OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

Telli/telsiz olayında bir çok zıt sebepli avantajlar var . Aklıma gelen bariz olanları :

* orta avrupa düzlüklerinin telli füzeye dezavantaj oluşturmaması,
* Türkiye'nin harekat alanlarındaki yerine göre karma (dağlık, düz  kompartıman) arazi yapısının telli'ye dezavantaj oluşturması.
* atıştan sonra nişancının füzeyi silah gerisinden takip zorunluluğunu tercih etmemek. ( maksimum menzile göre yaklaşık 20/30 saniye görüntü vermek demek).
*At-unut veya silahı sutre gerisinden kullanıp füzeyi başka bir yerden gütme özelliğini tercih etmek.
*harekat alanının bitki örtüsünün telli/telsiz seçimine etkisi.
*elde zaten raf ömrü uzun süre devam edecek bol miktarda telli başka füzelerin olması (tow vb.)

Bonus: ankara güvercinlikte helikopeter taburunun girişinde karman çorman bir tel yumağı sergileniyordu. Tatbikatın birinde atılan tanksavar füzeleri patladıktan sonra harekat alanının üzerinde serbest dolanıma geçen tellerden biri , bir helikopterimizin kuyruk rotoruna dolanmış ve kırıma neden olmuş vaktiyle. O dolanan teli sergiliyorlardı, her giren yan gözle bi bakıyodu.

ardı ardına ateşlenen 20/30 tow telinin 4 km boyunca tüm harekat alanı boyunca uzandığını düşünün ..helikopterlerden atılanlar da dahil. Mesajı Paylaş

HDS

Telin MBDA için hiç riski yok. Maliyeti az. Senelerdir yapageliyorlar zaten.

Ancak, galiba bizim olmuşken en iyisini istediğimiz doğru. Proje de SSM projesi. Mesajı Paylaş

putty

Fiberoptik OMTAS projesi ortaya çıkınca görüşürüz. Er geç olacak bu göreceksiniz
Mesajı Paylaş

murattekin

Daha önce de yazılmıştı. Yıllar önce Cobra'dan mağaraya Tow atılıyor ama karşı ateş çok yoğun olduğu için Cobra teli kesip çekiliyor. Füze güdümsüz kalıyor. Bunlar hep deneyimlerden yapılan çıkarımlar. Dum'un söylediği gibi telli güdüm coğrafyamıza uygun değil. Ayrıca operatörün füze hedefi vuruncaya kadar sabit kalması da cabası.
Evet Omtas biraz sofistike. Kullanımı eğitim gerektirebilir. İyi eğitimle hedefi kaçırmazsın ama telli füzeyi güdecem derken o eğittiğin personeli kaybetmen de olası
Putty'ye göre Omtas Tiger tankı, Tow ise T-24 sanırım. Mesajı Paylaş
...

putty

OMTAS ın veri bağı karıştırılabilir ve buda çok basit bir teknolojidir şu anda yapılabilir görülüyor.
ancak kendimle çelişmekte istemem. Benim bir görüşüm var çok akıllı ülkelerin veri bağlarının ben karıştırılamayacağına da inanıyorum. Uzaya yayınlanan yayın fiziksel olarak üzeri karalanıp karman çorman yapılıp alıcı tarafından elektroniği yazılımı yetmeyeceği için alınması kullanılması engellenebilir ama o kargaşanın içinde yinede tertemiz şekilde o sinyal yerine ulaşır. Eğer birileri başarırsa bu sinyal çorbasından omtas ın datası ayıklanabilir. Bu kapıyı açık bırakarak ben bilinen şekli ile omtas a itiraz ediyorum. Bizim bildiğimiz kadarı ile rf yayınları jammer ile karıştırılabiliyor ve buda çok basit herkesin erişebileceği ve hatta üretebileceği bir teknoloji. Buna Yunanistan gibi Ermenistan gibi İran gibi ülkeleri zaten acaba yapabilirlermi diye katamayız bile.
Biz demekki kağıt üzerinde OMTAS ın veri bağı teorikte kesinlikle karıştırılabilir kabul etmek zorundayız. Tankın üzerine iki anten koyar bunu halleder düşman yada bir araca jammer koyar mekanize piyade ile dolaştırır. Daha çok uğraşır ise omtas ın haberleşme frekansını haberleşme protokolünü el sıkışma kurallarını elde edip daha otonom tehdidi algılayan elektroniklerde geliştirilebilir. Yunanistan iş edinip bunu yapar ordusunda kullanır tabiki. Böyle oldu tablo bu diyelim ne olacak ondan sonra. Geriye füzeyi ateşlemen önce füzeye işte hedef bu git onu vur benden yardım almadan modu yani at unut modu kalır güvenebileceğimiz. Çalışırsa ne ala sorun yok ama bu kadar akıllı mod çalışırmı bence herzaman çalışmaz. Şu senaryo mesela çalışması çok olası at unut modunda. Orada termalde parıl parıl parlayan tank motoru var ondan daha sıcak bir şey yok git o en sıcak şeyi vur dersen füzeye gider sitinger gibi rahatça vurur. Ama şu 2. kattaki camdan içeri gir dersen füze nasıl ayıracak o pencereyi 4 km lik uçuşu boyunca her sanisede alaşağı olan image da. Böyle bir milyon çeşit senaryo çıkar yazılım çoğunda çuvallar. Dört köşeye almaktan başka bir şey yapamıyoruz görüntü işlemede o kadar kendimize güvenmeyelim. Bir yazılımcı hisleri ile söylüyorum sizden daha kuşkucuyum bu görüntü işleme olaylarına bu yüzden. Neyse bu tartışma çok eski ve sıkıcı olmak istemiyorum zamanı gelince yanılırsamd üzülmem sevinirim. Cirit de çuvalladım mesela neden helfire gibi tombik değilde uzun ince ne anlamı var dedim dedim ama sebebini hala çözemediysemde herkes kendi ciritini yapıyor bu durumda yanıldığımı yinede sebebini çözemesemde kabul ediyorum. OMTAS da yanılmam için bir tane ihtimak görüyorum sadece. Aselsan daki adamlar bu telsiz işleri ile çok uzun zamandır en üst seviyede meşguller ve çok yetkinler. O adamlar karışmayan bir şeyler yapmışta olabilir. Ama yinede o kadar açık kapıki buna inansan bile korkmayı gerektiren bir muğlak yanı olacak hep. Fransız niye yapmıyor mesela biz yapıyoruz. Mesajı Paylaş

dum

Bir cümlem vardı yukarda ; elimizde tel güdümlü ve ömrü bitmemiş bir dünya atgm zaten var. (Tow,milan ...)

Ezcümle bizim öncel ihtiyacımız telsiz güdümlülerdi. Yabancıya çuvalla para vermek istemiyorduk ve yerlisini yaptık.

Ne zaman ki tow ve milanların ömrü bitmeye ve sayıları yıldan yıla azalmaya başlarsa , o vakit omtas'ın da tel güdümlüsü istenir ve yapılır. Ama putty ,  bundan ben demiştim böbürlenmesi çıkarma. Sen-ben dedik diye değil zamanı geldiği ve yeterli olunduğu vakit elbette üretilecektir. 

Dediğim gibi her çeşit güdüm sisteminin kendine göre avantajı ve dezavantajı var. Telli'den büsbütün vazgeçmek doğru olur mu bilmem. Ama bir omtas namlum varsa, silah payı olarak 4 tane telsiz varsa 2 tane de telli füze isterim elimin altında . Hatta bunların  kendi içinde tandem, termobarik falan gibi varyasyonları da olsa fena olmaz. Mesajı Paylaş

dmc

Milan füzeleri için bir yenileme işlemi yapıldı mı? 10-15 yıl aralığında bir raf ömrü olması lazım. Bitmeye yakındırlar. Envanter bilgileri şimdilik aşağı yukarı böyle; (Trmilitary'den alıntıdır.)

BGM-71 TOW I /II (Tel Güdümlü, 150 mm, 2,5-3,5 km)   Adet Bilgisi:460+ Atıcı (12000+ Füze)
MBDA-MILAN I/II (Tel Güdümlü, 150 mm, 2-2,5 km) (Bir kısmı jeep'e monteli) Adet Bilgisi:687+ Atıcı (11250 füze)
9M113 Kornet E (AT 14 Spriggan) (IR Pasif Güdümleme, 152 mm, 3,5-5,5 km)   Adet Bilgisi:80 Atıcı (800 füze)
9M113 Konkurs (Tel Güdümlü, AT5 Spandrel) (135 mm, 70 metre-4 km)   Adet Bilgisi:74 Atıcı (420+ Füze)
MBDA-ERYX (Tel Güdümlü, 136 mm, 50-600 metre)   Adet Bilgisi:600 Atıcı (4000 füze) Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Tem 11, 2016, 10:21 ÖS Last Edit: Tem 11, 2016, 10:26 ÖS by Yalquzaq
Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı ve Roketsan arasında BRDM-2M araçları üzerine monteli Mızrak-O tanksavar füze sistemi projesi yürütülüyor.

Yakın zamanlarda teslimatına başlanılacak.

Mesajı Paylaş

putty

Füze yok daha nasıl kısa sürede teslim edilecek. Mesajı Paylaş

sntrk34

Umtas-omtas  projeside  garip bi hal aldı.Roketsan yıllardır gittiği her fuara götürüyor ama hala seri üretim yok garip Mesajı Paylaş

ocay

Bu sene olumlu gelişmeler var her iki füzede de Mesajı Paylaş

dum

Testler tamamlanıp , tasarımın dondurulması ile ; seri üretimden ilk ürünlerin çıkması arasında bir boşluk oluyor haliyle. İş akışının ve altyapısının hazırlanması, alt yüklenicilerle imzalanan anlaşmalar ve onların da kendi hazırlıklarını yapabilmesi gibi işler..

Anka gibi 10-15 tane elde ve tezgahta yapılan işlerde belki bu montaj hattı hazırlığı pek gerekmeyebilir ama , binlerce üretilecek ve belki fabrikada kendi ayrı bina ve tesisleri olacak bir ürwtimden bahsediyoruz.

Not : Teknik sorunlardan bağımsız olarak şeettim. Mesajı Paylaş

Yalquzaq

@Putty

Bakanın yalancısıyım.

"Daha bir yeni layihə BRDM-2M zirehli transportyorun üzərində orta mənzilli "Mizrak" tipli tank əleyhinə idarə olunan raket sisteminin quraşdırılmasıdır. Bu döyüş maşını da qısa müddət ərzində Silahlı Qüvvələrimizin ixtiyarına veriləcək"

http://az.azeridefence.com/msn-yeni-layihelerini-aciqladi-orta-ve-uzun-menzilli-raketlerin-yeni-masinlar-yaradilir/ Mesajı Paylaş

HDS

@sntrk34, bizimkilerin sloganı "Zoru başarırız, imkansız zaman alır" olduğu ve süreçler, "lan bu çok zormuş, e zaman alır dedik ya.." Şekline çabuk evrildiğinden, dönüp dolaşıp "Türkmen göçü.." Halinde buluyoruz kendimizi.

IIR ve RF veribağlı, düdük kadar füze olayı kolay iş değil. Hiç değil. Ama bizimkiler hep ilk adımı en zoruyla atar. Mesajı Paylaş

putty

Tem 12, 2016, 10:05 ÖÖ Last Edit: Tem 12, 2016, 10:07 ÖÖ by putty
Yavaş yavaş OMTAS konusunda benim dediğime geliyorsunuz
Pamuklara sarıp saklanacak değerde, sidewinder in en yeni IIR modellerinden daha teknolojik orta menzilli tanksavar yapıyoruz dedik zamanında
Azerbaycan ında aklı varsa gider İsrail den mis gibi Spike alır kullanır zoru neymiş olmayan füzeyi almaya kalkıyor. Üstelik olsa bile başa bela

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter