OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

NoLoven

OMTAS'ın hatta KIMTAS'ın gerek Konsepti gerekse Proje Tanımlama Dokümanı, bilinen her türlü zırha  ve vuruş sağlayan her açı ile imha etkisi sağlayabilecek bir tandem imla hakkı ile tam etki sağlamayı hedefleyecek biçim de yazılmıştır. Projenin sahibi Piyade Okuludur.  İsterler bu eleştirileri hak etmeyecek şekilde, dünyadaki bütün güdümlü TAS Roketleri incelenerek yazılmıştır. Değiştiren kimdir? Siz onu araştırınız. Mesajı Paylaş

saladin

Askere gerek yok bence de, taksiciler odasi baskaligindan isterleri alsinlar. Yalniz dikkat etsinlerde ankada oldugu gibi fetoculeri karar mekanizmasina yerlestirmesinler.

Bir de anka'nin neden geciktigini anlamak icin bir zahmet anka basligini okusunlar da sorun isterlerde miymis, taahut altina girmekte miymis, proje yonetiminde miymis, falan ogrensinler.

Mesajı Paylaş

NoLoven

Ne güzel değil mi? Saito Bey, Hayatımı ben ortaya koyacağım, ama söz hakkına sahip olmayacağım. Fetöcüler yapar eder ama Balyozdan gidenlerin çoğunun kalemi kırılır. Geri dönemezler. Kuleli öğrencileri darbeye katıldığı için Askeri Liseler kapanır. Fetöcülere o soruları veren kurumlar kapanıyor mu? Demek ki, o dönemdeki Asker, Yeniçeri gibi görülüyordu. Bu yüzden içimize Fetöcüler sızdırıldı. Sonradan öküz öldü.

Haaa darbe tarihine baktığımızda hepsinin ardında milli ve yerli olmayan Atlantik severlerin ve Atlantik iradesinin kendi menfaatlerine işler yaptığını 1990 lı yıllardan sonra öğrendik. Bize bunları anlatanlar, ulusalcı ve milliyetçi olarak anılan subaylardı. Eşref Bitlisler, Hüseyin Kıvrıkoğlular, Işık Koşanerler, Servet Yörükoğlular, Mehmet Erözler, Reha Taşkesenler ve daha niceleri...

Bu insanlar fikri hür, vicdanı hür olarak bunu görüp, hayatlarını ortaya koydular. Hepsi de demokrasinin yanında yer almışlardır.

İşte bu yüzden asker örgütlü olmalıdır. Yani hakları sınırlı olarak sendikalaşmalıdır. Kendi sözünü söyleyebilmek ve hakkını arayabilmek için.

Şimdi geçmişte birlikte görev yaptığım personelim arıyorlar. Soruyorlar siz bu adamların Fetöcü olduğunu nasıl anladınız. Hep üzerlerine gittiniz. Cevabım Bende onların Fetöcü olduğunu anlamadım. Anladığım bu adamların yeterince zeki olmadıklarından, beklenen standartlara çıkamayışları idi. Bu durumda yani genç bir Teğmen kendisinden beklenenleri ortaya koyamıyorsa emsallerine göre çok daha fazla çalışmalıdır. İşte ben bunu sağlamak için adeta enselerinde boza pişirdim. Ama bu tutumum onların Fetöcü olduğunu algılamam olarak anlaşılmıştır. 

Özellikle Hakkari'de 1994 mezunları ile 2000'li yıllarda yaşadıklarım neredeyse kendimi bile sorgulama yol açmıştır. Bu gün anlıyoruz çapanoğlunu. Yani iş sadece aptallık ta değildir. İşin içinde hainliğe varan pasif direniş te vardır. Türkiye'nin milli menfaatlerine hizmet etmeyen  emir komuta da.

Avrupa'da olan anti militarist görüşlerin çıkış noktası nedir? Neden İngilizlerde ve kısmen Fransızlarda bu yoktur? Anti militarist görüşleri yanlış taraftan okuyorsunuz sayın Saito...
Madem Aktif Asker konuşamıyor. OMTAS ile ilgili başka bir sayfada yazdıklarımı burada paylaşıyorum. Saygılarımla.

Sayın Putty! Bilgilerim güncel değildir. Bu arada değişiklik olduysa affola.
Gerek TOW Termal gece görüş kamerası ve gerekse Milan Mira sistemi ile termal leke söz konusu değildir. Direk Tank görüntüsünü isterse 1 ay çalışmasın çok net olarak alırsınız. Siz bu silahların gece görüş nişangahlarından bakmadığınız için anlayamıyorsunuz. Bir karayolu üzerindeki otobüsün içinde oturan insanları 4000 metreden diz kapaklarına kadar fark edersiniz. Narrow bakışa geçtiğinde yaklaşma sağlar sistem.

Şimdi bu sistem OMTAS'ta hem silahta, hem attığınız füzede var. Attığınız anda artık silahla füze görüşme yapmak zorunda değil. Hedef harekete geçse bile füze hedefi takip eder. AT-UNUT. Sadece uçuş esnasında başka bir silah o hedefi vurursa yani yolda iken hedef değiştirmek zorunda kalırsanız, o zaman datalink ile görüşme olur. İşte o zaman karıştırma söz konusu olursa, bu esnada olur kanaatindeyim. Bir binanın arkasında görülmeyen hedefe atış esnasında söz konusu olabilir. Çünkü hedefi görmeden atıyorsunuz, Füze en az 90 derece dönüş yapacak. Belki de bu dönüşü sağlamak için bambaşka bir açı ile füzeyi çıkaracaksınız. İşte burası benim için muamma. Yani şunu merak ediyorum. Görünmeyen hedefe atış esnasında Füzenin irtifa kazanıp, sütre geçildikten sonra dönüp hedefi görmeye başladığı anda bizden bir komut bekliyor mu? Yoksa kendi veri bankasındaki verilerden istifade ile kendisi seçim yapabiliyor mu? İşte en önemli nokta bu.

Benim duyduğum (dedikodu) bunu yapabiliyor. Bunu yapacak sistem hacim olarak yer kapladığı için patlayıcıdan tasarruf olunca hafif zırhlılara etkin olmuş olabilir. Şimdi bu da düzeltiliyor.

Bir de değişimin açısal hız faktörü var. Yani özellikle TOW'da namluyu çevirme nişan noktası ilk çıkışta hedeften şaştığında, tekrar nişanı hedefe alırken kabul değerleri dışında olursa açısal hız, kör atım gerçekleşirdi. 

Bizimkiler dünya çapında bir silah yaptılar. Yani kaçış kalmadı. Yeter ki, hedefin yeri kabaca doğru olarak bilinsin. Hele İHA'lar la tespit ederseniz, Kaymaklı Baklava olur.
Mesajı Paylaş

murattekin

OMTAS broşüründeki "hafif zırhlı hedefler" ibaresini kaldırmışlar.
http://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2012/09/OMTAS-TR-email.pdf Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HARZEMŞAH

Çünkü o ibare Cirit' in tanımındandı. Sağ olsun genç arkadaş copy/paste yaptığı için o kafa karışıklığına sebep olmuştu. Arkadaşımız an itibari ile artık bu tür hatalar yapacak bir pozisyonda değil... Mesajı Paylaş

swat

Arkadaşlar Bu başlıkta Putty şunu anlatmak istiyor.

Tamam sistemimiz güzel ama kompleks yani hem pahalı hemde üretimi meşakatli.
Neden Fransa v.b ülkeler gibi yeni nesil bir saclos ile sade etkin ucuz üretimi kolay işe görmiyoruz.

Aslında temel olay bu.

Ben fikrimi daha önce söylemiştim Putty'nin bakış açısı aslında haksız değil fakat özellikle güney doğu ve Kuzey Irak ve Suriye
örneklerinde engebeli arazilerle sıkça karşılaşıyoruz bu nedenle Saclos kullanım alanı bu arazide sınırlı.

Orduda Saclos'un sınırlarını farkında, bence OMTAS'ın iki versiyon olarak üretilmeside düşünülebilirdi. Hem At unut hemde Saclos. Mesajı Paylaş

murattekin

Üretim sözleşmesi imzalanmış. Ilk partinin teslimatı bu yıl içinde. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

petibor

Gümbür gümbür geliyoruz Mesajı Paylaş

Merkator

OMTAS Füzesine ASELSAN ve Roketsan birlikte başlık üretecek

ASELSAN ile Roketsan arasında OMTAS Füzesi Kızılötesi Arayıcı Başlık seri üretimine ilişkin anlaşma imzalandı.

Konuya ilişkin olarak ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasında şöyle denildi:

"ASELSAN ile ROKETSAN arasında OMTAS Füzesi Kızılötesi Arayıcı Başlık seri üretimine ilişkin olarak 10.01.2019 tarihinde, 63.000.000 TL + 31.500.000 EURO tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2024 yılları arasında gerçekleştirilecektir."

http://www.kokpit.aero/aselsan-roketsan-omtas-fuze Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Putty'nin gözü aydın...
En nefret ettiği proje nihayete ermiş... Mesajı Paylaş

saladin

Kablosu eksik kalmis yalniz. Mesajı Paylaş

NoLoven

Kablolu depolarımızda belkide fazlasıyla vardır. Yani kabloluya ihtiyacımız yoktur. Mesajı Paylaş

saladin

Oca 11, 2019, 09:27 ÖS Last Edit: Oca 11, 2019, 09:30 ÖS by saladin
Hocam,

Kablo olayini Putty dile getiriyor :)

Ben sahsen bu cagda kabloyu gereksiz goruyorum. Sonucta olay her savunma hamlesine yeni bir atak hamlesiyle cevap vermek. Eger karistirma problemse, frekans atlayan kontrol konur. O olmazsa kizilotesi hedef algoritmasi degistirilir vs. vs. vs. Mesajı Paylaş

NoLoven

Saladin Üstadım! Şüphesiz ki bu söylediklerinizin hepsi hem doğru, hemde uygun.

Putty'nin nasıl düşündüğünü bilmiyorum. Belki Datalinkin karıştırılmasından, füzemizin tekrar bize karşı kullanılmasından veya bu yayını yapan istasyonun Koral gibi sistemlerle baskı altına alınabileceğinden, kestirme ile yerinin tespit edilebileceğinden, Yakın gelecekte bu yayının kaynağına kilitlenebilecek akıllı füze sistemlerinden çekiniyor olabilir. Aslında niyet aramaktansa kendisi bu haklı ve güzel açıklamanız karşısında kendi düşüncelerini açıklamalı...

Irak İran savaşında bu IR sistemlerini köreltmek maksatlı Saddamın kullandırdığı Yüksek Yoğunluklu Işın Demeti diye isimlendirilen bildiğiniz kızılötesi optik projektörler kullanılmıştı. Hatta İranlı Askerlerden tank periskobundan, dürbünlerden bakanlar geçici körlük bazen retina yanıkları yaşayanlar oldu. Bu sistemin bir güzelliği de Gece görüş cihazları ile gizlenmiş gözcülere Km.lerce öteden bu projektörleri sıktığınızda hem adamların yerleri optik yansımadan kabak gibi ortaya çıkıyordu. Hemde GGC dedektörlerinin artık kullanılamaz hale gelmesine sebep oluyordu.

Buna çok basit bir aynalı filtre takmak sureti ile etkisini sıfırladılar. Şimdi yapılan klasik dürbünlere karşıdan baktığınızda kavuniçi renkli optikler görmenizin sebebi budur. Gelen ışını da göğe doğru yansıttığından yerini de belli etmez. Tabii bu etkiler IIR sistemlerde tarihe gömüldü. Yanii bu Putty ne düşündüğünü bilemezsin.    Mesajı Paylaş

petibor

OMTAS değildir UMTAS dır onlar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter