Kuzey Irak Kürt Özerk Bölgesi

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dalamper

Tuzhumartu'da Şii örgüt Haşd Şabi'ye bağlı Türkmenlerle, Peşmergeler arasında çatışma çıktı. 4 kişi öldü, yaralılar var. Haşd Şabi çatışmaların sebebi için Peşmerge'nin 3 Şii komutana suikast düzenlemesi olduğunu açıklamış. Mesajı Paylaş

dalamper

Iraklı Şii dini lider Mukteda Sadr, Peşmerge ile Haşd Şabi'ye bağlı Şii Türkler arasında süren çatışmaların bitmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Mesajı Paylaş

dalamper

Dün Peşmerge ve Haşd Şabi komutanları, yaşanan çatışmalar sonrası görüşme gerçekleştirmişlerdi şimdi ise Peşmergelerin, Tuzhurmatu'ya Irak Ordusu'nun girişini engellediği söyleniyor. Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

1. adım -Türkiye Irak'taki Sünni aşiretler ile görüşüp Kürt Bölgesi ile ittifak yapmaya ikna etmeli. Daeş Irak'tan çıkarılmalı.
  Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

MAGNETO

Mehmetçik'ten dünyayı şoke eden müthiş operasyon

DAEŞ'e havadan vuran Türkiye, Musul'daki aşiretlerin çağrısı üzerine operasyonu derinleştirdi. Ankara'dan gönderilen çok gizli üç zarf İstanbul, Bolu ve Siirt'teki birliklere "Görevimiz Musul" emrini verdi. 6 bin asker ve 25 tank film gibi bir operasyonla Kuzey Irak'a geçti. Dünyanın ruhu bile duymadı.

Türkiye DAEŞ'in Musul'dan süpürmek için harekete geçti. Suriye ve Irak topraklarında terör saçan DAEŞ, 2 yıldır hüküm sürdüğü Musul'da yeni saldırılara başlayınca Musul Aşiret Birliği Ankara'ya çağrı yaparak yardım istedi. Aşiret Birliği, Irak yönetiminin, DAEŞ'in Musul'a geldiği ilk günde silahlarını bırakarak kaçtığını hatırlatarak "DAEŞ son dönemde şiddetli saldırılar yapmaya başladı. Bizi burada bırakmayacaklar, bizi yok edecekler" diyerek Ankara'ya çağrı yaptı. Bunun üzerine Genelkurmay'dan hareket eden 3 ulak, İstanbul Maltepe Zırhlı Birliği, Siirt 3. Komando Tugayı ve Bolu Dağ Komando Birliği'ne çok gizli ibaresi bulunan zarflarla görev emri götürdü.

HEPSİ ÖZEL EĞİTİMLİ ASKER
Zarfların birliklere ulaşmasının ardından harekat başladı. Türkiye'nin dört bir yanından sınırı tank ve askeri araç sevkiyatı yapılırken tüm bunlar Rus uçağının düşürülmesi sonrası yaşanan hareketlilik içinmiş gibi gösterildi. Diğer taraftan görev emri ulaşan üç birlikten art arda kalkan uçaklar astsubay ve subaylardan oluşan özel eğitimli birlikleri Kuzey Irak'a taşımaya başladı. Eş zamanlı olarak sınıra yığılan tanklar ve askeri araçlar, mühimmatlar da Musul'a sevk edildi. Operasyon, Aselsan'ın geliştirdiği KORAL-ET elektronik taarruz sistemleri sayesinde kimsenin ruhu bile duymadan gerçekleşti. Düşman saflarındaki tüm radar ve haberleşme sistemlerini kör eden KORAL-ET, Musul'a hareket eden uçakları ve sevk edilen askeri araçları gizlemeyi başardı.

64 PYD'Lİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Üç tugaydan oluşan yaklaşık 6 bin asker, 25 tank ve 140 askeri araç başarıyla sınırı geçerek Musul Başika kentine gönderildi. 1 grup asker de önceki gün itibariyle Kerkük'e ulaştı. Türk ordusunun sınırı geçmesiyle belirli noktalardan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi topraklarındaki bazı noktalara PKK'nın uzantısı olan PYD güçleri tarafından saldırı hazırlığı tespit edilince, askerlerimiz teröristleri tek tek avlayarak ilk operasyonunu da gerçekleştirdi. 64 PYD'li imha edilirken cesetlerden 9'unun boyunlarında İsrail'i temsil eden Davut Yıldızı işareti bulundu. Musul ve Başika'da mevzilenen askerlerin DAEŞ'e karşı karadan süpürme operasyonu başlatacağı öğrenildi.

IRAK YÖNETİMİ ŞOK OLDU
Türk askerinin Başika çıkarması, Irak yönetimini şok etti. Bağdat'taki Türk Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. "Türk askerleri Bağdat yönetiminin bilgisi olmadan Irak toprağına girmiştir" denildi. Mehmetçik'in Musul'dan çekilmesi talep edildi!

KORAL KÖR ETTİ
Musul operasyonu, bölgede birçok askeri güç olmasına rağmen büyük gizlilikle gerçekleşti. Tehdit oluşturan füze, uçak ve radar sistemlerini, sinyal karıştırma özelliği ile etkisiz hale getiren, ASELSAN yapımı "KORAL" adlı yerli hava savunma sistemi, sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirildi. 100 kilometre çapında tüm kuvvetlerin radar sistemleri bu sayede kör edilince havadan ve karadan gerçekleştirilen sevkıyattan kimsenin haberi olmadı.

KUZEY IRAK: MEMNUNUZ
Türkiye'nin Musul çıkarması dünyada geniş yankı buldu.
- IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ: Durumdan memnunuz.
- ABD: Operasyondan haberimiz yoktu.
- İNGİLTERE: Bilgimiz dahilinde değil.
- Suudi Arabistan: 8 bin gönüllü asker de Türk ordusuna katılacak.
- KUVEYT: Türkiye DAEŞ'İ süpürecek.
- IRAK: Türkiye, Irak'ın egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal ediyor

Kaynak;
http://www.ahaber.com.tr/gundem/2015/12/06/mehmetcikten-dunyayi-soke-eden-muthis-operasyon Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Alınan istihbari bilgiler, Rusya'nın teşviki ve İran'ın sağlayacağı hava desteği ile İran, Hizbullah ve Irak Merkezi Hükümetinin Musul'a bir saldırı başlatacağını gösteriyordu. Türkiye'nin Başika ve birkaç noktadaki varlığı ile bu plan suya düşürüldü. Plan, ABD, NATO ve Barzani yönetimi ile birlikte yapıldı ve uygulandı.

TSK unsurlarının geri çekilmeleri söz konusu değil. Aksine Başika'da ABD ve NATO unsurlarının da konuçlanması gündemde... Mesajı Paylaş

HAZERFEN

#21
Ara 11, 2015, 11:55 ÖS Last Edit: Ara 12, 2015, 09:24 ÖÖ by HAZERFEN
Irak'ta hava operasyonu yapabiliriz diyen İran'ın niyeti Musul'muş yani. Bize bu kadar atar yapmaları ve Rusya'nın da işi sahiplenmesi kanıt gibi kokuyor.

Yine de içinde ABD'nin olduğu bir plana dahil olmak beni irrite ediyor. Hele planlama işini bize bırakmayacaklarını ve pratisyen kısmında bizim olduğumuzu hesaba katınca. Mesajı Paylaş

putty

#22
Ara 12, 2015, 08:34 ÖÖ Last Edit: Ara 12, 2015, 08:44 ÖÖ by putty
Bu iş İran ile çatışmaya kadar giderse şaşırmamak gerek. Irak boşuna saldırmamış İran a kim bilir neler yapıyordu eskiden de rahat durur mu o kadar şii orada varken. İran'ın kendi demografik sorunları kaşınması gerekir artık. Kuzeyde Türkler güneyde Beluciler ve Sünni halklar.
Bakın abartılıdır tabi böyle haritalar bek gerçekçi olmaz ama yinede fikir verir. Böyle ülke komşusuna taş atmaz dimi ama İran tekme tokat giriyor hiç korkusu yok gibi.
Türkiye Pakistan Irak Kürtler Azerbaycan Türkmenistan Afganistan Körfez ülkeleri topluca bu etnik motifi kaşımak gerek
Bütün coğrafyanın etnik ve mezhepsel motifi kaşınıyor, güçlü olmayan ülkeler bu badireden parçalanarak yada değişerek çıkacaklar gibi görünüyor. Buna maalesef zor ihtimal gibi görünse bile güçlü direnemezse bizde dahil görünüyoruz. İran gibi bir keşmekeş yapı neden bu tantanalı dönemden hariç kalsın bu adil mi. Bu kadar etnik ve mezhepsel renkliliğin var madem demokrasin de yok o zaman sende bu derdi yüklen bu çok adil bence. İran neden demokrasiye geçemiyor anlaşılıyor. Bütün bölge gibi iktidarı hakim güç kaybedecek. Biz hariç herkes bu korkuyu yaşıyor coğrafyada. Ya dinci geliyor ya bir iki ortak paydası olan koalisyon ile azınlıklar yönetimi. Rumlar Ermeniler gitmeseydi Kürt + Rum + Ermeni + ... dedim mi bizde de sandık askıya alınırdı.

Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Kürdistan Uluslararası Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi Beyar Doski:

Türkiye'nin güçlü ordusundan dolayı, terörle mücadelede ve Musul'un DAEŞ'ten geri alınması konusunda  bölgedeki en önemli aktörlerden birisi olduğunu ileri süren Doski, "Bu ziyarette Musul'un nasıl kurtarılması gerektiği üzerinde duruldu. Buna göre Türkiye, Kürdistan bölgesi üzerinden Musul'un kurtarılması için önemli bir rol üstlenecektir. Söz konusu ülkenin güçleri daha önce gönüllü Arap askerlerine eğitim veriyordu. Şuanda bu konuda ciddi bir hazırlık var. Erbil ve Ankara'nın ilişkilerinin gelişmesiyle beraber Türkiye'nin bölgedeki siyasi ve iktisadı etkisi daha da artacaktır" dedi.

http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1075694

Amerikan, esasen de İsrail planları bu şekilde gelişiyor. Yavuz Selim döneminde başlayan ve Cumhuriyet devrine kadar süren İran'a karşı Türk-Kürt ittifakının yabancı eller tarafından yeniden tesis edildiğini görüyoruz. Bizimkilerin bu konuda stratejik ve ulusal menfaatler güdülü bir yaklaşımı var mıdır emin değilim. Lakin Davutoğlu iyi bir tarihçidir. Kadim ittifakın şu dönemdeki ehemmiyetini görebileceği konusunda hüsn-ü zannım var.

Mesajı Paylaş

HDS

İran ile Ermenistan geçenlerde "Tek dövlet iki millet" dediler. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bizimkiler de Barzani ile aynı açıklamayı yapacak Üstad ama tarih veremiyorum. Mesajı Paylaş

ocay

İran'ı parçalarsınız ama sabırla yapmanız lazım 20 senede 20 milyar dolar harcarsanız altlarına dinamit korsunuz Mesajı Paylaş

HAZERFEN

İran şöyle Araplar böyle denip duruyor.  Değerlendirmeler isabetli olsa da taktik sahada kalıyor. Bugün tüm gayr-i  Müslim güçlerin ortak Stratejisi Müslümanları müslümanlarla vurmaktır. Bunu NATO gn. Sekreterinin "müslümanlar için asker gönderemeyiz" açıklamasından okumak gerekir. Hürmetlerimle... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bölge oldukça karışıyor. Ruslar Çin ve İran ile ittifak yapıp tüm islam dünyasını Şii - sunni çatışmasına sürüklemek istiyor. Tabi mecburen ve isteksiz de olsa ABD, sunni kampı tutmak zorunda kalıyor. Rusya'nın genişlemesinden çekinen Avrupa da isteksiz bile olsa ABD tarafına doğru kayıyor. Tabi şimdilik açık açık değil tüm bunlar, ısınan çorba misali pişme süreci yaşıyor. Ve bu çorbanın tadını değiştirmek hala mümkün...

Türkiye'nin Kuzey Irak taki askeri varlığı ve bunun Rus + İran planları üzerine etkisi hususunda istediğimiz kadar tartışabiliriz. Amma bu konuyu tartışmasız biçimde legal hale getirmeye yaramıyor. Çünkü bölgede risk bence Suriye'dekinden daha yüksek hale gelmeye başladı. Hele ki Rus olayından sonra. Ruslar Suriye'de bulamadıkları intikamı Irak'ta kesin arayacaklardır. Şahsi kanaatim bu yönde. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HDS

Ben bu "isteksiz olma" halini anlamıyorum. Bundan üç sene önce, Rusya->İran->Suriye hattının sesini kesip Akdeniz'de ve Ortadoğu'nun batısında pasifize edebilmek için buraları bırkalayan, sonra da bizi arkamızdan "Yürü be koçum, aırsın sen oraları" diye gazlayan adam oydu. Önce bu kadar müdahil olup sonra bir anda çekilip, buranın bu hale gelmesinde en büyük rolü oynadılar.

2011'de istediklerinin bir bedeli vardı, onu ödemek zorundalar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter