OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

malpsoy

Eki 13, 2015, 05:35 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 10:58 ÖS by HARZEMŞAH

Tolga

Video görüntüleri çok net olmasada, üstten saldırı modu denenirken 6X6 araç üzerine bir su deposu konmuş ve harp başlığı araç içinde patlatılmayarak araç bütünlüğü korunmuş olmalı. Mesajı Paylaş

T.M.U

Videolar neden izlenemiyor? Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 06:58 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 07:03 ÖS by putty
Sakat proje bu. Orta menizile RF bağlantı ile TV güdüm yapacaklarsa at unut olmayacaksa askerler gece yatınca kabus görür bu silah ordunun standart tanksavarı iken. Tamamen pasif yada en fazla lazer güdümlü yarı aktif bir sistem olabilir. Bu ise tamamen aktif karıştırmaya açık. Tabi dediğim gibi kablosuz RF bağlandı ile görüntü aktarıp operatör tarafınnan ekrandan tank ortalanıp vurulacak ise bu dediğim doğru yoksa operatör hedefi görüp tetiğe basınca akıllı füze hedefe gidecekse en azından bu modu kağıt üstünde olsun güvenilire yakın şekilde varsa endişe yok. Var tabi biliyorum ama bu at unut modu çok iyi işlemiyor ise çok kötü. Süper güçler boşuna tow kornet kullanmıyor yada İsrail RF bağlantı yapamıyormu da fiberoptik kablo salıyor füzenin peşi sıra. Ben başından beri bu füzeye karşıyım ve bu hali ile karşı olucam. UMTAS da SAL modeli yaptık kurtulduk seçeneksiz kalmadık süper güvenli füzemiz helikopterde var. Böyle olunca IIR UMTAS rahatsız etmiyor denesinler onunda kullanılacağı çok yer olur. Ama OMTAS da tek seçenek dayanmış oda kablosuz data bağlantısı. En kolay güdüm şekli bu HOBOS larda bile vardı naziler bile denediler hatta ama kimse seçmiyor. Popoye gibi füzeler artık çaresiz kalınca bu seçeneği seçiyor ondada ya olmayacak ya buna razı geleceksin o yüzden. HDS şimdi çıkacak yine o öyle değil diye bir cümle diyecek biliyorum yıllardır diyor ben bunu yazdıkça ama ben ikna olmuyacağım. İnanmıyorum at unut IIR füzenin kara kara hedefinde kafi derecede başarılı olacağına. Milyon çeşit senaryo var hangi yazılım at unut çalışabilirmiş. Daha insan yüzünü karşına mum gibi geçersen anca anca tanıyabilir hale geldi görüntü işlem yazılımları. Gidecek atıcının termalindeki 4 km uzaktaki tankı kendi daha güçsüz termali ile yakalayacak izleyecek ikna olacakta vuracak. Hız var açılar değişiyor görüntü değişiyor renkler değişiyor termal lekeler değişiyor.
SACLOS güdüm yada fiber optik bağlantı öneriyorum. Ben söyleyim bizim ordu bu füzeyi almaz. Alsada tek seçenek olarak ana silah olarak kullanmaz yine TOW a güvenir. Kenarda yeşillik gibi kalır numunelik. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Üstadım boşluk bırakarak yazarsanız daha iyi olur uykuluydum uyandım sizin sayenizde  :)  .
İlk pilot üretimlerden sonra ihraç şansı yüksek ürünlerden görüyorum Omtas'ı .
Milgemdir Altaydır herkes alamaz ama Omtas'ı herkese satabilirsin.. Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 07:19 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 07:28 ÖS by putty
Niye herkes alsın ki. Kornet dururken TOW dururken çok daha pahalısını koşa koşa niye alacaklar. Kornet i at depoya dursun bizimkisi pamuklara sarılıp saklanacak bir füze. Termal kamerası var bilgisayarı var data link i var. Sidewinder in sadece en son IIR modelleri bizim OMTAS kadar modern ancak. 4 km ye sidewinder gibi orta menzilli füze atıyoruz. Depoda 20 yıl saklayacağız kullanacağız aman Allah'ım sadece 4 km lik altı üstü tanksavar füzesi. Popeye gibi teknoloji var füzede.  Video yu görmek keyifli tabi o başka.
Suriye yi izliyorsunuz iki gün eğitim almış adamlar attıklarını vuruyorlar TOW ile Kornet ile. Hedefi görerek attığımız 4 km lik menzilli füze fiberoptik kablolu olsa ne zararı olurduki. Hatta saclos olsun yeter bize. Sonra IIR füzemi istiyorsun UMTAS ı kullan hem 8 km lik çok lazım ise. İkiside araçla taşınmayacakmı OMTAS ı sırtlayıp mı taşıyacak askerler ikiside araca konucak. Bir tane standart saclos füzemiz olsun sonra isteyen IIR istiyor ise UMTAS ıda kullansın karadan çok gerekli ise. Fuarda bir sürü prototip gördük umtas lı.  Haksızsam haksız deyin. Mesajı Paylaş

HDS

Aynı başlık Umtas'ta da var @putty. Özel birşey yapmadık OMTAS için.
Kornet dediğin adam da epeyce lazer ışınına muhtaç. Tespiti mümkün.

Artık sensörler mesafe ölçme lazerlerini dahi bulup kaynağını tespit edebiliyor @putty. TOW halen ciddi bir silahtır, zaten Suriye'de en tehlikeli silah oldu, ama inan ki OMTAS mekanizması bize çok büyük esneklikler sağlıyor. Sütre arkasını, binanın arkasını vurmak gibi. Bunlar önemli -olacak. Mesajı Paylaş

putty

Hedeflerin % 99 u görerek olur kim binanın arkasına füze atarki bir savaşta. İllada atılacaksa 8 km menziili UMTAS atılsın. Ben muhalifim bu silahı sevmedim hiç ve çok inanarak iddia ediyorum asker bu silahı kullanmazzzzzz. Kullanırsada TOW un yanında kullanır hiç bir zaman TOW un yerine geçemez. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, tanksavarları hep garip gurip mücahitin falan elinde gördüğün için öyle. Tel güdüm çok güvenilir, ama bir yandan da kendine has acaiplikleri var. TOW gibi bir sistem için TOW var zaten.

Bu kadar minik İHA falan uçuruyoruz işte havada. Onu planlıyoruz. Vadilerde, sütrelerin berisinde, adamın namlusu bizi bulmadan vurmak isteriz. Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 07:54 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 07:59 ÖS by putty
UMTAS var onla yapsınlar daha taktik işleri dedim ya işte. Zaten elimizde güzel bir IIR füze var OMTAS tan tek farkı az daha büyük oluşu ama iki kat da menzili var. Çok ağır da değil çünkü zaten iki sistemde elle taşınamayacak kadar ağır sistemler. Arabaya OMTAS değilde UMTAS olmuş 50 kg daha ağır olmuş ne fark eder. Karşılığında hem IIR füzemiz yine olur ama öbür taraftan endişeden uzak optimum bir orta menzil füzemiz olur. Binanın arkasını vurucam diye alınacak risk mi bu en tabanda en temel silahta.

Bu işte

Mesajı Paylaş

ÜNAL

Sanıyorum ki Omtas envantere girince Towları kaldırıp atmayacağız.
Hem eskiye nazaran küçülen Ordu'lar zırhlılar varken böyle hassas sistemler neden sorun olsun ki ?
Teröriste bu silah verilmez bence.
İlk kullanım yeride Trakya olur hedefi malum.. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bütün silahların ortak özelliği savaş için dizayn edilip üretilmeleridir.
Bütün silahlar birbirinden farklıdır ve avantaj ve dezavantajlara sahiptir.
Elbette bu farklılıklar işine gelen için tercih sebebi olacaktır.
Bu nedenle Kornet, Metis, Tow, Javelin, Red Arrow serisi vs. olmasına rağmen Omtas'da kendine bir pazar bulacaktır.
En önemlisi de özelliklerinin kullanılacağı harp sahası.
Ayrıca malum yeni bir füze daha geliştiriyoruz. Yurt dışından da bir partner bulup imzaları attık bile.
İşte ileride peynir ekmek gibi tüketilecek olan füze o olacak.
Omtas ise maliyetine değen hedefler için, ihtiyaç olan birliklerde, özellikle kullanılacak. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bence @Putty üstadın ikna olmak için Suriyeli bir Türkmenin Mızrak-O'yu Esad'ın bir T-72'sine çaktığını görmesi lazım.  ;D Mesajı Paylaş

putty

Eki 27, 2015, 07:48 ÖÖ Last Edit: Eki 27, 2015, 07:49 ÖÖ by putty
TSK leri bu füzeyi alsın ordunun ana tanksavar füzesi yapsın forumda masanın üstüne çıkıp anırıcam burayada yazıyorum.
Bu ordu bu füzeyi kullanmaz. Kullansada kırk yıllık TOW un yanında ikinci silah olarak kullanır Mesajı Paylaş

T.M.U

Aksine en etkili füzelerden biri olacaktır. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter