TEOG ve Milli Eğitimimiz

Başlatan Çetin, Eyl 20, 2017, 02:05 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Mevcut dini algının devamı için kurulan liselerden devrimci bir hareket çıkıyormuş bir de.. Mesajı Paylaş

putty

#136
Nis 03, 2018, 08:40 ÖS Last Edit: Nis 03, 2018, 08:49 ÖS by putty
İlber hoca bu konuyu çok güzel anlattı bu konuyu

https://www.youtube.com/watch?v=7vFBkPXaYe8

Mesajı Paylaş

matmat26

Sen Rabbin yaratma gücünü anlatmayip, Hz Ebubekir in hayat hikayesini anlatirsan...

İslami aglak, sizlak bir dinmiş gibi.. Sinmiş, sindirilmiş , arabesk , dilenenler ile dilenmeyenler arasindaki ilahi ilişki ve bağ aracı haline getirirsen..

Az buçuk akil ve mantıklı olan biri kurmaya çalıştığıniz bu düzene , düzenin için de olan da dahil ya karşı çıkacak yada yolunu degistirecektir. Mesajı Paylaş

putty

Hz Ebubekir in hayatı değilde bu aralar biraz Hadis karşıtlığı modası var oradan çıkıyor bu anarşik olaylar. Hadisleri meshepleri bırakın bize Kuran yeter diyenler türedi bu gençleride ikna edecek ile bir kaç düzine kafalara yatmayan hadis bulunuyor tabi rahatlıkla. Hadis i red edincede bizim bütün Sünni yapı çöküyor bütün kurgu bu Hadis lere göre şekillenmiş.  Hadisler olmasın diyenler bence sistemi çökertmeye çalışanlar çünkü o zaman bin yıllık binamız üstümüze çökecek yerine herkezin kafasına göre takıldığı bir din kalacak. Hadis olmayınca meydan işid kafalılara kalacak o daha tehlikeli işte. Mesajı Paylaş

Alkyone

putty den yüzyılın en doğru tespiti seni tebrik ediyorum putty  :)
Açıkçası senden böyle bir yorum beklemezdim

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Bu ortada gezen yaklaşık 1.5 milyon Hadis-i Şerif olduğu gerçeğini değiştirmiyor maalesef...

Sünnet farzın önünde olamaz, Hadisler Kur'an-ı Kerim'de geçen Ayet-i Kerime'ler  ile çelişemez. Asıl sorun tam burada başlar. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bizim inancımızda ve itikati mezhebimizde ilk kuranı sonra hadisi sonrada aklımızı kullanmak vardır. Bu yüzyıllar önce bile hadislere bir koruma kalkanı çekilmiş olmasıdır. Biz Eşariler gibi değiliz. Günümüz şartlarında da özellikle emeviler zamanında türetilmiş çok fazla hadisler var. Hatta o zamanki ilim adamları bunların yarısından çoğunu çöpe attı. Diyorlarki o zaman her hadisten sonra istişareye yatmış . Ona rağmen doğruladıkları hadis sayısında da bir yanlış var.

Ülkemizde ne yazıkki Felsefe derslerinde felsefe tarihi Din derslerindede din tarihi öğretiliyor. Kuran-ı Kerim'i bir kere okumamış adamlar hadisler üzerinden dindarlık yapıyorlar.

Yanlış bulan olabilir ama ben çocuklara din kültüründen çok dış etkilerden uzak ve düşünce yeteneklerinin gelişimi aşamasında Kuran'ın Türkçe mealinin bir kere okutulması taraftarıyım.

Çünkü gerekli değerlendirmeyi yapabilen kafalarda gelecekteki hayatlarını şekillendirecek mesajlar var.

Sanırım yakında hadisler üzerinde bir sadeleştirme ve düzeltme çalışması başlatılabilir. Cumhurbaşkanı bunun mesajını verdi.

Bence Kuran-ı Kerim içinde evrensel ve standart mesajları olan bir kitap. 7. yy arap toplumuna indiğindende içindeki kıssalar'n ekolü o döneme ait.

Bize düşen Kuran daki mesajların ve zihin yapısını günümüze uyarlarlayabilirsek bu bizim yeniden doğuşumuz olur.


Örneğin ;


Teknoloji ve Eğitimi şeytan işi gibi lanse ettirmek yerine Yeryüzüne İslamı yaymak ve Müslümanları korumak için bir araç olarak lanse edebilirsek ve bunu en geri kafalara bile sokabilirsek bazı çizgilerden ayrılmadan kurtuluşu yakalayabiliriz.

Bunu en son yaptığımızda İslam rönesansı yaşanıp Müslümanlara 700-800 senelik bir üstünlük verdi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter