Piri Reis Üniversitesi

Başlatan Atılgan, Eyl 19, 2017, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Piri Reis Üniversitesi'ne Hukuk Fakültesi kurulması için Piri Reis Üniversitesi Senatosu tarafından alınan karar daha önce Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderilmişti.

YÖK tarafından yapılan olumlu değerlendirme sonrasında Hukuk Fakültesi kurulması kararı Milli Eğitim Bakanlığı'na arz edildi. Türkiye'nin İlk ve Tek Denizcilik İhtisas Üniversitesi olma özelliğiyle dikkat çeken Piri Reis Üniversitesi, Hukuk Fakültesi kurulduktan sonra özellikle "Deniz Hukuku" alanında uzmanlaşmayı planlıyor.

Başbakan Binali Yıldırım; Pîrî Reis Üniversitesi tarafından kendisine verilen "Fahri Doktora" ünvanı töreninde bu ihtiyacı dile getirmişti. Başbakan şunları kaydetmişti: "Denizcilik, hukukla beraberdir. Türkiye'nin deniz hukuku konusunda çok ciddi yetişmiş insana ihtiyacı var. Niye? Bizim deniz kıyılarımızın uzunluğu kara hudutlarımızın üç katı. 8 bin 484 kilometre ve komşu olduğumuz ülkeler var. Bunlarla problemlerimiz var. Adalarda var, efendim kıta sahanlığı meselesi var, uluslararası sular var, özellikle Ege'de birtakım konularımız var. Bunları inceleyecek ve uluslararası deniz hukuku çerçevesinde ülkemizin hakkını, hukukunu takip etmek için sadece hukukçu değil, yetişmiş deniz hukukuna vakıf gençlerimize, insanlarımıza, hukukçularımıza ihtiyaç var. Onun için Piri Reis Üniversitesi'ne hukuk fakültesi kurulması için gereken yapılacak."

http://www.denizhaber.com.tr/piri-reis-universitesine-hukuk-fakultesi-geliyor-haber-76525.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni gerçekleşti


Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni gerçekleşti. Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, Piri Reis Mütevelli Heyeti Akademik Kıyafeti giyerek katılım sağladı.
İstanbul, Tuzla Piri Reis Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan'ın açılış konuşmasının ardından okulun akademik birimleri tanıtıldı.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı müsteşarı, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan'ın konuşmalarının ardından bölümlerine derece ile giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, öğretim görevlisi eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç, eski Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı İbrahim Akın, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti'ne seçimle gelen 7 isimden biri olan Deniz Ticaret Odası Bölge Başkanı İrfan Erdem, eşi Emine Erdem ve oğlu Mehmet Erdem, akademik isimler, öğrenciler, davetliler, açılış töreninde yer aldı.

Akademik kıyafetini giyen Erdem, salonda Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'nden mezun olarak Piri Reis Üniversitesi'nde eğitimine devam eden öğrenciler ile görüştü.

İlçedeki okulun önemine değinen ve mezunlarının Piri Reis Üniversitesi'nde girmesinde yüzde 50 ve 75'e varan burslar verdiklerini ifade eden Erdem, "Yüzlerce evladımızı geleceğe emin adımlarla hazırlamaya devam ediyoruz" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/piri-reis-universitesi-2017-2018-akademik-yili-acilis-toreni-gerceklesti-haber-76670.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter