Milli Otomobil Görücüye Çıktı

Başlatan MAGNETO, Eki 13, 2015, 08:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Search and rescue

Türkiye'nin öyle bir marka değeri yok. Tesla premium otomobil yapıyor. BMW, Mercedes vs ile aynı klasman. Bir BMW modelinin ''Made in Turkey''  olması ile Tesla modelinin olması aynı algıyı yaratır, yani premium değil.

Mesajı Paylaş

Teknisyen

Search and rescue

Otomobil imalatından değil pil-powerwall-Güneş enerji sistemleri üreten veya üretecek olan fabrikadan bahsediyorum.

Ayrıca Türkiye'de niye araba üretmesinler ki? işçilik kalitesine oranla maliyeti gayet ucuz diye biliyorum.Burada üretir yurt dışına satar. Mesajı Paylaş

The Thing

Norveçin başkenti Oslo Belediyesi bugün, bizim milli otomobil projesinin başarısını etkileyebilecek bir karar aldı. Artık dizel motorlu araçlar haftanın iki günü trafiğe çıkamayacaklar. Bu karar hava kirliliğinin engellenmesi açısından alınmış. Zaten bir süredir dizel araçların havayı aşırı kirlettiğine dair iddialar ve dizel araçların kullanımlarının engellenmesine yönelik çalışmalar yoğunlaşmıştı.

Halen Avrupanın bazı ülkelerinde dizel araçların vergileri yükseltilmiş durumda. Benzin motorları çoktan gözden düşmüş olduğuna göre bizim milli otomobil projesinin elektrikli olması başarı şansını yükseltiyor. Mesajı Paylaş

commandos

"0" Passat 2.0 TDI
Ülke girişi:103.000₺
ÖTV %110:113.300₺
KDV %18:38.934₺
MTV:1.439₺
Tescil:550₺
Toplam Vergi:154.223₺
Satış Fiyatı:257.223₺

Bu da burda dursun. Belki lazım olur. ;) Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

sadalone

May 11, 2017, 07:54 ÖÖ Last Edit: May 11, 2017, 07:57 ÖÖ by sadalone
103 bin liralık arabanın %18 KDV'si 39 bin lira nasıl olur diye sormayın burası Türkiye verginin vergisi bile alınır.

Eğer yerli otomobil yapılacaksa pazarın biraz daha büyümesi lazım yıllık 750 bin araç satışı bu ülke için yetersiz.Bin kişiye düşen otomobil sayısında hala avrupanın kat kat geride olduğumuz da düşünüldüğünde yıllık en az 1.5-2 milyon otomobil satılabilmesi lazım ama bu fiyatlarla ve vergilerle çok zor.

Vergi adaletsizliğiyle ilgili güzel bir ropörtaj.
http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/vergiyi-sumerler-verginin-vergisini-turkler-buldu Mesajı Paylaş

commandos

Ben devletin yerinde olsam yerli araba ile neden uğraşayım ki. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

malpsoy

'İlk yerli otomobil 2019'da piyasada'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "yerli otomobil" ile ilgili, "Bizim hedefimiz 2019'da ilk modelin ortaya çıkmasıdır." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB'un 73. Olağan Genel Kurulu'nda gündeme getirdiği "yerli otomobil" ile ilgili, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bundan birkaç yıl önce, "Türkiye'de yerli marka otomobil yapmak için bir babayiğit arıyorum" şeklinde çağrısı olduğunu anımsatan Özlü, bunun üzerine bakanlık bünyesinde TÜBİTAK tarafından yerli marka ile ilgili çalışma başlatıldığını bildirdi.

Faruk Özlü, bakanlık görevine geldikten sonra konuyu tekrar incelediklerine işaret ederek, "Yeni bir iş modeli ortaya koyduk. Bu yeni iş modeli, özel sektörün önde olacağı, devletin de destekleyeceği bir model, yani özel sektör öncülüğünde bu çalışmanın yapılmasıdır." diye konuştu.

Erdoğan'ın çağrısı üzerine, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Evet biz varız, bu işi yaparız" demesini son derece olumlu bulduklarını vurgulayan Özlü, "Zaten Sayın Başkan, bizim ortaya koyduğumuz iş modelinde aradığımız ana yükleyiciyi ifade ediyor. Bu akşam TOBB Başkanı ile bir toplantımız var, bu toplantıda yeni modelin esaslarını görüşeceğiz, konuşacağız." ifadesini kullandı.

Bakan Özlü, "Yerli otomobil konusunda bir tarih verilebilir mi?" sorusuna, "Özel sektör öncü ve yüklenici olacak. Onlarla anlaşmaya vardıktan sonra tarih konusunda kesin konuşmak daha doğru olur. Ancak bizim hedefimiz 2019'da ilk modelin ortaya çıkmasıdır." yanıtını verdi.

"Üretilen 1,5 milyon aracın yüzde 76'sı ihraç edildi"
Ülkede geçen yıl 1,5 milyondan fazla otomobil üretildiğini ve bunun yüzde 76'sının da ihraç edildiğini vurgulayan Özlü, şöyle devam etti:

"Türkiye otomotiv sektöründe ihracat yapan bir ülke. Dünyanın en prestijli otomobil firmalarına parça üreten yan sanayimiz var. Türkiye otomotiv sanayi konusunda tasarımıyla, üretimiyle, ihracatıyla son derece gelişmiş bir ülke. Bizim sadece kendi markamız yok. Türkiye'nin kendi tasarladığı, test ettiği, onayladığı ve piyasaya sürdüğü bir markası yok. Zaten projenin de adını, 'yerli marka otomobil' diye ifade ediyoruz. Çünkü, şu anda Türkiye'de üretim yapan şirketler de yerli. O şirketlerde Türk işçiler çalışıyor, ihracat yapıyorlar, ekonomiye katkı sağlıyorlar. Onları da biz yerli kabul ediyoruz. Burada olmayan tek şey yerli markadır. İnşallah bu çalışma yerli bir markanın oluşması için gerekli bir çalışma olacaktır."

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ilk-yerli-otomobil-2019da-piyasada/826141 Mesajı Paylaş

omerv

Bakan Faruk Özlü benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Yeni iş modeli dediği işe askıya almak sorumluluktan kaçmak. Eski Bakan TÜBİTAK MAM merkezinde yatıp kalkıyordu aracın geliştirilmesi için. Alt yapı anlaşması da ona ait. Aynı gayreti şimdi Savunma Sanayisinde görüyoruz. Mesajı Paylaş

Search and rescue

BMW'nin 1, 2, 3 ve 4 serisinde kullandığı Bosch'un elektrikli direksiyon sistemi teslimatında yaşanan problem nedeniyle BMW'nin 1 haftadaki kaybı 8000 otomobil olmuş.

''Am Ende ging die Sache etwas glimpflicher aus als befürchtet. Nach nervösen Tagen läuft die Produktion bei BMW wieder einigermaßen rund. Etwa 8000 der kompakten und mittleren BMW waren diese Woche nach Nachschubproblemen im Produktionsstau steckengeblieben, bis Zulieferer Bosch die elektrischen Lenkgetriebe wieder liefern konnte.''

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/bmw-und-zulieferer-der-schleichende-machtverlust-von-bmw-vw-und-daimler-a-1150160.html

Üretim ayrı, parçaları A'dan B'ye göndermek ayrı, pazarlamak ayrı problem/challenge. Yerli Oto'nun Kazakistan ve Uganda fabrikalarına şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter