THY Kargo

Başlatan canıtez, Eyl 18, 2017, 07:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

THY'nin ilk 777 kargo uçağının montajı başladı


Türk Hava Yolları, geçtiğimiz şubat ayında hızla büyüyen kargo operasyonunu desteklemek amacıyla önemli bir adım atmıştı. Şirket, teslim alacağı son iki 777-300ER yolcu modelini, 777-200F tipi kargo uçağı ile değiştirmişti. Bu uçaklardan ilke, yıl sonunda teslim edilecek. THY 2 Boeing 777-200F kargo uçağı ile uzun menzilli operasyonları yüksek kapasite ile geçekleştirecek.

Uçaklardan ilkinin Boeing'in geniş gövdeli modellerinin imal edildiği Seattle yakınlarındaki Everett fabrikasında montajı başladı. Dünyanın farklı noktalarından gelen parçalar, burada birleştiriliyor. Test uçuşlarının ardından uçaklar boyanıyor. Bunu havayollarının testleri izliyor. Kabulü tamamlanan uçak, şirketin filosuna katılıyor.

THY'nin planı, ilk uçağı aralık ayında, ikincisini de 2018 içinde teslim almak.

THY, mevcut uçak altı kargo operasyonunun yanı sıra filosundaki Airbus A330-200F tipi uçaklarla da kargo taşıyor. Kapasite ile birlikte THY, iki adet Boeing 747-400F tipi uçağı ABD'li havayolu şirketlerinden kiralamıştı.

Boeing imalat hattından çıkacak 777 kargo uçaklarının ilkinin bu yıl sonunda, ikincisinin de 2018'e teslim edilmesi hedefleniyor.

KAPASİTESİ 102 TON

Dört motorlu Boeing 747-400F tipi kargo uçaklarının yüksek yakıt sarfiyatı nedeniyle Boeing yeni nesil bir kargo uçağı geliştirmek üzere 777 modeli üzerinde çalışmalara başladı. Serinin uzun menzilli 200LR modeli yapılan modifikasyon ile kargo taşıyacak hale getirildi.

Gövde içi ve gövde altında konteynerlerde toplam 102 ton kargo kapasitesine sahip uçağın menzili ise 9 bin 200 kilometre. Çift motorlu uçağın ekonomik uçuş maliyetleri ile 777F bugüne kadar 168 adet sipariş aldı. Bu uçaklardan 128'i teslim edildi.

Boeing 777F kullanıcıları arasında en büyük operatör paket kargo taşıyıcısı FedEx. Toplam 40 adetlik sipariş veren FedEx'in 24 uçağı teslim edildi. Katar Havayolları'nın 16 adet, China Southern Havayolları'nın da 12 adetlik siparişi bulunuyor. Lufthansa Kargo, 5 adet 777F'e sahip.

Halen THY filosunda 11 adet Airbus A330-200F tipi kargo uçağı bulunuyor. 2 adet 777F ile birlikte kargo filosu daha uzun menzilde çok daha ekonomik operasyon yapabilecek.

http://www.kokpit.aero/thy-777-montaj-basladi Mesajı Paylaş

canıtez

Bu arada THY, kargo amaçlı aldığı Boeing B777 sayısını 2'den 4'e çıkarmış.
Mesajı Paylaş

canıtez

Turkish Cargo 777 ve 747 uçaklarını filosuna katacak

Turkish Kargo Orta ve Güney Avrupa Satış Başkan Yardımcısı Tarık Parlak, hava kargonun geleceğinin elektronik ticaret ve kargo taşımaları olacağını belirterek, "15'i kargo olmak üzere 328 uçakla taşımacılık yapan Turkish Kargo, 777 ve 747 kargo uçaklarını da gelecekte filosuna katacak." dedi.

Parlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turkish Kargo olarak İsviçre'nin Cenevre şehrinde düzenlenen ve 130 ülkeden 3 bin 500 kişinin katıldığı Post-EXPO 2017'de stand açtıklarına işaret ederek, fuar kapsamında katılımcı ülkelerin posta idareleri, ekspres kargo ve sektöre lojistik hizmet sağlayan firmalarla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Fuarda iş fırsatlarını değerlendirdiklerinin altını çizen Parlak, İstanbul'un konumu ve Türk Hava Yollarının network ağıyla doğu-batı, kuzey-güney ekseninde tüm müşterilere kapasite sunabildiklerini anlattı.

Avrupa'dan Ortadoğu ve Afrika'ya en uygun ve efektif şekilde müşterilere hizmet sunduklarını dile getiren Parlak, dünya çapında yeni trend olan elektronik ticarette de başarılı olacaklarını kaydetti.

"777 ve 747 kargo uçakları da filoya katılacak"

Global hava kargo sektörünün geleceği olan posta ve elektronik ticaret taşımalarında bilinirliliği artırmayı ve sektördeki karar vericilerle bir araya gelmeyi amaçladıklarını anlatan Parlak, hava kargo sektörünün elektronik ticarete kaydığına dikkati çekti.

Hava kargonun geleceğinin elektronik ticaret ve kargo taşımaları olacağını vurgulayan Parlak, "Turkish Kargo olarak Türkiye'nin 2023 hedefi kapsamında dünyadaki ilk 5 kargo şirketinden biri olmayı hedefliyoruz. Bu amaçla ekspres ve posta taşımalarında hem yolcu hem de kargo uçaklarını kullanıyoruz." diye konuştu.

Parlak, 15'i kargo olmak üzere 328 uçakla taşımacılık yapan Turkish Kargo'nun, 777 ve 747 kargo uçaklarını da gelecekte filosuna katacağını dile getirerek, "Turkish Kargo olarak bir yandan sektörün geleceği olan katma değeri yüksek kargoların taşındığı diğer yandan da sektörün ihtiyacı olan kapasiteye yatırım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Turkish Kargo'nun ikili anlaşmalarla dünyanın her yerine taşımacılık yaptığını anlatan Parlak, bu yıl, geçen yıla oranla yüzde 20'den fazla büyüyen firmanın bu trendi artırarak sürdüreceğini söyledi.

"Turkish Kargo ile PTT iş birliği devam edecek"

PTT AŞ ile kargo taşımacılığı alanında yaptıkları iş birliğini global hale getirdiklerini ifade eden Parlak, özellikle yurt dışındaki taşımacılıkta iş birliğine devam edeceklerini kaydetti.

Dünyada posta taşımacılığında en hızlı büyüyen şirketin Turkish Kargo olduğunun altını çizen Parlak, 2018'de ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı ile şirketin sektördeki konumunun daha da güçleneceğini dile getirdi.

Parlak, 2010'a göre dünya taşımacılık piyasasındaki kapasitelerini üçe katladıklarını vurgulayarak, Turkish Kargo'nun 2023 hedefleri kapsamında taşımacılıkta dünyadaki payını yüzde 5'e yükselterek, globalde ilk 5 firma arasına gireceğini sözlerine ekledi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/turkish-cargo-777-ve-747-ucaklarini-filosuna-katacak.html Mesajı Paylaş

canıtez

Turkish Cargo kapasite büyütüyor

Sao Paulo'ya haziranda tarifeli kargo seferlerine başlayan Turkish Cargo, yeni kiraladığı Boeing 747 uçağı ile Brezilya'da kapasite büyütüyor.

Sao Paulo'nun Guarulhos Havaalanı'na gelen uçağı, Turkish Cargo Brezilya Müdürü Gökalp Garipbaş, havaalanı yetkilileri ile karşıladı.

Gökalp Garipbaş, "wet lease" yaparak Kalitta Air'den kiraladıkları Boeing 747 tipi uçağın, 8 Ekim'de Turkish Cargo adına ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini bildirdi.

Turkish Cargo'nun Kalitta Air ile imzaladığı "wet lease" anlaşması kapsamında, Boeing 747 uçağı ile birlikte uçuş ekibi, uçağın bakımı ve sigortası da kiralanarak Turkish Cargo adına kargo seferlerine başlamış oldu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/turkish-cargo-kapasite-buyutuyor.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY, Kallitta'dan kiraladığı Boeing 747 kargo uçak sayısını üçe çıkarıyor

Artan kargo talebi ile birlikte Türk Hava Yolları Boeing 747-400F kiralamaya başlamıştı. Önce Türk ACT Havayolları'ndan kiralanan uçağın kaza geçirmesinin ardından THY Amerikan Atlas Air'den bid Boeing 747-400F tipi uçağı kiralamıştı. Bunu Kallitta'dan kiralanan ikinci 747 izlemişti.

THY, operasyonun büyümesi ile yine bir Amerikan şirketi olan Kallitta ikinci uçağı da aldı. Ancak Atlas'ın 15 Kasım'da bitecek anlaşması için THY Kargo Kallitta ile bir anlaşma daha yaparak uçak sayısını üçe çıkardı.

2 BOEING 777 KARGO UÇAĞI DAHA GELİYOR

THY'nin özellikle Uzakdoğu operasyonunda kullandığı 747-400F'lere ek olarak aralık ayında sipariş verilen ilk Boeing 777-200F tipi kargo uçağı Seattla'da teslim alınacak. İkinci uçağın yılın ilk ayında filoya gelmesi hedefleniyor. Kiralık uçaklar ve alınan 777'lerle THY'nin kargo operasyonu katlanarak büyüyecek.

http://www.kokpit.aero/thy-kiralik-747-ucledi Mesajı Paylaş

canıtez

Laptopla başaramadı sıra kargoda

THY'nin önünü laptop yasağıyla kesemeyen ABD, bu kez kargo oyununa başladı. ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi, Türkiye'den ABD'ye gidecek kargolara sıkı denetim kararı aldı. 

ABD, dünya havacılık pazarında büyük yükselişe geçen Türkiye'nin önünü kesmek için 'laptop yasağı'nda amacına ulaşamayınca sessiz sedasız ikinci planı devreye soktu. Vize tartışmaları sürerken ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi TSA, Türkiye'den ABD'ye gidecek kargolarla ilgili çok sıkı denetim kararı aldı. Türkiye'den Amerika'ya giden kagolar ayrıştırılarak daha detaylı aramaya tabi tutulacak. Bu kararın ardında ise son yıllarda kargo pazarında hızlı bir büyüme trendine giren ve kısa sürede 'devler ligi' olarak adlandırılan dünyanın kargo taşıyan ilk 10 firması arasına girmeyi hedefleyen Türk Hava Yolları'nın (THY) önünü kesmek niyeti yatıyor.

LAPTOPLA BAŞLADI

TSA, mart ayında aralarında İstanbul'un da bulunduğu sekiz ülkedeki 10 havalimanından ABD'ye doğrudan sefer yapacak uçaklara binecek olan yolcuların kabinde yanlarına boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihaz almasını yasaklamıştı. Kararın güvenlik gerekçesiyle alındığı açıklansa da arkasında THY ve bazı Körfez Havayolları ile rekabet edemeyen ABD'li havayolu şirketlerinin ABD hükümetine uyguladığı baskı neticesi alındığı ortaya çıkmıştı. Haklı gerekçeye dayanmayan bu karar birkaç ay sonra kaldırılmıştı.

OYUNUN İKİNCİ PERDESİ

Aynı TSA, Türkiye'den hava yoluyla ABD'ye gelen tüm kargo paketlerinin denetime tabi tutulmasına yönelik bir genelge yayımladı. TSA Sözcüsü Michael England, kararın, 'Kargo taşımacılığında beliren yeni tehditlere karşılık verebilmek ve küresel havacılıkta güvenlik eşiğini yükseltmek için alındığını' açıklasa da havacılık sektörü bu açıklamaya kuşkuyla yaklaşıyor. Akşam'a bilgi veren havacılık sektörü ve güvenlik yetkilileri, genelgeyle kargo pazarında hedef büyüten THY'nin önünün kesilmesinin amaçlandığını ifade ediyor.

PAZAR PAYINI KATLAYACAK

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, kargo hedefleriyle ilgili, "Kargoda geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar bandına ilk kez yükseldik. Bu yıl da bunu 1.2 milyar dolara kadar zorlayacağız. Dünya üzerindeki pazar payımızı da 2023'e kadar ikiye katlamayı hedef olarak koyduk" demişti.

BİR JUMBO JET DAHA GELDİ

Turkish Cargo, 2023 hedefleri doğrultusunda filosunu büyütmeye devam ediyor. Şirket filosunda bulunan iki adet Boeing 747 tipi uçağa geçtiğimiz hafta bir Boeing 747 daha ekledi. Atatürk Havalimanı'na inen dev uçak aynı gün kargosunu alarak ilk seferine çıktı.

http://www.kokpit.aero/laptopla-basaramadi-sira-kargo Mesajı Paylaş

ocay

THY ne zamandır 747 kullanıyor fotoğraf var mı? Mesajı Paylaş

canıtez

THY çok uzun bir süredir B747-F kullanıyor sayın Ocay. Hatta Kırgızistan'da düşen ACT (My Cargo) ya ait B747 de THY'ye aitti. Yalnız THY ilgili uçakları wet lease yöntemi ile (uçak+mürettebat+bakım) kiraladığı için üzerlerinde üçakların kiralandığı şirketlerin boyaları var.Ama uçakların uçuş kodları TK ile başlıyor. Yakında B777-F'ler gelince yavaş yavaş B747'ler B777'ler ile değiştirilecekler. Zira B777'ler sadece 6 ton daha az yük taşımalarına rağmen 1.000 mil daha uzun menzile ve çok daha az yakıt tüketimi ile düşük işletim giderlerine sahipler.

Saygılarımla. Mesajı Paylaş

canıtez

THY'nin B777-F'i ilk kez görüntülendi

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yıl Boeing 777 siparişinden kalan iki uçağın yolcu modelinden vazgeçip kargo modeline çevirmiş, bu uçakları Türk Hava Yolları Kargo filosuna katma kararı almıştı.

Boeing'in Seattle Everett'te son montaj hattına giren THY uçaklarından biri ilk kez görüntülendi. Türk Hava Yolları'nın filosuna katılacak uçakların seri numaraları ve muhtemel tescillerinin de belli olduğu öğrenildi. Turkish Cargo filosuna katılacak 64403 seri nolu uçağın tescilinin TC-LJL,  64404 seri nolu uçağın tescilinin ise TC-LJM olacağı kaydedildi.

Uçaklardan ilkinin testlerini tamamladıktan sonra bu yılın sonunda Türk Hava Yolları'na teslim edilmesi bekleniyor.

Üretim bandındaki uçak, Türk Hava Yolları filosundaki ilk Boeing 777 Freighter olacak. Turkish Cargo filosu 3 adet A310-300F, 9 adet A330-200F, 1 adet A300-600F ve 3 adet B747-400F tipi uçaktan oluşuyor.

777 Freighter 318 milyon 700 bin Dolarlık liste fiyatıyla Boeing tarafından üretilen uçaklar arasında en pahalı altıncı uçak konumunda bulunuyor. Boeing'in ürettiği en pahalı uçak ise 400 milyon dolarla B777-9 olarak gözüyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-o-ucagi-ilk-kez-goruntulendi.html


Mesajı Paylaş

canıtez

TURKISH CARGO'YA BÜYÜK ÖDÜL

Turkish Cargo, Asya ve Ortadoğu'da "Yılın Hava Kargo Şirketi" ödülüne layık görüldü

   
Eylül ayında kargo ve posta hacmindeki güçlü artış ile birlikte Ocak-Eylül döneminde 810 bin ton rakamına ulaşan ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 27 artış başarısı yakalayan Turkish Cargo'nun operasyonel başarısı uluslararası hava kargo otoriteleri tarafından bir kez daha ödüllendirildi.

Turkish Cargo, Asya-Pasifik ve Orta Doğu Bölgeleri'nde, hava kargo taşmacılığı üzerine 33 yıldır faaliyet gösteren 'Payload Asia' yayın grubu tarafından her yıl düzenlenen ve hava kargo endüstrisinde fark yaratanların onurlandırıldığı törende bu yılın en prestijli ödülü olan "Yılın Hava Kargo Şirketi'' ödülüne layık görüldü.

Asya-Pasifik Hava Kargo Dernekleri Federasyonu'nun (FAPAA) resmi yayın organı olan Payload Asia okuyucularının, hava kargo müşterilerinin ve iş ortaklarının  oylaması ile belirlenen kazananlar dünyanın dört bir yanından gelen seçkin davetlilerin katılımıyla düzenlenen törende açıklandı. Yılın en prestijli ödülü büyüme ivmesini sürekli artıran Turkish Cargo'nun oldu.

Küresel büyüme stratejisi ile birlikte Turkish Cargo, Türk Hava Yolları'nın 300 destinasyonda geniş uçuş ağı ile  hizmet veren 313 yolcu uçağı kargo kapasitesine ek olarak 60 ülkedeki 72 destinasyona hava kargo taşımacılığı gerçekleştiren 16 kargo uçağı ile dünyanın en iyi kava kargo taşıyıcısı olma yolunda başarılı adımlar ile ilerliyor.

http://www.airkule.com/haber/TURKISH-CARGO-YA-BUYUK-ODUL/28572 Mesajı Paylaş

canıtez

THY Kargo Berlin ve Atlanta için Kalifiye Envirotainer Tedarikçi akreditasyonu aldı

Son yıllarda hızlı büyümesi ile dikkat çeken Türk Hava Yolları Kargo, ısı kontrollü konteyner sağlayıcı Envirotainer'dan Berlin ve Atlanta için Kalifiye Envirotainer Tedarikçileri (QEP) Akreditasyonu aldı. Özellikle belirli bir ısıda nakledilen ilaç taşıyıcılığı için çok önemli olan bu belge ile THY Kargo'nun QEP sertifikalı noktaları Mumbai, Frankfurt, Haydarabad, Seul, İstanbul, Tel Aviv, Brüksel, Atlanta ve Berlin oldu.

THY Kargo bu sayede soğuk zincir taşımacılığı gerektiren medikal ürünleri dünyanın en büyük ilaç şirketlerine ulaştırırken müşterilerine daha yüksek kalitede hizmet sunarken mevcut iş potansiyelinin artmasına da olanak sağlayacak.

İlaç ve medikal malzeme içerikli gönderiler için oluşturduğu özel ürünü ile Turkish Cargo, uluslararası hava kargo taşıma ağı kapsamındaki 300'den fazla noktaya hizmetlerini genişletmekte.

http://www.kokpit.aero/thy-cargo-ilac-tasinmasi
Mesajı Paylaş

canıtez

THY kanunsuz yabani hayvan ürünleri taşımayacak

Türk Hava Yolları, dünyada yapılan kanunsuz yabani hayvan ve ürünlerinin uçaklarda taşınmaması için oluşturulan bildiriye imza attı. "United for Wildlife Buckingham Palace Declaration (UFW)" bildirisi, geçen yıl Kokepit.aero'nun yakından takip ettiği Meksika'nın Cancun kentinde yapılan IATA'nın 73. Yıllık Genel Kurulu'nda gündeme gelmişti.

Toplam 41 havayolu tarafından uygulamaya alınan bildiri, Uluslararası Hava Meydanları Konseyi (ACI), Afrika Havayolları Birliği (AFRAA), Güney Afrika Havayolları Birliği (AASA) ve Londra Heathrow Havalimanı gibi havacılık kurumlarınca da imzalanan bildiri ile fildişi, gergedan boynuzu, kaplumbağa kabuğu gibi yabani hayvan ürünlerinin illegal ticaretinin önüne geçilmesi hedeflenmekte olup, sektörün önemli figürlerinin bu misyonu desteklemesi ile de konuyla ilgili farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

BİLAL EKŞİ İMZALADI

Bugün Türk Hava Yolları Genel Merkezi'nde, Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve İcra Komitesi Başkan Vekili Bilâl Ekşi, IATA Başkanı Alexandre de Juniac ve taraflardan üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen imza töreni ile söz konusu deklarasyon Türk Hava Yolları tarafından da onaylandı.

Tören esnasında konuyla ilgili görüş beyan eden Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve İcra Komitesi Başkan Vekili Bilâl Ekşi; "Bugün attığımız imza ile günümüzün önemli çevresel meselelerinden biri olan yabani hayvan kaçakçılığı ile mücadeleye dikkat çekmekle kalmıyor, aynı zamanda önemli bir sorumluluk örneği sergiliyoruz. Türk Hava Yolları olarak, yabani hayvan ürünlerinin yasa dışı ticaretinin önüne geçmek adına attığımız bu imza ile ümit ediyoruz konuyla ilgili mevcut bilinç düzeyinin artırılmasına ve söz konusu tacirlere karşı uygulanacak yasal yaptırımların daha sıkı bir işleyiş üzere devam etmesine katkıda bulunuruz." dedi.

"THY'NİN TAAHHÜDÜNÜ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

IATA Başkanı, Alexandre de Juniac ise; "Yasadışı yaban hayatı ticareti ile dünyanın en ikonik ve en özel yaratıklarının yok edilmesi bugün tüm dünya için önemli bir tehdit unsuru. Küresel havacılık endüstrisinin inşa ettiği global bağlantı ağı, ne yazık ki bahse konu tacirlerce bu anlamda istismar edilmekte. Fakat biz, endüstri ortaklarımızla birlikte koordineli hareket ederek ve yetkili makamlara destek sağlayarak, bu korkunç ticaretin sona erdirilmesine yardımcı olabiliriz. Bu bağlamda, Türk Hava Yolları'nın 'Buckingham Sarayı Deklarasyonu' ile imzalanan bu mücadeleye katılma taahhüdünü memnuniyetle karşılıyor ve teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

İŞTE O MADDELER

Yaban hayatın yasadışı ticaretiyle ilgili sıfır tolerans politikasının benimsenmesi,
Bahse konu ticaret hakkında yolcu, müşteri ve personel farkındalığının artırılması,
Tüm sektörün deklarasyonu imzalamasına teşvik edilmesi,
Yaban hayatı ürünlerinin yasadışı taşınması ile ilgili zamanında bilgi alışverişini sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesi,
Şüpheli yasadışı yaban hayatı ürün gönderilerinin tespiti için sektör ve resmi makamlarca verilerin ve kargonun detaylı incelenmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi,
Şüpheli durumların personel ve yolcular tarafından bildirilmesini sağlamak amacıyla gerekli altyapının hazırlanması,
Şüpheli durumların tespiti ve raporlanmasını sağlamak için personele eğitim verilmesi, verilen eğitimin iyileştirilmesi,
Şüpheli durumların ilgili resmi makamlara iletilmesi için güvenli ve uyumlu bir sistemin oluşturulması,
Yasadışı yaban hayatı ürünlerini ihtiva ettiği düşünülen kargonun ilgili mercilere bildirilmesi ve mümkünse kabul edilmemesi,
Büyük havalimanlarında yasadışı yaban hayatı ticaretiyle mücadelede örnek teşkil edecek uygulamaları belirlemek için yerel yetkililerle koordineli çalışacak bir ekip oluşturulması,

Yasadışı yabani hayat ürün ticaretinin tespiti ve önlenmesine yardımcı olmak için Dünya Gümrük Örgütü ve yerel gümrük makamlarınca gerekli mekanizmaların oluşturulmasını desteklemeyi taahhüt etmekteler. *Ekim 2015 itibariyle gündemde olan ve yaban hayatın yasadışı ticaretiyle ilgili hazırlanan söz konusu bildiri, İngiliz Kraliyet Ailesinin himayesinde kurulan "United for Wildlife" grubunun çalışmaları neticesinde Buckingham Sarayı'nda imzalandığı için bu isimle anılmakta.

http://www.kokpit.aero/thy-kanunsuz-yaban-urunleri Mesajı Paylaş

canıtez

TÖREN YAPILDI İLK SEFER DUBAİ'YE

Türk Hava Yolları'nın 1 Aralık Cuma günü teslim aldığı ve Turkish Cargo filosuna kattığı ilk Boeing 777 kargo uçağı için tören yapıldı. Henüz burun adı verilmeyen TC-LJL tescilli uçak ilk seferini bugün Dubai'ye yapacak.

Boeing ve Türk Hava Yolları, bugün küresel taşıyıcının ilk 777 kargo uçağının teslimatını kutladı. Teslim alınan uçak, Türk Hava Yolları'nın hava kargo taşımacılığı sektöründe hızla yükselen, başarılı alt markası Turkish Cargo'nun bu yıl içerisinde sipariş ettiği iki adet 777 kargo uçağının ilki olma özelliğini taşıyor.

AYCI: SEFER SAYISI 55'TEN 73'E YÜKSELDİ

Teslim töreninde konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; "Bugün, burada birlikte kutladığımız ilk 777 kargo uçağımızın teslimatı, süratle geliştirdiğimiz kargo faaliyetlerimiz için önemli bir dönüm noktasını teşkil ediyor. Türk Hava Yolları'nın başarılı alt markası Turkish Cargo, 2017'nin Ocak ayı itibariyle direkt kargo seferi düzenlediği nokta sayısını 55'ten 73'e çıkarıp; taşınan kargo miktarını geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %29 oranında artırarak, yaklaşık bir milyon tona yükseltti. Bu dikkat çeken performans, sektörel anlamda oldukça büyük bir başarı. Hızla büyüyen kargo operasyonlarımıza artı değer katacak bu teslimat ile eminim ki alanında etkin profil çizen Turkish Cargo, mevcuttakinden daha fazla rekabet ve genişleme hızı ile İstanbul'daki merkezimizden kısa ve uzun menzilli noktalara daha kısa sürede ulaşarak çizdiği yükselen grafiği daha da yukarıya taşıyacaktır." dedi. İlker Aycı, yeni uçağın bugün kargosu yüklendikten sonra ilk seferini Dubai'ye yapacağını sözlerine ekledi.

"777 kargo uçağını Türk Hava Yolları'na teslim etmekten onur duyuyoruz." diyerek sözlerine başlayan Boeing Orta Asya, Afrika, Rusya, Türkiye, Orta Doğu Bölgelerinden Sorumlu Ticari Uçaklar Satış Pazarlama Başkan Yardımcısı Marty Bentrott ise; "Bu uçak, gerek mesafe, gerekse gelişmiş kargo kapasitesi ile Türk Hava Yolları'nın küresel kargo hizmetini çok daha kârlı bir şekilde büyütmeyi sürdürmesinde kusursuz bir tercih olarak önem kazanıyor." dedi. 

Dünyanın en uzun menzilli ikiz motorlu kargo uçağı olan 777F, teknolojik anlamda gelişmiş 777-200 LR (uzun menzilli) yolcu uçağına dayanmakla birlikte, 102,000 kg tam yüklü hâli ile 4,900 deniz mili (9,070 km) uçabiliyor.

http://www.airkule.com/haber/TOREN-YAPILDI-ILK-SEFER-DUBAI-YE/28998 Mesajı Paylaş

canıtez

Kargoda merkez Türkiye olacak

Türk Hava Yolları (THY) Kargo Çözümleri Proje Müdürü Latif Haliloğlu, üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye'nin hava kargo merkezi olacağını söyledi.

Haliloğlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sivil Havacılık Topluluğu'nun düzenlediği 2. Havacılık Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, hava yolu ile kargo taşımacılığının önemini anlattı.

Hava kargo taşımacılığı sektörünün son yıllarda hızla büyüdüğünü vurgulayan Haliloğlu, "THY bünyesinde birçok kargo uçağı var. Ayrıca kiralamalar yöntemiyle de ihtiyaçlar karşılanıyor. Yolcu taşıyan geniş gövdedeki uçaklarımız da kargo taşıyor. Bu sayede hava kargo taşımacılığında ciddi kapasiteye sahibiz. Yolcu ve kargo taşımacılığı birbirini destekliyor. Öte yandan üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye, hava kargo merkezi olacak." diye konuştu.

Haliloğlu, Türkiye'nin stratejik bir noktada bulunduğunu belirterek, THY'nin Avrupa'nın her noktasına düşük maliyetle uçma fırsatına sahip olduğunu aktardı.

Türkiye'nin coğrafi konumunun havacılıkta yapılabilecek her türlü taşımacılıkta avantaj sağladığını vurgulayan Haliloğlu, bu avantajı üçüncü havalimanının faaliyete geçmesiyle daha da geliştireceklerini söyledi.

Haliloğlu, sektörde akıllı sistemlerin kullanıldığını, kullanılan yazılımların bazılarını yenilediklerini belirterek, "Filonuzu büyütürken aynı zamanda filonun altyapısını, kullandığınız yazılımlarınızı da geliştirmek zorundasınız. Sektörün asıl motoru olan Türkiye'nin stratejik konumu, tarihi mirası ve yeni altyapılar, sektöre artı değerler kazandırıyor." dedi.

"Üçüncü havalimanı açılınca daha çok uçağa ihtiyacımız olacak"

THY Stratejik Planlama ve Yatırımlar Mühendisi Zeliha Akça da stratejik planlamaları yaparken sektördeki rakiplerinin durumunu ve sektörün dinamiklerini ayrıntılı olarak incelediklerini söyledi.

Akça, stratejik planlamada, müşteri memnuniyeti, sürdürebilir büyüme, inovasyon konularını odaklandıklarını ifade etti.

Uçak satın alımının çok uzun vadeli bir süreç olduğunu vurgulayan Akça, sektördeki riskleri çok ayrıntılı analiz ettiklerini, uçak tedariki yaparken riskten korunmak için kiralama da yaptıklarını bildirdi.

Akça, "Havacılık sektörü politik risklere çok açık. Bazen çok hızlı kapasite değiştirmek gerekiyor. Riskleri önceden düşünüp karar vermek gerekiyor. Hızlı tepki veremezsek, finansal zorluklarla karşı karşıya kalırız. Çok hızlı uçak tedariki yapmamız gereken durumlar da oldu. Uçak alımına yönelik yatırımlar uzun vadeli yatırımlar. Dolayısıyla planlaması çok iyi hesaplanarak yapılmalı. Özellikle üçüncü havalimanı açılınca daha çok uçağa ihtiyacımız olacak. Bu yıl alınması planlanan uçakların bir kısmını üçüncü havalimanının açılacağı zamana öteledik." diye konuştu.

THY reklamlarına değinen Akça, reklamların ardından global anketler yapıldığını, THY'nin marka bilinirliliğinin her yıl arttığını fakat reklam bütçesinin diğer büyük havayolu şirketlerine göre az olduğunu kaydetti.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/kargoda-merkez-turkiye-olacak.html Mesajı Paylaş

canıtez

Kargoda merkez Türkiye olacak

Türk Hava Yolları (THY) Kargo Çözümleri Proje Müdürü Latif Haliloğlu, üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye'nin hava kargo merkezi olacağını söyledi.

Haliloğlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sivil Havacılık Topluluğu'nun düzenlediği 2. Havacılık Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, hava yolu ile kargo taşımacılığının önemini anlattı.

Hava kargo taşımacılığı sektörünün son yıllarda hızla büyüdüğünü vurgulayan Haliloğlu, "THY bünyesinde birçok kargo uçağı var. Ayrıca kiralamalar yöntemiyle de ihtiyaçlar karşılanıyor. Yolcu taşıyan geniş gövdedeki uçaklarımız da kargo taşıyor. Bu sayede hava kargo taşımacılığında ciddi kapasiteye sahibiz. Yolcu ve kargo taşımacılığı birbirini destekliyor. Öte yandan üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye, hava kargo merkezi olacak." diye konuştu.

Haliloğlu, Türkiye'nin stratejik bir noktada bulunduğunu belirterek, THY'nin Avrupa'nın her noktasına düşük maliyetle uçma fırsatına sahip olduğunu aktardı.

Türkiye'nin coğrafi konumunun havacılıkta yapılabilecek her türlü taşımacılıkta avantaj sağladığını vurgulayan Haliloğlu, bu avantajı üçüncü havalimanının faaliyete geçmesiyle daha da geliştireceklerini söyledi.

Haliloğlu, sektörde akıllı sistemlerin kullanıldığını, kullanılan yazılımların bazılarını yenilediklerini belirterek, "Filonuzu büyütürken aynı zamanda filonun altyapısını, kullandığınız yazılımlarınızı da geliştirmek zorundasınız. Sektörün asıl motoru olan Türkiye'nin stratejik konumu, tarihi mirası ve yeni altyapılar, sektöre artı değerler kazandırıyor." dedi.

"Üçüncü havalimanı açılınca daha çok uçağa ihtiyacımız olacak"

THY Stratejik Planlama ve Yatırımlar Mühendisi Zeliha Akça da stratejik planlamaları yaparken sektördeki rakiplerinin durumunu ve sektörün dinamiklerini ayrıntılı olarak incelediklerini söyledi.

Akça, stratejik planlamada, müşteri memnuniyeti, sürdürebilir büyüme, inovasyon konularını odaklandıklarını ifade etti.

Uçak satın alımının çok uzun vadeli bir süreç olduğunu vurgulayan Akça, sektördeki riskleri çok ayrıntılı analiz ettiklerini, uçak tedariki yaparken riskten korunmak için kiralama da yaptıklarını bildirdi.

Akça, "Havacılık sektörü politik risklere çok açık. Bazen çok hızlı kapasite değiştirmek gerekiyor. Riskleri önceden düşünüp karar vermek gerekiyor. Hızlı tepki veremezsek, finansal zorluklarla karşı karşıya kalırız. Çok hızlı uçak tedariki yapmamız gereken durumlar da oldu. Uçak alımına yönelik yatırımlar uzun vadeli yatırımlar. Dolayısıyla planlaması çok iyi hesaplanarak yapılmalı. Özellikle üçüncü havalimanı açılınca daha çok uçağa ihtiyacımız olacak. Bu yıl alınması planlanan uçakların bir kısmını üçüncü havalimanının açılacağı zamana öteledik." diye konuştu.

THY reklamlarına değinen Akça, reklamların ardından global anketler yapıldığını, THY'nin marka bilinirliliğinin her yıl arttığını fakat reklam bütçesinin diğer büyük havayolu şirketlerine göre az olduğunu kaydetti.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/kargoda-merkez-turkiye-olacak.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter