OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Yazdım buraya kanıt olsun. Yakınlarda bir vakitte ya saclos güdümlü ya fiber optik kablo lu yeni bir proje başlayacak. Askerler bu füzeyi beğenmeyecek çünkü. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Ön üretim devam ediyordu, önümüzdeki tatbikatlarda görür müyüz ki ? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ortaya çıkan ürün ailesi çok başarılı oldu. OMTAS/UMTAS/UMTAS-UM.
Kuvvet yakında geceleri yastığının altına koyup da uyur füzeleri... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sizin gibi bende bir iddiada bulunayım değerli kardeşim. Bence de kuvvet tüm bu füzeleri çok sevecek ve aktif olarak kullanıma hazır tutacak. Amma elimizdeki Tow ve Milan ve Kornet füzeleri aktif raf ömrünü doldurduğunda su gibi harcayabileceği acayip ucuz bir tel güdümlü füze ihtiyacı doğabilir onu bilemem.

Sahi biz neden Milan gibi füzeleri karakol savunması gibi alanlar başta olmak üzere teröre karşı su gibi harcamıyoruz? Eh malum raf ömürleri bitmek üzere. Bir tanesi iki terörist götürse bile nasıl kar ederiz... Mesajı Paylaş

tfist

Sistem başına 10 mühimmatın satın alınan güdümlü füze kabiliyetini, aklına estiği araçlara koyamıyorsunuz, koymuyorsunuz.

ZMA kulesinin sağına soluna küpe niyetine takamıyorsunuz ya da şöyle 4 tanesini bir kaideye yükleyip ATGM yapamıyoruz.

Öyle ki, STA ihalesinin 3 kez değişmesin sebebi de emin olun ki bu mili mühimmatların etkisi muhakkak vardır. Misal 3-4 menzilli tanksavar için OMTAS ve 8km+ menzilli füzeler için paletli araçlar düşünülüyor olmalı.

Bir de ATGM için bu füze ailesini düşünüyoruz ama; harp başlıkları çoğaltarak termobarik ya da havada paralanma kabiliyetler ile görev alanını genişletebilirsiniz. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bir de şu var ki, bu füze illa Merkava mı haklayacak(!) daha onlarca tip zırhlı araç varken, hele MRAP'lar pekçok ordunun vazgeçilmezi olmuşken böyle başarılı bir füze tercih dışına çıkarılır mı, gözden düşer mi (!). Mesajı Paylaş

putty

Data link i karıştırmaya açık yapay zekasıda bir tanksavar ın sonsuz senaryosuna uymayacak.
Şimdi uğraşıyorlar ama iş bitmeye doğru askerler "ama bu olmamışki" diyecek ve o itirazlara çözümde üretilemeyecek
Mühendisler yaparız diyor ama yapamayacaklar
mühendis yaparız derse asker yapamazsın demez ama işin sonunu bekler sözünü o zaman söyler
Mesajı Paylaş

swat

#22
Eki 30, 2015, 08:56 ÖÖ Last Edit: Eki 30, 2015, 09:18 ÖÖ by swat
Putty hocam;

Anladığım kadarıyla füzenin üzerinde teknoloji israfı yapıldığı ve maliyet oluşturduğu kanaatindesiniz tabi dediğiniz olabilir asker füzeyi bu şekilde istemeyebilir ama sonuçta askerin yani son kullanıcının dediği olur bir yerde pazarlama'nın doğası budur.

En kötü ihtimalle füze güdüm sistemi E/O güdüm olarak değiştirilir ıada IR tel güdüm olur biter Roketsan/Aselsan ikilisi bu kadar alengirlisini yapabilmişken daha sadesini pekhala yapar.

Bu füze yinede ana füzemiz olur. Mesajı Paylaş

putty

Lülesi arkada tel güdüm olabilir mi bilmiyorum bundan sonra olmaz gibi.
Bu füzenin zaafları bundan sonra düzeltilemez sil baştan tasarlamak gerekir bu yüzden füzenin kaderi üvey evlat muamesesi gönülsüz kullanma, brincil tanksavar füzesi olamama gibi kaçınılmaz bir kaderdir.
TOW un gölgesinde yaşayıp gidecek nezaketen

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Sayın üyeler,

Sanırım içinizde hala bu projelerin Roketsan'ın kendi inisiyatifi ile tek başına geliştirdiği, TSK ve kullanıcıların ürünü ancak bittikten sonra görebildiği gibi "ilginç" bir düşünce var? Bu tür bir fikir gerçekten ilginç...

Çünkü projeleri isteyen TSK, fonlayan, finanse eden-SSM aracılığı ile-TSK,  sistemlerin tüm isterlerini ortaya koyan TSK, ama ürünü sadece bittikten sonra görüyor öyle mi?

Peki bu füzeler nerede deneniyor? Test bed olarak kullanılan T129, Süper Cobra, Sea Hawk ve S-70'leri kim veriyor. Enstalasyonlarını kim yapıyor?

Hadi Putty'yi anlıyoruz. Kafasındaki ön yargıları yıkmak olanaksızdır. Sanki Osman Hamdi bey " Kaplumbağa Terbiyecisi" adlı tabloyu ona ithaf etmiş gibi. Ama forumlarda bilgisinden kuşku duymadığımız, üyemiz ve henüz ikinci gün yazdıklarının tamamı "sert siyaset ve hakaret" içeren  bir mesaj olduğu için forumumuzun silinen tek mesajının sahibi olan değerli bir üstadımız da aynı düşünce yapısı içindeydi. Vaktiyle "Hisar A ve O geliştirilirken keşke TSK ile konuşulsaydı" diye yakınıp dururdu. Sanki  projenin her noktasında fikir beyan eden, isterleri düzenleyen, zırhlı araçları-ekipmanları temin eden kurum Mars'lılarmış gibi. Emin olunuz Aselsan, Roketsan, TAI, Havelsan tarafından yürütülen tüm projeler ilgili kurum ile TSK arasında sıkı bir işbirliği ve eşgüdüm içinde gerçekleştiriliyor.

@Putty üstadım,

Acaba OMTAS'ı yeterince tanımıyor, yanlış değerlendiriyor olabilir misiniz?
Zira tanksavar füzeleri iki tipte üretilirler. Ya at ve unut, ya da füze hedefe ulaşana kadar olay yerinden ayrılma?
Laser ile işaretlenen ya da tel ile güdümlenen füzelerde son ana kadar olay yerinde kaldığınız için bir risk altındasınız. At ve unut tipi olanlarda ise siz füzeyi attıktan sonra olay yerinden uzaklaşırken hedef yerini değiştirebilir ya da daha başka etkenler ortaya çıkabilir. Oysa OMTAS hem at ve unut özelliğinde iken hem de üzerindeki veri bağı ile "istendiğinde/gerektiğinde" hedef güncellemesi yapılabilir. Bu istendiğinde kullanılabilecek  opsiyonel özellik OMTAS'ı benzerlerinden öne çıkaran unsurdur. Bu nedenle OMTAS ve UMTAS hem at ve unut, hem de son ana kadar hedefi güncelleyebileceğiniz gelişmiş bir tanksavar silahıdır. Mesajı Paylaş

dum

Taktik sebebini anlatarak da bir pencere açabiliriz;

Günümüzdeki bazı tanklarda, bu füzenin kullanımda olacağı dönemde envanterlere girecek tüm tanklarda, üzerlerine gelen işaretleme lazerini ve/veya füzenin kendisini (ir) tespit edecek sistemler var ve olacak.


Tanksavar füzeleri ,özellikle de nişancı kontrolündeki uçan tel güdümlü veya lazer güdümlü füzeler doğaları gereği yavaş uçarlar. Bu hem aerodinamik nedenlerle ama en çok nişancıya füzeye düzeltmeler vermek veya hareketli hedefi takip edebilmek için zaman kazandırmak içindir de. Örnek olması için 3500 metre mesafedeki bir hedefe mesela tow 20 saniyede gider diyelim.


Üzerine gelen lazeri, füzeyi ve kaynağı tespit eden tankın sensörlerinin bu bilgiyi görev bilgisayarına aktarıp işlemesi 2-3 saniyelik bir iştir. Kulenin otomatik olarak dönerek lazer kaynağının veya nişancının olduğu bölgeye nişan alması 4-5 saniyelik bir iştir. Namludaki tank mermisinin 3500 metredeki hedefine ulaşması 4-5 saniyelik bir iştir. Yani antitank füzesi kendisini vuramadan tanklar nişancıyı ve lazer kaynağını vuracak hale geliyorlar. Nişancı tam isabet almasa bile önünde patlayacak bir tank mermisi ile görevini yapamaz.

Aslında tankın bu ivedi  top atışını yapmasına da gerek kalmayacak, o yüzden ohoooo, o namlu dönecek de vuracak , ölme eşeğim ölme gibi bir serzenişte bulunmayanız. Üzerindeki havanlar ile sis ve kimyasal atışı otomatik olarak yaparak nişancıya köreltme yapan, sislemenin ardından otomatik manevra ile sis perdesinin ardında 50-100 metre manevra yaparak atış konisinden çıkan bir tank da kendisini korumuş olur. Ayrıca önceden teapit ile zaten aktif koruma tedbirleri de önceden ikaz edilmiş olur. ( akkor benzeri ).

Ayrıca tel güdümlü mermiler hedefine gidebilmek için doğrusal bir görüşe ihtiyaç duyarlar.


At-unut füzelerinin engel ardından atış seçenekleri, hibrid arayıcı ve başlıkları, otonom hedef tespit ve takip algoritmaları sayesinde atan-tutan dengesi , atan'ın lehinde gelişme kaydetmiş olacak. Yine de vuruş garanti değil elbette tutan da boş durmayacaktır.


Ayrıca @putty  ; omtas'lar envantere girdikçe towların da raf ömrü doluyor olacağından beraber aynı birliklerde kullanılmaları çok zor. Bunu f-4 ile f-35 değişimine benzetmek yanlış olmaz. Mesajı Paylaş

putty

 Kaplumbağa terbiyecisi espirimi sataşmamı ne kastedildi anlamaya çalışıyorum. Kırgınım biraz. Mesajı Paylaş


putty

#28
Haz 21, 2016, 01:36 ÖS Last Edit: Haz 21, 2016, 01:37 ÖS by putty
 MBDA , MMP(Missile Moyenne Portée - Medium Range Missile) seri üretimine başlıyor. İlk teslimatlar Fransa'ya yapılacak ve Fransa envanterinde ki Milan'ların yerini alacak.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/174677/mbda-starts-series-production-of-the-mmp-land-combat-missile.htmlhttp://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/174677/mbda-starts-series-production-of-the-mmp-land-combat-missile.html  Mesajı Paylaş


En yeni tanksavar füzesi oda IIR bizim OMTAS gibi çok benziyor ama nedense data bağlantısı bizimki gibi kablosuz değil fiberoptik. Acaba Fransızların bilmediği bizim bildiğimiz şey nedir bu kadar tantanalı bir yöntemle füzenin ardından fiberoptik kablo salıyorlar yep yeni en son teknoloji füzede.

https://www.youtube.com/watch?v=-JaUrsGGGos Mesajı Paylaş

neosinan

Putty bey iki ülke ordusuda bu sistemlerin artılarını eksilerini çok iyi biliyor, Ama Orduların isterleri farklı. Fransa sınırlı sayıda platformdan sadece tank zpt avlamak için kullanıcak bu durumda kablonun faydaları Suriyede ortada, Türkiye ise asimetrik savaşta da kullanacak, Güney doğuda helikopterden karadan Direk teröriste karşı kullanacak gerekince.

Elmalarla Armutlar karşılaştırılmaz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter