Somali

Başlatan Trilogy, Eyl 19, 2017, 06:55 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


putty

#32
Oca 04, 2018, 03:06 ÖÖ Last Edit: Oca 04, 2018, 03:15 ÖÖ by putty
Bizim yanaşık düzen de yürüyüş sıkıntısı var. Bir tugay başka öbür tugay başka acemi birliği başka usta birliği başka tankçı başka komando başka türlü tören yürüyüşü yapar. Benim önerim amerikalılar gibi yürümek. Bu rap rap rap işini becermek çok zor. Adi adım yürüyüşü varya ona benzemeli tören yürüyüşü.


Mesajı Paylaş

farabi

Somali resmi haber ajansı , Türkiye'ye Somali Ulusal Ordu birliklerini eğitmek üzere başkent Mogadişu'ya yeni bir askeri üs kurmaları için ikinci bir bölge tahsis etmeye karar verdiklerini duyurdu.

5 ay içerisinde ikinci üs kararı alınmasıyla , TÜRKSOM'da bulunan Türk Askeri birimi de büyük ölçüde genişleyecek. Türk personel halihazırda askeri akademi, subay okulu ve eğitim merkezinde Somali ordusunu eğitmek, askeri yapıyı iyileştirmek için önemli bir çaba sarfetmekte. Açılacak ikinci üs ile birlikte bu çalışmaların da derinleşmesini bekleyebiliriz.

Ayrıca geçen hafta Somali , Katar'dan ulusal polise destek olmak için 30 adet 4×4 savunma aracı hibe olarak teslim almış. Teslim Mogadişu Alport limanında İçişleri Bakanı Muhammed Deali ve Katar Maslahatgüzarının katıldığı bir tören ile gerçekleşti. Mesajı Paylaş


Atılgan

Somali Berbera Limanı Anlaşması'nı reddetti

Somali hükümeti, özerk Somaliland bölgesindeki Berbera Limanı ile ilgili Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli DP World firması ile Somaliland ve Etiyopya arasında yapılan anlaşmayı kabul etmediğini duyurdu.

Somali Liman ve Deniz Taşımacılığı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Somali federal hükümetinin, Berbera Limanı'nın işletilmesi ve genişletilmesiyle ilgili yapılan anlaşmanın bir parçası olmadığı ve anlaşmaya imza atmadığı kaydedildi.

Berbera Limanı ile ilgili DP World firmasıyla yapılan anlaşmanın yasalara aykırı olduğu belirtilen açıklamada, Somali hükümetinin, anlaşmayı reddettiği bildirildi.

Somaliland parlamentosu, Eylül 2016'da BAE merkezli DP World adlı firmanın Berbera Limanı'nın 30 yıl boyunca işletmesiyle ilgili 442 milyon dolarlık anlaşmayı onaylamıştı.

DP World'den dün yapılan açıklamada, Berbera Limanı projesinde DP World'ün yüzde 50, Somaliland'in yüzde 30, Etiyopya'nın da yüzde 19 pay sahibi olacağı açıklanmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/somaliden-berbera-limani-anlasmasini-reddetti-haber-79862.htm

Mesajı Paylaş

farabi

:) Artık gerisini eş-şebab düşünsün...
Mesajı Paylaş

HDS

PÖH değil mi o? Mesajı Paylaş

putty

Zencilerin yanında biraz tehlikeli bir hareket aslında. Mesajı Paylaş

Atılgan

Somali, BM'yi gerekli adımları atmaya çağırdı

Somali'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin özerk Somaliland bölgesindeki eylemlerin uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyerek, BM'i harekete geçmeye çağırdı.

Somali'nin BM Büyükelçisi Abukar Osman, Somaliland ile BAE arasındaki anlaşmayı Berbera liman kentinde kurmak için 2016'da yapılan yapılan anlaşmanın "uluslararası hukukun açık bir ihlali" olduğunu söyledi. Osman, Güvenlik Konseyi'ni "bu eylemlere son vermek" için "gerekli adımları atmaya" çağırdı.

Osman yaptığı açıklamada, "Somali Federal Hükümeti bu açık ihlalleri şiddetle kınamakta ve hükümranlığın dokunulmazlığını ve Somali'nin birliğini savunmak için birincil sorumluluğundan kaynaklanan gerekli tedbirleri alacağını yeniden teyit etmektedir" dedi.

Somaliland parlamentosu, Eylül 2016'da BAE merkezli DP World adlı firmanın Berbera Limanı'nın 30 yıl boyunca işletmesiyle ilgili 442 milyon dolarlık anlaşmayı onaylamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Somali hükümeti, Somaliland ve Etiyopya arasında yapılan anlaşmayı kabul etmediğini duyurmuştu.

Somali Liman ve Deniz Taşımacılığı Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Somali federal hükümetinin, Berbera Limanı'nın işletilmesi ve genişletilmesiyle ilgili yapılan anlaşmanın bir parçası olmadığı ve anlaşmaya imza atmadığı kaydedilmişti.

http://www.denizhaber.com.tr/somali-bmyi-gerekli-adimlari-atmaya-cagirdi-haber-80445.htm
Mesajı Paylaş

farabi

#40
Mar 31, 2018, 03:09 ÖS Last Edit: Mar 31, 2018, 03:24 ÖS by farabi
Somali'nin elde ettiği en büyük tarımsal destek programını olan , Türkiye ile Somali arasında tarımda iş birliği anlaşması , ilk sonuçlarını vermeye başladı. Tika ve diğer Türk STK'ların ortak işbirliği olan Uygulamalı Tarım Okulu geçen yıl faaliyetlerine başlamıştı.  Modern tarım tekniklerinin öğretildiği okulun uygulama bahçesinde, Somali tarihinde ilk kez kavun, salatalık, patlıcan, fasulye ve sırık domates çeşitleri başarıyla yetiştirildi . Deneme üretimleri tamamlandığında tarım havzalarına ekimi yapılacak tarım ürünleriyle Somali'de kıtlığın ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacacağı planlanıyor. Somali'de tarımsal sulamaya elverişli iki akarsu havzası ve milyonlarca metrekareye varan oranda tarımsal faaliyetler için elverişli hale getirilebilecek arazi bulunuyor.

Somali'nin ilk yerli kavunları :


Uygulama bahçesinden bir görünüm:


Uygulama bahçesinde bir domates serası :


***

-Projenin ilk aşamasında Somali'nin farklı bölgelerinden 500 öğrenciye uygulamalı tarım eğitimi verildi. Projenin ikinci aşamasında ise 2014'te Somali Anadolu Ziraat Fakültesi'nde eğitime başlandı.

-TİKA tarafından proje kapsamında 2016'da, fakülte yerleşkesine modern tarım tekniklerinin öğretilmesi amacıyla 2 bin metrekare alana sahip sera kuruldu. Ayrıca uygulama eğitimleri için traktör, römork, pülverizatör, silaj makinesi, pulluk, mibzer, çapa makinesi ve diskaro gibi tarım aletleri temin edildi.

-TİKA, uygulamalı tarımsal eğitimin amacına uygun şekilde devam etmesini sağlamak amacıyla tarım uzmanlarının Somali'de görevlendirilmesini sağladı. Eğitim için gelen öğrenciler, eğitim süresi boyunca tohumun ekilmesi, sulanması, çapalanması, ilaçlanması, hasadı ve tekrar tohum alınması gibi konularda uygulamalı tarım eğitimi aldı.

-Projeyle Somali tarımına uzman personel kazandırılmasının yanında, Somali'de bugüne kadar hiç yetiştirilmeyen pek çok ürün, okulun uygulama sahasında yetiştirilerek adaptasyon ve verimleri belirlendi. Kullanılan tohumlar büyük oranda Türkiye'den getirilen , geleneksel anadolu tohumları.

-Fakültenin uygulama bahçesinde, buğday, soya fasulyesi ve mısır gibi sanayi bitkilerinin yanında, bugüne kadar Somali'de üretilmeyen kavun, salatalık, patlıcan, fasulye ve sırık domates çeşitleri başarıyla yetiştirildi.

-Somali Uygulamalı Tarım Okulu tamamen ücretsiz eğitim veren bir kurum, Okulda halihazırda 180 öğrenci bulunuyor e ilk mezunlarını 2017'de verdi. Öğrenciler, serada yetiştirilen ürünleri satarak harçlıklarını çıkarıyorlar.

-Somali'de mısır, domates, biber ve patlıcan başta olmak üzere birçok tarım ürününden yılda 4 kez hasat alınıyor, muz, mango, greyfurt, hindistan cevizi ve espandes gibi tropikal meyveler yıl boyunca yetişiyor. Somali'nin, halkını doyurmasının yanında satabileceği ve ciddi gelir elde edebileceği  ciddi bir tarım potansiyeli bulunuyor.

-Somali'de kuraklık riski çok düşük. Pek çok üründe , tohum atıldığında ikinci gün çimleniyor , 60.gün hasad ediliyor.

***

- TİKA ayrıca, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile iş birliği içinde 21'i Mogadişu çevresinde olmak üzere 26 su kuyusu açtı ve yaklaşık 500 bin kişinin temiz içme suyuna erişimini sağladı.
Mesajı Paylaş

farabi

#41
Nis 11, 2018, 12:38 ÖS Last Edit: Nis 11, 2018, 12:47 ÖS by farabi
Yakalanan 10 milyon doların ardından BAE Somali'de artık yolun sonuna geldi:

Somali Savunma Bakanı Muhammed Mursal Abdurrahman devlet kanalına yaptığı açıklamada , BAE askeri destek programının sonlandırıldığını , eğitilen personelin Somali Ordusu içerisinde dağıtımının yapılacağı ve ilgili personelin maaş ödemelerinin devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

Somali Savunma Bakanlığı , geçtiğimiz ay TÜRKSOM'un ikinci eğitim üssünü açacağını duyurmuştu. Mesajı Paylaş

farabi

#42
Nis 14, 2018, 12:19 ÖS Last Edit: Nis 14, 2018, 04:58 ÖS by farabiSomali Anadolu kışlasında eğitim, ortak müfredata göre ve Türkçe olarak verilmekte.

Yunus Paksoy'un haberi : https://www.dailysabah.com/feature/2018/04/14/turkish-military-base-in-somalia-helps-restore-security Mesajı Paylaş

matmat26

Somali hükümetinin BM sikayetinden sonra, Bae Puntland daki Deniz üssünden ayrıldığı iddia ediliyor.

Teçhizatları bırakıp gitmişler
Mesajı Paylaş

farabi

#44
Nis 23, 2018, 01:16 ÖS Last Edit: Nis 23, 2018, 01:30 ÖS by farabi
BAE , vize işlemlerinde Somaliland pasaportunu kabul etmeye başladı.


Türkiye'nin vakit kaybetmeden , Mogadişu ile Puntland konusunda aktif arabuluculuk işine soyunması lazım. Yemen'in ardından atacakları adım Somali olacaktır ve o durumda , Somali'deki savaş çok daha karmaşık, içinden çıkılmaz boyutlara ulaşabilir.

Somali merkezi hükumeti , Puntland ve Khatumo bölgesini kapsayacak şekilde bölgede genişleme yaratmamız için önemli bir fırsat penceresi açılmak üzere. Somaliland ise Somali iç politiği açısından körfeze daha yakın duracak gibi. Etiyopya ve Somaliland üzerinden bölgede nüfuz alanı yaratan/yaratmakta olan ülkeler , kaçınılmaz olarak Somali'nin toprak bütünlüğünü tehdit edecektir.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter