Milli Otomobil Görücüye Çıktı

Başlatan MAGNETO, Eki 13, 2015, 08:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

İşte Vestel'in yerli otomobili! İlk görüntüler ortaya çıktı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda yer alan beş 'babayiğit'ten biri olan Zorlu Grubu, Vestel Elektronik aracılığıyla bir otomobil tasarımı için tescil başvurusu yaptı. "VEO" adı verilen Zorlu'nun otomobilinin görselleri de ilk kez ortaya çıktı.Yerli otomobil projesi kapsamında kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda yer alan beş 'babayiğit'ten biri olan Zorlu Holding'in ilk yerli otomobilinin tasarımları ortaya çıktı.

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre Türk Patent ve Marka Kurumu'na Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla yapılan tasarım tescil başvurusunda, otomobilin ilk görselleri de paylaşıldı.
Vestel'in 7 Eylül 2018'de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu'nun Tasarımlar Bülteni'ne göre Vestel'in yerli otomobilinin adı ise "VEO" olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO'nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.
Vestel'in tasarım tescil başvurunun yer aldığı Türk Patent ve Marka Kurumu'nun 9 Ekim 2018 tarihli Tasarımlar Bülteni'nde sözkonusu tasarımla ilgili itiraz sürecine de yer verildi.

Buna göre Vestel'in bu tesciline gerçek veya tüzel kişiler ile ilgili meslek kuruluşları gerekçelerini açıkça belirtmek ve ilgili yönetmelikte öngörülen şartları yerine getirmek koşuluyla, 3 ay içinde itirazda bulunabilecek. "VEO" adlı otomobilin tasarımıyla ilgili itiraz süreci 2019 yılının Ocak ayı ortasında sona erecek.Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye'nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.
Eğer Vestel konsept adı VEO olarak belirlenen bu araçla otomobil pazarına girerse akılıl telefon pazarında Venüs ile yer alan grup otomobilde de VEO ile boy gösterecek.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'de Zorlu Holding'in, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu ve Turkcell ile birlikte yüzde 19'arlık payı bulunuyor.
Gürcan Karakaş'ın CEO olarak görevlendirildiği ve ilk prototipinin 2019 yılının sonunda çıkması beklenen yerli otomobil projesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin ise yüzde 5'lik payı var.Vestel'in VEO ismiyle bir otomobil tasarımı için tescil başvurusu yapmasına ilişkin Hürriyet Gazetesi Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci şu açıklamayı yaptı: "Biraz araştırdım projenin arkası yok, belli ki 'bir köşede dursun gerekirse çıkarırız' diye düşünmüşler.

Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesindeki yerli otomobil projesine henüz başlanmamışken, projenin ortaklarından biri olan Vestel'e 'hayrola' diye sorarlar. Vestel böyle bir risk almaz.

Birileri yerli otomobil projesinden önce Vestel'de elektrikli otomobil tasarımı yapmış, onlar da 'isim ve tasarım boşa gitmesin, ileride belki kullanırız' diye tescil ettirmişler. Olay bu."


http://www.hurriyet.com.tr/galeri-iste-vestelin-yerli-otomobili-ilk-goruntuler-ortaya-cikti-40983889 Mesajı Paylaş

Havuc99

Güzel tasarım. Yerli otomobilde bunun gibi şık görünürse Türkiye'de iyi satar. Mesajı Paylaş

anafor2016

Bu arabayı İlk kasiste ancak çekiciyle kurtarır lar. Mesajı Paylaş

Eray

İşte yerli otomobilin ilk görüntüleri

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...
İstanbul'da bir fuarda ilk kez görücüye çıkan dış dizaynı, motoru, içi, her şeyi yerli olan elektrikli otomobil işlemler yapılırsa kısa sürede satışa sunulabilecek. Yerli otomobil üreticisi Dr. Gürsel Güzel, yaptıkları yerli otomobili ilk defa görücüye çıkardıklarını belirterek şunları söyledi:

"İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait.6.5 MİLYON DOLAR HARCANDI
Motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı 203 beygir. 5 yıl içinde 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması oldu. 6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir"

FİYATI BELLİ OLDU

Elektrikli yerli otomobil TM 480'in menzilinin 400 kilometre olduğu belirtildi. TM 480i, 100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor. Fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı. (Kanal D HABER - Serkan Tahmaz / Kamera: Başar Günal)

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/iste-yerli-otomobilin-ilk-goruntuleri-40990397 Mesajı Paylaş

Eray

Habr sitelerinde bugün böyle bir haber dolaşıyordu. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı ? Mesajı Paylaş

saito

#335
Eki 18, 2018, 09:11 ÖS Last Edit: Eki 18, 2018, 09:16 ÖS by saito

The Thing

Bu farklı bir proje. 5 babayiğidin projesi değil. Mesajı Paylaş

saito

Değil ,Hakkımızda bölümden öğreniliyor geçmiş

http://www.genotomobil.com/hakkimizda

Mesajı Paylaş

putty

Piyade tüfeği gibi ilk araba ortaya çıksa bir düzine yerli arabamız olacak eminim ki. Mesajı Paylaş

saito

#339
Eki 18, 2018, 11:36 ÖS Last Edit: Eki 19, 2018, 12:34 ÖÖ by saito
Piyade tüfeklerin dünyada üreticilerinin artma sebebi COLT firmasının elinde bulunan patentlerin sürelerinin bitmesi ,aldığı çok sayıda patent ile sektörün önünün çok uzun yıllar tıkadı, pazardaki tekel konumlarını kaybettiler . Mesajı Paylaş

factoraptor

Patentlerin 20 senelik olması özellikle state-of-art çözümleri çoğunlukla ilk kez üretmiş olan Batılı tekel şirketleri epey rahatsız ediyor olabilir. Bu yüzden patentleme işi ya yapılmayıp çözümler riske ediliyor veya çok girift bir süreç izleniyor.

20 sene öncesi 1998. 1998 yılındaki state-of-art çözümlerin hepsi kopyalansa bugün epey bir malzeme çıkar bizim endüstriye. Zira halen bazı alanlarda 1950'lerde takılan üreticilerimiz var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter