Somali

Başlatan Trilogy, Eyl 19, 2017, 06:55 ÖS

« önceki - sonraki »

Trilogy

Lavrov: Terörle mücadelede Somali'ye yardım etmek istiyoruz


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Somali'ye terör ve radikalizme karşı mücadelede yardımcı olma niyetinde olduğunu belirtti.

Lavrov, Somali Başbakanı Hasan Ali Hayre ile görüşmede, "İkili ilişkilerimizi görüşmek için BM Genel Kurul toplantısı kapsamında görüşme imkanı yakaladığımız için çok mutluyuz. Dostluğumuzun tarihçesine büyük önem veriyoruz ve terör ile aşırılık sorunlarının çözümünde Somali'ye yardımcı olmak isterdik" dedi.
Rus bakan daha önce bugün Kıbrıs Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis, Filistin Başkanı Mahmud Abbas ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Siyarto ile görüşmüştü.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709191030216763-lavrov-somai-terorle-mucadele/ Mesajı Paylaş

Terra

Somali'de bomba yüklü araçla saldırı: 23 ölü

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 23 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı

Somali emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Mogadişu'nun merkezinde toplu taşıma araçları için kullanılan istasyonun yakınlarında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Saldırıda 23 kişi yaşamını yitirdi. Olayda yaralanan çok sayıdaki kişi arasında "Amerika'nın Sesi Radyosu"nda çalışan bir gazetecinin de yer aldığı, patlama nedeniyle çevrede bulunan binaların büyük zarar gördüğü belirtildi. Olayın gerçekleştiği alanın, halkın yoğun kullandığı güzergah olduğu kaydedilirken, saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409664/somalide-bomba-yuklu-aracla-saldiri-23-olu Mesajı Paylaş

Trilogy

Mogadişu'daki saldırılarda ölenlerin sayısı 276'ya çıktı

Somali Enformasyon Bakanı Abdurrahman Ömer Osman, başkent Mogadişu'da önceki gün düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 276'ya yükseldiğini duyurdu.
Osman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıda ölenlerin sayısının 276'ya yükseldiğini, yaklaşık 300 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Daha önce hastane kaynakları tarafından, Safari Otel yakınları ile Medine-i Münevvere bölgesinde düzenlenen 2 ayrı saldırıda 231 kişinin öldüğü, 275 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

https://tr.sputniknews.com/afrika/201710161030606403-mogadisu-somali-olenlerin-sayisi-yukseldi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Amerikan Diplomatik Misyon Personeline 'Mogadişu'yu Terk Edin' Talimatı

Amerika'nın Somali'deki diplomatik misyonu, tüm zorunlu olmayan personelin ülkenin başkenti Mogadişu'dan ayrılması talimatını verdi. Bu kararın personele karşı 'belirgin bir tehdit' sonrası alındığı belirtildi.

Açıklama, Amerika'nın Somali'da IŞİD mevzilerini ilk defa hedef almasından bir gün sonra geldi.

Açıklamada, 'Mogadişu Uluslararası Havaalanı'nda ABD personeline karşı alınan belirli bir tehdit bilgisi sonrası, Amerika'nın Somali'deki diplomatik misyonu, zorunlı olmayan Amerikan vatandaşı personelinin Mogadişu'yu bir sonraki uyarıya kadar terk etmesi talimatını vermiştir' denildi.

IŞİD, bölgede kendine yeni militanlar bulma çabasında ancak El Kaide bağlantılı El Şebab örgütüne oranla oldukça küçük kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, IŞİD'e bağlı bir grup, ülkenin yarı özerk bölgesi Puntland'da küçük bir liman kasabasını ele geçirmişti.

Amerika zaman zaman İslamcı örgüt El Şebab'a karşı operasyonlarda bulunuyor. Geçen ay 350 kişinin ölümüne yol açan ikiz saldırıyı da El Şebab'ın yaptığı düşünülüyor.

Amerika'nın Sesi'ne konuşan ve ismini vermeyen bir kişi, yetkililerin havaalanında tehdit bilgisinin havaalanı güvenliğine bildirildiğini ancak tehdidin içeriğini bilmediğini aktardı.

Amerika'nın Sesi daha kapsamlı bilgi almak için Mogadişu Aden Adde Uluslararası Havaalanı genel müdürü Tuğgeneral Abdi Ashkir Jama'ya ulaştı ancak tuğgeneral konu hakkında konuşmayı reddetti.

Aden Adde Havaalanı, Somali'nin en büyük havaalanı.

2007'de Afrika Birliği'nin askerlerinin Somali'de konuşlandırılmasından sonra, havaalanı yakınlarında 10'dan fazla intihar ve araç bombası saldırısı yapıldı. 2016 yılında güvenlik kontrollarını atlatan intihar bombacısı, dizüstü bilgisayarına koyduğu patlayıcılarla uçağa bindi.

Saldırganın havada patlattığı bilgisayar uçakta delik açtı ve uçak havalandıktan 15 dakika sonra zorunlu iniş yaptı.

Saldırı havaalanı ve ülkeye hizmet veren tek uluslararası hava yolu Türk Havayolları'nın operasyonlarını aksattı. Yetkililer, daha sıkı güvenlik önlemleri almaya başladı.

Yüksek güvenlik önlemleri standartlarına uymak için havaalanı yenilendi ve havaalanının yer operasyonlarının yönetimi bir Türk şirketi, Favori'ye devredildi. Havaalanına giden karayolları Türkiye kalkındırma ajansı TİKA tarafından yapıldı. Türk Kızılay'ı da havaalanının çöp toplama, su arıtma gibi hizmetleri sunuyor.

Somali halen dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri kalmaya devam ediyor. Ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle 1991 yılından beri Amerika'nın ülkede büyükelçiliği yok.

https://www.voanews.com/a/us-orders-staffers-to-leave-somalia-over-specific-threat/4100034.html Mesajı Paylaş

Trilogy

Somali'de Eş-Şebab operasyonu: 81 ölü

Somali güçlerinin, Jilib şehrinde Eş-Şebab'a yönelik düzenlediği operasyonda 81 militanın öldürüldüğü bildirildi.
Somali Enformasyon Bakanı Abdurrahman Osman, ülkenin Jilib şehrinde Eş-Şebab'a yönelik düzenlenen operasyonda 81 militanın öldürüldüğünü duyurdu.

Osman, ülkenin resmi haber ajansı SONNA'ya yaptığı açıklamada, Somali güçleri ve uluslararası partnerle ortaklaşa düzenlenen iki operasyonda örgüt konvoylarının hedef alındığını ve 81 militanın etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

AFRICOM: ÇOK SAYIDA HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ
Operasyonda çok sayıda patlayıcı ve mühimmatın ele geçirildiğini ve bunların imha edildiğini kaydeden Osman, Aşağı Şabel ve Orta Şabel bölgelerindeki operasyonların ise sürdürdüğünü dile getirdi.

Öte yandan, ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığından (AFRICOM), yapılan açıklamada, cuma gecesi ülkenin Aşağı Şabel bölgesinde Eş-Şebab örgütüne yönelik hava saldırısı düzenlendiği ve çok sayıda militanın öldürüldüğü bildirildi.

Ay başında ülkenin kuzeyindeki IŞİD hedeflerine saldırı düzenlediğini açıklayan AFRICOM, perşembe günü ise Bay bölgesinde Eş-Şebab'a yönelik hava saldırısı gerçekleştirmişti. Somali hükümeti, geçen ay 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan sorumlu tuttuğu terör örgütü Eş-Şebab'a karşı 'savaş hali' ilan edeceğini açıklamıştı.

https://tr.sputniknews.com/abd/201711111030961200-somali-es-sebab-operasyon/ Mesajı Paylaş

Terra

Somaliland seçimleri BAE üssünü tehlikeye attı

Yedi yıllık bekleyişten sonra Somaliland halkı yeni liderini seçmek için yarın sandık başına gidecek.

Bu seçim neden önemlidir?

Somaliland, yetersiz fon, siyasi tartışmalar ve kuraklığın ardından sandıkların birkaç yıl ertelenmesinden sonra 13 Kasım'da yeni cumhurbaşkanını seçecek. Somaliland'ın nüfusunun yaklaşık yüzde 70'i 30 yaşın altında.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yemen'de devam eden çatışmalarda Husilere karşı kullanabilmek için Somaliland'in liman kasabası Berbera'da askeri üs kurmak için Ocak ayında resmi başvuruda bulunmuştu.

BAE ile Somaliland arasında imzalanan anlaşma gereği, Berbera kentinde üssün kurulacağı bölgenin 25 yıllığına BAE'ye kiralanacağı belirtiliyor. Özerk yönetimle BAE arasında imzalanan anlaşmaya Somali merkezi yönetimi dahil olmak üzere komşu ülkeler Etiyopya ve Cibuti de karşı çıkıyor.

Somaliland'ta askeri üs kurma konusunda iki yeni anlaşma sözkonusu. Somaliland için bu üsler önemli finansal ve jeopolitik etkilere sahip ve geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip.

Somaliland Barış ve Kalkınma Akademisi direktörü Mohamed Farah, "Somaliland hükümeti, bölgenin ekonomik kalkınması ve siyasi istikrarı açısından kritik bir rol oynamalıdır ... ve böyle büyük gelişmelerin yeni bir yönetim için bir sorun olabileceğini düşünüyor" dedi.
Tek taraflı olarak 1991'de güneyden ayrılma kararı alan kuzeydeki özerk Somaliland Cumhuriyeti, Somali hükümeti ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınmıyor.

SOMALİLAND'DEKİ KLAN SİSTEMİ

Somaliland'ın siyasi sistemi hem geleneksel unsurları hem de modern siyasi yapıları birleştiriyor, ancak ülkede klan temelli politikadan kaçınmak için üç partili bir siyasi sistem kurulmasına rağmen, klan hala Somaliland'ın siyasetinde merkezi bir unsur olmaya devam etmektedir.

CUMHURBAŞKANLIĞINA ÜÇ ADAY

Cumhurbaşkanlığı için aday olan her üç kişi de aynı klandan, ancak alt sınıflar arasındaki ittifaklar, seçime kadar önemli bir husus olarak önemini koruyor. Şu anki devlet başkanlığı olan Silanyo'yu değiştirmek için üç aday yarışıyor . İktidar partisi Kulmiye ile birlikte olan Muse Bihi Abdi, 1980'lerde Başkan Siad Barre'yi devirme mücadelesi sırasında Somalili Ulusal Hareket (SNM) asi grubunun komutanıydı. Ayrıca 1990'lı yıllarda içişleri bakanı olarak görev yaptı ve savaş sonrası önemli yıllarda eski savaşçıları yeniden bütünleştirme ve iyileştirme üzerinde çalıştı.

BAE İLE ANLAŞMA YAPAN İKTİDAR

Kulmiye partisi, tanınmayan ülkenin, doğu bölgelerindeki istikrarın iyileştirilmesi yönündeki adımları atmak gibi bazı başarılara rağmen, yaygın yolsuzluk ve klanizm ve uygun şeffaflık olmadan devlet işleyişi ile suçlanıyor. Örneğin Silanyo hükümeti, ayrıntıları açıklanmayan Birleşik Arap Emirlikleri'yle olan tartışmalı anlaşmalara başkanlık etti.

Ana muhalefet Abdirahman Mohamed Abdullahi "Irro", cumhurbaşkanlığı kampanyasına katılmak üzere istifa edene dek 12 yıldır meclisin alt meclisinin başkanlığını yaptı.

Irro'nun partisi Waddani, liman ve askeri üs anlaşması hakkındaki eleştirilerinde en sesli olanı ve anlaşmaları seçmek durumunda - muhtemelen geri çekilmek üzere - gözden geçirme sözü verdi.

Anketlere katılan üçüncü parti, 2000'lerin başından beri muhalefet lideri olan Adalet ve Refah Partisi (UCID), Faysal Ali Warabe'in uzun süredir liderliğini sürdürüyor. Diğer adayların aksine Warabe, klan karşıtı bir gündem üzerinde çalışıyor ve Somaliland'da bir refah devleti savunuyor.

İNGİLİZLER SEÇİM GÖZLEMCİSİ

İngiliz Hükümeti tarafından finanse edilen Uluslararası Seçim Gözlem Misyonu (EOM) Somaliland'ın Ulusal Seçim Komisyonu (NEC) tarafından yapılacak seçimleri denetlemek üzere davet edildi. EOM, 27 ülkeden 60 gözlemciden oluşan bir ekiple yer alıyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/411504/somaliland-secimleri-bae-ussunu-tehlikeye-atti Mesajı Paylaş

matmat26


AlkyoneSomali'de eğitimlerde Mpt kullanılıyordu zaten
Bu arada sağda ki silah numaralandırılmış buda ne kadar titiz gözetim altında tutulduklarını gösterir
  Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

dum

Sanki birileri tüfekle 3 km. koşmuş.. bi su vereydiler..yıkılmış biri. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Silahların her üçü de numaralandırılmış. ;) Mesajı Paylaş

putty

#10
Ara 26, 2017, 10:52 ÖS Last Edit: Ara 26, 2017, 10:58 ÖS by putty
Hava kuvveti göndermeliyiz buralara. Sudan ın hava sahasını koruma görevi THK lerine bırakılmalı İsrail Sudan ı ara sıra keyfi bombalıyor. Güney sudan dan biraz toprak geri alınabilir belki ona yardımcıda olabiliriz. Orada İsrail in Sudan a bir kazığı oldu iş savaşta. Somali yede hava kuvveti gönderebiliriz. Ayrıca Eritre yede olabilir onlarında Etyopya ile sorunları var. Lübnan a da hava kuvveti ve kara kuvveti gönderip İSrail i dengelemek gerek. Ürdün ede ikna olur ise ortak güç adı altında bir işbirliği yapmak Gazze sınırına asker yığmak gerek. Azerbaycan a ve KAzakistan ada askeri hava üssü kurmak gerek. Arnavutluğa da hava üssü kurulabilir. Ayrıca artık KKTC ye büyük doğu akdenizi denetleyecek hava kuvveti koymamız lazım ve bunu yaparkende Yunanistan ın misilleme yapmasınada müsade etmemek onların Rum tarafına hava üssü kurmalarına izin vermemek gerek. Bize bu yüzden 500 tane muharip uçak lazım. Bunların 200 ü 5. nesil kalanları 4. nesil F16 ayarında uçaklar olmalı. Bu yüzden bizim TFX ile birlikte 4. nesil bir uçak daha yapmamız lazım. Somali gibi ülkelere uçak vermek iztersek TFX mi vereceğiz mesela. Eğitim uçağı projesini böyle görmek istiyorum belkide bunu düşünüyorlar.

Bu büyük tablo birde hızlandırılmış acil çözümlere ihtiyacımız var TFX i projeleri bekleyemeyiz. Bu süpergüç rolünün içini doldurmak lazım mevcut kabiliyetleri en iyi kullanarak. Bunuda F16 ları miilli mühimmatlar ile kullanmak başta olmak üzere karadanda modern mühimmatlar hava savunma sistemleri edinmek gerek. Havadan atılan SOM gibi SDB gbi projeleri tamamlamak gerek. Çok gecikmeden ramjet seyir füzelerinide yapmak lazım. Sesten 4 kat hızlı bir füze ile gemi ve kara hedeflerini vurmak mesela ABD yi bile ürkütecek gerçek bir beladır. Atmaca ile SOM ile kısıtlı olarak bunu sağlayabiliriz. Palavra sıkmadan gerçek bir tehdit olmamız gerek. F16 lara uzun menzilli mesela 150 km menzilli hava hava füzeleri yapmalıyız İsrail F15 leri için gerçek bir tehdit olmalıyız. TFX filan yetişince zaten sorun kalmayacak ama o zamana kadar böyle amraam  ile sidewinder ile belçika ordusu gibi millete diklenirsek ses etmezler ama sorunda etmezler hiç. Gerçekten korkmalarını şimdide sağlamak gerek.
Bu üs işlerini çok beğeniyorum şaka maka gerçekten bunlar süpergüç işleri. ABD dışında hiç kimse bu kadar agrasif değil Rusya İngiltere Fransa Çin bile değil herkes evinden dışarı çıkmıyor bir ABD var birde biz. Bunlar ses getirecek işler kimse bize gülmüyor çok imrenerek izliyorlar ciddiyede alıyorlar

Mesajı Paylaş

farabi

#11
Ara 26, 2017, 10:55 ÖS Last Edit: Ara 26, 2017, 11:04 ÖS by farabi
Üstad , Fransa'nın arka bahçesi sayılacak Cibuti'de Çin'in kurduğu karma üssü incelediniz mi ? Daha geçen ay 10000 askerle ve gerçek mühimmatla tatbikat yaptılar orada. Bu söylediğinize , Çin biraz istisna durumda. Fransa'nın Afrika kıtasında 10'dan fazla askeri üssü ve merkezinde De Gaulle'nin olduğu caydırıcı bir görev gücü var.  Daha önemlisi en az 20 ülkeye ordusu ile yönetimi ile doğrudan nüfuz etmiş durumda. Rusya ise son yılların en büyük üslenmesini Suriye'de garanti altına aldı. Sivastopolu ise saymaya gerek yok , zaten oradan hiç çıkmamıştı , üzerine tüm yarım adayı ilhak etti. Mesajı Paylaş

Alkyone

Bütün bunlara Rusların Sudan da üs kurmak üzere olduğunu da ekleyelim.
https://tr.sputniknews.com/afrika/201711251031145899-rusya-sudan-askeri-us/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ÜNAL

Putty hocam bana kalırsa yavaş bile kalıyoruz üs kurma noktasında.
BAE bile kaç tane üs kurmuş gördün mü ?
Ayrıca bizim bu üsleri içi boş bırakmamamız lazım tabi şu anda Somali ile birlikte ilk başta Eğitim konularında çalışılıyor ama yavaş yavaş muharip birlikleri ve araçları arttırmamız lazım.
Bana kalırsa özel sektör aracılığı ile Milgem projesinin dışında fazladan 3-4 Korvet yapabiliriz.
Fırkateyn kadar büyük değil ama Milgemin biraz büyüğü  Kızıldeniz ve Katar üslerimiz için bize yararlı olabilir.
Diğer taraftan acaba Lst satma işimiz ne oldu, bu kadar üs ve yapılanmayı Deniz kuvvetlerinin şu anki mevcut gemileri karşılayamaz muhtemelen.
Zaten 2-3 sene önce SSİK Deniz kuvvetlerinşn etkinliğinin artacağı söylenmişti en son yine öyle bir karar çıktı.
Bence elimizdeki mühimmatlar ile daha fazla gemi ve araç üretip oraları destekleyebiliriz en başta. Mesajı Paylaş

putty

#14
Ara 26, 2017, 11:44 ÖS Last Edit: Ara 26, 2017, 11:46 ÖS by putty
Tamam işte bunların hepsi BM ler de veto hakkı olan nükleer gücü olan süper güç ülkeler. Birde biz varız ondan hariç. Ayrıca bizimki proaktif bir faaliyet arkasında bir takım bölgesel hikayeleri var.
Ayrıca ben hiç beklenmedik yerden İran ile de bir krizin bir günde ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu Türk İran aşkı matematiğe fiziğe aykırı garip bir aşk hali. Reis in yanar döner yanı malüm bir günde İRan politikamız 180 derece dönecek ve bence savaşacağız İran ile. Ben Türk İran savaşını kaçınılmaz bir durum olarak görüyorum. Bu Irak daki şia durumu asla yenir yutulur bir şey değil. O bile tek başına bir savaş sebebi ama onun dışında İran Suudi çatışması Yemen meselesi filan bir çatışmayı başlatır ise tarafımız bellidir. İran ile savaşırsak hepimizi askere alırlar onuda söyleyim. 

Ünal BAE üsleri dediğin ne Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter