Kuzey Irak Kürt Özerk Bölgesi

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

farabi

Pek çok etkili çevre , kürtlerin devletleşmesinin Suriye'nin çözülmesi ve Türkiyenin de-stabilizesi sonrası çok daha geniş bir coğrafyada gerçekleşmesi gerektiği konusunda görüş verirken , dahası sahadaki terör örgütleri bu stratejik amaçla hareket ederken ; KDP'nin nüfuzunu kaybetme riski hatta bir darbe ile tasfiyeye uğratılması paranoyası, çok güçlü olmayan ancak kürtlerin devletleşmesi hareketinin liderliği noktasında bir iç mücadele alanı yaratmakta.

İbadi , devlet otoritesinin sağlamlaştırılması adına vakit kazanmak isterken diğer taraftan sorunun sadece kendi ülkesinin sorunu olmaktan çıkarak ötelenemez biçimde tüm tarafları tehdit edecek boyuta ulaşmasının elini güçlendirecek olmasını hesap ediyor olabilir. PKK'da Suriye ve Türkiye üzerindeki sürecin tamamlanmadan Kuzey Irak bölgesel yönetimi üzerinde etkinlik sağlayamacağını hesap ediyor olmalı ki ; farklı nedenlerle de olsa KDP'nin referandum kararını erken ve Kürtlerin çıkarına olmadığı görüşü ile engelleme eğiliminde.

Türkiyenin pozisyonu görünürde uzun süre : Doğumuna engel olamıyorsan , erken doğuma zorlamak ehveni şerdir, çizgisindeydi. Sadece Irak'ın parçalanarak çevreleyen üç devletin toprak bütünlüğünü koruması ise pkknın giderek meşru bir zemine oturtulması ile sorunlu bir vizyon haline geldi. Bununla birlikte , suriye sahasında enks ile dirsek teması kurulurken hatta Irak sincar bölgesi üzerinde müşterek bir operasyon talebimiz varken öte tarafta örneğin Kerkük krizinde katı bir tutum sergilenmesi, Barzanigillere 11 Mart 1970 sınırları anlayışında mutlak kürt çoğunluklu ve Musul Kerkük gibi Arap Türkmen ağırlıklı bölgelerin özel statüyle Irakta kalacağı dar perspektifi dayatmaya çalıştığımızı yahut yakın zamanda farklı aktörlerle masaya oturacağımızı yeni bir politik kırılmaya hazırlandığımızı haber veriyor olabilir. Mesajı Paylaş

putty

Kuzey Irak'ta referandum tarihi belirlendi
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani başkanlığında bir araya gelen Kürt partileri, bağımsızlık için yapılacak referandumun tarihini 25 Eylül olarak belirledi.

Bence bu iyi bir haberdir bizim Kürt sorunumuz için. Mesajı Paylaş

Vatansever

Kötü bir haberdir. İlerde Suriye'deki Ypg'nin kontrol ettiği topraklarla birleşicektir. Amerika Suriye'nin güney kısmını da Esad'a yar etmeyecek gibi duruyor. Eğer Amerika başarılı olur da güneydeki Ürdün-Abd destekli muhalifleri de YPG safına katarsa Kürt Devleti'nin Suriye'nin güneybatısından israil ile kara bağlantısı kurulacak ve petrolünü İsrail üzerinden akdenize açacaktır. Buradan tabiki en karlı çıkan da Israil olacak,  Kuzey Irak ve Suriye'deki petrolün kontrolünü bir nevi elinde tutacaktır. Sınırlarımızda böyle bir Kürt Devleti kurulmasınının Türkiye'ye artık petrolü ulaştırmak için gerek kalmadığını ve Türkiye'nin bu stratejik kozunu kaybedeceğini gösterir. Ayrıca Kürt Sorununu daha da körükleyeceğini düşünüyorum. Sonuçta Suriye'deki ve Irak'taki  kürtlerin bağımsızlıklarını kazanması ayrılıkçı kürtlere motive kaynağı olacaktır ve de yeni Kürt Devleti'nin Pkk'yı destekleyeceğinden hiç şüphe yoktur. Velhasıl kelam Yapbozun parçaları bir bir oturmaya başlamıştır. Bu işin devamı gelecektir. Mesajı Paylaş

BETONBEY

ABD ve İsrail'in ortak rüyası Irak savaşı sonrasında "Yeni Roterdam" planını uygulayabilmektir.

S.Arabistan'dan ve Irak'ta Musul-kerkük'ten gelen petrolü Hayfa limanına bağlayarak dünyaya arz etme projesi...

İki ülkeden gelen petrol Ürdün üzerinden İsrail'in Hayfa limanına indirilecek ve hem Türkiye hattı hem Süveyş Kanalı bypass edilerek petrol arz güvenliği sağlanacaktı. Tabiki bu arada İsrail'in getirilmek istendiği konumda ortada...Irak'taki Sünnisi, Şiisiyle Arapların bu plana olur vermeyecekleri açıktır.

Planlanan Musul ve Kerkük'ün kontrolünü elde etmiş bir kürt devleti ile bu planın yürürlüğe sokulmasıdır.

Önümüzdeki dönemde bu plan gerçekleştirilebilecekmi, hep birlikte göreceğiz diyorum. Mesajı Paylaş

korat

Bölgesel kürt yönetiminin referandum konusunda tepkilere rağmen bu dönemi seçmesinin rastlantı olmadığını düşünüyorum. deaş artık görevini yaptı ve sonunun geldiği açık. komşumuz iki devlet ırak, suriye parçalanıyor ve her iki gücün korumasıyla (rusya ve abd) desteğiyle bir kürt devletinin ırak ve suriye enkazlarından kurulmaya çalışılacağı açık. Beni düşündüren katar kriziyle bir kürt devleti projesi arasında bir bağlantı var mı? Erdoğan bayrama kadar sorunun çözülmesi lazım demiş, b u da beni düşündürdü Türkiye bazı arap ülkelerinin desteğini de arkasına alarak acaba bir kürt bağımsız devlet oluşumunu engellemek amacıyla rakka operasyonunun bitmesine yakın suriye ye bir operasyon mu planlıyordu? Katar krizi Türkiye nin arkasına destek olarak almak isteyebileceği bir koalisyonu bölünmesine neden olabilir. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

putty

Kursun adamlar devletlerini. İtiraz edenlerin tek beklentisi Kürt meselesinin devam etmesi isteğidir. Kürtleri temsil eden bir devletin var olmasını istemiyor bu ülkeler terörist mücadele bölgede hep sürsün diye. Bizimkilerin eleştirisi ise tamamen takiye. Mesajı Paylaş

putty

#66
Haz 27, 2017, 07:55 ÖS Last Edit: Haz 27, 2017, 08:06 ÖS by putty
Kürtlerin ben İsrail in hinterlandından olması için çok büyük kararlılıkla bu toprak kapışmasından çıkmasının sağlanmak isteneceğine inanıyorum
Batı için Kürtler doğrudan erişilebilir bir ülke olmalı İsrail ve onunla paralel düşünen ABD içinde Kürtler İsrail in doğrudan erişebileceği hinterlandından bir ülke olmalı.
Şu anda bu sağlanabilmiş değil ve çokta ciddi direnç var bu hedefin karşısında
Ben Kürtlerin ya Hatay'ın güneyinden denize ulaşmalarının isteneceğini yada bu başarılamaz ise daha uzun bir yol olarak İsrail ile kara sınırının sağlanmasının isteneceğini düşünüyorum.
Şu anda Akdeniz'e ulaşma yolu bizim tarafımızdan ve Rusya tarafından kesin şekilde engellenmiş görünüyor.
Geriye güneye sarkarak İsrail ile karadan buluşması istenebilir. Yol uzun ama önlerinde ele geçirilmesi gereken düşman topraklar var zaten bu yüzden hem teknik olarak mümkün hemde Kürt topraklarını da muazzam büyüten bir tercih buda İsrail için daha büyük yaşam alanı demek.
İsrail ile kara sınırı iki şekilde sağlanabilir
Ya Kürtler Golan tepelerine kadar ilerlerler
Yada Bir miktarda İsrail güvenlik kaygıları yaratarak ilerleyip yolun çeyreğini o geçer kalan şu anda işid in elindeki kısmı da Kürtler geçer.
Bu İsrail için suya da ulaşma imkanı sağlayacaktır. Fırat ın sularını İsrail e boru ile taşıma imkanı sunar Kürtler için iki damla su sadece ama İsrail için kurtuluş demek.
İsrail için tarım alanları satın alabileceği muazzam bir fırsat ve daha ötesi bir yaşam alanı huzur alanı normal bir komşu olacak Kürtler.
Şu sıralar İsrail Suriye tanklarını filan vuruyor hava saldırıları yapıyor sanki bir hazırlık içinde bu yönde
Velhasıl öyle olacak böyle olacak dan ziyade Kürtler ile İsrail ve batı direk temas peşindeler.
Ben hatta FETO askeri darbesinin de bu yüzden bu dönemde yapıldığına inanıyorum. FETO dediğinde sonuçta Kürt tabanlı bir yapı ve batının iletişimde olduğu bir araç
İhtilal olacaktı bizim Suriye deki bütün kırmızı çizgilerimiz ortadan kalkacak askeri geri çekecektik Afrin ile kara bağı sağlanacak belkide Akdeniz'in kapısı aralanacaktı. Yada kuzeye doğru olacak olan operasyon öncesi Türkiye riski ortadan kalkacaktı

Peki bu önlenebilir mi diye sorarsak ben çok zor olduğuna inanıyorum. Sebebi de her türlü cürete değecek bir yüzyılın kazanımı bu olay. Kudüs ün alınması gibi bir kara cüret ile karşılaşacağız bu süreçte. Her türlü olmazın olur olacağı bir şey bu hiç bir şeye cesaret edemezler demeyin.
Şimdi güneye doğru bir sarkma beklemek gerekecek. Bunu önlemenin iki yolu var. Birincisi önlerine geçmek ama nasıl olacak biz güneye nasıl sarkalım hem işid ile uğraşıp hem Rusya Suriye ile varılan anlaşmaya ters düşüp hemde ABD nin önüne nasıl çıkalım. ABD bırakın bizi kendi yurdunu kurtarmak isteyen Suriye lilerin bile Kürtlerin güneyindeki toprakları kurtarmasına izin vermiyor niyeti belli oraların üzerinden İsrail'e ulaşacaklar.
İkinci yol ise Kürtlerin Akdeniz'e erişimlerine izin vermektir. Bu olursa İsrail ile sınırları olmaz bizimle de çok muhtaçlıkları kalmaz ama en azından bizim hinterlandımızda kalırlar İsrail'e kara sınırı olmaktansa.
Bu adamlar bütün Suriye yi geçip İsrail e kara sınırı sağlayacaklar haberiniz olsun çok uçuk ama olacak bu çünkü aksine tahammül edemeyecekleri kadar hayati bir hedef bu İsrail için.

Yakında öyle bir şeyler dayatılacak ki bu İsrail in 50 ler de ki bir avuç Yahudi ile baş edemeyiş neticesinde bu gün gelinen nokta gibi ileride karşımıza çıkacak. İsrail in kurulması gibi bir dayatma var şu anda bunun önünü almada basireti bağlanan kafasını sonraki yüzyıllarda çok taşlara vurur.

Ben hassasiyeti olanlara durumu açmak istedim ama benim Kürtlerin devlet sahibi olması hakkındaki düşüncelerimi biliyorsunuz Ne kadar büyük ne kadar zengin ne kadar güzel se bizim için o kadar iyidir. Ama bu benim istediğimden de biraz fazlası bu sefer. İsrail ile komşu olurlarsa işimiz iştir Mesajı Paylaş

BETONBEY

İyi güzel de Putty unuttuğun bir şey var. Irak ve Suriye'de ki kürt nüfusu 8-9 milyon etmez. İsrail'in nüfusuda yaklaşık o kadardır. Toplamda en fazla 18-20 milyon arası bir nüfus olur.

Irak'ın Arap nüfusu yaklaşık 30 milyon, Suriye'nin Arap nüfusu 15 milyon, Ürdün'ün Arap nüfusu 8-9 milyon, Lübnan'ın Arap nüfusu 3-5 milyon ve daha arada Mısır öylece duruyor ;D

Bu bölgeyi Kürtlere ve İsrail'e verirken o bölgelerde yaşayan 50-60 milyon Arap nüfusunu ne yapmayı düşünüyorsun ?

Bunlar Filistin'li değiller dikkatini çekerim, demokrasileri tartışılır olsa da hepsi egemen devletler ve kendilerine ait toprakları var.

Öyle alma-verme fethetme devri kapanalı baya bir zaman oldu.

Sen Yahudilerin rüyalarında görseler inanmayacakları bir dünyadan bahsediyorsun. Bence İsrail'in aklı bu kadar uçuk değil :) Mesajı Paylaş

putty

#68
Bugün, 04:11 ÖÖ Last Edit: Bugün, 04:34 ÖÖ by putty
Birincisi kara cüret den bahsediyorum zira ödül vazgeçilemez değerde. Dünya umurunda olmaz buna azıcık kapı aralanmış ise bahsi geçen ülkelerin. Ben ayrıca veren tarafta değilim muhalif taraftayım önlemeye çalışıyorum. Paylaşım olacak isede şöyle olur tahminimce nüfusları dikkate alarak. Kuzeydeki kürtler ile güneydeki israil Irak Suriye toplamını Nusayri Kürt Arap olarak üç parça yapacak şekilde ortadan bir yerlerden yani Suriye nin Irak sınırına daha yakın bir yerden güneye sarkar. Böylece yan yana 3 kesim olur.

Bu haritadaki gibi bir sarkma planlıyorlar bence. Akdenize erişim çok daha yakın ama biz ve Rusya bunun önünü aldı gibi görünüyor geriye çok daha zor ama teknik olarak işid bölgesini kurtarma kisvesi altında teorikte mümkün olan bir seçenek bu kalıyor. Yinede zor ama o zorluğu bu yüzyılın krizi olarak göze rahatlıkla alabilecek bir İsrail ittifakı var. Fırat dan Teberiye gölü ne mesafe 500 km dir ve rakım farkı 200 m dir. Çinde bundan daha uzun mesafelerden içme suyu borular ile taşınıyor. Ödülü görüyormusunuz? Buna tarımı ekleyin güvenilir komşuyu ekleyin pazarı ekleyin stratejik yayılmayı ekleyin İsrail gibi ülke bunu niye yapmasın. Kendiside dert çekmeyecek Kürtler çekecek ama Kürtlerde toprak kazanacak zaten dünden razı. 100 yıl lleri tetikte beklerler seve seve yeterki birisi bu toprakları onlara bıraksın. ABD nin İsrail in yapacağı tek şey bir katakülli ile toprakları Kürtlere bırakmak gerisini Kürtler çekecek varsa derdi. Onlarda daha ne istesinki

Bu haritada Sarı alanlar Kürt lerin elinde. Gri alanlar kurtarılmayı bekleyen işid alanları yani alınması hak olan alanlar kürtler ve ABD için. Oralara yayılacaklar Suriye girmeye kalkınca ABD boşuna bombalamıyor buraya sarkma diyor planı var belli çünkü. Yeşil daireli alan işid den alınırken kürtler oraya uzanacaklar. Mor daireli alanda Irak da yine işid alanı orayada sarkmak mümkün farkı yok ordan da biraz yaklaşırlar İsrail e. Sarı daireli alan en zor kısmı ama orada da cüret devreye girer. Bunu kolaylaştırmak için İsrail de güvenlik gerekçesi yaratıp mavi daireli alanı geçici olarak işgal ederse zaten bir birlerine çok yaklaşmış son bir hamleye kalmış olur iş. Bu sefer ortada Türkiye filanda olmaz ve Suriye Rusya ikilisinin etki alanından da uzak olur bu yeşil dairedeki son buluşmayı sağlamak. Belki sonra İsrail geri çekilir yerine Kürtlere bırakır yada çekilmez bellide olmaz. Yani bölge gayet mantıklıda pay edilir yan yana 3 kesim olarak. Buna dikkat etmek lazım biraz yol alınırsa artık engelleme gücümüzden uzaklaşır olay. Şimdiden o gri bölgeye sarkmak gerek aynı cüretkarlık ile.
Ayrıca bu daire içindeki alanlarda Fırat nehri çevresi hariç neredeyse hiç yerleşim yok çöl buralar en sığ yerler. Kovulacak insan bile yok neredeyse

Burada Türkiye'nin yapması gereken yapılabilir tek şey var. 36. paralel in kuzeyinde kalın ültimatomu verip bunun için tüm sınırı boyunca blöf yapmadan gerçek anlamda savaşa hazır şekilde beklemesi ve gerekiyor ise bütün Suriye sınırı boyunca askeri ile işgale hazır beklemesidir. Fırat'ın doğusunda 36 nın kuzeyinde kalınacak. Bu bizim hayati meselemizdir savaş sebebi saymalıyız. ABD de bunu anlar görünce merak etmeyin. Yoksa Fırat kalkanını devam ettirip güneyden o ilerleyişi çevirmek mümkün değil.Mesajı Paylaş

BETONBEY

#69
Bugün, 06:47 ÖÖ Last Edit: Bugün, 06:51 ÖÖ by BETONBEY
Golan Tepeleri bile İsrail'in değilki Şam'ın güney-güneydoğusunu Suriye kuzeyine doğru işgal edebilsin.

Dediğin gerçekleşirse Irak ve Suriye'nin diğer Arap Devletleri ile neredeyse komple kara bağlantısı kesiliyor. Pısırık olsalarda hangi Arap Devleti buna izin verir ?

Asıl soru böyle bir duruma izin veren yönetimi halkı  başta tutarmı ?

İran'ın arayıpta bulamayacağı fırsat bu ;D

Senin senaryo gerçekleşirken Arap Devletlerinin yönetimleri sessiz kalırsa esas Arap baharını o zaman görürüz ;)

1973'te yaşanan son Arap-İsrail savaşı esnasında Arap ülkelerinin uyguladığı petrol ambargosunda petrol varil fiyatı 3 dolardan 15 dolara çıkmıştı.

Petrolün varil fiyatının şu an 250-300 dolar bandında olduğunu düşünebiliyormusun :)

Kıyamet kopar kıyamet...

Pasifikte gelecekte beklenen savaş hemen yarın çıkıverir. Misal Japonya'nın ABD'yi bir kalemde sattığını görebiliriz. Biz direk ABD ve İsrail'in karşısına dikiliveririz. Ne kadar gelişmekte olan ülke varsa hepsi ABD ve İsrail'in tepesine biner. AB daha yeni yeni kıçını toparlarken böyle bir krizde kimin yanında yer alır sence ?

Bu işler böyle olmuyor Putty, dediğin plan fiiliyata geçerse BM bile tarih olur.

Devletlerin sınırları pat diye değişmeye başlarsa bunu koruması gereken kurumlar ayakta kalabilirmi ?

Sen 3. Dünya Savaşına başlangıç senaryosu yazıyorsun farkında değilsin :) Mesajı Paylaş

putty

Kürtler yapacak İsrail bir şey yapmayacak ki. Kürtlere kim hesap soracak varoluş kavgası veriyor yada sorsalar kim takar düne kadar ne haldelerdi yeni durumdan niye sıkıntı duysunlar. Bir kürt de şöyle der beni bin yıl yönettiniz bir şey olmadı birazda ben yöneteyim ne olacak. Desteğide alır batıdan ABD de siyonist finans dünyasından petrolüde çıkartır satar zeytin yetiştirir oh ne güzel Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter