yeni bir gecikme olması ihtimali ABD Hava Kuvvetleri'nin kapısını çalıyor. Boeing'in ABD Hava Kuvvetleri'nin 767 temelli ilk KC-46A uçağını bu yıl sonuna kadar teslim edeceğine dair verdiği önceki güvencelere rağmen, kuvvetin "kategori 1 eksiklikleri" olarak sınıflandırdığı bazı ciddi kusurlar nedeniyle, planlanan teslimat tarihinin yerine getirilip getirilmeyeceği konusunda şüpheler ortaya çıkmış durumda.

ABD Hava Kuvvetleri Hava Harekat Komutanlığı, KC-46A teslimatının 2018'e kadar ertelenebileceğini açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/kc46-teslimati-2018-e-kaldi/4882/1 Mesajı Paylaş

nokta

KC-46'lar Arası İkmal Tamamlandı

Bir Boeing - ABD Hava Kuvvetleri test ekibi, kısa süre önce ilk kez KC-46'dan KC-46'ya havada yakıt ikmali gerçekleştirdi. Boeing, 11 Ekim'de yapılan açıklamada, dört saatlik uçuş sırasında iki uçaktan birbirine başarılı bir şekilde yakıt ikmali yapıldığını ve dakikada bin 200 galon yakıt boşaltım miktarına ulaşıldığını duyurdu. Uçağın yakıt kapasitesi ise 96 bin 265 kg. KC-46 test uçağı, bugüne kadar F-16, F / A-18, AV-8B, C-17, A-10 ve KC-10 uçaklarına yakıt ikmali yaptı ve 2 bin uçuş saatine ulaştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/kc46-lar-arasi-ikmal-tamamlandi/4977/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD Hava Kuvvetleri'nin Pegasus'u İlk Kez Havada

Boeing, bugün, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) için üretilen ilk KC-46A Pegasus havada yakıt ikmal uçağının ilk uçuşunu 5 Aralık'ta gerçekleştirdiğini açıkladı. Uçak, aynı zamanda, toplamda üretilen yedinci platform olma özelliği de taşıyor. Üç buçuk saatlik bir test uçuşu gerçekleştiren uçak, 39 bin feet irtifaya kadar yükselerek, motor ve uçuş kontrolleri ile çevre sistemleri performansının değerlendirildiği bir dizi manevra gerçekleştirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-hava-kuvvetleri-nin-pegasus-u-ilk-kez-havada/5242/1 Mesajı Paylaş

canıtez

ABD Hava Kuvvetleri'nin tanker uçağı yine gecikiyor

Amerikan Hava Kuvvetleri, Boeing'den bu yılın ikinci yarısında teslim almayı planladığı ilk KC-46 tanker uçağının teslimatının yıl sonuna kalacağını açıkladı. Hava kuvvetlerinden yapılan açıklamada, gecikmenin vergi mükelleflerine ek program maliyeti getirmeyeceği belirtildi.

Boeing ilk uçağın teslimatını geçen yıl yapmayı planlıyordu. Ancak uçuş test programı ve sertifikalandırma sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle gecikme yaşandı.

Boeing'den Çarşamba günü yapılan açıklamada ise "Her zaman bir geliştirme programında risk vardır. Bu riskleri azaltmaya yardımcı olmak için hava kuvvetleri ile olan ortaklığımıza güveniyoruz. Testleri mümkün olduğunca kısa sürede tamamlayıp hava kuvvetlerine oyun değiştirici KC-46'dan 18 adet teslimatı gerçekleştireceğiz." denildi.

2017 yılının üçüncü çeyreğinde Boeing, KC-46 hava yakıt ikmali tanker programı için 329 milyon dolar ek bütçe daha almıştı. Boeing, ikiz-koridorlu 767 modeline dayanan tanker uçağından önemli oranda satış hedefliyor. Şirket, ABD Hava Kuvvetleri'ne 179 adet teslimat yapmayı, dünya çapında ise yaklaşık 400 adet satmayı planlıyor.

http://www.kokpit.aero/abd-tanker-ucagi-gecikme Mesajı Paylaş

nokta

Boeing'e KC-46 Baskısı

ABD Hava Kuvvetleri, KC-46 havada yakıt ikmal uçaklarının teslimatının hızlandırılması konusunda Boeing'e baskı yapıyor.

Boeing'in uçağın teslimatında bir gecikme daha yaşanacağı duyurusunun ardından, ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Matthew Donovan 14 Mart'ta KC-46A Pegasus üretim tesisini ziyaret etti. "Boeing, KC-46A'da mükemmel bir kabiliyet ortaya koyduysa da, son adımların atılması yönünde gerekli kaynakları ve mühendislik yeteneklerini ikiye katlayarak bu programı en kısa sürede hedefe ulaştırmasına ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-e-kc46-baskisi/5908/1 Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'nin yeni tanker uçağı KC-46 Pegasus yakıt ikmalinde

Boeing imalatı KC-46 Pegasus tipi iki tanker uçak havada birbirlerine yakıt ikmali yaparak test aşamasında yeni bir kilometre taşını geride bıraktı. Boeing 767 yolcu uçaklarından geliştirilen KC-46'lardan biri uçuş sırasında 66.200 kg (146.000 lb) yakıtı diğer KC-46'ya aktarmayı başardı.

Yakıt aktarımı, açıklanmayan bir tarihte 3 saat 40 dakika süren bir uçuş sırasında gerçekleşti. Her iki uçak da Seattle'daki Boeing pistinden kalktı ve yine buraya indi.

YAKIT BOŞALTMA TESTİ DE YAPILDI

Test uçuşunda dakikada maksimum 4.540 lt (1.200 galon) yakıt boşaltma oranı elde edildi.

Bir KC-46'nın bir başka KC-46'ya yakıt ikmali yapması, Boeing'in ticari 767-2C modelini askeri tanker uçağına dönüştürmesinde Federal Havacılık Dairesi (FAA)'dan alınması gereken ek tip sertifikasının bir başka adımıydı.

Bugüne kadar ABD Hava Kuvvetleri Tanker Filosunda yer alan KC-46, KC-135 ve KC-10 tanker uçaklarından yakıt alma yeteneğini gösteren KC-46 Pegasus, F-16, F/A-18, AV-8B, C-17 ve A-10 uçaklarına da yakıt ikmali yaptı.

İLK TESLİMAT 2018 İKİNCİ ÇEYREĞİNDE

2017 yılı sonunda teslim edilmesi gereken ilk KC-46'nın teslimatı gecikince ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Heather Wilson, Boeing'i eleştiren bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamadan birkaç hafta sonra FAA'dan tam onay almayı başaran Boeing, ilk teslimatın bu yılın ikinci çeyreğinde yapılacağını açıklasa da ABD Hava Kuvvetleri teslimatın bu tarihte de yapılamayacağını savunuyor.

http://www.kokpit.aero/kc46-pegasus-tanker-yakit Mesajı Paylaş

nokta

KC-46, FFA Testlerini Tamamladı

Boeing'in KC-46 havada yakıt ikmali uçağı, C-17 Globemaster III ile başarılı bir yakıt ikmal uçuşunun ardından gerekli tüm Ek Tip Sertifikası (STC) uçuş testlerini tamamladı. Firma, KC-46 programında bir dönüm noktası olan testlerin tamamlandığını 26 Nisan'da duyurdu.

STC, alınması gereken iki Federal Havacılık Dairesi (FAA) uçuşa elverişlilik sertifikasından biriydi. Boeing Aralık 2017'de temel 767-2C konfigürasyonu için FAA'dan Değiştirilmiş Tip Sertifikasını almıştı. STC testinin bir parçası olarak, KC-46'nın KC-135, KC-10 ve diğer KC-46 uçaklarından yakıt alabildiği de, gece ve gündüz şartlarında yapılan testlerde doğrulandı. Uçağın öz savunma sistemleri ile aviyonikleri de STC kapsamında test edildi.

Boeing, ABD Hava Kuvvetleri ile halihazırda 34 adet uçağın teslimatı için sözleşme imzalamış durumda. Kuvvetin toplamda 179 adet KC-46 tedarik etmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kc46-ffa-testlerini-tamamladi/6180/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Boeing'in yeni tanker uçağı KC-46A sertifika için son testleri de tamamladı

Boeing'in 767 ticari yolcu uçağından çok amaçlı tanker uçağına dönüştürülen KC-46A, C-17 Globemaster III ile başarılı bir yakıt ikmali / iletişim uçuşunun ardından gerekli tüm Ek Tip Sertifika (STC) uçuş testlerini tamamladı. Boeing, bu testlerin başarıyla gerçekleştirilmesinden sonra sertifka için FAA'ya başvuracak.

Boeing KC-46A Tanker Uçak Programı Yöneticisi Mike Gibbons, "Bu program için büyük bir dönüm noktası ve bizi ilk KC-46 teslimatına bir adım daha yakınlaştırıyor. Boeing olarak, Hava Kuvvetleri'nin eşsiz yeteneklere sahip, oyun değiştiren bir tanker uçağı elde etmesini sağlamak en iyi şekilde çalıştık" dedi.

Sertifika Uçuş Testlerinin bir parçası olarak KC-46A'nın, KC-135, KC-10 ve diğer KC-46 tanker uçaklarından yakıt alabildiğini kanıtladı, gece ve gündüz aydınlatma testlerinden başarıyla geçtiği. Ayrıca uçağın savunma sistemleri ile aviyonikleri de test edildi.

Testlerin büyük çoğunluğu Seattle'daki Boeing tesislerinde gerçekleştirildi, bunun yanısıra Nellis ve Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'nde de testler yapıldı. Boeing daha önce Aralık 2017'de 767-2C yapılandırması için FAA'dan "Değişiklik Yapılmış Tip Sertifikası"nı almıştı. 767-2C, revize edilmiş yapı, kablolama ve sıhhi tesisat ile şirketin ticari 767'sinin değiştirilmiş bir versiyonu.

Programda testlerde kullanılmak üzere 6 uçak bulunuyor. Bu uçaklar F-16, F / A-18, AV-8B, C-17, A-10, KC-10 ve KC-46 uçakları ile yakıt ikmali sırasında 2 bin 500'den fazla temas gerçekleştirdi,  2 bin 900 saat uçuş yaptı. Boeing'in 767 yolcu uçağından imal edilen KC-46, şirketin Washington Everett tesislerinde inşa edildi. Boeing, ABD Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu 179 tanker uçağından 34'ü için sözleşme imzalamıştı.

KC-46A, uluslararası hava yakıt ikmali prosedürleriyle uyumlu tüm müttefik ve koalisyon askeri savaş uçaklarına yakıt doldurabilen, yolcu, kargo ve hasta taşıyabilen çok amaçlı bir tanker uçağı.

http://www.kokpit.aero/boeingin-en-yeni-tanker-ucagi-geliyor Mesajı Paylaş

nokta

KC-46'da Işık Göründü

Boeing, ilk KC-46 Pegasus tanker uçağının Amerikan Hava Kuvvetleri (USAF)'ne teslimat anlaşmasını imzaladı. Anlaşmaya göre ilk uçak Ekim 2018'de teslim edilecek. Bu anlaşma, 16,5 yıl önce Amerikan Senatosu'nun KC-135 Stratotanker uçaklarının değiştirilmesi kararını onaylamasının ardından başlayan zorlu sürecin de sonuna yaklaşıldığının habercisi. USAF, ilk 18 KC-46'nın Nisan 2019 itibariyle teslim edilmiş olmasını bekliyor. Boeing, 43 adet KC-46'nın farklı üretim fazlarında olduğunu, bu uçaklardan 34 adetinin ise son safhada olduğunu bildirdi. İlk uçak, teslimatın ardından Kansas'taki McConnell Hava Üssü'nde konuşlandırılacak.

USAF ile Boeing, KC-46'da hâlihazırda bulunan Kategori 1 sorunların çözümleri için görüşmeye devam ediyor. İkmal bomu kamerasında güneş ışığı kaynaklı parlama sorunu ve ikmal drogueındaki tasarım hatası yüzünden ikmal esnasında ikmal yapan uçağın ikmal hoseunun çıkması gibi problemler hâlen uçakta devam ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kc46da-isik-gorundu/6557/1 Mesajı Paylaş

murattekin

Biz böyle bir işe girişebilirmiyiz acaba? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Topgun

Girişemeyiz :( Mesajı Paylaş

nokta

KC-46 Testlerini Tamamladı

KC-46 Pegasus ikmal uçağı, son testlerini de tamamladı. Boeing KC-46 program müdürü Mike Gibbons, ekim ayında planlanan teslimat öncesi tamamlanan testlerin, Boeing Air Force Ekibi için büyük bir başarı olduğunu belirtti.

 Nisan 2018'de başlayan verici sertifikasyon testleri, geçtiğimiz gün yapılan son uçuşla tamamlandı. Testler kapsamında A-10 Thunderbolt II, F/A-18 Hornet, KC-46 Pegasus, F-15 Eagle ve B-52 Stratofortress uçaklarına, farklı irtifa ve süratlerde havada yakıt ikmali yapıldı. Verici sertifikasyon testleriyle birlikte tamamlanan STC (Supplemental Type Certification / Ek Tip Sertifikasyon) ve MTC (Military Type Certification / Askeri Tip Sertifikasyon) testleri kapsamında toplamda altı adet uçakla üç bin 300 saat uçuş yapıldı ve bu uçuşlarda farklı tipte uçaklara yaklaşık 908 bin ton yakıt aktarıldı.

Boeing'in ticari modeli olan 767 gövdesi üzerinden geliştirilen KC-46 Pegasus için ABD, ilk 34 adetlik siparişi geçti. USAF (United States Air Force / Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri) envanterinde bulunan ve ekonomik ömürlerinin sonuna yaklaşan KC-135 Stratotanker uçaklarının yerini alacak platform için toplamda 179 adet sipariş verilmesi öngörülüyor.

Bom ve hose-drogue ile ikmal sağlayabilen KC-46, başka bir tanker uçaktan da kendi ikmalini de sağlayabiliyor. Bu sayede operasyon menzili uzayan uçak, bom sistemi ile dakikada bin 200 galon yakıt aktarabiliyorken hose-drogue sistemi ile dakikada 400 galona kadar yakıt aktarımı sağlayabiliyor. KC-46 Pegasus, yakıt ikmal görevlerinin yanı sıra personel ve kargo nakliyesiyle birlikte tıbbi nakliye görevlerini de icra edebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kc46-testlerini-tamamladi/6704/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Boeing'in tanker uçağı KC-46 sertifika aldı

Amerikan uçak imalatçısı Boeing'in KC-46 Pegasus stratejik nakliye ve tanker uçağı ek tip sertifikasını almaya hak kazandı.

Bu sertifika, Amerikan Hava Kuvvetleri'nce kullanılacak olan KC-46'nın, yakıt ikmal ve görev sisteminin, FAA gerekliliklerini karşıladığı anlamına geliyor.

Hava kuvvetlerine ilk uçağın bu yıl içinde gelmesi bekleniyor. Boeing KC-767'nin geliştirilen uçak ABD Hava Kuvvetleri'nin kullandığı KC-135 Stratotanker'lerin yerini alacak.

KC-46 pazarda Airbus'ın A330MRTT tanker uçağıyla rekabet edecek.

KC-46 Pegasus Teknik Özellikler;

Mürettebat: 3-15

Yolcu kapasitesi: 114

Yük kapasitesi: 29,500 kg

Uzunluk: 50.5 m

Kanat açıklığı: 48.1 m

Yükseklik: 15.9 m

Boş ağırlık: 82,377 kg

Azami kalkış ağırlığı: 188,240 kg

Motor: 2 × Pratt & Whitney PW4062 turbofan

http://www.kokpit.aero/boeing-kc-46-sertifika Mesajı Paylaş

nokta

ABD Hava Kuvvetleri İlk KC-46A Tanker Uçağını Kabul Etti

ABD Hava Kuvvetleri (USAF) iki yıldan uzun bir süredir devam eden ve teknik eksikliklerine rağmen ilk Boeing KC-46A Pegasus yakıt ikmal uçağını 10 Ocak'ta kabul etti. USAF, eksikler giderilinceye kadar uçak başına 28 milyon dolar ödemenin bekleyeceğini söyledi. İlk KC-46A'nın ABD'nin, McConnell Hava Kuvvetleri Üssü'ne fiziki olarak teslim edilmesi planlanıyor. USAF sözcüsü Kaptan Hope Cronin "Biz ve Boeing, uzaktan görme sisteminin gelişimsel testlerinde ortaya çıkan eksiklikleri giderilmesi gerektiğine karar verdik" dedi. Boeing sözcüsü Kelly Kaplan ise 10 Ocak'ta yaptığı açıklamada, şirketin yapım ve montajda 40'tan fazla tanker olduğunu söyledi.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-hava-kuvvetleri-ilk-kc46a-tanker-ucagini-kabul-etti/7658/1 Mesajı Paylaş

nokta

KC-46'ya Yeni Bom

Geçtiğimiz gün ilk teslimatı gerçekleştirilen KC-46'da sorunlar devam ediyor. ABD, hafif uçaklara yakıt ikmali yapılırken karşılaşılan sorunlar üzerine uçağın bom sisteminde yeniden tasarıma gidecek.

Yürütülen testlerde, KC-46 Pegasus platformlarında kullanılan yakıt ikmal bomunda ayrılma problemi tespit edildi. ABD envanterinde bulunan daha büyük nakliye ve bombardıman uçaklarına nazaran daha hafif uçaklar olan A-10 Thunderbolt II, F-16 Fighting Falcon, F-15 Eagle gibi platformlarda ikmal bomu kullanımında birtakım sorunlar tespit edildi. Soruna sebep olarak aktüatörlerde tespit edilen aksaklıklar gösterildi. İkmal esnasında uçuş güvenliğini riske atan söz konusu durum için ABD Hava Kuvvetleri, ikmal bomu tasarımında iyileştirme yapma kararı aldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/kc46ya-yeni-bom/7726/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter