Savunma Sanayi Başkanlığı

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 06:01 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

#150
Mar 03, 2018, 04:39 ÖS Last Edit: Mar 05, 2018, 06:37 ÖS by Alkyone


SSM den kamuoyuna robot asker çağrısı

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/969969314886537217

Proje kapsamında; Destek İskelet Yapılar, gazilerimiz için Aktif Protezler, Algılayıcılar, Biyomekanik Yazılımları, Çok Bacaklı Robotlar, Koordinasyon Birimleri ve Yazılımları, Uzaktan Hissetmeli Kontrol Sistemlerini tasarlayıp geliştirebilecek müteşebbislere fırsat sağlanacak.
https://twitter.com/IsmailDemirSSM/status/970700139454181377 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

KONTROL BOTU PROJESİ TEKLİFE ÇAĞRI DOSYASI (TÇD)'NI MÜSTEŞARLIĞIMIZDAN TESLİM ALAN FİRMALAR

Kontrol Botu Projesi Teklife Çağrı Dosyası (TÇD)'nı Müsteşarlığımızdan teslim alan firmalar aşağıda yer almaktadır:

ARES Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
DEARSAN Gemi İnşaat Sanayii A.Ş.
DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş.
ÖZATA Tersanecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
YONCA-ONUK Adi Ortaklığı

http://www.ssm.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1132&LangID=1 Mesajı Paylaş

nokta

SSM'de büyük değişim

SSM'de büyük değişim

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) organizasyonunda önemli bir değişim gerçekleştirildi. Değişikliğe ilişkin genelge, 14 Mart tarihinde yayımlandı. Böylece bazı daire başkanlıklarının görev alanları yeniden belirlendi ve yeni daire başkanlıkları veya grup başkanlıkları kuruldu. Var olan 20 daire başkanlığı yerine şimdi 18 daire, yedi grup başkanlığı bulunuyor. Bazı başkanlıklara yeni isimler gelirken bağlı oldukları Müsteşar Yardımcılıkları da değişti. Müsteşarlık makamına doğrudan bağlı birimler ihdas edildi. Konuya ilişkin genelgede değişiklikler özetle şu ifadelerle yer aldı;

Müsteşar Yardımcılarına bağlı olarak isimleri aşağıda yer alan yedi adet Grup Başkanlığı kurulmuştur;

Maliyet Analizi ve Planlama Grup Başkanlığı

Harekat Destek Grup Başkanlığı

Yenilikçi Sistemler Grup Başkanlığî

Stratejik Sistemler Grup Başkanlığ]

Anayurt Güvenliği Grup Başkanlığı

Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanlığı

Ihracatı Geliştirme Grup Başkanlığı

Personel ve Eğitim Daire Başkanlığı'nin adı Personel Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiştir.

Kurumsal Kalite ve iştirakler Yönetimi Daire Başkanlîğı'nın adı Kurumsal Kalite ve iştirakler Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiştir.

Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı lağvedilmiş olup AR-GE Daire Başkanlığı ile birleştirilerek AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı olarak yeniden adlandırılmıştır.

Alt Sistemler Daire Başkanlığı, Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanlığı'na dönüştürülmüş, Motor ve Güç Aktarma Sistemleri dışındaki alt sistem projeleri ilgili olduğu Daire Başkanlıklarınca yürütülecek ve genel koordinasyonu Harekat Destek Grup Başkanlığı yerine getirecektir.

Silah Sistemleri Daire Başkanlığı'nın adı Silah ve Mühimmat Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiştir.

Siber Güvenlik ve Elektronik Harp Sistemleri Daire Başkanlığı'nın adı Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiştir.

Lojistik Daire Başkanlığı lağvedilmiş olup, yürütülen mevcut lojistik projeleri ilgili olduğu Daire Başkanlıkları yürütecek.

Proje Takip ve Değerlendirme Müdürlüğü İle Stratejik Planlama Müdürlüğü lağvedilmiş olup görevleri Maliyet Analizi ve Planlama Grup Başkanlığı ve Müsteşarlık Çalışma, bünyesindeki Programlar Koordinasyon Müdürlüğü yerine getirecektir.

Görev atamaları şu şekilde gerçekleşti;

Müsteşar Yardımcısı Muhsin Dere'ye bağlı olarak görev yapan Personel Daire Başkanlığı'nda Hakan Öksüz, yeni kurulan Maliyet Analizi ve Planlama Grup Başkanlığında Bilkutay Yılmaz görev yapacak.

Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi'ye bağlı olarak Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanlığı kuruldu, başına Dr. Ata Şenlikçi getirildi. Aynı Müsteşar Yardımcılığında Harekât Destek Grup Başkanlığı kuruldu, başına Yüksel Ünal geldi.

Müsteşar Yardımcılığı görevine yakın tarihte getirilen ve kendisine bağlı az sayıda daire bulunan Prof. Dr. Faruk Yiğit'in altında şimdi beş daire görev yapacak. Bunlar arasında yeni kurulan silah ve mühimmat Daire Başkanlığına Erkmen Özçelik, Yenilikçi Sistemler Daire Başkanlığına Melih Abiş, Stratejik Sistemler Grup Başkanlığına Hacı Ömer Karakuzu getirildi.

Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker'e bağlı dört başkanlıktan ikisi değişmedi. Yeni kurulan Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanlığına Muhammet Sami Ulukavak, Anayurt Güvenliği Grup Başkanlığına Halil İbrahim Öztürk,  Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanlığına Mustafa Özçelik atandı.

Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel'e bağlı olarak görev yapan Uçak Daire Başkanlığına Abdurrahman Şeref Can getirildi. Uluslarararası İşbirliği Daire Başkanlığı'ndan İhracatı Geliştirme Grup başkanlığı doğdu. İşbirliği Daire Başkanlığına Dr. Murat Ceran, İhracatı Geliştirme Grup Başkanlığına Asuman Vangölü geldi.

Öte yandan organizasyon şemasına Müsteşarlık çalışma ofisi dahil oldu. Burada Özel Kalem Müdürlüğü, Programlar Koordinasyon Müdürlüğü, Basın Müşavirliği, Kamu Kurumları İrtibat Müdürlüğü yer alıyor.

İlgili genelge için tıklayınız:

http://www.c4defence.com/Dosya/GENELGE%202018-05.pdf

http://www.c4defence.com/Gundem/ssmde-buyuk-degisim/5893/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Milli Projelere Yerli Araştırmacılar

Milli projelerin sayı ve çeşitliliğinin artmasıyla savunma sanayiinde nitelikli personel ihtiyacı doğdu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 'Araştırmacı Yetiştirme Programı' için 28 üniversiteyle işbirliği yaptı. 62 projede 62 uzman araştırmacı yetiştirildi.

Savunma sanayiinde yerli ve milli üretim ülkenin bir numaralı önceliği haline gelirken, son dönemde artan ihtiyaçların karşılanması için milli proje sayısındaki ve çeşitliliğindeki artıştan dolayı nitelikli personel ihtiyacı artan Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), üniversite ve üretici firmalarla el ele verdi. Araştırmacı Yetiştirme Programı'nı  (SAYP) yürüten SSM, savunma sanayiinde uzman 62 araştırmacının yetiştirilmesini sağladı. 

35 FİRMAYLA İŞBİRLİĞİ YAPILDI

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, 2011'dan beri Araştırmacı Yetiştirme Programı'nı (SAYP) yürüten SMM, bugüne kadar 28 üniversite ve 35 sanayi firmasıyla işbirliği yaptı. SSM, çalışma kapsamında şimdiye değin 62 projeyi hayata geçirirken, savunmada da 62 araştırmacının yetişmesini sağladı. Bu yolla bir yandan sektörün yetişmiş eleman ihtiyacı karşılanırken, diğer yandan proje ortakları arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale gelmesi amaçlanıyor.

ÜNİVERSİTELERLE DEV ŞİRKETLER BULUŞTU

Program kapsamında işbirliği protokolü imzalanan üniversiteler arasında ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Ankara, Sabancı, Gazi, Bilkent, TOBB ETÜ, Yıldız Teknik, Atılım, Uludağ, Başkent, Gebze Teknik gibi prestijli üniversitelerin yanı sıra; Türkiye'nin teknolojik gelişiminde çok büyük katkıları olan ASELSAN, ROKETSAN, TAI, HAVELSAN, BMC, MİLSOFT, FNSS, MKEK gibi savunma sanayi firmaları da bulunuyor.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İÇİN BURS ÇALIŞMASI

İhtiyaç duyulan alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla da burs verilmesi için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca lisansüstü tezlerin konu seçiminde de, sektörün ihtiyaçlarının öncelikli olarak göz önünde tutulması sağlanıyor.

http://www.kokpit.aero/yerli-arastirmaci Mesajı Paylaş

AlkyoneSSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ ve Ziraat Katılım Bankası Arasında İş Birliği Protokolü imzalandı.
https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/996725732528263168 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

Savunma Sanayi Müsteşarlığı İle Türk Loydu Arasında Yeni Dönem

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Loydu arasında başarılı işbirliği imkanlarının ve alanlarının genişletilmesi, yeni çalışmalarda ikili iş ilişkilerin üst seviyede sürdürülmesine yönelik olarak 12 Haziran 2018 tarihinde Niyet Mektubu imzalandı.

25 yılda 150'ye yakın Askeri Gemi Klaslama tecrübesi ile dünyada bu konuda öncü klas kuruluşlarından birisi olan Türk Loydu, Türk Deniz Kuvvetlerinin harekat ihtiyaçlarını karşılamak için milli kaynaklar kullanılarak modern askeri gemiler inşa edilmesi için Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte birçok proje yürütüyor. 1990'lı yıllardan itibaren başlayan ve Türkiye'nin savunma sanayi kapasitesi ile kabiliyetinin gelişmesine öncülük eden birçok projede Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile işbirliği yapan Türk Loydu; TCG Yb. Kudret Güngör, Milgem, Yeni Tip Karakol Botları, Süratli Amfibi Gemi (LCT), TCG Bayraktar, TCG Sancaktar, TCG Işın, TCG Akın, TCG Alemdar ve yapımı devam eden TCG Anadolu gibi Türk Donanmasının gurur kaynağı olan birçok projede başarı ile yer almıştır.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Loydu arasındaki Niyet Mektubu, SSM Deniz Araçları Dairesi Başkanı Alper Köse ile Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Alper Eralp tarafından imzalandı. Niyet Mektubu ile Türk Loydu'nun savunma sanayine yıllardır klaslama, malzeme sertifikasyonu, plan onay gibi başarıyla sürdürdüğü katkılarının Türk Loydu'nun teknik yeterlilikleri ile uyumlu olarak daha da genişletilmesi hedefleniyor.

http://www.denizhaber.com/guncel/savunma-sanayi-mustesarligi-ile-turk-loydu-arasinda-yeni-donem-h75206.html Mesajı Paylaş

orko_8

Bu arada yeni yönetim sistemine geçiş süreci kapsamında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın adı "Savunma Sanayii Başkanlığı" olarak değişiyor. Benzer şekilde Milli İstihbarat Teşkilatı da "Milli İstihbarat Başkanlığı" oluyor.

https://cdn.media.gazeteduvar.com/2018/06/ofis-1.jpg Mesajı Paylaş

Alkyone

Hava-yakıt patlayıcılı mühi̇mmat teknoloji̇leri̇ geli̇şti̇ri̇lmesi̇ geni̇ş alan çağrısı
https://www.ssm.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20180629155220888584.pdf

Ki̇myasal ve bi̇yoloji̇k savaş ajanlarına ve zehi̇rli̇ endüstri̇yel ki̇myasal malzemelere karşı koruyucu teksti̇l teknoloji̇si̇ geli̇şti̇ri̇lmesi̇ saga duyurusu
https://www.ssm.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20180629154625842716.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Bizim @aktifkarbon'un şeysi değil mi o ya?.. Mesajı Paylaş

Alkyone

Eldeki mevcut giysiler kafi gelmemiş daha iyisinin geliştirilmesini talep ediyorlar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Hava-yakıt patlayıcılı mühi̇mmat (FAE) harp başlıkları ile "yerli TOS" bile görebiliriz belki. Mesajı Paylaş

meraklı

SİBER GÜVENLİK KÜMELENMESİ TANITIMI BASIN BÜLTENİ

YERLİ SİBER GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ İÇİN

YENİ BİR KÜMELENME KURULDU

SSM, siber güvenlik alanında kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere kadar tüm paydaşları bir araya getirecek bir kümelenme kurdu.
Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi'yle yerli-milli siber güvenlik teknolojilerinin yaygınlaşması ve sektörde faaliyet gösteren firmaların desteklenerek uluslararası piyasalardaki rekabet gücünün artırılması ve ihracat miktarlarının artması hedefleniyor.
Kümelenme kapsamında siber güvenlik alanında ülkemizde yetişmiş personel eksikliğinin kapatılmasına yönelik çalışma ve projelere de destek verilecek.
 

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı öncülüğünde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi'nin tanıtım toplantısı SSM'de gerçekleştirildi. Toplantı Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Siber güvenlik ülkenin bütün kurum/kuruluşlarını ve toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren ve genel anlamda tüm paydaşların katkılarıyla ve koordinasyonuyla yürütülmesi gereken bir konu. Ülkemizde siber güvenlik alanında hızla yapılması gereken çalışmaların başında paydaşlar arasında bilgi ve deneyim paylaşımı yapılarak sinerji oluşturulması amacıyla yerli siber güvenlik sektör ekosisteminin ve kümelenmesinin oluşturulması yer alıyor. Oluşturulacak olan kümelenme ve ekosistem ile; yenilikçi fikirlerin ticari ürünlere dönüşmesi, kamu ve sektör işbirliğinin veya mevcut işbirliklerinin artırılması, ülkedeki kaynaklar arasında sinerji oluşturacak bir kümelenme platformunun oluşturulması amaçlanıyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, yerli/milli siber güvenlik teknolojilerinin kamu ve askeri kurumlarımıza kazandırılması ve yaygınlaştırılması, özellikle kritik olarak değerlendirilen, yazılım ve donanımsal alt bileşenlerin milli imkanlarla geliştirilmesi misyonuyla bu alanda yetkilendirilmiş devlet kurum ve kuruluşları, sanayi, yan sanayi ve üniversiteler ile yurt içi katma değer oranını her geçen gün arttıracak tedbirleri ve stratejileri uygulamaya alarak etkin bir siber güvenlik ekosistemi kurmayı hedefliyor. Bu maksatla geçen bir yıllık süre zarfında, ülkemizde siber güvenlik ekosisteminde yer alan her paydaşla (kamu, özel sektör, akademi) sektörel problemlerin tespit edilmesi ve ortak akıl ile çözüm üretilmesi amacıyla çalıştaylar düzenlenerek kümelenme kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı.

Siber Güvenlik Kümelenmesi kurulması ile önümüzdeki dönemde ülkemizde ve Müsteşarlığımız siber güvenlik projelerinde azami yerli katılım olması, özellikle kritik olarak değerlendirilen bazı yazılım ve donanımsal alt bileşenlerin milli imkânlarla geliştirilmesi, rekabetçiliği sağlamak ve milliliği korumak hedefleri arasındaki ideal dengenin kurulması suretiyle siber güvenlik teknolojileri alanında sektöre kabiliyet kazanımı hedefleniyor.

SSM, sanayileşme stratejisine uygun olarak, söz konusu kazanımların sadece ana yüklenici seviyesinde değil, KOBİ/yan sanayi seviyesinde de yayılmasını planlıyor.  Diğer taraftan, kümelenme kapsamında siber güvenlik alanında ülkemizdeki yetişmiş personel eksikliğinin kapatılmasına yönelik çalışma ve proje faaliyetlerine de destek verilecek.

SSM'nin Siber Güvenlik Kümelenmesi'yle temel amacı sektördeki bütün paydaşları bir araya getirerek siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesini sağlamak ve bunu sağlayacak mekanizmaları harekete geçirmek. Bu kapsamda, siber güvenlik sektöründe faaliyet gösteren firmaları destekleyerek uluslararası piyasalardaki rekabet gücünün artırılması, firmaların daha hızlı bir şekilde ortak pazara girebilmeleri ve pazarda sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne sahip olabilmeleri, Ar-Ge, üretim ve pazarlama ortaklığı yapmaları, riski dağıtmaları, ihracat miktarlarını arttırmaları ve bu sayede sektörün ve bölgenin ekonomisini yukarıya çekmeleri hedefleniyor.       

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi'ne http://siber.ssm.gov.tr adresinden ulaşılabilir.


https://www.ssm.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1209&LangID=1
Mesajı Paylaş

meraklı

DOĞRUSAL OLMAYAN BİLEŞEN TESPİT (NON-LINEAR JUNCTION DETECTION, NLJD) SİSTEMİ TEDARİKİ PROJESİ İHALE İLANI

http://www.ssm.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20180710100037396175.pdf Mesajı Paylaş

ocay

ASELSAN'ın geliştirdiği bir sistem mevcuttu Mesajı Paylaş

putty

Ne demek bu Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter