Kuzey Irak Kürt Özerk Bölgesi

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Yaşasın tutarlı Türk Dış Politikası. Asıl çark eden biziz galiba? Madem güç kullanmayacağız, tatbikat ve hava üslerinin alarma geçirilmesi ne anlama geliyordu, kime mesajdı?

Çavuşoğlu'ndan IKBY mesajı: Referandumu durdurmak için güç kullanımı söz konusu değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IKBY'de yapılacak olan bağımsızlık referandumunun bölgede savaşa ve istikrarsızlığa yol açabileceğini savunurken, "Eğer sorun anayasal haklarsa bu konuda onlara yardımcı olabiliriz" dedi. Çavuşoğlu, referandumu durdurmak için güç kullanımı gibi bir durumun olmadığını da söyledi.
T24'ün aktardığına göre, BM Genel Kurulu için gittiği New York'ta Al-Monitor'a konuşan Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandumla ilgili açıklamaları şöyle:

Ankara, Irak Kürdistan'ın da 25 Eylül'de gerçekleştirilecek referanduma yönelik muhalefetini artırdı. Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler'in de oylama konusundaki anlaşmazlığa dahil olabileceğini söylerken ne kastetti?

Başbakan, bir şemsiye kurum olarak BM'nin referandumu durdurması gerektiğini kastetti. BMGK da bu süreçte önemli bir rol oynayabilir. Türkiye, P5 ve Avrupa ülkelerin, yeni uluslararası toplum olarak hepimiz bu referanduma karşıyız ve ilk olarak Irak'ın toprak bütünlüğünü destekleyeceğiz. Ayrıca, bu referandum Irak'taki Kürtlere istikrar ya da daha fazla hak getirmeyecek. Hatta ülkede ve bölgede iç savaşa, başka kargaşalara ya da istikrarsızlığa sebep olabilir. Bu çok hassas bir konu. Biz, IKBY yetkililerine bu süreci durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. Eğer sorun anayasal haklarsa bu konuda onlara yardımcı olabiliriz. Bizim Bağdat'a verdiğimiz mesaj da bu. Türkiye ve IKBY'nin belirtebileceği diğer ülkeler olarak aracılık yapabiliriz, hatta haklarını sağlamak için garantör olabiliriz.

Referandumla ilgili yaptığınız perşembe günkü açıklamada, "Türkiye'nin gerekmesi durumunda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini" söylemiştiniz ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da referandum başlığının dahil edilebilmesi için ülkenin güvenlik konseyi toplantısını 27 Eylül'den 22 Eylül'e çekti. Ankara, IKBY lideri Mesud Barzani'yle devam eden iyi ilişkilerin bozulması riskini göze alabilir mi?
Biz, IKBY'yi, yetkililerini ve Peşmerge'yi destekliyoruz. IŞİD'e karşı mücadelede Peşmerge'yi biz eğittik, yani Irak'taki ya da Suriye'deki Kürtlerle herhangi bir problemimiz yok. Bizim problemimiz, terör örgütleri olan PKK ve YPG'yle.

Referandum ciddi bir mesele. Bu büyük bir hata ve uluslararası toplumdan da herhangi bir destek görmedi. Bölge ve Irak'ta istikrarın yitirilmesine sebep olacak.

Perşembe günü Fransız mevkidaşım Jean-Yves Le Drian'la düzenlediğimiz basın toplantısında gelen "Türkiye referandumu durdurmak için güç kullanacak mı?" sorusu üzerine o cevabı vermiştim. Ancak güç kullanımı söz konusu değil. Buradaki mesele istikrar, güvenlik, ulusal birlik ve Irak'ın toprak bütünlüğü.

'İRAN SURİYE'DE ÖNEMLİ BİR AKTÖR'

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu anda da siyasi bir çözüm konusuna odaklandık, Rusya da orada bir aktör. Orada varlıkları var. Beğenin ya da beğenmeyin, İran da Suriye'deki aktörlerden biri. Bizce İran pek de pozitif bir katkı sağlamadı ve onların farklı tutkuları, bizim karşı çıktığımız başka bir gündemleri var ancak olumlu ya da olumsuz bir rol oynasınlar; İran da önemli bir aktör. Onların da sürece dahil edilmeleri gerekiyor.

'YPG, BİNLERCE KÜRT'Ü SURİYE'DEN AYRILMAYA ZORLADI'
Türkiye'nin, ABD'nin Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele konusunda YPG'yle işbirliği konusunda Türkiye'nin kaygıları vardı. Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde otonom bir Kürt varlığının ortaya çıkması konusunda diğer Suriyeli aktörlerle işbirliği yapmaya hazır mı?

İlk olarak, YPG Kürtlerin tamamını temsil etmiyor. PKK da Türkiye'deki Kürtlerin temsilcisi değil. PKK'nın Irak'ta, özellikle de kuzeyde bir varlığı var ama Irak'taki Kürtleri temsil etmiyorlar. Barzani, (eski Cumhurbaşkanı Celal) Talabani ve diğerleri onların temsilcisi. Onların siyasi partileri var. ABD aksini iddia etse de YPG ve PKK arasında bir fark yok.

Bir terör örgütünü desteklemek ya da bir diğerine karşı başka bir terör örgütünü desteklemek iyi bir fikir değil. Aynı zamanda da ülkenin geleceği için iyi değil. YPG'nin farklı bir ajandası var. Onların amacı Suriye'yi bölmek ve biz de ABD ile diğer müttefiklere ülkenin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını mı, yoksa ülkenin bölünmesini mi desteklediklerini soruyoruz. Hepsi güçlü bir şekilde toprak bütünlüğünü savunduklarını söylüyorlar, o zaman neden YPG'yi destekliyorsunuz?

YPG, binlerce Kürt'ü Suriye'den ayrılmaya zorladı. Türkiye'de kaç tane Suriye Kürdü'nü ağırladığımızı biliyor musunuz? 300 bin. Ayrıca Avrupa ülkelerinde de binlerce Kürt yaşıyor, onların yüzde 90'ı da YPG tarafından ülkeyi terk etmeye zorlandı. YPG Kürtleri mi temsil ediyor? Hayır. Onlar, Kürtlerin büyük bir kısmının katılmadığı Marksist komünist ideolojiye sahipler. Sıradan Kürtler inançlı ve muhafazakar. Onlar Marksist komünist ideolojiye inanmıyorlar ama YPG ve PKK bu ideolojiyi paylaşıyor.
'ABD, YPG KONUSUNDA BÜYÜK BİR HATA YAPTIĞINI ANLAYACAK'
ABD de terör saldırılarından ciddi zarar gördü. Biliyorsunuz, terör örgütleriyle işbirliği yapmak, yılanla aynı yatakta uyumaya benzer. Bu bir Türk atasözü. ABD'yle anlaşamadığımız konu bu, büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklar. Umarım çok geç olmaz.

PKK'nın Kuzey Irak'ta iki üst düzey Türk istihbarat yetkisini kaçırdığı ve Kandil'deki PKK kampına götürdüğüne dair haberler var. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görüşmeler için Erbil'e gidebileceği konuşuluyor. Ankara bu konunun çözümü konusunda hangi adımları atıyor?

PKK daha önce yerel yetkilileri, sıradan vatandaşları, doktorları, polisleri, yani herkesi kaçırdı. Çünkü PKK bir terör örgütü. Tabii ki kurumlarımız PKK'nın kaçırdığı tüm vatandaşları geri getirmek için çalışıyor. Ancak ülkemizin bahsedilen o iki kişiyi geri getirmek için PKK'dan doğrudan bir teması olmadı. Bu, terör örgütlerinin kirli yüzü ve daha önce de çok sayıda sivili, Kürt'ü öldürdüler. Neredeyse bölgedeki her aileden bir kişiyi kaçırdılar. Kürt vatandaşlarımız, PKK'ya yönelik olarak devam eden operasyonlar karşısında çok mutlu. Şimdi, özgürlüklerinin tadını çıkarıyorlar. Hayatlarının tadını çıkarıyorlar, çünkü PKK bizim Kürt vatandaşlarımız için inşa ettiğimiz hastaneleri, havaalanlarını, okulları ve altyapıyı hedef alıyordu. Onlar bir terör örgütü. Başka ne bekleyebilirsiniz ki?

'BHARARA, FETÖ'NÜN ORGANİZE ETTİĞİ GEZİYLE İSTANBUL'U ZİYARET ETTİ'

Geçen Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından, Washington'daki bazı çevrelerin hükümeti devirme hazırlığı içinde olduğuna dair iddialar arttı. Örneğin, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın geçen perşembe yaptığı açıklamada eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkındaki suçlamaları eleştirerek, ABD'deki 'bazı kişilerin' yargı sürecini kullanarak Türkiye'yi cezalandırmaya çalıştığını söyledi. Size göre bu ifadelerle kimi kastediyordu ve sizce bu kişilerin motivasyonu ne?
ABD'de yöneltilen suçlamaların, FETÖ'nün Aralık 2013'te zamanın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ve hükümete yönelttiği ithamlarının neredeyse aynısı olduğunu düşünüyorum. Bu insanlar, ABD'de oldukça aktif, çok fazla para harcıyorlar ve yargı cephesinde de etkileri var. Eski ABD savcısı Preet Bharara bu organizasyona çok yakındı ve aynı zamanda da İstanbul'u ziyaret etmişliği vardı. Bu geziyi FETÖ organize etti. Biz bu davanın siyasi bir motivasyonu olduğunu ve FETÖ'cüler tarafından etki altına alındığına inanıyoruz. Sözde sahte kanıtlar ve FETÖ ithamları burada kanıt ya da iddianame olarak kabul edilemez. Problem bu.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201709191030213823-cavusoglu-ikby-referandum/
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Barzani'den Bağdat'a üç gün süre

IKBY Başkanı Barzani, 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumuna alternatif sunması için Bağdat yönetimine üç gün süre tanıdı. Diğer yandan Türkiye'nin Fransa ve BM ile bir alternatif plan üzerinde çalıştığı bildirildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu ile ilgili tartışmalar devam ederken, IKBY Başkanı Mesud Barzani Bağdat yönetimine alternatif bir plan hazırlaması için üç gün süre tanıdı. Erbil'den yayın yapan Rudaw haber portalının haberine göre referandum mitinglerine devam eden Barzani, uluslararası toplumun da desteğini almış ve nihai olarak bağımsızlığa giden bir planın referandumun yerine geçebileceğini söyledi.

Barzani, referandumun yerine ancak uluslararası toplum, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın desteklediği ve uygulanmasını garanti ettiği, Erbil ve Bağdat arasında ikili bir anlaşmanın geçebileceğini söyledi. Ancak Bağdat'ın henüz o noktada olmadığını vurgulayan Barzani, merkezî yönetime "iki ya da üç gün" süre tanıdığını söyledi ve eğer gerçekçi bir alternatif sunulmazsa referandumun yapılacağını ekledi.
Türkiye girişiminde alternatif plan

IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa pazartesi günü New York'ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Rudaw'a konuşan Mustafa, Türkiye'nin referanduma karşı çıkışını bir kez daha tekrarladığını söyledi, ancak Fransa ve Birleşmiş Milletler ile birlikte "alternatif bir plan" için girişimlerde bulunduklarını kaydetti. Mustafa, "Türkiye, Fransa ve BM'de dâhil olmak üzere diğer devletler meseleleri çözmek ve Kürt liderliğinin taleplerini yerine getirecek çözümler bulmak üzere çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

Erdoğan ve İbadi görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Irak'taki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre görüşmede IKBY'nin referandum konusunda ısrarının bölgede gerilimi arttıracağına işaret edilerek, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulandı. Erdoğan ayrıca Irak Yüksek Mahkemesi'nin referandumu askıya almasını olumlu karşıladığını İbadi'ye iletti.

Öte yandan Türkiye'nin pazartesi günü Irak sınırındaki Şırnak'ın Silopi ilçesi ile Habur Sınır Kapısı arasında başlattığı askeri tatbikatı salı günü genişletilerek devam etti.

Kerkük'te olaylı gece

Bağımsızlık referandumuna sonradan dâhil edilen ve farklı etnik unsurlar barındıran Kuzey Irak'taki Kerkük kentinde pazartesi gecesi Kürt ve Türkmen gruplar arasında kısa süreli şiddet olayları yaşandı. Motosikletli bir kişinin Irak Türkmen Cephesi'nin bürosuna ateş açması ve özel güvenlik görevlilerinin karşılık vermesi sonucu saldırganlardan birisi ölürken, ikisi de yaralandı. Olayın yaşanmasından birkaç saat sonra hayatını kaybeden saldırganın kardeşinin de aralarında bulunduğu bir başka grubun gerçekleştirdiği saldırı sonrası bölgeye konuşlandırılan güvenlik güçleri kontrol noktaları oluşturdu ve kentte gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

http://www.dw.com/tr/barzaniden-ba%C4%9Fdata-%C3%BC%C3%A7-g%C3%BCn-s%C3%BCre/a-40592816 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Batı'nın 'son dakika planı' sonrası Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumunu erteler mi?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna 5 gün kala, Batılı güçlerin Erbil ve Bağdat'a sunduğu 'yeni alternatif plan', referendumun ertelenmesi ve süreçte uzlaşmaya varılma ihtimalini yeniden gündeme taşıdı.

BBC Türkçe'nin görüştüğü Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) yakın farklı kaynaklar, Batılı güçlerin sunduğu yeni planın bir hafta önce önerilen plana göre nispeten de olsa daha olumlu olduğunu, planın yoğun olarak tartışıldığını söyledi. Bu kaynaklara göre planda uzlaşılmazsa referendum gerçekleştirilecek ve kutlamalar yapılacak, ancak uzlaşma sağlanır ise bu da bir zafer olarak görülerek yine kutlanacak.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Salı günü Soran kentinde yaptığı mitinge Bağdat'a kendilerine bir plan sunması için 3 gün süre verdiğini söyledi. Barzani bugün Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve referendum kararını eleştiren Goran (Değişim) Hareketi'nin kalesi konumundaki Süleymaniye kentindeki referendum etkinliklerine katılıyor.

Irak'ın Kürt Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un da Barzani'yle görüşmek üzere bugün Süleymaniye'ye gelmesi dikkat çekici bulunuyor.
Planı görüşmek üzere Erbil'den bir heyetin Bağdat'a gittiği belirtiliyor.

'Somut güvenceler'

Batılı güçlerin geçen hafta Kürt yetkililere sundukları ancak kabul edilmeyen plan ardından bu hafta içinde hazırladıkları yeni planın Kürtler açısından daha somut bazı güvenceler getirdiği belirtiliyor. KDP'ye yakın kaynaklar, yeni planın, petrol gelirlerinin paylaşımı, bütçe kesintisi dahil bazı başlıklarda Erbil'in isteklerine nispeten daha yakın olduğunu iddia ediyor. Bu kaynaklar, Kürt tarafının Batılı güçlerin plan kapsamındaki garantörlüğü konusunda ısrarcı olduklarını, bunun yanında olası uzlaşı durumunda bölge ülkelerinden de garantörler olabileceğini söylüyor. Aynı kaynaklara göre Batılı güçlerin önerdiği yeni alternatif planda uzlaşılması, Kürtlerin zaferi olarak değerlendirilecek ve karar kutlanacak.

IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Fransa ve Birleşmiş Milletler ile alternatif bir plan üzerinde çalıştığını söyledi. Bu arada Goran ve Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) partileri bugün yaptıkları ortak açıklamayla uluslararası toplumun referandumun ertelenmesi için yaptıkları çağrıyı desteklediklerini belirtti.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye tepkili

IKBY, 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gitme kararı almıştı. Türkiye, İran, Irak ve Suriye referandum kararını eleştiriyor.
Başta ABD olmak üzere Batılı güçlerin büyük bölümü ise Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadeleyi sekteye uğratacağı gerekçesiyle, referendumun zamanlamasının yanlış olduğu eleştirisini yöneltiyor

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41332164 Mesajı Paylaş

putty

Türkiye nin bu agrasif çıkışı benim görüşlerime hiç uymuyor. Bir itirazı olmalı ama formaliteden bir itiraz olmalı benim mantığıma göre. Ama hiç öyle değil çok sert kararlı tehditkar duruyoruz. Ben Türkiye nin Kürt devletine itirazı olacağına asla inanmadığım için bunun sebebini anamaya çalıştım ve aklıma tek bir şey geldi. 2019 seçimlerine zarar vermesin diye bu referandumu 2019 sonrasına çekilmesini istedik ama kabul ettiremedik bence. Kürtlerde çok sıkışık çünkü iler pkk nın eline geçiyor ilgi onlara kaydı ABD muhataplığı oraya kayıyor bunu iki sene oyalamak çok zor Kuzey IRak için bu yüzden anlaşmazlık yaşadık. Yoksa kürt devleti bir Türkiye projesidir ama 2019 dan önce onu Türklere kabul ettirmek her şeyin seçim malzemesi olacağı günlerde bununla uğraşmak çok sıkıntılı. Zaten % 50 civarı dolaşıyor oy birde milliyetçi oylar bölünür yön değiştirirse zerrelerin hesabına düştü rejim şimdi. Çıkarımım bu benim. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Eyl 21, 2017, 03:09 ÖÖ Last Edit: Eyl 21, 2017, 03:11 ÖÖ by putty

Bu haritamı doğrulayan kuvvetli bir gelişme oluyor. Kürtler İsrail sınırına doğru Suriye Irak sınırı boyunca sarkacaklar. ABD deli gibi buna çalışıyor. O istersede olur ona göre şimdiden derdine düşelim.

Bahsedilen yer yeşil dairenin içinde görülüyor. Daha hala gerçekleşemeyecek kadar çok yolları var ama ABD deli gibi buna odaklanmış o isterse olacak demektir.

ABD, SDG'nin Fırat Nehri'nin doğusuna geçti
Pentagon sözcülerinden Binbaşı Galloway PKK/PYD'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri'nin Suriye'nin Deyrizor ilinde ilerlemeye devam ettiğini doğruladı

...

http://www.haberturk.com/abd-sdg-nin-firat-nehri-nin-dogusuna-gecti-1639696 Mesajı Paylaş

HDS

O değil de,
Bir İran vardı, Obama taifesi ile Ortadoğu'ya hiza vermeye soyunan, soyundurulan. Bundan üç dört sene önce "Belki yeni İran petrol hattı Suriye'nin kuzeyinden Akdeniz'e uzanır" diyecek kadar kendinden eminlerdi. Kartlar yeniden karıldı ve şimdi İran Amerika'yı tehdit ediyor. O koridoru ise ABD Kürtler'e ortaokul kantin ihalesi verir gibi verdi. Şimdi İran'ın Akdeniz'le tüm irtibatını bloke etmeye oynuyor.

Beri yanda da öngörebileceğimiz gelecekte gaz, petrol, zaten çok rahat bulunabilen, çok kolay ulaşılabilen bir komodite olacak gibi görünüyor. Satan için "Alırsan al, almazsan alma" minvalinden, alan için de "Olmadı ondan değil bundan alırız" minvalinde bir şeye dönüşecek gibi.

Hem mali cazibesini yitirecek, hem de "rahat" ve "emniyetli" ulaştırabilme yarışının, ucuza mal edip en ucuza kapıya kadar teslim etmenin en önemli mesele olacağı bir garip sektöre dönüşecek galiba.

İran için halen o petrolü ve gazı, mümkün olduğunca çoğaltarak ve mümkün olduğunca farklı şekilde, Hint Okyanusuna, kuzeye ve batıya, Akdeniz'e emniyetle ve ucuz ulaştırabilmek çok önemli olacak. Rusya da aynı kaygılara sahip. Irak da IKBY de.

Enerjinin ulaşılabilirliğinin değiştiği, artık bunun alanın değil, artık satanın bir alamet-i farikası olacağı bir döneme giriyoruz sanıyorum. Amerikan Shale girişimi çok şeyi ve çok derinden değiştirdi.

Bu arada, son iki senedir yapılan "yenilenebilir enerji" yatırımı, kömür, nükleer, DG termik santrali vs vs gibi diğer tüm enerji edinim yatırımlarından fazla olagelmiş. Mesajı Paylaş

Terra

Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi Türkiye'de

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi Türkiye'ye geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Iraklı mevkidaşı Ganimi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşecek.
Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi, Türkiye'ye geldi. Ganimi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar tarafından Genelkurmay Karargahı'nda törenle karşılanacak. Orgeneral Akar ve Ganimi, karşılamanın ardından görüşmeye geçecek.

İki Genelkurmay Başkanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandum, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik alınacak tedbirler ve terörle ortak mücadele konularında görüş alışverişinde bulunacak.

http://www.dunyabulteni.net/manset/408248/irak-genelkurmay-baskani-ganimi-turkiyede
Mesajı Paylaş

Trilogy

Barzani: Sonunda ölüm de olsa hazırız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumu için 'sonunda ölüm de olsa hazır olduklarını' söyledi. Barzani, referandumun Türkiye ile olan ilişkileri de etkilememesini umduğunu söyledi.

Amerikan'ın Sesi (VOA) Kürtçe Servisi'ne konuşan Başkan Barzani, Beyaz Saray'ın 'referandumu erteleyin' talebine ilişkin şöyle konuştu:
"ABD'nin düşüncesinin değişmesi için çok çaba sarfettik. Bağımsızlık istemekle nasıl bir günah işliyoruz? Onlara, 'Gelin amacımıza nasıl ulaşabileceğimizi konuşalım' dedik. Ancak onlar 'Referandum yapmayın ve gelin konuşalım' diyorlar. İyi de neyi konuşacağız? Verilen herhangi bir garanti yok. Bunu yapma, ertele deniyor. ABD 14 yıldır aynı dille bizimle konuşuyor.

'KİMSENİN BİZE YOL ÇİZMESİNİ İSTEMİYORUZ'

1960 ve 1970 yıllarında değiliz. Artık kendi kaderimizi tayin etme zamanı geldi. Hiç kimsenin bize yol çizmesini istemiyoruz. Bunun sonunda ölüm de olsa hazırız."

'KİMSENİN TEHDİDİNİ KABUL ETMİYORUZ'
Başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediğinin söyleyen Başkan Mesud Barzani, şöyle devam etti:

"Umarım referandum Türkiye ile olan ilişkilerimizi etkilemez. Ancak hiç kimsenin tehdidini de kabul etmiyoruz. Tehdit dilini kullanan Türk yetkililere bu mesajımın açık bir şekilde ulaşmasını istiyorum. Biz ne yaptık? Bir halk bağımsız olmak istediğini söylüyor. Buyrun bunu neden istediklerinin sorun."

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709231030276314-barzani-ikby-referandum-olum/ Mesajı Paylaş

Terra

Erbil sokaklarında sözde Kürdistan haritası asıldı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemek istediği referandum için Erbil sokaklarındaki panolara sözde Kürdistan haritası asıldı.
Bölgede yeni bir çatışmanın çıkmaması için ABD başta olmak üzere Birlemiş Milletler (BM) ve diğer ülkelerin "Referandumu iptal et" çağrısına kulak vermeyen IKBY'de referandum propagandası için panolarda Türkiye, İran, Suriye'yi de içerisine alan büyük Kürdistan haritası kullanılıyor.

IKBY hükümeti, söz konusu haritaların kendi bilgeleri dahilinde olmadığını, bazı özel şirketler tarafından kiralanan panolara asıldığını söylüyor. IKBY Dışilişkiler Dairesi Türkiye Masası Sorumlusu Dr. Abdusselam Stuni, "O haritaların hükümet ile bir alakası yok. Bazı özel şirketler sorumsuz bir şekilde davranıp asmış." dedi.

IKBY'nin siyasetinin belli olduğunu dile getiren Stuni, Irak sınırları içerisinde yasalara göre referandum propagandası yapıldığını kaydetti.
IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Basın Sorumlusu Şoreş Hasan ise resmi olarak referandum çalışmaları kapsamında kendilerince IKBY ve tartışmalı bölgeleri de içerisine alan haritanın kullanıldığını aktardı. Hasan, şunları kaydetti: "Resmi olarak halkı bilgilendirmek için kullandığımız harita Irak'la sınırlıdır. Bunun dışında komisyonumuzca asılan bir harita yok. Bazı özel şirketler kendi inisiyatifleriyle farklı haritalar asmış olabilir ancak bunların hepsi yasalara aykırı olup komisyonumuz tarafından reddediliyor."

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408282/erbil-sokaklarinda-sozde-kurdistan-haritasi-asildi Mesajı Paylaş

putty

Özgürlük meydan okumadır herkesin rıza göstereceği özgürlük nerede görülmüş. Mesajı Paylaş

Trilogy

İran'dan Kuzey Irak sınırında askeri tatbikat

Türkiye'yle birlikte Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna karşı çıkan İran, sınırda tatbikat başlattı. İran devlet televizyonu IRIB, tatbikatın IKBY sınırındaki Batı Azerbaycan vilayetinin Uşnaviye kasabasında düzenlendiğini duyurdu.

İran devlet televizyonu IRIB'e göre, önceden planlanmış olan tatbikat 1980-88 arasındaki İran-Irak savaşının başlangıcını anmak amacıyla düzenleniyor. Ancak IKBY'nin referandumuna saatler kala düzenlenen tatbikat, aynı zamanda Erbil'e bir mesaj olarak da algılandı. Tatbikatta, havan topunun yanı sıra zırhlı araçlar ve hava unsurları da kullanılıyor.
Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran'a bağlı "Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde" köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi.

Açıklamada, topçu atışlarının herhangi bir kayba yol açıp açmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709241030282514-iran-tatbikat-sinir/ Mesajı Paylaş

nokta

İran Kuzey Irak'tan gelen trafikler için hava sahasını kapattı

Reuters haber ajansı, İran'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne hava sahasını kapattığını duyurdu. Bu karar, Irak hükümetinin talebi üzerine alındı.

Kuzey Irak'ta yarın başlayacak referandumda, Irak'tan ayrılık oylanacak.

http://www.kokpit.aero/iran-hava-sahasi-kuzey-irak Mesajı Paylaş

Terra

İran, IKBY'nin dağlık bölgelerini top atışlarıyla vuruyor

İran'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentine bağlı dağlık sınır bölgelerini top atışlarıyla vurduğu belirtildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İran topçu birliklerinin özellikle Balekayeti ve Hacı Omeran'a bağlı "Gundejor, Alane, Kunere, Dinoy Gewre, Dinoy Biçuk, Berde Zerde" köylerini aralıksız bombaladığı ifade edildi. Açıklamada, topçu atışlarının herhangi bir kayba yol açıp açmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

Söz konusu gelişmenin İran'ın da şiddetle karşı çıktığı ve yarın düzenlenmesi planlanan "anayasaya aykırı" referandum öncesi yaşanması dikkati çekti. 

http://www.dunyabulteni.net/manset/408303/iran-ikbynin-daglik-bolgelerini-top-atislariyla-vuruyor Mesajı Paylaş

Defence

İran bizden daha "devlet" çıktı. Hem sınırlarını kapattı, hem hava sahasını yasakladı hem de ateş açarak niyetini belli etti.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter