Savunma Sanayi Başkanlığı

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 06:01 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

wolvarin

Murat bayar basına sıkça çıkıp ne çok işler yaptıklarını anlatmaya başlasıktan sonra ayrılmıştı. Yeni müsteşarda bir endişesi varmışcasına ne çok çalıştıklarını anlatıyor. Geçen bir haberde sabah 7 den gece 12 ye kadar çalıştığı yazıyordu. Mesajı Paylaş

7Skies

 416 projeye 85 milyar lira kaynak
02 Mart 2016

SSM tarafından yürütülen proje sayısı 416'ya ulaşırken bunların 233'ü sözleşmeye bağlandı. Bunların bedeli yaklaşık 85,5 milyar lirayı buldu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen proje sayısı 416'ya ulaşırken, bunların 233'ü sözleşmeye bağlandı. Sözleşmesi imzalanan projelerin bedeli yaklaşık 85,5 milyar lirayı buldu.

Müsteşarlık, bölgede ve dünyada değişen koşullar karşısında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer kamu kuruluşlarının ihtiyacı olan sistem ve platformların geliştirilmesine yönelik geçen yıl yoğun bir çalışma yürüttü.

Geçen yıl savunma sanayisi faaliyetlerinde önemli gelişmeler yaşandı. Bu kapsamda, ATAK helikopterlerinin teslimatı, ALTAY Tank Projesi'nin prototip üretimlerin tamamlanması ve tankların kalifikasyon testlerine devam edilmesi, MİLGEM Projesi'nin 3. ve 4. gemilerinin inşa faaliyetleri, yeni tip karakol botlarının teslimatının tamamlanması, Yeni Tip Denizaltı üretimine başlanması, Güç Grubu Geliştirme Projesi'nde yaşanılan gelişmeler başta olmak üzere birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Geçen yılın sonunda SSM tarafından yürütülen projelerin sayısı 416'ya yükseldi. Bu projelerin 233'ü sözleşmeye bağlandı. Çalışmaları sürdürülen 183 proje ise henüz sözleşmeye bağlanmadı. Müsteşarlık, geçen yıl 35 projeye ilişkin teklife çağrı dosyası yayımladı.

SSM tarafından yürütülen ve sözleşmesi imzalanmış 233 projenin modellerine göre dağılımına bakıldığında ilk sırayı

yüzde 46 ile yurt içi geliştirme aldı.
Projelerin yüzde 22'si Ar-Ge,
yüzde 11'i yurt dışı hazır alım,
yüzde 10'u ortak üretim,
yüzde 6'sı yurt içi hazır alımı olarak dağıldı.


Söz konusu projelerin toplam bedeli 85 milyar 428 milyon 873 bin 857 lirayı buldu.

SSM tarafından yürütülen ve sözleşmesi imzalanmış proje sayısı 2014 sonunda 225'ti. Projelerin sözleşme bedeli 59 milyar 323 milyon 973 bin 964 liraya karşılık geliyordu.
Yurt içi geliştirmelerin payı arttı

Geçen yıl sonu itibarıyla sözleşme bedelinin proje modellerine göre dağılımında ise ilk sırayı yüzde 49'la ortak üretim aldı.
Söz konusu bedelin yüzde 30'u yurt içi geliştirme, yüzde 9'u yurt dışı hazır alım, yüzde 8'i uluslararası konsorsiyum projelerine dağıldı.
SSM tarafından yürütülen projelerden geçen yıl 21'i için sözleşme imzalandı. Geçen yıl imzalanan projelerin bedeli 3 milyar 705 milyon 542 bin 422 liraya karşılık geldi.
Geçen yılki sözleşme bedelinin proje modellerine göre dağılımına bakıldığında yurt içi geliştirmelerin payının yüksekliği dikkati çekti.
Yurt içi geliştirmelerin sözleşme bedelindeki payı geçen yıl yüzde 84'ü buldu. Yurt içi geliştirmeleri yüzde 6'lık oranlarla ortak üretim ve yurt içi hazır alımı, yüzde 2 payla hizmet alımı izledi. Yurt dışı hazır alımın geçen yılki sözleşme bedelinden aldığı pay yüzde 1'de kaldı.
http://ekonomi.haber7.com/sektorler/haber/1823159-416-projeye-85-milyar-lira-kaynak Mesajı Paylaş
.

ocay

233 imzalı proje ve 183 imzlanmamış proje.. düşününce SSM tarafından yürütülen projelerin en fazla %30'u açık kaynaklardan edinilebilir projeler; çok sayıda yansımayan irili ufaklı proje var bizim bilmediğimiz Mesajı Paylaş


kimlikci

Yüksek Güçlü Mikrodalga Sistemleri Projesi (YÜGMİS)

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=208

Bu gizli saklı yürüyen projelere bir örnek...  ::) Mesajı Paylaş

warrior

Buraya alalım;

SSM İsmail Demir'in açıklamaları


Kilis'e son günlerde Suriye tarafındaki DAEŞ mevzilerinden Katyuşa roketleri atılırken, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ses getirecek projeye dair ilk gelişmeleri paylaştı. Saldırı için ateşlenen roketi anında kaynağında vurabilecek bir sistemin gerekliliğine vurgu yapan Demir, çözümün 'silahlı İHA'lar ile sağlanabileceğini ifade etti.

Türkiye'de savunma sanayi, son dönemde bir atılım içinde. Yerli uçak, milli gemi, denizaltı inşası projeleri sürüyor. Kullanılan yerli akıllı mühimmat sayesinde PKK ile mücadelede daha başarılı olunduğu yorumları yapılıyor. Ankara'da Roketsan'da üretilen SOM füzeleri, 250 kilometre uzaklıktaki bir binanın penceresinden geçerek hedefini vurabiliyor.


Hürriyet'in haberine göre; Roketsan ürünü roketler, 28 kilometre uzaktaki bir hedefi, 2 metre hassasiyetle tahrip edebiliyor. Bu, dünyada en fazla 5 ülke tarafından yapılabilen bir eylem. Diğer taraftan IŞİD füzesine hedef olan M60 tankı Kayseri yapımı zırhı sayesinde zarar görmedi. Bütün bu gelişmeleri, Roketsan'da Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir anlattı. Demir, "Başika kampındaki tank olayında olduğu gibi koruma sisteminiz yeterli ise tehdidi bertaraf edebilirsiniz. Başika'daki tank modernize edilen M60 tankımızdır ve orada gördüğümüz sonuçtan memnun kaldık. Tank hedef oldu, hasar görmedi ve kendisine saldıran unsuru vurdu. Bu önemli" dedi.

Kilis'te camiye Katyuşa roketi düştü


KOMUTAN OBÜS'Ü SEÇTİ

Bir komuta kontrol sistemi, hedef belirleme, değerlendirme, hangi silahınızın hangi aşamada aktif olacağını bilen bir karar sistemi bulunduğunu kaydeden Demir şöyle konuştu: "Örneğin, sınır ötesi hedefler için Fırtına obüsleri kullanıldı. Bu komuta kararıdır. Sınır ötesine daha değişik şekillerde müdahale edecek roket sistemleri de mevcut. Ancak komutanlar obüsleri seçti. Bizim işimiz talepleri karşılamak."Demir şöyle konuştu: "Çok iyi biliyoruz ki satın alma bir yere kadar. Bir ülkenin her şeyini kendisi yapması da mümkün değil. Öncelik sıralaması yapıp kritiklik çalışması yapacaksınız. Türkiye'nin aktif mücadele içinde olduğu alanlarda acil ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçları bir an önce temin etmek için şirketlerimiz devredeler. Sloganımız şu; 'insan yapısı bir şey ise biz onun daha iyisini yaparız.'"

ÇÖZÜM SİLAHLI İHA


Kilis'in Katyuşyalara hedef olmasının Türkiye için yeni bir tehdit olduğunu belirten Demir "Bunlar, teknoloji kullanarak önceden farkedilip müdahale edilmesi zor unsurlar. Bu tür ilkel sistemlerle aktif mücadele eden ülkeler var. Ancak örneğin İsrail'in karşılayabildiği ilkel silahlarda bile belli bir oranda başarı sağlanıyor. En doğru yöntem bölgeyi gözleyip hareketli tehdidi izleyip anında kaynağında vuracak bir kabiliyete sahip olmak. Silahlı İHA'lar gibi" diye konuştu.Demir şöyle devam etti: "Cirit, mızrak gibi isimler yerliliğin sembolü oldu. Üretimde de yerlilik oranı çok çok yüksek. Ancak, yerlileşmenin önemli boyutlarından biri tahrip, takip ve hassasiyet açısından da daha iyi bir yerli üretmek. Yerlilikte hedefimiz yüzde 100. Bağımlılık her zaman sıkıntı yaratır. Sonuçlar, 35 bin kişinin çalıştığı, 500 alt yüklenicinin oluştuğu sektörümüzü motive ediyor. 15 milyar dolar geliştirme projesi hacmi var. Bunlar pahalı projeler ve daha fazla kaynak ayrılmalı. Savunma sanayine ayrılan para sadece askeri harcama olarak görülmemeli. Çünkü elde ettiğimiz bilimsel bilgi ve teknolojiyi aktarıyoruz."

DENİZALTI BİR SONRAKİ ADIM

İsmail Demir, yerli denizaltı projesi hakkında ise şunları söyledi: "Şu anda tezgahta bir denizaltı var. Projesi yerli değil ama her şeyin bir ilki vardır. İkinci, üçüncü aşamada kendi denizaltınızı yapmaya başlarsınız. Nasıl ki şimdiye kadar korvet (MİLGEM) alıyorduk, sonra korvet yapmaya koyulduk onun gibi denizaltı da olur."

HÜRKUŞ 2018'DE YUVASINDA OLACAK

HÜRKUŞ eğitim uçağının çalışmalarının sürdüğünü de belirten Demir "Uzun sürmesinin sebebi sivil kullanım için Avrupa sivil havacılık otoritesinden sertifikalandırılma çalışmaları. 2018'de Hava Kuvvetlerimiz alacak. Daha sonra silahlı versiyonu gelecek" dedi

TÜFEK CASUSLUĞU SÜRPRİZ OLMADI

Piyade tüfeğindeki casusluk girişiminin projelerine bir zararı olmayacağını kaydeden Demir, "Ürünümüzü piyasaya süreriz. Ancak bu tür kurumlarımızın güvenlik meselesi gerçekten önemli. Türkler ne yapıyor, hangi kuvvete sahip ya da bizim oluşturacağımız tehdidi nasıl önleyebilirler merakı var. O açıdan yaşanan olay sürpriz değil" dedi.

KURTULMA OLASILIĞI ÇOK ZAYIF


Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ürettiği unsurların terörle mücadelede kullanımından elde edilen sonuçların gurur verici olduğunu belirten Demir şöyle konuştu: "Gerek mağara içinde, gerek hareketli olsun, bir hedef belirlendiğinde o hedefin kurtulma olasılığı çok zayıf."

İHRACATIN ARTMASI İÇİN TSK REFERANSI

İhracatın en önemli hedefleri olduğunu kaydeden İsmail Demir, "Şu an tam istediğimiz seviyelerde değil. Aşinalık kazandırmanız, bilinmeniz, ürünlerinizi sık sık görmeleri ve denemeleri lazım. Savunma üretiminin sürdürülebilir olması için ihracat şart. Şu anda ihracat 1.67 milyar dolar ama biz 2023 için 25 milyar dolar hedef koyduk. Peki 7 yılda bu fark kapanır mı? Çok zor ama yapılabilir. 'Şu mesafeden şu hassasiyetle vurabilecek bir silah Türkiye'de var mıdır' diyen bir yabancıya 'var' diyebilmek, 'yapmışlar' dedirtmek önemli. Bu da silahlı kuvvetlerimizin bizi benimsemesi ve görünür olmamız ile mümkün. 'TSK kullanıyorsa alınır' refaransı önemli" dedi.

YERLİ FÜZEDE MENZİL ARTACAK

Füze savunma sisteminde projenin iptal olmadığını ancak ihaleyi kapattıklarını söyleyen Demir şöyle konuştu: "Roketsan, Havelsan gibi şirketlerimizin içinde olduğu bir yapı geliştirme sürecine girecek. Zaten orta, yüksek ve alçak irtifa projelerimiz sürüyor. 16, 20 kilometre menzilde vuracağınız bir sistem yapıyorsunuz. Bunun biraz daha menzilini artırıp gelen tehditleri daha önceden haber alıp daha yüksek bir irtifada ya da daha ileri bir menzilde karşılayan bir sistem yapıyoruz. Artık gündemde doğrudan bir alım olmadığı için adım adım geçeceğimiz sistemi zaten NATO'ya entegre olarak yapacağız."

http://www.gazetevatan.com/kilis-e-atilan-roketleri-durduracak-proje--938327-gundem/ Mesajı Paylaş

ocay

#21
Haz 03, 2016, 05:53 ÖÖ Last Edit: Mar 29, 2017, 09:47 ÖÖ by Yönetim
Tasarım, yazılım, üretim ve lojistik alanlarında 15 şirketle hizmet veren Savunma Sanayi Müsteşarlığı 3 yeni şirket kuruyor. Savunma sanayi ve havacılık için gerekli teknolojileri desteklemek amacıyla Savunma Sanayileri Teknolojileri A.Ş.'yi kuran müsteşarlık; Türk Nano ve Türk Test adında iki şirket daha kurma kararı aldı.

Son yıllarda önemli mesafe kaydeden Türk savunma sanayisinin bugünlere gelmesinde kamu şirketlerinin büyük payı var. Özel şirketlerin de ortak edildiği büyük savunma sanayi projelerinin hamisi ve en büyük üstlenicisi ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı şirketleri olarak dikkat çekiyor. Öncelikli olarak Türk Silahlık Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 15 şirketle faaliyet gösteren Savunma Sanayi Müsteşarlığı; hava, kara, deniz araçları ile buna ilişkin sistemlerin üretim ve satışında son teknolojileri kullanmak için yoğun çaba harcıyor.
SEKTÖRÜN DERİNLİĞİ İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL
Müsteşarlık, tasarım, yazılım, üretim ve lojistik hizmetlerinde derinlik sağlamak için yeni şirketler kuruyor. Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, bu önemli adıma ilişkin bilgileri; katıldığı TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi'nde verdi. Savunma sanayi ve havacılık için gerekli teknolojileri destekleyecek sektörel derinliğin, henüz istenilen seviyede olmadığına işaret eden Müsteşar Demir, bu kapsamda Savunma Sanayileri Teknolojileri Anonim Şirketinin kurulduğunu ifade etti. Demir, "Bu şirket; savunma, havacılık, uzay, anayurt güvenliği alanlarında ve bunlara yönelik çeşitli çalışmalarda şirket ortaklıkları yapabilecek ve faaliyette bulunan şirketleri destekleyebilecek, ortak olabilecek veya yeni şirket kurulumlarına yönelebilecek" dedi.
TEST TÜRK KARIŞIKLIĞA SON VERECEK
Üretilen savunma sanayi araç gereçlerinin testi konusunda dağınık bir yapının olduğuna dikkat çeken Demir, "Bu konuda mükerrer yatırımların olduğu gözlemlenmekte. Hatta süreçlerin de standardize olmasıyla ilgili sorunlar olduğunu bilmekteyiz. Türk test adında Test ve Değerlendirme Anonim Şirketi kurulması kararı aldık. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile temaslarımız devam etmektedir" dedi.
MİKRO ELEKTRONİK İÇİN NANO TÜRK
Türk Nano Anonim Şirketi adıyla, kamu ve özel sektör girişimi olacak bir şirketin kurulması yönünde de karar aldıklarını açıklayan Demir, söz konusu şirkete ilk aşamada 97 milyon dolar yatırım yaparak savunma sanayi ve akıllı kart gibi kamunun mikro elektronik ihtiyacının karşılanmasını hedeflediklerini kaydetti. Demir, en az 350 milyon dolarlık ek yatırımla Türkiye'nin mikro elektronik ihtiyacının önemli bölümünü daha karşılamayı planladıklarını belirterek, "Bu yatırımla yıllık yaklaşık 12 milyar dolar cari açık veren ülkemizin elektronik sektöründe yerli katkı oranlarının önemli ölçüde artacağını, cari açığımızın azalacağını öngörüyoruz" ifadesini kullandı.
HEDEF GÜNEY ASYA VE PASİFİK PAZARLARI
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, toplantıda yaptığı konuşmada, sektörün Güneydoğu Asya ve Pasifik pazarlarına ağırlık vermesi gerektiğini belirterek, Ortadoğu ve Afrika'da ortaya çıkan krizler sonrasında önemli bir pazar oluştuğunu da ifade etti. Türk savunma sanayisinin 2015 itibarıyla TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamada önemli mesafe katettiğini bildiren Demir, daralan iç ve dış pazara rağmen sektörün 5 milyar dolarlık satış rakamına ulaştığını kaydetti. Demir , müsteşarlık olarak stratejik planlar yapmaya devam edeceklerini belirtti.

http://m.yenisafak.com/ekonomi/savunmaya-3-yeni-sirket-2475233

Mesajı Paylaş

putty

#22
Haz 03, 2016, 06:37 ÖÖ Last Edit: Haz 03, 2016, 06:41 ÖÖ by putty
Bir şirket daha lazım. Oda ulusal algoritma bankası görevi gören bir yapı. Her işletme kendi yazılımını üretebilir ama kendi algoritmalarını illa üretmek zorunda olmamalı. Yani ulusal API Kernel ler  filan  üretilmeli ulusal yazılım algoritmaları kütüpaneleri oluşturulmalı. 
Biliyorsunuz topçular için ortak proje olan NATO Armament Ballistic Kernel (NABK) olayını. Elimizde bir kütüphane yani topçular için kullanılacak algoritma bankası var bir anlamda ve o sayede biz harikalar yaratıyoruz gemiye top koyuyoruz uçaksavar ile işlerimiz kolay oluyor tank modernizasyonu yapıyoruz kundağı motorlu topları mükemmel yapıyoruz.
Ben hayal kurdukça bunalıyorum içime daral geliyor şu anki mevcut durumu. Aselsan aselpod a görüntü işleme algoritması yazıyor başkası füzeye aynısını yazıyor başkası hava alanını nasıl kamera fark eder diye kafa yoracak öbürü gemi muhrip mi bu yana mı dönük oyama mı dünük bizim mi onun mu kamera ile otomatik tespit etmeye çalışacak başkası yüz tanıma yapacak öbürü tank tanıma yapacak öbürü milimetrik radarın sinyal işleme algoritmasına ait bin çeşit rutini yapacak tübitak aynısını yapacak Aselsan aynısını yapacak, füzenin havadaki hedefi yakalama algoritmasını yapacak Sage de yapacak vs vs. Hadi yaptın kim sahip çıkacak kim geliştirecek kim unutmayacak kim doğrulayacak. Oysa bunları birileri mükemmelliyet merkezinde paydaşlarına da danışarak ortak yapmalı ama kendi sahiplenmeli. Hemde aynı zamanda çokta zor iş yani donanım la meşgul adamların yapacağı iş değil. Bunca silah yapıyoruz Algoritmalarımız nerede kimin kontrolünde ben merak ediyorum. Kripto algoritmaları güdüm algoritmaları haberleşme algoritmaları güvenlik algoritmaları elektronik harp algoritmaları görüntü işleme algoritmaları bir milyon çeşit algoritma var. Gömülüsü gömüsüzü. Aşina olmayan arkadaşlar bunu yazılım sanabilir ama tam değil aslında. Algoritma yazılımcı fizikçi kimyacı makineci elktronikçi haberleşmeci yapay zekacıların filan bir araya gelip yapacağı çok disiplinli bir iş. En az 2000 mühendisin başlangıç döneminde çalışması lazım bu işte. Algoritmaların testini kontrolünü okeyini kim yapıyor mesela şu anda. Sadece algoritma işi de değil birde kütüpane oluşturma işi var. İstihbarat toplayarak labaratuvar çalışması yaparak oluşturulan her biri bir dünya emekle elde edilecek kütüphaner olacak illa. Gemilerin pervane eko ları uçakların radar bişeyleri ülkelerin haberleşme bişeyleri filan hep ulusal datalar bunlar.  Nerede bu datalar şu anda? Aselsan damı. Ben bir avionik yapmak istesem verirmi adamlar bana acaba. Mesajı Paylaş

ocay

Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş ne yapacak onu anlamadım.

Eğer KOBİ'ler için melek yatırımcı gibi olacaksa mantıklı bir iş; STM gibi ikinci bir kamu şirketine gerek yok.


TürkTEST'i test-sertifikasyon-kabul  işleri ile ilgilenecekse çok mantıklı yatırım olacaktır Mesajı Paylaş

kimlikci

TürkTEST in kurulmasıyla forumca en çok şikayet ettiğimiz bir mevzudan daha kurtulmuş oluyoruz o zaman Mesajı Paylaş

orko_8

Orada STM kastedilmiş muhtemelen Mesajı Paylaş

ocay

Yani 2 şirket kuruluyor öyle mi? Mesajı Paylaş

orko_8

Bir ara ihracat için Rosoboroneksport benzeri bir çatı şirket konuşuluyordu ama neredeyse imkansız. Eğer o değilse muhtemelen iki yeni şirket. Mesajı Paylaş

orko_8

MSI dergisinin son sayısındaki bilgiye göre gerçekten de Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. adlı bir şirket kuruluyor (STM değil) ve faaliyet alanı:

"Otonom sistemler, robotik malzeme teknolojileri, nanoteknoloji, bilişim teknolojileri, siber, biyoteknoloji, genetik, silah teknolojileri, elektronik, optik, taşıt ve tahrik teknolojileri ile bu alanların geliştirilmesi ve desteklenmesi"

%100'ü SSM'ye ait ve 10 milyon sermayeli. Mesajı Paylaş

sailordream

MSI yazıyorsa Baykar'a destek olacak bir şirket mi acaba diye düşünmek istedim bir anda hani konulara filan da bakınca? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter