Kuzey Irak Kürt Özerk Bölgesi

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Erbil'de mühimmat deposunda patlama

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil'de, Zerevani Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait mühimmat deposunda dün gece patlama meydana geldi. 3 peşmergenin hafif yaralandığı patlamanın nedeni ile ilgili araştırmaların devam ettiği öğrenildi. Erbil'in çıkışında bulunan, IKBY'ye bağlı Zerevani Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın eski yerleşkesindeki bir mühimmat deposunda, dün gece saatlerinde  patlama meydana geldi.

Peşmerge yetkilileri, patlamanın mühimmat deposunda çıkan bir yangından sonra meydana geldiğini belirtti. Mühimmat deposundaki ilk patlamanın ardından peş peşe patlama sesleri gelmesi paniğe neden oldu.  Herhangi bir can kaybının olmadığı patlamada, mümihmat deposu çevresinde görevli 3 peşmergenin hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Patlamanın meydana geldiği depoda, IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen mühimmatların muhafaza edildiği ifade edildi.

Erbil'in kırsal kesiminde bulunan depoda çıkan yangın, geç saatlere kadar süren müdahale sonucu söndürüldü. Zerevani Özel Kuvvetler Komutanı General Aziz Veysi, can kaybının yaşanmadığı patlamanın, herhangi bir terör saldırısından kaynaklanmadığını açıkladı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201708271029892555-erbil-muhimmat-depo-patlama/ Mesajı Paylaş

Defence

Irak meclisinden IKBY'nin referandumuna ret

Parlamentoda yapılan oylamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumu kabul edilmedi

Irak meclisi, yaptığı oylamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetti.
Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, "Meclis, Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti." dedi. Safi, karara karşı çıkan Kürt milletvekillerinin de oturumu terk ettiğini ifade etti. 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı.
IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada "bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını" söylemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407510/irak-meclisinden-ikbynin-referandumuna-ret Mesajı Paylaş

Trilogy

Arap Birliği Dışişleri Bakanlarına göre, IKBY'nin bağımsızlık referandumu 'yasadışı'

Irak'ın Arap Birliği Temsilcisi Habip Hadi el-Sadr, Arap ülkelerinin Dışişleri Bakanları'nın IKBY'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğunu belirttiklerini açıkladı.

Sputnik'e konuşan el Sadr, Mısır'ın başkenti Kahire'de dün ve bugün düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın 148. toplantısında görüşülen IKBY'nin bağımsızlık referandumu konusunda değerlendirmelerde bulundu.
El Sadr, "Bakanlar Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklemeye karar verdi ve referandumun sadece Irak'ın bütünlüğü için değil, tüm bölgenin güvenliği için bir tehdit oluşturduğu kanısına vardı. Arap ülkelerinin Dışişleri Bakanları, referandumunun yasadışı olduğunu ve Irak'ın anayasasıyla çeliştiğini kabul etti. Arap Birliği, herkesi diyaloga ve mevcut ihtilafları yürürlükteki anayasaya uygun olarak çözmeye çağırıyor" diye konuştu.

Iraklı diplomat, Arap dünyasının referandumun Irak sınırlarının ötesinde de buna benzer eylemleri tetikleyebileceği ve bunun Ortadoğu bölgesinde kontrol edilemez süreçlere yol açabileceği konusunda endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709131030133594-arap-birligi-disisleri-bakanlarina-gore-ikby-bagimsizlik-referandumu-yasadisi/ Mesajı Paylaş

putty

Bağımsızlık zaten istemeyenlere karşı yapılır Mesajı Paylaş

Trilogy

Dışişleri'nden Kuzey Irak'taki referandum kararıyla ilgili açıklama: Bir bedeli olur

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kuzey Irak'taki referandumla ilgili yapılan açıklamada, "Referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyoruz" dendi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Irak Temsilciler Meclisi'nin, 'IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği' yönünde 12 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkı ile bölgemiz açısından arzettiği risklere müteaddit açıklamalarımızla dikkat çekmiş ve bu girişim aleyhindeki görüşlerimizi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirmiştik.

Irak Temsilciler Meclisi'nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak'ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz.

Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz. IKBY'nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY'yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY'nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla, Merkezi Hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır."

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201709141030135312-disidleri-irak-referandum-karar-aciklama-bedel/ Mesajı Paylaş

putty

Hiç inanmıyorum ben bu muhalif söylemlere. Karşıda tabi dev gibi Arap tarafı var bunlar Kuzey Irak ı kendilerinden toprak kopartma olarak, Arap hakimiyet alanının daralması, işgali olarak görüyorlar tabi ki muhalif duracaklar. Biz ise kürt sorunumuz açısından olaya yaklaşmak analiz etmek durumundayız. Benim görüşüm şüphesiz kürt devleti bizim için olmazsa olmaz bir mecburiyettir her şekilde desteklemek zorundayız. Bir kaç tane sıkıntı var birincisi bizden başka Kürt sorununa komşuda devlet sahibi olsunlar diye yaklaşacak başka devlet yok. İran ve hatta Suriye'nin Kürt sorunu bile bizimki gibi karanlık değil onlar kanat ülkeler bunla mücadele edip kazanabilirler ama biz ve Irak kürt ana kütlesine sahibiz. bizim için tek çare bu devletin komşuda kurulmasıdır. İran ve Suriye gibi mücadele ile kazanamayız bu savaşı. Bize lazım olan bir kürt devletidir. Bu devlette çok açık ya Irak ya Türkiye de kurulur, İran veya Suriye de olmaz. Irak a karşı gelenler ne istiyorlar bizde mi kurulmaya çalışılsın yani. Hiç kurulmasın istiyorlardır ama bu çocukça bir istek olur ben istemiş olayımda görevimi manen yapayım davama leke sürmeyim diyenler bunu ister sadece. Bu yüzden devlet aklı kürt devletine ikna olmuştur ama bunu çok dillendiremez. Hem Araplar gibi ve bizim için çok önemli olmaya devam edecek olan Irak içinde bu dili kullanmak zorundayız. Hemde bizim de bir meselemiz var ayrılmak isteyen Kürtler tabi ki ayrılabilir destekliyoruz diyecek kadar geri zekalı olamayız o zaman "eğğ sendeki kürtlere niye izin vermiyorsun onlarda aynısını istiyor" derler. Bu yüzden inanmayın devletin muhalif diline. Türkiye Kürdistan ı kurmak için 30 yıldır dantel gibi bu olayı örüyor bir kuzey ırak kürt devleti için yanıp tutuşuyor. Herkesi kandırabilirler ama Puttyi asla. Mesajı Paylaş

Trilogy

Kerkük Valisi, Başbakan İbadi'nin talebiyle görevden alındı

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması kararını imzalayarak oylama için meclise gönderdi. Meclis de Kerim'in azli yönünde oy kullandı.

Irak Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakanlık ofisinden Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması talep yazısı oylanması için tarafımıza gönderildi" denildi. Yapılan oylama sınucunda da Kerim'in görevden azline karar verildi.

Kerim, kentin resmi kurum ve kuruluşlarında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağını astırma kararı aldırmıştı.

Kerkük İl Meclisi de kentin, IKBY'de 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumuna katılması kararını almıştı.

İbadi, Kerkük İl Meclisi'nde Kürt üyelerin tek taraflı görüşüyle alınan referandum kararının yanlış olduğunu ve bunu kabul etmediklerini söylemişti.

İngilizce yayın yapan Iraqi News de IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin, 'Irak merkez hükümeti ile anlaşmazlık içinde olduğu Kerkük ilini ele geçirme yönündeki herhangi bir girişime güçlü bir yanıt vermeye yemin ettiğini' aktarmıştı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709141030139785-ibadi-kerkuk-vali-azil/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Barzani: Kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz

ABD'nin, 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumunu erteleme teklifini reddeden IKBY lideri Barzani "Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani, Duhok'un Amedi ilçesinde yaptığı konuşmada, "Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışardakiler değil. O yüzden hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Barzani "Şimdiye kadar, referanduma denk bir alternatif bize ulaşmadı. Referandum, bağımsızlığa ulaşmamız için bir araçtır ancak hedef değildir. Amacımız bağımsızlıktır. Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecektir" dedi.

'KUSURA BAKMAYIN, SİZE HİZMETÇİ OLMAYI KABUL ETMİYORUZ'

"En büyük sorun Bağdat'taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın, biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz." diyen Barzani, "Evet bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa başarıda elde edilir" diye konuştu. Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, "Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir" ifadelerini kullandı.

ABD, dün Barzani'ye referandumun ertelenmesi için alternatif bir teklif sunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk da IKBY'nin, referandumu ertelemesi için sunulan alternatifleri kabul etmesi temennisinde bulunarak, referandumun tercih edilmesinin riskli bir yol olduğunu belirtmişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709151030163383-barzani-referandum-bagimsizlik-kimsenin-sozunu-dinlemeyin/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

IKYB parlamentosu referandum yolunu açtı

İki yıl aradan sonra ilk oturumun düzenlendiği Kuzey Irak parlamentosunda yapılan oylamada, bağımsızlık referandumuna yeşil ışık yakıldı. IKBY Başkanı Barzani referandumun ertelenmeyeceğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosunda yapılan oylamada, 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu oy çokluğuyla kabul edildi. İki yıl aradan sonra ilk oturumunu yapan IKYB parlamentosunda çoğunluğu Kürt milletvekilleri oluşturuyor. Oylamada çoğunluk bağımsızlık referandumundan yana oy kullandı.

Parlamento Başkan Yardımcısı Cafer Eminki'nin yönettiği oturumda 65 vekilin referandum lehinde oy kullanmasının ardından bağımsızlık referandumunun yapılmasının kabul edildiği duyuruldu. Muhalefet vekilleri parlamentonun iki yıl aradan sonraki ilk oturumunu boykot etti.

Barzani: Referandumu ertelemeyeceğiz

IKBY Başkanı Mesud Barzani de uluslararası tüm tepkilere karşın cuma günü oylama öncesi bağımsızlık referandumu planlarında kararlı olduklarını açıkladı. Barzani Erbil'deki açıklamasında referandum tarihinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını ifade ederek, "O tarihe kadar referandumun yerine geçebilecek bir alternatif almadık" şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı İbadi Yıldırım ile görüştü

Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile mevkidaşı Binali Yıldırım'ın da cuma günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Irak Başbakanlık ofisinden verilen bilgide, İbadi'nin Yıldırım'a IKYB'de yapılacak bağımsızlık referandumuna ilişkin kaygılarını ilettiği belirtildi.
İbadi'nin olası bir bağımsızlık referandumunun bölge ve halkların güvenliği için bir tehlike olduğunu belirttiği endişelerini dile getirdiği bilgisi verildi.

Erdoğan da süreci değerlendirdi

Öte yandan cuma akşamı üç haber kanalının ortak yayınında Irak'taki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Eylül'de yapılması öngörülen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının 22 Eylül'e çekildiğini referandumun gündeme alındığını söyledi.
Erdoğan, Barzani'ye hitaben, "Bizim kanaatimiz belli ama şimdi artık bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22'sindeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi çok daha net, açık görecektir" şeklinde konuştu.
Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum kararıyla ilgili olarak sarfettiği "akıl tutulması" sözlerini de değerlendiren Cumhurbaşkanı, "Ben bunu akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum, bu ciddi manada bir siyasi acemiliktir, böyle bir siyaset anlayışı olamaz" dedi ve Türkmenlerin, Arapların olduğu bir ortamda bağımsızlığa "evet" denemez ifadesini kullandı.

Gerginlik artıyor

Bağdat yönetimi başta Kerkük meselesi olmak üzere bölgenin güvenliğini tehlikeye düşüreceğini öne sürerek Erbil yönetiminin bağımsızlık referandumu planlarına karşı çıkıyor. 2014 yılında IŞİD tehdidi nedeniyle Peşmerge birlikleri Kerkük'e konuşlanmıştı.

Geçen aylarda da kentteki kamu binalarına Kürt bayrağı çekilmesi sonrası Kerkük'ün IKYB mi yoksa Bağdat yönetimine mi bağlı olduğu tartışmaları başlamıştı. Kerkük'ün resmi statüsü anayasaya göre bir referandumla belirlenecekti ancak söz konusu referandum henüz yapılmadı. Türkiye ve İran da Erbil yönetiminin bağımsızlık referandumu planlarına karşı çıkıyor. ABD ise IŞİD'e karşı mücadeleye zarar vereceği gerekçesiyle referandum tarihini doğru bulmadığını açıklamıştı.

http://www.dw.com/de/irakische-kurden-stimmen-f%C3%BCr-unabh%C3%A4ngigkeitsreferendum/a-40535476 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Beyaz Saray: Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Referandum Kararına Destek Vermiyoruz

Açıklamada, "Amerika Kürt Bölgesel yönetiminin bu ay sonunda bir referandaum yapma niyetine destek vermemektedir.ABD, Kürt Bölgesel Hükümeti liderlerine, referandumun ISIS'i yenmek ve özgürleşmiş alanları istikrara kavuşturma çabalarına zarar vereceğini defalarca vurguladı. Tartışmalı olan bölgeleri kapsayan bir referandum düzenlemek provakatif ve istikrarsızlığı arttırıcı bir eylem olacaktır. Bu sebeple Kürt Bölgesel yönetimini referandum kararından geri dönmeye ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa başlama çağrısı yapıyoruz, ki Amerika yönetimi bu konuda yardıma hazır olduğunu da defalarca ifade etmiştir" denildi.

Son olarak Amerika Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk beraberindeki bir heyetle birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile biraraya gelmiş ve kendisine referandumun ertelenmesi için bazı alternatifler sunulmuştu. Ancak Barzani tüm alternatiflere karşın son olarak referandumun yapılması konusunda kararlı olduklarını ilan etti. Kerkük'ü de kapsayan referandumun 25 Eylül'de yapılması planlanıyor. Referanduma Irak hükümeti de şiddetle karşı çıkıyor. Öyle ki son olarak Bağdat referandum kaynaklı gerilim nedeniyle Kerkük Valisi'nin görevden alındığını duyurdu ancak vali bu kararı tanımadığını açıkladı.

https://www.voanews.com/a/us-special-envoy-kurdish-referendum-undermine-islamic-state-fight/4029474.html Mesajı Paylaş

putty

Türkiye'nin arka bahçesi olan Kürdistan için hiç bir batılı hevesli değil haliyle. Akdeniz e kıyısı olsa şimdiden konsolosluk bile açmışlardı bırak tanımayı. bizimkilerde Arap gözlüğünden mi bakıyorlar yoksa çokmu iyi muhalif taklidi yapıyorlar benimde kafam karıştı. Bana göre devlet kürt devleti için yanıp tutuşuyor olmalı ama öyle şeyler diyorlarki bende neredeyse inanacağım bu ülkeyi yönetenlerin kürdistan a karşı olduklarına. Akıllı bir Türk Irak ta kurulacak Kürt devletine karşı olmaz normalde ama karşı görünmek zorunda dır destekleyemezde. Ama bizimkiler o kadar karşı görünüyorlarki karşı bile olabilirler gibime geliyor. Bununda izahı Arap gözlüğüdür. Bu dünyaya Arap menfaatleri ile bakarsan tabiki Kürtlerin Arap coğrafyasından kopmaları toprak kapmaları kötüdür. Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumunun şiddetle neticelenmesi halinde askerî müdahaleye hazır oldukları söyledi.

Kaynak : Türkiye Gazatesi

Açıklama Tayyip Erdoğan ve İbadi görüşmesi sonrasında geldi. Mesajı Paylaş

Defence

Barzani: Komşu ülkelerle ilişkilerimizin bozulması taraftarı değiliz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül referandumundan dolayı komşu ülkelerle ilişkilerinin bozulması taraftarı olmadıklarını açıkladı.

Barzani, IKBY'nin Duhok kentindeki "evet mitinginde" yaptığı konuşmasında, "Komşu ülkelerle dostane ilişkiler içerisinde kalmayı istiyoruz. İlişkilerimizin bozulması taraftarı değiliz." ifadelerini kullandı. Komşu ülkelerin haklarına karşı duracağı kanaatinde olmadıklarını belirten Barzani, "Barış ve istikrarın vesilesi olduğumuzu geçen 25 yıl boyunca ispatladık." diye konuştu.

"SINIRLARIN ÇİZİLMESİ VE SU MESELESİ İÇİN MERKEZİ HÜKÜMETLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Bağdat ile diyalog kapısını kapatmadıklarını ve kapatmayacaklarını söyleyen Barzani, sınırların çizilmesi ve su meselesinin ele alınması için Irak merkezi hükümetiyle ciddi görüşmelere girmeye hazır olduklarını dile getirdi.

IKBY'NİN TEK TARAFLI REFERANDUM KARARI

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle yaptığı toplantı sonrası 25 Eylül tarihinde referandum yapılacağını duyurmuş, bunun Kerkük gibi statüsü tartışmalı olan bölgelerde de gerçekleşeceğini bildirmişti. Irak merkezi hükümetiyle başta bütçe olmak üzere birçok sorun yaşayan Erbil yönetimi, Haziran 2014'te terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye karşı halkı koruma bahanesiyle girdiği Arap ve Türkmenlerin yoğun yaşadığı tartışmalı bölgelerde de referandum planını uygulamaya koymayı hedefliyor.

Referandum kararına, Irak merkezi hükümeti, tartışmalı bölgelerde yaşayan Türkmen ve Araplar, ABD, Birlemiş Milletler, İngiltere, Türkiye ve İran karşı çıkıp, iptal edilmesini talep etmişti. Irak Başbakanı Haydar El İbadi ise, referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını belirtmişti. Irak meclisi de yaptığı oylamada bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün yaptığı yazılı açıklamada, "IKBY yönetimine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi çağrısında bulunuyoruz." demişti

http://www.dunyabulteni.net/manset/407811/barzani-komsu-ulkelerle-iliskilerimizin-bozulmasi-taraftari-degiliz Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Ebadi'den Referandum Tepkisi: 'Askeri Müdahaleye Hazırız'

Irak Başbakanı Haydar El Ebadi Kürt referandumunun şiddetle sonuçlanması halinde askeri müdahalede bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

Associated Press'e konuşan Ebadi, Iraklı Kürtlerin merkezi hükümetten ayrılmak için yapacağı referendum oylamasını Irak'ın egemenliğini ihlal edecek 'tehlikeli bir gerilim' olarak niteledi.

Ebadi, Irak haber ajansına yaptığı bir başka açıklamada da, Kürtlerin 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumla 'ateşle oynadığını' belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin düzenlemeyi planladığı referanduma bir sert tepki de Türkiye'den geldi. Başbakan Binali Yıldırım Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu belirterek, "Bu konuda gereken her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın." ifadesini kullandı.

Iraklı Kürtlerin lideri Mesut Barzanı referandumu destekliyor.

Türkiye Barzani'yle güçlü ilişkilere sahip olsa da oylamanın yapılmaması için baskıları her geçen gün artırıyor.

Binali Yıldırım, Cuma günü yaptığı açıklamada "Yaptırım noktasına gelmesini arzu etmeyiz ama bir akıl tutulması yaşanırsa, o noktaya taşınırsa Türkiye'nin atacağı adımlar bellidir" demişti.

ABD Yönetimi de Kürt Referandumu'nu desteklemediğini Cuma günü açıklamıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Amerika Kürt Bölgesel yönetiminin bu ay sonunda bir referandaum yapma niyetine destek vermemektedir.ABD, Kürt Bölgesel Hükümeti liderlerine, referandumun ISIS'i yenmek ve özgürleşmiş alanları istikrara kavuşturma çabalarına zarar vereceğini defalarca vurguladı. Tartışmalı olan bölgeleri kapsayan bir referandum düzenlemek provakatif ve istikrarsızlığı arttırıcı bir eylem olacaktır. Bu sebeple Kürt Bölgesel yönetimini referandum kararından geri dönmeye ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa başlama çağrısı yapıyoruz, ki Amerika yönetimi bu konuda yardıma hazır olduğunu da defalarca ifade etmiştir" denilmişti.

https://www.voanews.com/a/iraq-prime-minister-kurdish-referendum/4032241.html
Mesajı Paylaş

Defence

İran: Sınır kapılarını kapatırız

IKBY'nin 25 Eylül'de düzenleyeceği bağımsızlık referandumu ile ilgili açıklamada yapan İran, olası bir bağımsızlık ilanında sınır kapılarını kapatacaklarını açıkladı.

Şemhani yaptığı açıklamada, "Kürdistan Bölgesi, Irak'tan ayrılırsa, Kürdistan Bölgesiyle yaptığımız bütün anlaşmaları gözden geçiririz" ifadelerini kullandı.

İran, daha önce yaptığı açıklamada, IKBY referandumuna karşı olduğunu duyurmuştu. Olası bir bağımsızlık adımına karşı IKBY'yi uyaran İran, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu açıklamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407850/iran-sinir-kapilarini-kapatiriz Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter