Üniversitelerde Silah Sistemleri Bölümü olmalı mı?

Başlatan turkdefence, Eyl 19, 2017, 04:30 ÖS

« önceki - sonraki »

turkdefence

Üniversitelerdeki bölümler arasında makina mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi klişe bölümler yanında yeni açılan fizik mühendisliği gibi yeni bölümler var.

Acaba Silah Sistemleri Mühendisliği diye bir bölüm de kurulamaz mı? Böylesi bir bölüm kurulsa MKE, Tisaş, Girsan gibi namlulu sistem üreticilerine mühendis sağlar mı?

Veya dünyada böyle bir bölüm var mı? Mesajı Paylaş

Çetin

Bu konuda bilgim yok, söyleyeceğim de ne kadar ilgili duracak bilmiyorum, ancak izlediğim bir izletide bir Rus okulunda (üniversite?) bir takım öğrencilerin (kız erkek, 20 dolaylarında) AK'yı çok kısa sürede söküp yine taktıkları gösteriliyordu. Bunun her hangi, sıradan bir okulda olduğunu sanmıyorum işin açığı, belli de olmaz; ayrı konu. Ancak bes belli ki alanla ilgili bir şeyler öğretiliyordu(?), salt AK sök-tak ile kısıtlı olduğunu sanmam.

Söz ettiğiniz türden bir bölüm ilk bakışta bana çok mantıklı geldi. Belirli yaştan itibaren öğrencilerin bu alanın işlerinin temel bilgilerini, yöntemlerini öğrenmesi, bu bilincin oluşması kuşkusuz ilerisi için iyi olacaktır kanısı oluştu bende. Beyin ona göre konumlanacak/gelişecek, türlü türlü çözümler için sanıyorum ki daha yetenekli olacaktır. Herşey bir yana, kişioğlu durdukça korunması da gerekecektir. Özel bir ''yatırım''ın kötü olacağını hiç sanmıyorum. Böylesi bir atılım gerekli gibi geldi bana. Mesajı Paylaş

cagribey

İTÜ'de Savunma Teknolojileri adında bir yüksek lisans programı var. İnsansız hava araçları, zırh teknolojileri vb vb savunma sanayii konularına odaklanıyor bu program. Mühendislik bölümünden ziyade bu tarz yüksek lisans programları çoğaltılmalı diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

Anatolia

Sayin Cetin o tur egitimler belli okuldaki en basarili ogrencilere veriliyor vatanseverlik dersi olarak , Cin'de de mevcut ama en basariliyi kapsayacak sekilde degil butun okulu kapsayacak sekilde , ortaokul ve lise doneminde ogrenciler askeri kamplara alinir ve askeri egitim verilir.

Rusya'da ise yeni duzenleme ile birlikte Cin benzeri yapilanmaya gidiliyor , Japonya ve Polonya'da bunu cocuklarina uygulamak istiyor , hedeflenen vatansever ve milli bilince sahip nesiller yetistirmek , Rusya'da 2000 oncesi doganlar ile sonrasina bakarsaniz ne kadar faydali oldugunu gorebilirsiniz.

Konuya gelince evet acilmali.

@cagribey , hocam sadece muhendisler mi kabul ediliyor bu programa ? bir bilgin varsa paylasabilirmisin rica etsem. Mesajı Paylaş

cagribey

Sitesinde yazdığına göre mühendislik ve harp okulu mezunları girebiliyor. Zaten ders programına bakarsanız, derslerin hepsi ileri mühendislik dersleri. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

Çetin

Sayın Anatolia,

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Sağ olun.

Adamlar sözün kısası bizim yapımızda var olanı uyguluyorlar.
''Her Türk asker doğar.'' sözü sıradan söylenmiş bir söz değildir. İçinde oluştuğumuz, büyüdüğümüz, yetiştiğimiz ve sonunda da ''var'' olduğumuz coğrafya, yaşam koşulları doğrultusunda zorunluluk olarak gelişen, biçimlenen ve gelenek halini alan bir olgudur. Daha doğrusu belki de şöyle olacaktır; ''asker'' yerine ''savaşçı'' sözcüğünü koymak. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter