Milli Eğitimimiz

Başlatan Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

@Baltica

Ben gösteririm ben 10 senedir askeri tarih çalışıyorum. İyide bir total war oyuncusuydum eskiden, haritayı yuttum diyebilirim. İyi bir tarihçide tam haritadan gösteremez ama nerede olduğunu bilir. Ki ihtiyacı olanda budur. Lise seviyesi öğretim için tabi.

Olsun . Evet kütle çekimini Türkçe öğretmenleriniz bilmesin, Falih rıfkıyı Matematikçiler futbolcu sansın . Çünkü sonuçta Türkçeci kütle çekim anlatmayacak, matematikçilerde falih rıfkıyı öğretmeyecek. Zaten o öğrencinin Türkçe hocası nitelikli olursa dediğimiz sistemde sadece kendi alanında iyi olursa o öğrenci ilerde matematik hocası olunca falih rıfkıyı bilen bir hoca olacak. Burada amaç gelecekleri kurtarmak.

Biz millet olarak şunu unutuyoruz HERKES HERŞEYİ BİLEMEZ. ÖĞRENCİNİN HER DERSİ 5 PEKİYİ OLMAK ZORUNDA DEĞİL.

Bir öğrencinin fen matematiği 5 ve türkçe sosyal bilgileri 4 ve 3 ise bizim insanlarımız hemen çocuğa türkçe sosyal ek dersi aldırıyoruz. Çünkü tamamlaması lazım çocuk herşeyi bilmesi lazım .

Ama aksine o çocuk türkçe ve sosyalda kabiliyetsiz olduğundan 4 almıyor , fen ve matematikte yetenekli olduğundan o derslerden 5 alıyor. Sözel dersler yerine o çocuğa sayısal ek dersler aldır üstüne düş ki adam bu alanda kendini geliştirsin bir cahit arf olsun bir mehmet öz olsun. Çünkü o çocukta sayısal zeka var.

Mesela amerika, halkının çoğu her işte iyi değildir çok kültürlü değildir. Ama herkes yaptığı işte iyidir. Ona özel bir özelleştirilmiş eğitim almıştır. Çünkü Pragmatist bir eğitim anlayışı vardır. Bizde de cumhuriyetin ilk yıllarında böyle bir pragmatist eğitim vardı ve o şartlarda başarılı oldu bence.

Bilmem demek istediğimi anlatabiliyormuyum. Mesajı Paylaş

Baltica

Senin sahsina bir sey diyemem. Bildigini soyledigine gore inanmak durumundayim.  Ama kusura bakma, bahsettigim 3 yeri, ne ogretmen adayi, ne halihazirda tarih ogretmenlerinden %90'i harita uzerinde gisteremez. Zaten bu uc yerin gunumuzdeki
isimlerini de bilmezler.

Biz ogretmenlere daha fazla maas odesek de bilmeyecekler.

O yuzden siz, ogretmenlik yapar gibi davraniyorsunyz, Devlet de size maas oder gibi yapiyor  ;)

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Baltica

İyi de hocam verdiğiniz örnek lise öğrencisi askeri tarihle ilgili aşırı uzmanlık gerektirecek bir sınava girmeyecekse şu raddede anlamsız.  Sizin sorduğunuz soru fizik hocasına alpha centaurinin yıldız haritasındaki yerini sormak gibi bir şey.

Dediğim gibi alanında daha yetkin ve öğretim istek ve vasfı olan öğretmenlere performans bazlı bir sistem uygulanırsa gerçekten verim alınacaktır.

Benim bahsettiğim sistemin amacı iş ahlakı ve adanmışlıktan uzak meb personelinden en azından ödül- performans yoluyla verim almak içindir.

Bir örnek ben bilinçsiz bir coğrafyacı olsam okulumdan diğer coğrafyacı ben 3 bin alırken 4.500 alsa bende bir hırs olur. Veya en azından biraz gayret edeyimde fazla maaş farkıyla bir araba alayım veya çocuğumu özel okulda okutayım diye altımdaki öğrencilere daha aktif öğretici ve eğitici bir öğretmenlik performansı gösteririm. Yoksa standart 4-5 bin maaşla hiç kılımı kıpırdatmam .

Bu kafadaki hocalar aşırı çok. Mesajı Paylaş

sahin1

Aman performans sistemi demeyin. Bu sistem belki maddi ürün (ayakkabı gibi) üreten bir firmada çalışan personel için uygulanabilir. Ama sayımı pek mümkün olmayan konularda mesela sizin bahsettiğiniz öğretmenlik vb. branşlarda uygulanması mümkün değildir.
Benim çalıştığım kurumda denendi. Performansa esas kriterlerin oluşturulmasında bile problemler yaşandı. Nihayetinde iptal oldu. Mesajı Paylaş

saladin

Eyl 28, 2018, 06:16 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2018, 06:22 ÖÖ by saladin
2014 yilinda  dunyanin en iyi taninan universiteleri arasinda  71-80'i sirada olan, ve  en iyi universiteler arasinda  201-225'de yer alan ODTU artik 600-800 bandindaymis.

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/middle-east-technical-university

Ulkenin butun universiteleri yuzlerce basamak yer kaybetmis.

Ortamlarda egitim coh eyi, ama imam hatipler az demeye devam edelim. Artik yeni savunma sanayi  tasarimlarini Iran'lilara falan yaptirirlar herhalde. Mesajı Paylaş

Mootun

Sayın Hocalar iş biraz da öğrenci de veli de bitmiyor mu? 16 yıllık eğitim öğretim hayatım boyunca nice sorunlu veliler gördüm. Çocuğunun Mf derslerini yapamadığını bile bile Tm ve Mfye yönlendirip bir o kadar para ve emek harcayıp çocuğunun yarim  yamalak bir iki bilgi haricinde ne sözel ne sayısal hiç bir konuya hakim olmayan öğrencileri çok gördüm. Şimdi vakıf üniversiteleri ile yurt dışı eğitim yaygınlaştı parası olan çocuğunu okutuyor. Doğru düzgün bilgisi olmayan adam bir şekil de mezun olup çıkıyor. Bir şekilde derken Beypazarı kurusuyla dersten geçen öğrenci biliyorum. O öğrenci binbir zorlukla tamamladığı öğrenim hayatının sonun da iş araması çalışması gene bin bir zorlukla devam ediyor. Tabi bu zorlu süreçte yaralı olan adam bir aile kurabiliyor. Ne de mutlu olabiliyor.

Bir konu da artık ne sosyal ortam ne internet ortamı bir öğrencinin bir bireyin yetişmesi için hiç uygun yerler değil. Çoğu okulun çevresinde uyuşturucu hap ot vs gırla gidiyor. Hemen hemen her okulda ciddi bir uyuşturucu kullanan kesim öğrenci grubu var. Uyuşturucu kullanan alkol alan daha 15inde sigaraya başlama cüretini gösteren birisinden açıkçası doğru bir şey beklemek mümkün değil. Toplum ve devletin kurallarını çiğneyen adam zamanla girdiği çevrelerin etkisiyle devlet düşmanı oluyor. Sen gel şimdi bu adama mühendis ol doktor ol ülkene faydan olsun de Adam olmaz olamaz.

Mesajı Paylaş

saladin

Bakalim forumun bu soruya verecegi cevap ne olacak.
https://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-egitimdeki-icerik-ve-sistemde-buyuk-sikinti-var-234149.html

Erdoğan, "Türkiye'nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?" diye konuştu.

referans olarak da iki yukaridaki mesajima bakin. Mesajı Paylaş

onkomd

Kim hazırlamışsa konuşmasını, doğru saptamalar yapmış Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter