OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Baltica

Kesinlikle HDS hocam. "Isterlerin degismesi" oyle bir rutin algisi olusturdu ki, bazi urun ve sistemlerde, projenin gecikmesi veya "kismi basarisizligi" buna baglayarak ustundeki basinci azaltma bir yontem haline geldi. Mesajı Paylaş

anafor2016

Yeni teknolojilerin sürekli sınırımızın 30 km ötesinde test edildiği bir ortamda, yeni isterlerin gelmesi normal sayılmaz mı? Mesajı Paylaş

Havuc99

Muhtemelen projenin isterleri 20 sene önce belirlendi. Bu kadar gecikince isterlerin değişmeside son derece makul. Mesajı Paylaş

Topgun

Geliştirilen ürünün adı itibariyle 'TANKSAVAR' sistemi olması ve buna rağmen broşür bilgilerinde bile etkili olduğu hedeflerin 'HAFİF ZIRHLI/ZIRHSIZ ARAÇLAR' olarak yazması zaten ortaya çıkan ürünün eksikliğine işaret ediyordu. Bunu fuarda kendilerine belirttiğimde her zamanki ketumluklarıyla yorum yapmayan arkadaşlardan, Silahlı Kuvvetlerin gerçekten tanka nüfuz edebilecek bir füze istemesi kadar doğal bir şey olmadığını düşünüyorum. Mesajı Paylaş

putty

Ağu 26, 2018, 07:05 ÖÖ Last Edit: Ağu 26, 2018, 07:08 ÖÖ by putty
Topgun un bu mesajına olmaz öyle şey diye cevap yazdım sonra sitesine baktım gerçektende OMTAS için "Hedef Tipleri   Hafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler" ifadesi var
Bunu Cirit füzesinin ifadeleri ilemi karıştırdı acaba siteyi hazırlayan OMTAS bildiğin tanksavar silahıdır hafif zırhlı dan başlaması hedef tipinin çok saçma değilmi. TOW neleri vuruyor ise OMTAS da onu vurur boyu posu ortada görevide ortada. Çok şaşırdım hiç dikkat etmemişim bu ifadeye. Nedir bu füzeyi tasarlamaya başlarken böyle bir başlangıç hedefi koymuş olamazlar heralde.
TOW Kornet Milan ın imha ettiği tankı OMTAS ın firmanın ifadesine bakarsak imha edemeyecek olması nasıl bir olay. Biz OMTAS ı yanlış mı yorumladık acaba. Eğer öyle ise benim ana tanksavar silahında kablosuz veri iletmek olmaz düşüncemde anlamını yitirir zira bu füze demekki TOW ların Milanların Kornetlerin yerine değil onlardan bir boy küçük demek olacak. Testlerin sonucu değil sitesinde ki ifade zaten böyle.

http://www.roketsan.com.tr/urunler-hizmetler/hassas-gudumlu-fuzeler/omtas-orta-menzilli-anti-tank-fuzesi/

Benim zoraki yorumum şöyle. Sitesindeki ve buroşürlerdeki ifade Cirit ile karışmış copy past gibi bir hata yani dikkattende kaçmış. Cirit in özellikleri ile OMTAS ın aynı çünkü hedef tipi olarak

http://www.roketsan.com.tr/urunler-hizmetler/hassas-gudumlu-fuzeler/cirit-275-lazer-gudumlu-fuze/ Mesajı Paylaş

Havuc99

Yeni harp başlığı Umtasdan transfer edilmiş. Sorgulanması gereken başka bir konuda Roketsan yirmi yılda bir harp başlığı geliştiremeyip TDW den destek alması. Umarım ihraç durumunda Almanın iznine kalmayız :( Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Katı Roket yakıtı konusunda nasıl çalışmaları var Roketsan'ın ben de onu merak ediyorum.

Örneğin Bora füzesinin benzer kabiliyetli batı veya İsrail menşeli füzelerden çok daha ağır ve büyük olduğu görünüyor. Bu yönde ne gibi çalışmaları var acaba. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

selcukkocak78

Katı Roket yakıtı konusunda nasıl çalışmaları var Roketsan'ın ben de onu merak ediyorum.

Örneğin Bora füzesinin benzer kabiliyetli batı veya İsrail menşeli füzelerden çok daha ağır ve büyük olduğu görünüyor. Bu yönde ne gibi çalışmaları var acaba

roketsanın dergisinde yakıtlarla ilgili bölümde neler yapabildikleri yazıyor bir okuyun derim çok faydalanacaksınız Mesajı Paylaş

Memocan

Yahu hangi hafif zırhlı araca ya da zırhsız araca tandem başlık lazım olacak ki? Omtas adı üstünde Orta Menzilli TANKSAVAR Silahıdır. Bu araçlara neden bu kadar karmaşık bir sistem geliştirilsin? Bunlara karşı RPG bile etkili. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu millet böyledir. İşine gelene inanır işine gelmeyene inanmaz...

Devlet bir açıklama yaptığında o açıklamaya inanmaz da, bir broşürde yazılanlara inanır. Kaldı ki daha önce benzer bir hata Hisar-A ve Hisar-O'nun irtifa ve menzil bilgilerinde de yapılmış, fırsatçılar tarafından proje yerden yere vurulmuştu. Daha sonra hata giderildi, rakamlar düzeltildi ama Roketsan'a hakaretler yağdırıp proje mühendislerini küçümseyenlerden herhangi bir özür ya da açıklama duymadık.

OMTAS, Fırat Kalkanı operasyonu bittikten bir kaç gün sonra, Menbiç bölgesinde bir PYD zırhlı aracı üzerinde başarı ile "combat proven" oldu. Halen elimizde Dünyanın en gelişmiş tanksavarlarından birinin olduğuna inanınız... Mesajı Paylaş

Heruamarth

OMTAS'ın teknik verileri ile ilgili açık kaynaklarda olanlara ek bir bilgim yok.

TOW'un, Kornet'in, MILAN'ın leblebi gibi atıldığı, sadece tanklara değil, hafif zıhlılara, MRAP'lara, zırhsız kamyonetlere, birlikte görüntü veren kalabalıklara hatta iniş kalkış halindeki hava araçlarına karşı kullanıldığı Suriye yanıbaşımızda.

ABD askeri personelinin TOW'u bina içi keskin nişancılara vb. karşı kullandığını, AH-64'lerden Hellfire füzelerini acımadan militanlara, bisikletli intihar bombacılarına karşı ateşlediğini yıllardır konuşuyoruz.

ATGM tipi silahların sadece zırhlılara karşı kullanılacağını savunmanın veya zırhlı harici birimlerin kullanım amacında belirtilmesini eleştirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

ATGM pahalı, güdümlü, isabetli ve etkili bir silahtır. Fırsat hedefi olarak denk geldiğiniz tüm değerli hedeflere karşı kullanırsınız. Topçu desteği, havan, Cirit gibi düşük maliyetli ve yeterince etkili bir alternatifiniz varken kullanmanız israftır, ancak karşınıza değerli bir fırsat hedefi varsa ve alternatifiniz yetersizse(zaman kritik, isabet oranı yetersizliği, vb.) ATGM'nizi ateşlersiniz.

Aksinin savunulmasına, bunun üzerinden OMTAS'ın/ROKETSAN'ın eleştirilmesine hayret ediyorum. Mesajı Paylaş

nokta

Seri Üretime Hazır

Roketsan, OMTAS füzesinin geliştirme programını tamamladı. Füze seri üretime hazır hâle geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gereksinimleri doğrultusunda geliştirilen sistem, hâlihazırda envanterde olan BGM-71 TOW ve Milan füzelerinin yerini alacak.

At-unut, at güncelle özellikleriyle kullanıcı emniyetini en üst seviyeye çıkaran füzenin direkt ve tepeden saldırı olmak üzere iki modu bulunuyor. Sistem, 1,8 metre uzunluğunda ve 160 milimetre çapında Asgari 200, azami 4 bin metre menzilde etkili olabilen OMTAS sistemi, çift yollu radyo frekans bağlantısıyla komuta ediliyor. Çift kademe motor, soğutmasız IIR sistemi ve tandem harp başlığı ile donatılan füze, 35 kilogram ağırlığında.

http://www.c4defence.com/Gundem/seri-uretime-hazir/6946/1 Mesajı Paylaş

Topgun

Hocam, eleştiriye karşı çok tahammülsüzüz. ROKETSAN hepimizin göğsünü kabartan güzide bir kuruluşumuzdur ki, başarı öykülerini sevinç ve gururla izliyoruz. Lakin, bu projeler tek taraflı olmuyorki, işin birde TSK tarafı var ki, esas eleştiri o tarafa... Birkere, isterler her zaman en büyük sıkıntı. Ya çok uçuk, ya da yetersiz, öngörüsüz, bazende düzgün tabiki. Genelde de karacıların projelerde bu aksaklıklar. Hava ve denizde pek göremezsiniz. Kimi zaman yapılan zaten isterleri aşmış oluyor, kimi zaman ne istenmişse o çıkıyor, lakin onunda sonuçta eksik kaldığı anlaşılıp, isterlerde revize yapılıyor. Benim asıl eleştirilerim bu tarafa. Yani ben kendi tarafımı eleştiriyorum aslında... 

HİSAR mesela, askerin isterinin çok daha üzerinde oldu ta en başından, eleştirenler isterler üzerinden gitti, halbuki ROKETSAN çok daha iyisini yapabildi zaten elindeki mevcut tasarım ve modern yakıt ile. Keza KALKAN yine öyle.

ALTAY için asker ne istediyse onu yaptılar, kabul gördü. Bence eksik oldu. Şahsi fikrim, bakın, takip edin, kazara seri üretimine falan başlarsak, ilave ERA veya NERA takviyeli olacaktır, ya da standart AKKOR uygulanıp, bu eksiklik gözardı edilebilecektir. OMTAS için en başından itibaren daha etkili bir başlık istenseydi zaten ROKETSAN yapar, hallederdi. Bizde jeton standart köşeli olduğundan mütevellit, kervan sonradan yolda düzülür genellikle...
Mesajı Paylaş

factoraptor

Ben esas problemin 21. yüzyıla uygun bir askeri doktrinin henüz tam manasıyla öngörülememesi olduğunu düşünüyorum. Geçenki yy'da Schwerpunkt, Blitzkrieg gibi doktrinler ve ardından Combined Arms doktrinleri işi götürmüştü. Şimdi ise olay biraz daha teknoloji üretenlere bağlı. Bunların arasında Türkiye'de var.

Türkiye, İHA alanında kabuğunu kırmış bir ülke diyebiliriz. En azından farklı yelpazelerde ürünleri ortaya koymuş ve endsütriyel manada en azından entegre edebilmiş bir ülke. Ve her geçen gün entegrasyonu besleyecek alt sistemlerde yerli emek ve üretim artıyor. İHA, SATCOM, AESA ve ED/ET tabanlı birşeyler kurcalamak lazım diye düşünüyorum. En nihayetinde bu alanlarda dünyanın geri kalanıyla farkı çok hızlı kapattık, bazılarında öne geçtik.

Fakat şu da bir gerçek. Ne kadar teknolojik altyapınız olursa olsun, savaşlar uzayıp bir çeşit yıpratma savaşına dönüşünce muharebeler gittikçe ilkelleşir. Bunun en somut örnekleri geçtiğimiz yüzyıldaki iki cihan harbi ve sonrasındaki Kore&Vietnam savaşlarıdır. Ve dahi günümüzde Suriye bunun bir başka örneğidir. Çünkü ileri teknolojiye dayalı silah sistemlerinin sürekli tedariği ve idamesi uzun muharebelerde  gittikçe zorlaşır ve sonunda bu zincir bazı savaş kollarında kopar. ABD ve Çin gibi devasa ülkeler ve Rusya gibi devasa stoğu bulunan ülkeler hariç hiçbir ülke bunu uzun süreler devam ettirebilecek kapasitede değildir. Nitekim saydığım ülkeler de lojistik alanında sıkıntı yaşarlar.

Hasılı, bence 21.yy için çift doktrinli bir çözüm gerekiyor. Birincisi, yüksek teknoloji ve insansızlık prensibine dayalı "ön darbe" kolları, ve düşük maliyet, uzun süreli takviye ve idame edilebilirlik prensibine dayalı "meat grinder" lar.

Bence OMTAS, veya benzeri E/O içeren çözümler 1. doktrinin en düşük seviyesinden topa girebilir. O da belki. Mesela TOW, tam bir meat grinder tarzı silahtır. İmalat teknikleri daha basit, kullanılabilirliği yüksek ve kendi kapasitesine göre oldukça etkili.

Ha derseniz OMTAS'ta biz sürekli ve bağımsız tedarik zincirini kurar, bu altyapıyı sağlarız, o zaman bize de eyvallah demek düşer... Mesajı Paylaş

Topgun

Bu mevzuyuda teyid ettim. OMTAS için başta istenmeyen tandem başlık, sonradan talep edilmiş ve uygulanmış.Tabiki Askerde sıkıntı, öngörü eksik her zamanki gibi!

Denizciler için daha uzun menzilli UMTAS'tan daha yeni haber yok. Uzun menzil için sanılandan biraz daha fazla değişiklik gerekiyor, öyle tnt'yi kıs, yakıtı arttır kadar basit değil... Şu an klasik UMTAS verilmiş denizcilerede. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter